„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” z nagrodą „Drzwi do wolności” XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to zrealizowany z rozmachem film, który ukazuje nieznaną historię Stefana Wyszyńskiego zanim stał się kardynałem i Prymasem 1000-lecia. Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej został nagrodzony w czasie trwającego właśnie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. W ręce twórców filmu powędrowała nagroda specjalna „Drzwi do wolności”.
NWW Gdynia „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” z nagrodą „Drzwi do wolności”  XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni
NWW Gdynia / Materiały prasowe

Jest to film szczególnie wyjątkowy, który tak jak postawa życiowa Prymasa Tysiąclecia uchyla „Drzwi do Wolności” nie tylko tym pokoleniom, które zawdzięczają ją Wyszyńskiemu, ale również tym przyszłym pokoleniom, które dzięki takim obrazom rozumieją tamte czasy. Produkcja „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” jest filmem, który zapisuje kolejną białą plamę w polskiej historii. Czymś oczywistym i wielkim zaszczytem jest, że możemy go pokazywać na naszym Festiwalu wśród wielości międzynarodowych produkcji. Mogę śmiało powiedzieć, że fragment życia Wyszyńskiego z czasów Powstania Warszawskiego, był kompletnie nieznany szerszej publiczności. Dlatego tak ważna rolę pełnie ten film i trzeba go nagradzać – uzasadnia werdykt Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu.

Dziękujemy za to wyróżnienie i cieszymy się wspólnie z całym zespołem, że mamy pierwszą nagrodę i to właśnie na tym Festiwalu. Jestem dumny, że jury doceniło nasz wkład w historię XX wieku w postaci ukazania nieznanych, wojennych losów porucznika Wyszyńskiego, przyszłego Prymasa Polski. Chcemy aby ten film wybrzmiał na kolejnych festiwalach podkreślając osobę Wyszyńskiego i czasu w jakim przyszło mu dojrzewać – powiedział reżyser filmu, Tadeusz Syka, odbierając nagrodę.

Festiwal NNW to wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się historią. Na wydarzeniu prezentowane są filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka. XIII Festiwal Filmowy NNW rozpoczął się wczoraj i potrwa do soboty.  

Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” – oficjalny zwiastun

 

Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej. Spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski. Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”. Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. Jak w wojennej codzienności mamy wybaczać – pyta bohater, zwracając się do Źródła swego powołania. W czasie krytycznych sytuacji takich jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby. Stara się dzielnie wspierać swoich kompanów, dodając im nadziei.

 

W tytułowej roli w filmie wystąpił Ksawery Szlenkier, któremu na dużym ekranie partnerują m.in.: Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska, Lech Dyblik oraz Małgorzata Kożuchowska jako Matka Róża Czacka.

 

Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książk przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach rannych Powstańców, czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami – wiara ks. por. Wyszyńskiego się hartuje i kształtuje. „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”.

 

Jako Arcybiskup Metropolita Warszawski pragnę osobiście zatwierdzić, że pełnometrażowy, fabularny film, pod tytułem „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki jest oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych Stefana kardynała Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej oraz obchodów roku 2021, którego Prymas Tysiąclecia jest patronem.

Kard. Kazimierz Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski

 

Bez tego fragmentu życia Księdza Prymasa nie zrozumiemy jego słów, iż niepodległość jest najpiękniejszym darem, jaki Opatrzność daje ludziom, narodom i państwom.

Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

 

Gatunek: biograficzny, dramat wojenny

Produkcja: Polska 2021

Reżyseria i scenariusz: Tadeusz Syka

Producent: Maciej Syka & Tadeusz Syka – Studio High Hope Films

Koproducent: Biuro Programu „Niepodległa”

Zdjęcia: Krzysztof Mieszkowski

Muzyka: Atanas Valkow

Montaż: Mateusz Kiełbowicz

Dźwięk: Dariusz Kowalczyk

Opieka artystyczna: Prof. Krzysztof Zanussi

Obsada: Ksawery Szlenkier („Kierunek Noc”), Małgorzata Kożuchowska („Proceder”, „Listy do M. 2”), Ida Nowakowska („Sala Samobójców”, „Poza zasięgiem”), Marcin Kwaśny („Pilecki”, „Kamerdyner”, „Stulecie Winnych”), Adam Fidusiewicz („Czas honoru – Powstanie”, „W pustyni i w puszczy”), Agnieszka Kawiorska („Pitbull. Ostatni pies”, „Katyń”), Robert Czebotar („Legiony”, „Ludzie i Bogowie”), Lech Dyblik („Wołyń”, „Pod Mocnym Aniołem”), Jan Marczewski („Piłsudski”, „Gorzko, gorzko!”), Wojciech Sukiennik („Szpital”, „Policjantki i policjanci”), Mariusz Drężek („Magnezja”, „Pół wieku poezji później”), ks. Dominik Chmielewski

 

Źródło: Materiały prasowe


 

POLECANE
Ostatni zakonspirowany Żołnierz Niezłomny zmarł w stanie wojennym tylko u nas
Ostatni zakonspirowany Żołnierz Niezłomny zmarł w stanie wojennym

Antoni Dołęga ps. „Kulawy Antek”, urodzony 1 maja 1915 r. w Farfaku – części Łukowa na Lubelszczyźnie, chorąży Wojska Polskiego, to najdłużej ukrywający się żołnierz podziemia antykomunistycznego. Z dotychczasowych badań wynika, że korzystał z siatki konspiracyjnej złożonej co najmniej z dwustu osób. Szczątki zmarłego w tajemnicy przed światem w 1982 r. w Popławach-Rogalach konspiratora wydobyli pracownicy IPN w połowie czerwca 2017 r.

Jest zawiadomienie do prokuratury na Tuska z ostatniej chwili
Jest zawiadomienie do prokuratury na Tuska

Klub parlamentarny PiS poinformował w piątek o skierowaniu do stołecznej prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez premiera Donalda Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały Sądu Najwyższego stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

W piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północno-wschodniej części kraju.

Niemcy piszą o upadku Tuska. Zmęczony i rozdrażniony z ostatniej chwili
Niemcy piszą o upadku Tuska. "Zmęczony i rozdrażniony"

Donald Tusk sprawia wrażenie zarówno zmęczonego, jak i rozdrażnionego. Spekuluje się, że może oddać ster Radosławowi Sikorskiemu – pisze w piątek niemiecki Der Spiegel

NFZ wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
NFZ wydał pilny komunikat

Kwalifikacja do Krajowej Sieci Kardiologicznej. Jak i gdzie złożyć protest? NFZ wyjaśnia.

Ordo Iuris zapewni pomoc prawną uczestnikom antyimigranckich manifestacji gorące
Ordo Iuris zapewni pomoc prawną uczestnikom antyimigranckich manifestacji

W związku z zaplanowanymi na sobotę, 19 lipca, ogólnopolskimi protestami przeciwko masowej imigracji, Instytut Ordo Iuris będzie uważnie monitorował działania służb państwowych wobec uczestników i organizatorów tych wydarzeń. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek prób bezprawnego ograniczania wolności zgromadzeń, brutalnych interwencji lub innych naruszeń praw obywatelskich – Instytut zaoferuje pokrzywdzonym takimi działaniami nieodpłatną pomoc prawną.

Funkcjonariusz o sytuacji na granicy z Białorusią: Zaczynamy się bać z ostatniej chwili
Funkcjonariusz o sytuacji na granicy z Białorusią: Zaczynamy się bać

Anonimowy funkcjonariusz Straży Granicznej w rozmowie z Kanałem Zero opisał narastającą przemoc na polsko‑białoruskiej granicy i strach przed konsekwencjami.

Komisja Europejska uderza w nadzwyczajną kastę. Koniec mitu o neo-KRS tylko u nas
Komisja Europejska uderza w nadzwyczajną kastę. Koniec mitu o "neo-KRS"

Komisja Europejska właśnie zburzyła gmach narracji, który przez lata budowali aktywiści sędziowscy -mit o rzekomo ‘wadliwej KRS’, mający podważać legalność tysięcy wyroków i sędziów powołanych po 2018 r. To nie tylko kompromitacja, ale akt oskarżenia wobec środowisk, które przez lata działały przeciwko własnemu państwu – pod pretekstem ‘obrony praworządności’!

Opolskie: Wypadek na poligonie wojskowym z ostatniej chwili
Opolskie: Wypadek na poligonie wojskowym

Wybuch imitatora trotylu ranił kanadyjskiego żołnierza podczas ćwiczeń na poligonie pod Brzegiem w woj. opolskim.

Pożar hotelu w Wiśle. Strażacy walczą z ogniem z ostatniej chwili
Pożar hotelu w Wiśle. Strażacy walczą z ogniem

W piątek po południu w Wiśle (pow. cieszyński, woj. śląskie) wybuchł pożar w hotelu przy ulicy Wyzwolenia. Strażacy walczą z trudnym do opanowania ogniem – informuje RMF FM.

REKLAMA

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” z nagrodą „Drzwi do wolności” XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to zrealizowany z rozmachem film, który ukazuje nieznaną historię Stefana Wyszyńskiego zanim stał się kardynałem i Prymasem 1000-lecia. Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej został nagrodzony w czasie trwającego właśnie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. W ręce twórców filmu powędrowała nagroda specjalna „Drzwi do wolności”.
NWW Gdynia „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” z nagrodą „Drzwi do wolności”  XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni
NWW Gdynia / Materiały prasowe

Jest to film szczególnie wyjątkowy, który tak jak postawa życiowa Prymasa Tysiąclecia uchyla „Drzwi do Wolności” nie tylko tym pokoleniom, które zawdzięczają ją Wyszyńskiemu, ale również tym przyszłym pokoleniom, które dzięki takim obrazom rozumieją tamte czasy. Produkcja „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” jest filmem, który zapisuje kolejną białą plamę w polskiej historii. Czymś oczywistym i wielkim zaszczytem jest, że możemy go pokazywać na naszym Festiwalu wśród wielości międzynarodowych produkcji. Mogę śmiało powiedzieć, że fragment życia Wyszyńskiego z czasów Powstania Warszawskiego, był kompletnie nieznany szerszej publiczności. Dlatego tak ważna rolę pełnie ten film i trzeba go nagradzać – uzasadnia werdykt Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu.

Dziękujemy za to wyróżnienie i cieszymy się wspólnie z całym zespołem, że mamy pierwszą nagrodę i to właśnie na tym Festiwalu. Jestem dumny, że jury doceniło nasz wkład w historię XX wieku w postaci ukazania nieznanych, wojennych losów porucznika Wyszyńskiego, przyszłego Prymasa Polski. Chcemy aby ten film wybrzmiał na kolejnych festiwalach podkreślając osobę Wyszyńskiego i czasu w jakim przyszło mu dojrzewać – powiedział reżyser filmu, Tadeusz Syka, odbierając nagrodę.

Festiwal NNW to wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się historią. Na wydarzeniu prezentowane są filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka. XIII Festiwal Filmowy NNW rozpoczął się wczoraj i potrwa do soboty.  

Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” – oficjalny zwiastun

 

Oficjalny film uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej. Spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski. Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”. Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. Jak w wojennej codzienności mamy wybaczać – pyta bohater, zwracając się do Źródła swego powołania. W czasie krytycznych sytuacji takich jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby. Stara się dzielnie wspierać swoich kompanów, dodając im nadziei.

 

W tytułowej roli w filmie wystąpił Ksawery Szlenkier, któremu na dużym ekranie partnerują m.in.: Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska, Lech Dyblik oraz Małgorzata Kożuchowska jako Matka Róża Czacka.

 

Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książk przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach rannych Powstańców, czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami – wiara ks. por. Wyszyńskiego się hartuje i kształtuje. „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”.

 

Jako Arcybiskup Metropolita Warszawski pragnę osobiście zatwierdzić, że pełnometrażowy, fabularny film, pod tytułem „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki jest oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych Stefana kardynała Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej oraz obchodów roku 2021, którego Prymas Tysiąclecia jest patronem.

Kard. Kazimierz Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski

 

Bez tego fragmentu życia Księdza Prymasa nie zrozumiemy jego słów, iż niepodległość jest najpiękniejszym darem, jaki Opatrzność daje ludziom, narodom i państwom.

Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

 

Gatunek: biograficzny, dramat wojenny

Produkcja: Polska 2021

Reżyseria i scenariusz: Tadeusz Syka

Producent: Maciej Syka & Tadeusz Syka – Studio High Hope Films

Koproducent: Biuro Programu „Niepodległa”

Zdjęcia: Krzysztof Mieszkowski

Muzyka: Atanas Valkow

Montaż: Mateusz Kiełbowicz

Dźwięk: Dariusz Kowalczyk

Opieka artystyczna: Prof. Krzysztof Zanussi

Obsada: Ksawery Szlenkier („Kierunek Noc”), Małgorzata Kożuchowska („Proceder”, „Listy do M. 2”), Ida Nowakowska („Sala Samobójców”, „Poza zasięgiem”), Marcin Kwaśny („Pilecki”, „Kamerdyner”, „Stulecie Winnych”), Adam Fidusiewicz („Czas honoru – Powstanie”, „W pustyni i w puszczy”), Agnieszka Kawiorska („Pitbull. Ostatni pies”, „Katyń”), Robert Czebotar („Legiony”, „Ludzie i Bogowie”), Lech Dyblik („Wołyń”, „Pod Mocnym Aniołem”), Jan Marczewski („Piłsudski”, „Gorzko, gorzko!”), Wojciech Sukiennik („Szpital”, „Policjantki i policjanci”), Mariusz Drężek („Magnezja”, „Pół wieku poezji później”), ks. Dominik Chmielewski

 

Źródło: Materiały prasowe



 

Polecane
Emerytury
Stażowe