Kościół w Nursji odbudowany z pomocą Polaków

Choć rok 2020 był czasem pełnym niewiadomych, to jest jedno miejsce, które rok ten może zaliczyć do udanych. To włoska Nursja, gdzie dzięki ogromnej życzliwości ludzi udało się odbudować zniszczony po trzęsieniu ziemi klasztor benedyktynów. Duża w tym zasługa katolików z Polski, a zwłaszcza wsparcia, jakiego włoskim przyjaciołom udzieliło Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi.
pomoc Kościół w Nursji odbudowany z pomocą Polaków
pomoc / Pixabay.com

Życie benedyktynów na ziemi włoskiej nigdy nie było łatwe. Szczególnie trudne czasy nastały dla zakonników w 1810 roku, kiedy to zostali oni zmuszeni do opuszczenia Nursji i zamknięcia tamtejszego klasztoru. Do Nursji benedyktynom udało się wrócić dopiero w 2000 roku. 

W 2016 roku region nawiedziło jednak tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi, w wyniku którego bazylika i klasztor znacznie ucierpiały. Z bazyliki wzniesionej nad rodzinnym domem świętego Benedykta i jego siostry Scholastyki po trzęsieniu ziemi pozostała tylko fasada. Cudem ocalała umieszczona na centralnym placu figura świętego. Dzięki dużej pomocy m.in. z Polski, kościół udało się odbudować, a dziedzictwo urodzonego w Nursji świętego Benedykta zostało zachowane.
Święty Benedykt – Patron Europy

Święty Benedykt to bardzo ważna postać dla cywilizacji i kultury chrześcijańskiej. To właśnie dzięki jego działaniom w 529 roku powstał najstarszy na zachodzie Europy zakon mniszy, znany jako zakon świętego Benedykta. Założycielowi zakonu benedyktynów przypisywane jest motto „Módl się i pracuj”. Do dziś jest to jedna z najważniejszych zasad, jaką kierują się mnisi i mniszki. 

Święty Benedykt był znany nie tylko z licznych cudów i uzdrowień, ale przede wszystkim z tytanicznej pracy, jaką wykonał dla rozwinięcia zgromadzenia benedyktyńskiego. Nie do przecenienia jest także jego wkład w rozwój kultury chrześcijańskiej. Święty Benedykt został zresztą nie bez przyczyny nazwany w 1964 roku przez papieża Pawła VI, Patronem Europy. Mimo, że to postać tak ważna dla kościoła katolickiego, to w Polsce do tej pory postać świętego Benedykta nie była bardzo znana. 
Do lepszego poznania tego wielkiego świętego przyczyniło się krakowskie Stowarzyszenie Piotra Skargi, dzięki któremu rozpowszechniono wśród katolików w Polsce blisko pół miliona medalików świętego Benedyka wraz ze specjalną modlitwą – egzorcyzmem.

Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi znów pomaga

Założone w 1999 roku w Krakowie Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi od dawna wspiera potrzebujących na całym świecie. Ideą stowarzyszenia jest pielęgnowanie chrześcijańskich wartości i tradycji, a także ochrona kulturalnej spuścizny cywilizacji łacińskiej. 

Stowarzyszenie jest znane z takich inicjatyw, jak pomoc w budowie kaplic w Sudanie Południowym, ofiarowanie Matce Bożej Fatimskiej kwiatów przez polskich katolików z lat 2019-2020, akcja "Nie wstydzę się Jezusa" czy pomoc karmelitom w budowie świątyni katolickiej w Mińsku na Białorusi. Oprócz wspierania inicjatyw chrześcijańskich stowarzyszenie pomaga również potrzebującym. W 2010 roku Stowarzyszenie Piotra Skargi zorganizowało wsparcie dla powodzian w Polsce. Gdy więc po serii tragicznych trzęsień ziemi we włoskiej Nursji benedyktyni z tamtejszego klasztoru zaapelowali o pomoc w odbudowie świątyni, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi od razu ruszyło z pomocą. W ten sposób powstała akcja "Święty

Benedykcie – broń mnie od złego!”.

Założyciel zakonu benedyktynów słynął z wielkiej czci, jaką otaczał Krzyż Święty. Medalik krzyżowy świętego Benedykta należy do najbardziej czczonych w Kościele Katolickim sakramentaliów. Zorganizowana przez Stowarzyszenie im. Piotra Skargi akcja wsparcia finansowego dla bazyliki w Nursji została połączona z propagowaniem kultu jej świętego założyciela. W tym celu wybito znaczną ilość medalików oraz wydrukowano modlitwę ze specjalnym egzorcyzmem.  Wspomniane dewocjonalia można było zamówić na stronie internetowej przyczyniając się w ten sposób do odbudowy benedyktyńskiej świątyni. Dodatkowo akcja miała jednocześnie przypominać, jak ważną postacią dla świata katolickiego i całego chrześcijaństwa był święty Benedykt z Nursji.

Benedyktyni z Nursji dziękują polskim katolikom

Do połowy 2020 roku udało się zebrać środki niezbędne do przywrócenia benedyktyńskiej świątyni do życia. W Polsce akcję "Benedykcie – broń mnie od złego!” wsparło prawie pół miliona osób. W ten sposób udało się dokończyć renowację świątyni oraz fasady, a także odbudować dzwonnicę świątyni w Nursji, a przybywający tam pielgrzymi znów mogą zachwycić się pięknem architektury i poczuć atmosferę benedyktyńskiej reguły. Przeor zakonu w Nursji Benedykt Nivakoff podziękował Stowarzyszeniu im. Ks. Piotra Skargi oraz polskim wiernym za dar serca i pomoc w odbudowie świątyni. Benedyktyni w podzięce za ofiarność polskich katolików odprawili 3 uroczyste Msze Święte w intencji darczyńców z Polski.
 


 

POLECANE
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS z ostatniej chwili
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS

W niedzielę, w krakowskiej Hali "Sokół", Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swojego kandydata na prezydenta podczas wydarzenia określanego jako "spotkanie obywatelskie". Choć oficjalne nazwisko nie padło, według wielu doniesień medialnych to Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma otrzymać poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego. Proces wyłaniania kandydata był jednak burzliwy, a decyzję podjęto po długich negocjacjach.

Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska poinformowała, że w niedzielę niemal w całej Polsce będzie pochmurnie. Kolejne dni przyniosą stopniową poprawę pogody; będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, choć niewykluczone są także miejscowe, silne porywy wiatru i gołoledź.

Niemcy planują sprowadzenie nowej fali wykwalifikowanych imigrantów tylko u nas
Niemcy planują sprowadzenie nowej fali wykwalifikowanych imigrantów

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych prognozuje wydanie około 200 000 wiz w celu zatrudnienia w Niemczech. To stanowi wzrost o ponad dziesięć procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Najgroźniejszy rywal Trzaskowskiego? Ekspert wskazał problem z ostatniej chwili
Najgroźniejszy rywal Trzaskowskiego? Ekspert wskazał problem

Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, rozpoczął kampanię z mocnym poparciem swojej partii. W prawyborach zdobył aż 74% głosów, pokonując Radosława Sikorskiego. - Jestem przekonany, że wychodzimy z tych prawyborów wzmocnieni. Mam bardzo mocny mandat, dużo determinacji i odwagi, by wygrać z PiS-em. Zachowywaliśmy się w czasie tej kampanii po rycersku, co daje mi ogromną energię na dalszą walkę - komentował swoją przewagę Trzaskowski.

Prof. Boštjan M. Turk: Huragan Trump i brukselska mgła tylko u nas
Prof. Boštjan M. Turk: Huragan Trump i brukselska mgła

Zwycięstwo Trumpa jest logiczną konsekwencją ostatnich wydarzeń. Potwierdziło to podobne wydarzenie w Europie 9 czerwca 2024 r., podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przy tej okazji wyborcy wymierzyli prawdziwy policzek partiom neosocjalistycznym, które broniły takich kwestii jak niekontrolowana migracja, zielona transformacja i kwestie LGBT.

Wybrałam najtrudniejszą opcję. Doda wydała oświadczenie z ostatniej chwili
"Wybrałam najtrudniejszą opcję". Doda wydała oświadczenie

Doda, jedna z największych gwiazd polskiego show-biznesu, zabrała głos na Instagramie. Piosenkarka postanowiła poruszyć temat hejtu.

Niemcy: płonie ośrodek dla imigrantów. Trwa akcja służb z ostatniej chwili
Niemcy: płonie ośrodek dla imigrantów. Trwa akcja służb

Poważny pożar w centralnym ośrodku dla imigrantów w mieście Vogelsang w Eifel. Zatrzymano 35-latka podejrzanego o dokonanie podpalenia.

Nigdy więcej tak nie mów. Burza w Pałacu Buckingham z ostatniej chwili
"Nigdy więcej tak nie mów". Burza w Pałacu Buckingham

Relacje między księciem Harrym a jego ojcem, królem Karolem III, od dawna pozostają napięte. W szczególności wydarzenia z 8 września 2022 roku, gdy rodzina królewska żegnała królową Elżbietę II, ujawniły poważny konflikt wśród arystokratów. 

Emocje w Las Vegas. Poznaliśmy mistrza świata Formuły 1 z ostatniej chwili
Emocje w Las Vegas. Poznaliśmy mistrza świata Formuły 1

Holender Max Verstappen (Red Bull) zapewnił sobie czwarty z rzędu i czwarty w karierze tytuł mistrza świata Formuły 1.

Córki widziały, jak piję, bardzo tego żałuję – znany aktor szczerze o swoim nałogu Wiadomości
Córki widziały, jak piję, bardzo tego żałuję – znany aktor szczerze o swoim nałogu

Przed laty był jednym z najbardziej rozchwytywanych aktorów młodego pokolenia, lecz w pewnym momencie zniknął z showbiznesu. Co stało za tym nagłym zwrotem?

REKLAMA

Kościół w Nursji odbudowany z pomocą Polaków

Choć rok 2020 był czasem pełnym niewiadomych, to jest jedno miejsce, które rok ten może zaliczyć do udanych. To włoska Nursja, gdzie dzięki ogromnej życzliwości ludzi udało się odbudować zniszczony po trzęsieniu ziemi klasztor benedyktynów. Duża w tym zasługa katolików z Polski, a zwłaszcza wsparcia, jakiego włoskim przyjaciołom udzieliło Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi.
pomoc Kościół w Nursji odbudowany z pomocą Polaków
pomoc / Pixabay.com

Życie benedyktynów na ziemi włoskiej nigdy nie było łatwe. Szczególnie trudne czasy nastały dla zakonników w 1810 roku, kiedy to zostali oni zmuszeni do opuszczenia Nursji i zamknięcia tamtejszego klasztoru. Do Nursji benedyktynom udało się wrócić dopiero w 2000 roku. 

W 2016 roku region nawiedziło jednak tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi, w wyniku którego bazylika i klasztor znacznie ucierpiały. Z bazyliki wzniesionej nad rodzinnym domem świętego Benedykta i jego siostry Scholastyki po trzęsieniu ziemi pozostała tylko fasada. Cudem ocalała umieszczona na centralnym placu figura świętego. Dzięki dużej pomocy m.in. z Polski, kościół udało się odbudować, a dziedzictwo urodzonego w Nursji świętego Benedykta zostało zachowane.
Święty Benedykt – Patron Europy

Święty Benedykt to bardzo ważna postać dla cywilizacji i kultury chrześcijańskiej. To właśnie dzięki jego działaniom w 529 roku powstał najstarszy na zachodzie Europy zakon mniszy, znany jako zakon świętego Benedykta. Założycielowi zakonu benedyktynów przypisywane jest motto „Módl się i pracuj”. Do dziś jest to jedna z najważniejszych zasad, jaką kierują się mnisi i mniszki. 

Święty Benedykt był znany nie tylko z licznych cudów i uzdrowień, ale przede wszystkim z tytanicznej pracy, jaką wykonał dla rozwinięcia zgromadzenia benedyktyńskiego. Nie do przecenienia jest także jego wkład w rozwój kultury chrześcijańskiej. Święty Benedykt został zresztą nie bez przyczyny nazwany w 1964 roku przez papieża Pawła VI, Patronem Europy. Mimo, że to postać tak ważna dla kościoła katolickiego, to w Polsce do tej pory postać świętego Benedykta nie była bardzo znana. 
Do lepszego poznania tego wielkiego świętego przyczyniło się krakowskie Stowarzyszenie Piotra Skargi, dzięki któremu rozpowszechniono wśród katolików w Polsce blisko pół miliona medalików świętego Benedyka wraz ze specjalną modlitwą – egzorcyzmem.

Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi znów pomaga

Założone w 1999 roku w Krakowie Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi od dawna wspiera potrzebujących na całym świecie. Ideą stowarzyszenia jest pielęgnowanie chrześcijańskich wartości i tradycji, a także ochrona kulturalnej spuścizny cywilizacji łacińskiej. 

Stowarzyszenie jest znane z takich inicjatyw, jak pomoc w budowie kaplic w Sudanie Południowym, ofiarowanie Matce Bożej Fatimskiej kwiatów przez polskich katolików z lat 2019-2020, akcja "Nie wstydzę się Jezusa" czy pomoc karmelitom w budowie świątyni katolickiej w Mińsku na Białorusi. Oprócz wspierania inicjatyw chrześcijańskich stowarzyszenie pomaga również potrzebującym. W 2010 roku Stowarzyszenie Piotra Skargi zorganizowało wsparcie dla powodzian w Polsce. Gdy więc po serii tragicznych trzęsień ziemi we włoskiej Nursji benedyktyni z tamtejszego klasztoru zaapelowali o pomoc w odbudowie świątyni, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi od razu ruszyło z pomocą. W ten sposób powstała akcja "Święty

Benedykcie – broń mnie od złego!”.

Założyciel zakonu benedyktynów słynął z wielkiej czci, jaką otaczał Krzyż Święty. Medalik krzyżowy świętego Benedykta należy do najbardziej czczonych w Kościele Katolickim sakramentaliów. Zorganizowana przez Stowarzyszenie im. Piotra Skargi akcja wsparcia finansowego dla bazyliki w Nursji została połączona z propagowaniem kultu jej świętego założyciela. W tym celu wybito znaczną ilość medalików oraz wydrukowano modlitwę ze specjalnym egzorcyzmem.  Wspomniane dewocjonalia można było zamówić na stronie internetowej przyczyniając się w ten sposób do odbudowy benedyktyńskiej świątyni. Dodatkowo akcja miała jednocześnie przypominać, jak ważną postacią dla świata katolickiego i całego chrześcijaństwa był święty Benedykt z Nursji.

Benedyktyni z Nursji dziękują polskim katolikom

Do połowy 2020 roku udało się zebrać środki niezbędne do przywrócenia benedyktyńskiej świątyni do życia. W Polsce akcję "Benedykcie – broń mnie od złego!” wsparło prawie pół miliona osób. W ten sposób udało się dokończyć renowację świątyni oraz fasady, a także odbudować dzwonnicę świątyni w Nursji, a przybywający tam pielgrzymi znów mogą zachwycić się pięknem architektury i poczuć atmosferę benedyktyńskiej reguły. Przeor zakonu w Nursji Benedykt Nivakoff podziękował Stowarzyszeniu im. Ks. Piotra Skargi oraz polskim wiernym za dar serca i pomoc w odbudowie świątyni. Benedyktyni w podzięce za ofiarność polskich katolików odprawili 3 uroczyste Msze Święte w intencji darczyńców z Polski.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe