Marian Panic: (Anty)polscy historycy w "gościnnych" niemieckich mediach [zestawienie]

Wiadomo jakim "wzięciem" cieszą się u naszych zachodnich sąsiadów niektórzy "polscy historycy" (oba słowa zasługują właściwie na osobny cudzysłów). Chodzi rzecz jasna o tych "historyków", którzy najbardziej plują na Polskę, na jej historię, ale i na jej współczesność, i którzy w tej niesławnej "konkurencji" przekroczyli już wszelkie granice absurdu.
 Marian Panic: (Anty)polscy historycy w "gościnnych" niemieckich mediach [zestawienie]
/ morguefile.com

Ostatnio do tego mało chlubnego grona dołączył historyk z Uniwersytetu Warszawskiego, Marcin Zaremba, który w jednym ze swoich wywiadów dla niemieckiej stacji MDR (Mitteldeutsche Rundfunk) powtórzył "sławne" tezy Jana Tomasza Grossa o tym, że jakoby Polacy w czasie II Wojny Światowej zabili więcej Żydów niż Niemców. Obszerne fragmenty tego wywiadu (w moim przekładzie) znaleźć można na moim profilu na Facebooku
ttps://www.facebook.com/marian.panic/posts/1895919613964349 
Tutaj przytoczę jedynie krótki fragment, w którym uzasadnia (nawet przy pomocy liczb) tę swoją "odważną" tezę:
 

Pytanie: Zgodnie z dokumentacją, którą pan opublikował, w czasie niemieckiej okupacji Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców. O jakie liczby chodzi?

Marcin Zaremba: Z niemieckich dokumentów, pochodzących z ówczesnej Generalnej Guberni, wynika, że w okresie między październikiem 1939 a latem 1944 zabitych zostało ok. 1300 Niemców. Do tego trzeba doliczyć jeszcze 900 pomocników z szeregów polskiej i ukraińskiej policji. Mówimy tu o okresie już po niemieckiej napaści na Polskę, po kampanii wrześniowej 1939, kiedy to odnotowanych zostało 17 000 niemieckich ofiar - i przed sierpniem 1944, kiedy to wybuchło Powstanie w okupowanej Warszawie, podczas którego zabitych zostało między 2 i 9 tys. Niemców. W tym samym jednak czasie - czyli między październikiem 1939 i latem 1944 - wydanych zostało Niemcom lub zamordowanych zostało przez Polaków ponad 10 tys. Żydów.


Ale oczywiście palma pierwszeństwa w tej niesławnej dyscyplinie należy się wspomnianemu Janowi Tomaszowi Grossowi, nazywanemu w niemieckich mediach "amerykańsko-polskim historykiem". Tutaj wynotowałem jak często w ostatnich latach gościł on (czy też był cytowany) w czołowych niemieckich mediach:
 

Deutschlandfunk

21.11.2016. "Polen - Wie Geschichte umgedeutet wird" (Polska - jak przepisuje się na nowo historię)

04.07.2016. "Polen - Vor 70 Jahren kam es in Kielce zu einem Judenpogrom" (Polska - przed 70 laty doszło w Kielcach do pogromu Żydów)

18.02.2016. "Die Polen und ihre Geschichte - Es geht Richtung Autoritarismus" (Polska i jej historia - droga w kierunku autorytaryzmu) - wywiad z Janem Tomaszem Grossem.

7.02.2016. "Historiker Jan Tomasz Gross - Polen fordern Aberkennung des Verdienstordens" (Historyk Jan Tomasz Gross - w Polsce żąda się odebrania mu Krzyża Zasługi)

27.01.2016 "Polen nach der Shoah - Antisemitische Strömungen von 1945 bis heute" (Polska po Shoah - antysemickie nurty od 1945 do dzisiaj)
 

Deutsche Welle

19.02.2016. "Jan T. Gross w Deutschlandfunk: Chcę rozświetlić ciemność"

09.06.2015. "Die Welt: Polscy pomocnicy Hitlera"

02.12.2015. "Süddeutsche Zeitung o polityce PiS: Reinterpretacja historii i kultury postępuje szybko."

25.09.2015. "Polityka Viktora Orbana wobec migrantów. Dlaczego Węgry się izolują?
 

Frankfurter Allgemeiner Zeitung

26.08.16. "Polnische Geschichtspolitik. Beim dunklen Kapitel blind" (Polska historia: Nie widzieć ciemnych plam)

20.06.16. "Polen 1944-1947. Zwischen Schrecken und Bangen (Polska w latach 1944-47. Między strachem i trwogą)

23.05.16. "Polens Weltkriegsmuseum. Jede Nation hat eben ihre eigene Wahrheit" (Muzeum II Wojny Światowej w Polsce: Każdy naród ma po prostu swoją prawdę)

13.03.16. "Zerstrittenes Polen. Wollen wir tanzen gehen? (Zwaśniona Polska. Pójdziemy potańczyć?)

25.02.16. "Polnische Geschichtspolitik. Wir brauchen eine schönere Historie" (Polska polityka historyczna. Potrzebna nam piękniejsza historia)
 

Süddeutsche Zeitung

5.10. 2016. W artykule pt. "Geschichte vor Gericht" (Historia przed sądem) napisano (cytując Grossa), że "w czasie wojny Polacy zabili więcej Żydów niż Niemcy" (w oryginale: "Polen haben mehr Juden als die Deutschen getötet". Potem zostało to jednak sprostowane i zamienione na: "Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców" (w oryginale: "Polen haben mehr Juden als Deutsche getötet").

4.10.2016. "Polen stellt Geschichtsverfälschung unter Strafe" (W Polsce karać się będzie zakłamywanie historii)

20. 05.2016. "Polnischer Heroismus" (Polski heroizm)

01.12.2015. "Wandel in der Kulturpolitik. Gute Polen, schlechte Polen" (Zmiany w polityce kulturalnej. Dobrzy Polacy, źli Polacy)

17. 05. 2010. "Antisemitismus im Nachkriegs-Polen. Aus Angst wird Wut"(Antysemityzm w powojennej Polsce. Ze strachu powstaje wściekłość)


die Welt

4. 04. 2016  Agnieszka Holland: „Polen befindet sich in einem kalten Bürgerkrieg“ (Polska znajduje się w stanie zimnej wojny domowej)

06.11.2015  FREMDENFEINDLICHKEIT Stefan Chwin: Die Polen haben begründete Angst vor Auslöschung. (Ksenofobia. Stefan Chwin: Polacy odczuwają uzasadniony strach przed unicestwieniem)

13.09.2015  FLÜCHTLINGSKRISE. Von Jan T. Gross: Die Osteuropäer haben kein Schamgefühl. (Kryzys imigracyjny. Tekst Jana Tomasza Grossa: Wschodni Europejczycy nie mają poczucia wstydu)
 

der Spiegel:

18.04.2013 "Holocaust-Debatte in Polen: Der Hass von gestern" (Debata na temat holokaustu w Polsce: Zadawniona nienawiść)

16.01.2013. "Holocaust-Debatte in Polen: Das Erbe der Antisemiten" (Debata na temat holokaustu w Polsce: Dziedzictwo antysemityzmu)

01.09.2011. "Vandalismus in Polen: Denkmal für jüdische Opfer geschändet" (Wandalizm w Polsce: Zbezczeszczo pomnik żydowskich ofiar)

24.03.2011 "Boykottaktionen: Polnische Nationalisten empört über Holocaust-Buch" (Akcja bojkotu: Polscy nacjonaliści oburzeni książką na temat holokaustu)
 

Berliner Zeitung

22.02.16. "Polens Bannstrahl gegen Jan Gross" (Banicja dla Jana Grossa)

12.05.11. "Die polnische Dramatikerin Malgorzata Sikorska-Miszczuk über das Juden-Massaker 1941 in Jedwabne. Die leeren Posen der Vergangenheit" (Polska dramaturg Małgorzata Sikorska-Miszczuk o masakrze Żydów w 1941 w Jedwabnem. Puste pozy przeszłości)

11.01.11. "Polen konfrontiert sich mit dem Holocaust" (Polska konfrontuje się z holokaustem)

-----

PS. Na moim profilu na Facebooku znaleźć można również obszerne fragmenty wywiadu, jakiego Jan Tomasz Gross mniej więcej rok temu udzielił tej samej niemieckiej stacji MDR.
https://www.facebook.com/marian.panic/posts/1895916103964700


 

POLECANE
Trump zapowiedział rozmowy z Putinem i Zełenskim. Padła data z ostatniej chwili
Trump zapowiedział rozmowy z Putinem i Zełenskim. Padła data

Prezydent USA Donald Trump poinformował w sobotę, że w poniedziałek będzie rozmawiał przez telefon z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, a następnie z szefem ukraińskiego państwa Wołodymyrem Zełenskim.

Tęsknimy bardzo. Justyna Kowalczyk-Tekieli opublikowała poruszający wpis Wiadomości
"Tęsknimy bardzo". Justyna Kowalczyk-Tekieli opublikowała poruszający wpis

17 maja 2025 roku mijają dokładnie dwa lata od śmierci Kacpra Tekielego, znanego alpinisty i prywatnie męża Justyny Kowalczyk-Tekieli. Tego dnia w mediach społecznościowych biegaczka opublikowała poruszający wpis, w którym upamiętniła swojego ukochanego.

Sprawa zaginionej 11-latki z Żor. Znamy zarzuty wobec podejrzanego mężczyzny pilne
Sprawa zaginionej 11-latki z Żor. Znamy zarzuty wobec podejrzanego mężczyzny

W piątek prokuratura przedstawiła 24-latkowi z Żor dwa zarzuty: zatrzymania, wbrew woli prawnego opiekuna, osoby małoletniej oraz dopuszczenia wobec pokrzywdzonej innej czynności seksualnej, za co grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Nowe doniesienia o księżnej Kate. Pałac Buckingham przerwał milczenie Wiadomości
Nowe doniesienia o księżnej Kate. Pałac Buckingham przerwał milczenie

James Middleton, brat księżnej Kate, po raz pierwszy publicznie odniósł się do trudnych chwil, jakie przeżyła jego siostra, gdy walczyła z nowotworem. W rozmowie z The Times opowiedział o emocjach, jakie towarzyszyły jego rodzinie w czasie choroby księżnej Walii.

Spuścili wodę z Jeziora Maltańskiego i od dwóch miesięcy nie mogą go napełnić Wiadomości
Spuścili wodę z Jeziora Maltańskiego i od dwóch miesięcy nie mogą go napełnić

Jak informuje TVN24, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji borykają się z problemem napełnienia Jeziora Maltańskiego, które po czyszczeniu dna pozostaje wciąż zbyt płytkie, by w pełni powrócić do swojej funkcji.

Awantura w szpitalu w Otwocku. Agresywny pacjent zdemolował recepcję Wiadomości
Awantura w szpitalu w Otwocku. Agresywny pacjent zdemolował recepcję

W jednym z otwockich szpitali doszło do niebezpiecznej sytuacji. W nocy z piątku na sobotę (16/17 maja) 56-letni mężczyzna, który zgłosił się z urazem nogi, zaczął grozić personelowi, niszczyć mienie i zachowywać się agresywnie.

Fatima bije rekordy popularności. Wśród pielgrzymów najwięcej Polaków pilne
Fatima bije rekordy popularności. Wśród pielgrzymów najwięcej Polaków

Jak wynika z szacunków Narodowego Instytutu Statystycznego (INE) w Lizbonie, w 2024 r. nastąpił w hotelach Fatimy ponad 73-procentowy wzrost liczby nocujących tam turystów w porównaniu do wcześniejszego roku.

Problemy Justyny Steczkowskiej podczas próby.. Sieć obiegło nagranie Wiadomości
Problemy Justyny Steczkowskiej podczas próby.. Sieć obiegło nagranie

Justyna Steczkowska z piosenką „Gaja” awansowała do finału 69. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w sobotę 17 maja. W finałowym starciu wystąpi razem z reprezentantami 25 innych krajów. Emocje rosną, ale podczas ostatniej próby jurorskiej wydarzyło się coś niespodziewanego.

Zderzenie dwóch śmigłowców. Trwa akcja ratunkowa pilne
Zderzenie dwóch śmigłowców. Trwa akcja ratunkowa

Jak poinformował Departament Ratownictwa regionu Satakunta w Finlandii, dwa cywilne śmigłowce zderzyły się w powietrzu i runęły na ziemię. Obie maszyny były w drodze na lotnisko.

Najmniejsze schronisko w Tatrach wraca w nowej odsłonie Wiadomości
Najmniejsze schronisko w Tatrach wraca w nowej odsłonie

Po latach ciszy Schronisko na Hali Kondratowej znów otworzy się dla turystów. Ten mały, ale kultowy budynek położony u stóp Giewontu, przeszedł prawdziwą rewolucję - dosłownie od fundamentów. Otwarcie planowane jest już na czerwiec 2025 roku, a prace dobiegają końca.

REKLAMA

Marian Panic: (Anty)polscy historycy w "gościnnych" niemieckich mediach [zestawienie]

Wiadomo jakim "wzięciem" cieszą się u naszych zachodnich sąsiadów niektórzy "polscy historycy" (oba słowa zasługują właściwie na osobny cudzysłów). Chodzi rzecz jasna o tych "historyków", którzy najbardziej plują na Polskę, na jej historię, ale i na jej współczesność, i którzy w tej niesławnej "konkurencji" przekroczyli już wszelkie granice absurdu.
 Marian Panic: (Anty)polscy historycy w "gościnnych" niemieckich mediach [zestawienie]
/ morguefile.com

Ostatnio do tego mało chlubnego grona dołączył historyk z Uniwersytetu Warszawskiego, Marcin Zaremba, który w jednym ze swoich wywiadów dla niemieckiej stacji MDR (Mitteldeutsche Rundfunk) powtórzył "sławne" tezy Jana Tomasza Grossa o tym, że jakoby Polacy w czasie II Wojny Światowej zabili więcej Żydów niż Niemców. Obszerne fragmenty tego wywiadu (w moim przekładzie) znaleźć można na moim profilu na Facebooku
ttps://www.facebook.com/marian.panic/posts/1895919613964349 
Tutaj przytoczę jedynie krótki fragment, w którym uzasadnia (nawet przy pomocy liczb) tę swoją "odważną" tezę:
 

Pytanie: Zgodnie z dokumentacją, którą pan opublikował, w czasie niemieckiej okupacji Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców. O jakie liczby chodzi?

Marcin Zaremba: Z niemieckich dokumentów, pochodzących z ówczesnej Generalnej Guberni, wynika, że w okresie między październikiem 1939 a latem 1944 zabitych zostało ok. 1300 Niemców. Do tego trzeba doliczyć jeszcze 900 pomocników z szeregów polskiej i ukraińskiej policji. Mówimy tu o okresie już po niemieckiej napaści na Polskę, po kampanii wrześniowej 1939, kiedy to odnotowanych zostało 17 000 niemieckich ofiar - i przed sierpniem 1944, kiedy to wybuchło Powstanie w okupowanej Warszawie, podczas którego zabitych zostało między 2 i 9 tys. Niemców. W tym samym jednak czasie - czyli między październikiem 1939 i latem 1944 - wydanych zostało Niemcom lub zamordowanych zostało przez Polaków ponad 10 tys. Żydów.


Ale oczywiście palma pierwszeństwa w tej niesławnej dyscyplinie należy się wspomnianemu Janowi Tomaszowi Grossowi, nazywanemu w niemieckich mediach "amerykańsko-polskim historykiem". Tutaj wynotowałem jak często w ostatnich latach gościł on (czy też był cytowany) w czołowych niemieckich mediach:
 

Deutschlandfunk

21.11.2016. "Polen - Wie Geschichte umgedeutet wird" (Polska - jak przepisuje się na nowo historię)

04.07.2016. "Polen - Vor 70 Jahren kam es in Kielce zu einem Judenpogrom" (Polska - przed 70 laty doszło w Kielcach do pogromu Żydów)

18.02.2016. "Die Polen und ihre Geschichte - Es geht Richtung Autoritarismus" (Polska i jej historia - droga w kierunku autorytaryzmu) - wywiad z Janem Tomaszem Grossem.

7.02.2016. "Historiker Jan Tomasz Gross - Polen fordern Aberkennung des Verdienstordens" (Historyk Jan Tomasz Gross - w Polsce żąda się odebrania mu Krzyża Zasługi)

27.01.2016 "Polen nach der Shoah - Antisemitische Strömungen von 1945 bis heute" (Polska po Shoah - antysemickie nurty od 1945 do dzisiaj)
 

Deutsche Welle

19.02.2016. "Jan T. Gross w Deutschlandfunk: Chcę rozświetlić ciemność"

09.06.2015. "Die Welt: Polscy pomocnicy Hitlera"

02.12.2015. "Süddeutsche Zeitung o polityce PiS: Reinterpretacja historii i kultury postępuje szybko."

25.09.2015. "Polityka Viktora Orbana wobec migrantów. Dlaczego Węgry się izolują?
 

Frankfurter Allgemeiner Zeitung

26.08.16. "Polnische Geschichtspolitik. Beim dunklen Kapitel blind" (Polska historia: Nie widzieć ciemnych plam)

20.06.16. "Polen 1944-1947. Zwischen Schrecken und Bangen (Polska w latach 1944-47. Między strachem i trwogą)

23.05.16. "Polens Weltkriegsmuseum. Jede Nation hat eben ihre eigene Wahrheit" (Muzeum II Wojny Światowej w Polsce: Każdy naród ma po prostu swoją prawdę)

13.03.16. "Zerstrittenes Polen. Wollen wir tanzen gehen? (Zwaśniona Polska. Pójdziemy potańczyć?)

25.02.16. "Polnische Geschichtspolitik. Wir brauchen eine schönere Historie" (Polska polityka historyczna. Potrzebna nam piękniejsza historia)
 

Süddeutsche Zeitung

5.10. 2016. W artykule pt. "Geschichte vor Gericht" (Historia przed sądem) napisano (cytując Grossa), że "w czasie wojny Polacy zabili więcej Żydów niż Niemcy" (w oryginale: "Polen haben mehr Juden als die Deutschen getötet". Potem zostało to jednak sprostowane i zamienione na: "Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców" (w oryginale: "Polen haben mehr Juden als Deutsche getötet").

4.10.2016. "Polen stellt Geschichtsverfälschung unter Strafe" (W Polsce karać się będzie zakłamywanie historii)

20. 05.2016. "Polnischer Heroismus" (Polski heroizm)

01.12.2015. "Wandel in der Kulturpolitik. Gute Polen, schlechte Polen" (Zmiany w polityce kulturalnej. Dobrzy Polacy, źli Polacy)

17. 05. 2010. "Antisemitismus im Nachkriegs-Polen. Aus Angst wird Wut"(Antysemityzm w powojennej Polsce. Ze strachu powstaje wściekłość)


die Welt

4. 04. 2016  Agnieszka Holland: „Polen befindet sich in einem kalten Bürgerkrieg“ (Polska znajduje się w stanie zimnej wojny domowej)

06.11.2015  FREMDENFEINDLICHKEIT Stefan Chwin: Die Polen haben begründete Angst vor Auslöschung. (Ksenofobia. Stefan Chwin: Polacy odczuwają uzasadniony strach przed unicestwieniem)

13.09.2015  FLÜCHTLINGSKRISE. Von Jan T. Gross: Die Osteuropäer haben kein Schamgefühl. (Kryzys imigracyjny. Tekst Jana Tomasza Grossa: Wschodni Europejczycy nie mają poczucia wstydu)
 

der Spiegel:

18.04.2013 "Holocaust-Debatte in Polen: Der Hass von gestern" (Debata na temat holokaustu w Polsce: Zadawniona nienawiść)

16.01.2013. "Holocaust-Debatte in Polen: Das Erbe der Antisemiten" (Debata na temat holokaustu w Polsce: Dziedzictwo antysemityzmu)

01.09.2011. "Vandalismus in Polen: Denkmal für jüdische Opfer geschändet" (Wandalizm w Polsce: Zbezczeszczo pomnik żydowskich ofiar)

24.03.2011 "Boykottaktionen: Polnische Nationalisten empört über Holocaust-Buch" (Akcja bojkotu: Polscy nacjonaliści oburzeni książką na temat holokaustu)
 

Berliner Zeitung

22.02.16. "Polens Bannstrahl gegen Jan Gross" (Banicja dla Jana Grossa)

12.05.11. "Die polnische Dramatikerin Malgorzata Sikorska-Miszczuk über das Juden-Massaker 1941 in Jedwabne. Die leeren Posen der Vergangenheit" (Polska dramaturg Małgorzata Sikorska-Miszczuk o masakrze Żydów w 1941 w Jedwabnem. Puste pozy przeszłości)

11.01.11. "Polen konfrontiert sich mit dem Holocaust" (Polska konfrontuje się z holokaustem)

-----

PS. Na moim profilu na Facebooku znaleźć można również obszerne fragmenty wywiadu, jakiego Jan Tomasz Gross mniej więcej rok temu udzielił tej samej niemieckiej stacji MDR.
https://www.facebook.com/marian.panic/posts/1895916103964700



 

Polecane
Emerytury
Stażowe