Powstają wspólnoty miłośników życia

Powstają wspólnoty miłośników życia. Nieformalne grupy będą zrzeszać osoby, dla których ważne są ideały pro-life. Spotkanie wprowadzające odbędzie się online 23 marca 2022 r. o godz. 19.00.
 Powstają wspólnoty miłośników życia
/ pixabay.com/Cparks

Kluby Pro-Life

Życia ludzkiego trzeba bronić mądrze, a do tego trzeba się przygotować. Posłużą temu Kluby Pro-Life. Będą przestrzenią do formacji duchowej, emocjonalnej, intelektualnej i społecznej oraz miejscem kształtowania sumienia, słuchania głosu Kościoła i rozwijania wrażliwości na każdego człowieka. Wreszcie to propozycja wspólnoty, której szczególnie teraz, w trudnym czasie, gdy wojna jest tak blisko nas, bardzo nam potrzeba. 

– Członkowie Klubów Pro-Life będą mieli również okazję, by spokojnie i rzeczowo rozmawiać na tematy pro-life, opierając się na naukowych argumentach. Edukacja jest kluczowa, żeby najpierw samemu nie być podatnym na manipulacje, a potem uczyć innych, dzieląc się już zdobytą wiedzą. Na fundamencie formacji i wspólnoty oraz po zdobyciu wiedzy kluby będą mogły podejmować różne działania pro-life – wyjaśnia Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Wspólnoty miłośników życia są inicjatywą o. Krzysztofa Niewiadomskiego OFMCap, opiekuna duchowego Klubów Pro-Life, oraz Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. 

– Przy naszym klasztorze w Krakowie w czasie roku duszpasterskiego przeżywanego pod hasłem „Otoczmy troską życie” (2008/2009) rozpoczęła działalność Akademia Obrońców Życia, która, choć już pod inną nazwą, istnieje nieprzerwanie do dzisiaj. Obserwując w naszym kraju różne ataki wymierzone przeciwko życiu człowieka i chcąc podzielić się z innymi osobami ideą ochrony życia człowieka, pomyślałem, że warto by podobne wspólnoty powstały w całej Polsce – mówi o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap. 

Organizatorzy proponują klubowiczom cztery spotkania w miesiącu. Na jednym z nich pro-liferzy będą czytać encyklikę Evangelium vitae, rozważać ją i dyskutować o bieżących wydarzeniach ze świata pro-life. Praca będzie się opierać o bezpłatne materiały wydane przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka i książeczkę formacyjną opracowaną wspólnie z o. Krzysztofem Niewiadomskim OFMCap. 

Formacja

Formacja klubowiczów została przygotowana na dwa lata. W innym tygodniu przyjaciele życia będą mieli czas na formację np. wspólną modlitwę lub udział we Mszy św. Co miesiąc odbędzie się również wspólny live dla wszystkich Klubów Pro-Life, stanowiący okazję do wymienienia się spostrzeżeniami na temat punktów encykliki Evangelium vitae, osadzenia ich w odpowiednim kontekście i omówienia najważniejszych wydarzeń ze świata pro-life. Live’y poprowadzi o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap razem z Magdaleną Guziak-Nowak, dyrektorem ds. edukacji, lub Marcinem Nowakiem, członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Czwartym proponowanym spotkaniem jest uczestniczenie online w webinarze z cyklu „Spotkania o życiu”, który w każdą drugą środę miesiąca o godz. 19.00 dla wszystkich chętnych, nie tylko dla klubowiczów, prowadzi stowarzyszenie. 

Gdzie można założyć Kluby Pro-Life? – Przy parafiach, na uczelniach czy w szkołach. Zachęcamy również, by już istniejące wspólnoty dla młodzieży, dorosłych, małżonków i rodzin wzbogaciły swoją formację o refleksję pro-life. Tym sposobem z naszej propozycji może skorzystać Domowy Kościół, Mężczyźni św. Józefa, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Neokatechumenat i inni. Słowem – wszyscy, którym leży na sercu troska o ludzie życie od poczęcia do naturalnej śmierci – mówi Magdalena Guziak-Nowak. Organizatorzy zapraszają do dołączenia wszystkich, którzy chcą się przygotować do mówienia i działania na rzecz ochrony życia.

Ojciec Krzysztof Niewiadomski OFMCap: – Życia bronimy jako ludzie, nie jako osoby wierzące. Jednak jeśli ktoś jest osobą wierzącą, ma dodatkowy argument za tym, by bronić życia, które dane jest nam przez Boga. Kluby Pro-Life mają ułatwić stanięcie po stronie prawdy. 

Klub online

Początkowo będzie istnieć jeden ogólnopolski Klub Pro-Life online, ale wraz ze wzrostem liczby klubowiczów organizatorzy będą zachęcać do tworzenia lokalnych klubów. 

Podczas webinaru, który odbędzie się 23 marca 2022 r. o godz. 19.00 uczestnicy zapoznają się z ideą i zasadami działania klubów. Spotkanie poprowadzą Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, i o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap, opiekun duchowy inicjatywy. 

Więcej informacji znajduje się na stronie kluby.pro-life.pl 

Na spotkanie można się zapisać poprzez formularz. Wcześniejszy zapis umożliwi otrzymanie przed spotkaniem przypomnienia o nim wraz z linkiem do niego. W webinarze można również uczestniczyć bez wcześniejszego zapisu. Bezpośredni link do spotkania na YouTube

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka działa od 1999 r. Zajmuje się pozytywną edukacją pro-life oraz pomocą charytatywną dla rodziców wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami oraz dla samotnych mam w nieoczekiwanych ciążach, dla których prowadzi Telefon Zaufania Pro-Life.

 


 

POLECANE
Rząd Tuska zamknął Muzeum Polskie w Rapperswilu i otworzył w nim restaurację z ostatniej chwili
Rząd Tuska zamknął Muzeum Polskie w Rapperswilu i otworzył w nim restaurację

Muzeum Polskie w Rapperswilu od 2022 roku nie ma siedziby. W hotelu Schwanen, gdzie miało przenieść się muzeum, zamieniono na restaurację. Bezcenne zbiory czekają w magazynach.

Grafzero: Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców Jul Łyskawa - recenzja z ostatniej chwili
Grafzero: "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców" Jul Łyskawa - recenzja

Paszport Polityki, nominacja do Nike, Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy - prawdziwy deszcz nagród dla Jula Łyskawy za jego niezwykły debiut powieściowy - "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców". Czy było warto? O tym Grafzero vlog literacki.

Iga Świątek awansowała do finału Wimbledonu z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do finału Wimbledonu

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała ze Szwajcarką Belindą Bencic 6:2, 6:0 w półfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do finału tej imprezy. Jej rywalką w walce o szósty tytuł wielkoszlemowy będzie Amerykanka Amanda Anisimova.

Republika czy TVN24? Są wyniki oglądalności z ostatniej chwili
Republika czy TVN24? Są wyniki oglądalności

Telewizja Republika notuje rekordowe 7,18 proc. udziału w rynku w czerwcu 2025 roku, wyprzedzając TVN24 i Telewizję wPolsce24 – informuje portal Wirtualne Media.

ABW odebrała dostęp do informacji niejawnych Szatkowskiemu. Jest odpowiedź z ostatniej chwili
ABW odebrała dostęp do informacji niejawnych Szatkowskiemu. Jest odpowiedź

Były ambasador przy NATO Tomasz Szatkowski po rocznej kontroli ABW stracił certyfikaty bezpieczeństwa. Szatkowski zapowiada odwołania do sądu.

Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia

Podrzeszowskie lotnisko w Jasionce w tym roku obsłużyło ponad 574 tys. podróżnych, czyli o ponad 17 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kryzys na Krecie. Napływ setek migrantów z Afryki Wiadomości
Kryzys na Krecie. Napływ setek migrantów z Afryki

Setki migrantów, którzy dotarli na Kretę szlakiem przemytniczym z Libii, przewieziono na stały ląd. Centra recepcyjne na greckiej wyspie są przepełnione; od weekendu na brzegu lądowało codziennie około 500 migrantów z Somalii, Sudanu, Egiptu i Maroka - poinformowała w czwartek agencja AP.

Przewodnicząca PE Roberta Metsola odrzuciła wniosek o upamiętnienie ofiar Rzezi Wołyńskiej z ostatniej chwili
Przewodnicząca PE Roberta Metsola odrzuciła wniosek o upamiętnienie ofiar Rzezi Wołyńskiej

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola odrzuciła wniosek europoseł Anny Bryłki o uczczenie minutą ciszy ofiar ludobójstwa wołyńskiego.

Gratka dla miłośników astronomii. Kiedy warto spojrzeć w niebo? Wiadomości
Gratka dla miłośników astronomii. Kiedy warto spojrzeć w niebo?

Lato to idealny czas na nocne obserwacje nieba - nie tylko ze względu na ciepłe noce, ale przede wszystkim z powodu aktywności jednego z najpiękniejszych rojów meteorów - Perseidów. Choć dni są długie, a noce krótkie, warto poświęcić trochę snu, by zobaczyć to wyjątkowe zjawisko.

Śledztwo ws. Tomasza Grodzkiego umorzone. Prokuratura: Brak znamion czynu zabronionego z ostatniej chwili
Śledztwo ws. Tomasza Grodzkiego umorzone. Prokuratura: Brak znamion czynu zabronionego

Prokuratura Regionalna w Szczecinie umorzyła śledztwo dotyczące senatora Tomasza Grodzkiego – ujawnił portal Niezalezna.pl. Śledczy nie dopatrzyli się znamion czynu zabronionego. Trwa jednak proces przeciwko oskarżonym o korupcję, m.in. lekarzom ze szpitala, którego dyrektorem wówczas był Grodzki.

REKLAMA

Powstają wspólnoty miłośników życia

Powstają wspólnoty miłośników życia. Nieformalne grupy będą zrzeszać osoby, dla których ważne są ideały pro-life. Spotkanie wprowadzające odbędzie się online 23 marca 2022 r. o godz. 19.00.
 Powstają wspólnoty miłośników życia
/ pixabay.com/Cparks

Kluby Pro-Life

Życia ludzkiego trzeba bronić mądrze, a do tego trzeba się przygotować. Posłużą temu Kluby Pro-Life. Będą przestrzenią do formacji duchowej, emocjonalnej, intelektualnej i społecznej oraz miejscem kształtowania sumienia, słuchania głosu Kościoła i rozwijania wrażliwości na każdego człowieka. Wreszcie to propozycja wspólnoty, której szczególnie teraz, w trudnym czasie, gdy wojna jest tak blisko nas, bardzo nam potrzeba. 

– Członkowie Klubów Pro-Life będą mieli również okazję, by spokojnie i rzeczowo rozmawiać na tematy pro-life, opierając się na naukowych argumentach. Edukacja jest kluczowa, żeby najpierw samemu nie być podatnym na manipulacje, a potem uczyć innych, dzieląc się już zdobytą wiedzą. Na fundamencie formacji i wspólnoty oraz po zdobyciu wiedzy kluby będą mogły podejmować różne działania pro-life – wyjaśnia Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Wspólnoty miłośników życia są inicjatywą o. Krzysztofa Niewiadomskiego OFMCap, opiekuna duchowego Klubów Pro-Life, oraz Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. 

– Przy naszym klasztorze w Krakowie w czasie roku duszpasterskiego przeżywanego pod hasłem „Otoczmy troską życie” (2008/2009) rozpoczęła działalność Akademia Obrońców Życia, która, choć już pod inną nazwą, istnieje nieprzerwanie do dzisiaj. Obserwując w naszym kraju różne ataki wymierzone przeciwko życiu człowieka i chcąc podzielić się z innymi osobami ideą ochrony życia człowieka, pomyślałem, że warto by podobne wspólnoty powstały w całej Polsce – mówi o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap. 

Organizatorzy proponują klubowiczom cztery spotkania w miesiącu. Na jednym z nich pro-liferzy będą czytać encyklikę Evangelium vitae, rozważać ją i dyskutować o bieżących wydarzeniach ze świata pro-life. Praca będzie się opierać o bezpłatne materiały wydane przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka i książeczkę formacyjną opracowaną wspólnie z o. Krzysztofem Niewiadomskim OFMCap. 

Formacja

Formacja klubowiczów została przygotowana na dwa lata. W innym tygodniu przyjaciele życia będą mieli czas na formację np. wspólną modlitwę lub udział we Mszy św. Co miesiąc odbędzie się również wspólny live dla wszystkich Klubów Pro-Life, stanowiący okazję do wymienienia się spostrzeżeniami na temat punktów encykliki Evangelium vitae, osadzenia ich w odpowiednim kontekście i omówienia najważniejszych wydarzeń ze świata pro-life. Live’y poprowadzi o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap razem z Magdaleną Guziak-Nowak, dyrektorem ds. edukacji, lub Marcinem Nowakiem, członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Czwartym proponowanym spotkaniem jest uczestniczenie online w webinarze z cyklu „Spotkania o życiu”, który w każdą drugą środę miesiąca o godz. 19.00 dla wszystkich chętnych, nie tylko dla klubowiczów, prowadzi stowarzyszenie. 

Gdzie można założyć Kluby Pro-Life? – Przy parafiach, na uczelniach czy w szkołach. Zachęcamy również, by już istniejące wspólnoty dla młodzieży, dorosłych, małżonków i rodzin wzbogaciły swoją formację o refleksję pro-life. Tym sposobem z naszej propozycji może skorzystać Domowy Kościół, Mężczyźni św. Józefa, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Neokatechumenat i inni. Słowem – wszyscy, którym leży na sercu troska o ludzie życie od poczęcia do naturalnej śmierci – mówi Magdalena Guziak-Nowak. Organizatorzy zapraszają do dołączenia wszystkich, którzy chcą się przygotować do mówienia i działania na rzecz ochrony życia.

Ojciec Krzysztof Niewiadomski OFMCap: – Życia bronimy jako ludzie, nie jako osoby wierzące. Jednak jeśli ktoś jest osobą wierzącą, ma dodatkowy argument za tym, by bronić życia, które dane jest nam przez Boga. Kluby Pro-Life mają ułatwić stanięcie po stronie prawdy. 

Klub online

Początkowo będzie istnieć jeden ogólnopolski Klub Pro-Life online, ale wraz ze wzrostem liczby klubowiczów organizatorzy będą zachęcać do tworzenia lokalnych klubów. 

Podczas webinaru, który odbędzie się 23 marca 2022 r. o godz. 19.00 uczestnicy zapoznają się z ideą i zasadami działania klubów. Spotkanie poprowadzą Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, i o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap, opiekun duchowy inicjatywy. 

Więcej informacji znajduje się na stronie kluby.pro-life.pl 

Na spotkanie można się zapisać poprzez formularz. Wcześniejszy zapis umożliwi otrzymanie przed spotkaniem przypomnienia o nim wraz z linkiem do niego. W webinarze można również uczestniczyć bez wcześniejszego zapisu. Bezpośredni link do spotkania na YouTube

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka działa od 1999 r. Zajmuje się pozytywną edukacją pro-life oraz pomocą charytatywną dla rodziców wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami oraz dla samotnych mam w nieoczekiwanych ciążach, dla których prowadzi Telefon Zaufania Pro-Life.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe