Szef Amerykańskiego Kongresu Żydów otrzyma polski honorowy tytuł Człowieka Pojednania
Tytuł Człowieka Pojednania w tym roku przyznany został Davidowi Harrisowi z Nowego Jorku - dyrektorowi wykonawczemu American Jewish Committee, osobie bardzo zasłużonej dla poprawy relacji żydowskiej diaspory z Polską i Kościołami. Uroczystość wręczenia tytułu odbędzie się 25 kwietnia 2022 r. w Arkadach Kubackiego (Plac Zamkowy 4) w Warszawie.
– Tytuł Człowiek Pojednania przyznajemy co rok mniej więcej od 20 lat na przemian, raz chrześcijańskiemu i żydowskiemu laureatowi lub laureatce. Przyznajemy go osobom zza granicy, czasem ewentualnie Polakom, którzy za granicą prowadzili swoją aktywność na rzecz dialogu chrześcijańskiego w Polsce – tłumaczył prof. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący PRChiŻ.
David Harris jest od trzydziestu lat dyrektorem wykonawczym American Jewish Committee (AJC), jednej z najważniejszych, największych i najaktywniejszych organizacji żydowskich w Ameryce. Wielką wagę przywiązywał zawsze do spraw międzynarodowych i międzywyznaniowych, w tym do relacji z Polską i Kościołem katolickim oraz innymi Kościołami.
Przypomnijmy, że David Harris niejednokrotnie krytycznie komentował kontrowersyjne wypowiedzi dotyczące Polski, np. głośny kilka lat temu spot Fundacji Rodziny Rudermanów o "polskim Holokauście".
- ... uważam, że klip wideo, który właśnie obejrzałem, daje powody do zmartwień i jest błędny. Jakiekolwiek intencje przyświecały jego twórcom, jedyne, co wnosi to wideo, to pogorszenie i tak złej sytuacji poprzez generalizujące i niestosowne oskarżanie Polski o prowadzenie Holokaustu wobec ludności żydowskiej w czasie wojny i wezwanie Stanów Zjednoczonych do zerwania stosunków z tym krajem Europy Środkowej i naszym sojusznikiem w NATO - mówił wtedy dyrektor AJC.
- Był Holokaust, który został wymyślony, zorganizowany od strony operacyjnej i który był prowadzony przez nazistowskie Niemcy. To właśnie Trzecia Rzesza sformułowała plany odnośnie "ostatecznego rozwiązania" kwestii żydowskiej. Nic z tych rzeczy nie jest oczywiste w klipie wideo, o którym mowa - dodał.
Przy okazji warto wspomnieć, że David Harris był zdecydowanym orędownikiem przyjęcia Polski do NATO i przekonywał do tego amerykańskich polityków.
W ostatnich latach dzięki jego staraniom działa w Warszawie biuro AJC na Wschodnią i Centralną Europę (funkcję dyrektora sprawuje Sebastian Rejak). Dzięki temu w styczniu 2021 została powołana zainspirowana przez Harrisa (który zainicjował podobne działania w USA) polska grupa wieloreligijna o nazwie „Wspólnota Sumienia - Koalicja Wzajemnego Szacunku”. Jej członkowie reprezentują wyznania chrześcijańskie, islam i judaizm.
– David Harris jest bardzo aktywny, bywa określany jako swego rodzaju „minister spraw zagranicznych żydowskiej diaspory”. Liczne są jego wypowiedzi w kwestiach międzynarodowych, dotyczących USA, Izraela, Europy; kilka zostało opublikowanych po polsku. David Harris zawsze wykazuje umiarkowanie, chęć dialogu, zrozumienie dla kontekstu historycznego – mówi prof. Krajewski.
***
Honorowy tytuł „Człowiek Pojednania” przyznawany jest przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów osobom spoza Polski działającym na rzecz większego zbliżenia i porozumienia chrześcijan i żydów, zwłaszcza w Polsce, w uznaniu ich wkładu w dzieło zbliżenia, lepszego poznania i pojednania wyznawców obu religii.
Poprzednimi laureatami byli: Siostra Joela Krüger z Darmstadat za rok 2020, Yossi Klein Halevi z Jerozolimy za rok 2019, Siostra Michèle z Communauté de Grandchamp (Szwajcaria) za rok 2018, prof. rabin Walter Homolka z Berlina za rok 2017, prof. Andrea Riccardi z Rzymu za rok 2016, rabin Abraham Skorka z Buenos Aires za rok 2015, Siostra Mary O’Sullivan z Oświęcimia za rok 2014, rabin Boaz Pash z Jerozolimy za rok 2013, ks. superintendent Friedrich Magirius z Lipska za rok 2012, prof. Joseph Weiler z Nowego Jorku za rok 2011, ks. prof. Tomáš Halík z Pragi za rok 2010, rabin Alon Goshen-Gottstein z Jerozolimy za rok 2009, a przedtem, począwszy od najwcześniejszych laureatów w 1992 r.: prof. Stephan Schreiner (Niemcy), rabin prof. Byron Sherwin (USA), sir Sigmund Sternberg (Anglia), ks. prof. John Pawlikowski (USA), rabin James Rudin (USA), siostra Dominika Zaleska (Szwajcaria), Tova Ben Tzvi (Izrael), siostra Marie Thérèse Huget (Francja), rabin Michael Schudrich (USA i Polska), ks. Manfred Deselaers (Niemcy i Polska), Halina Birenbaum (Izrael), Jan Nowak-Jezioranski (USA i Polska), Jerzy Kluger (Włochy), ks. prof. Hanspeter Heinz (Niemcy), rabin Michael Signer (USA), siostra Anne Denise Rinckwald (Francja i Polska), rabin Irving Greenberg (USA).
PRChiŻ / dg / Warszawa, adg