Dzień Dziecka. Caritas przygotowała Pudełka Szczęścia dla małych uchodźców, dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych

Zabawki, książeczki i słodycze – 20 tys. paczek o takiej zawartości trafi do najmłodszych podopiecznych Caritas z okazji Dnia Dziecka. Ponad połowę obdarowanych będą w tym roku stanowili mali uchodźcy z Ukrainy.
 Dzień Dziecka. Caritas przygotowała Pudełka Szczęścia dla małych uchodźców, dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych
/ pixabay.com/

W akcji biorą udział wszystkie diecezjalne Caritas. Paczki od Caritas Polska będą przekazywane poprzez parafie i lokalne placówki Caritas, m.in. świetlice, domy dziecka, centra wolontariatu, czy centra pomocy migrantom i uchodźcom.

– W całym kraju odbywać się będą pikniki, festyny rodzinne, spotkania plenerowe, gry i zabawy na świeżym powietrzu, turnieje sportowe. Na dzieci będą czekać także specjalne atrakcje, np. Caritas Archidiecezji Gdańskiej organizuje rejs katamaranem po Zatoce Gdańskiej – opowiada Renata Pruszkowska z Caritas Polska.

Nie tylko zabawki i słodycze

Dzień Dziecka to również okazja do przekazania kolejnych transz pomocy dla placówek wspieranych od lat przez Caritas Polska. Ks. Marcin Iżycki, dyrektor organizacji, odwiedził 27 maja Zespół Szkół Specjalnych w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym oraz Dom Mocarzy – prowadzony przez siostry zmartwychwstanki ośrodek dla dzieci z niepełnosprawnościami w Mocarzewie. Oprócz Pudełek Szczęścia dla podopiecznych, Caritas Polska przekazała w tym roku wsparcie dla obu placówek.

Szpital w Dziekanowie Leśnym otrzymał sprzęt multimedialny pozwalający na zdalny kontakt z dziećmi chorującymi na mukowiscydozę. Będą z niego korzystać pacjenci oddziału chorób płuc w SZPZOZ im. Dzieci Warszawy. W Mocarzewie delegacja Caritas zostawiła symboliczny czek na kwotę 250 tys. zł. Suma ta, zebrana dzięki współpracy Caritas Polska z telewizyjnym programem „Sprawa dla reportera”, zasili fundusz budowy Domu Mocarzy, gdzie młodzi podopieczni sióstr znajdą opiekę już jako osoby dorosłe.

Dziękują uśmiechem

– Mam nadzieję, że będziemy mogli was wspierać także w następnych latach – zadeklarował ks. Marcin Iżycki i przypomniał, że Caritas Polska wsparła już wcześniej budowę Domu Mocarzy kwotą 430 tys. zł.

– Te prezenty są zawsze wyczekiwane, dzieci wyrażają wdzięczność przez uśmiech, uścisk dłoni, ale też potrafią odwdzięczyć się śpiewem, tańcem. Dziękujemy również za wsparcie budowy naszego domu, która jest na zaawansowanym etapie, ale wciąż trwa i związane z nią potrzeby nadal są wielkie – przyznała siostra Elwira Szwarc z Mocarzewa.

Za podarowany sprzęt podziękowała również prof. dr hab. n. med. Dorota Sands, kierownik Centrum Leczenia Mukowiscydozy, lekarz kierująca Klinicznym Oddziałem Chorób Płuc SZPZOZ im. Dzieci Warszawy.

– Dostaliśmy specjalne komputery, ekrany naścienne, umożliwiające łączność m.in. z tymi chorymi, których obowiązuje zakaz kontaktu z innymi pacjentami ze względów medycznych. Dzięki nim ci młodzi ludzie będą mogli w bezpieczny sposób komunikować się ze sobą, z personelem, korzystać z różnych programów – wyjaśnia prof. Sands. Sprzęt od Caritas Polska posłuży też przyszpitalnej szkole.

Dzień Dziecka dla uchodźców

Przypadające 1 czerwca święto będą obchodzić w Polsce tysiące ukraińskich dzieci, które w naszym kraju znalazły schronienie przed wojną. Nie wszystkie dotarły do Polski ze swymi mamami. W Caritas diecezjalnych, które goszczą dzieci z pieczy zastępczej, obchody Dnia Dziecka będą najczęściej łączyły się z imprezami towarzyszącymi i atrakcjami przygotowanymi dla wszystkich dzieci, polskich, ukraińskich czy też innych narodowości. Najmłodsi zostaną obdarowani Pudełkami Szczęścia, a także wezmą udział w imprezach towarzyszących obchodom, czy to na terenie ośrodków, które ich przyjęły, czy też w szkołach, do których uczęszczają. Jedna z grup ma też zaproszenie do punktu recepcyjnego dedykowanego grupom dzieci ewakuowanych z Ukrainy i prowadzonego przez pracowników Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

Na Dzień Dziecka przygotowały się także prowadzone przez Caritas centra pomocy migrantom i uchodźcom. W otwartej niedawno nowej siedzibie warszawskiego CPMiU przy ul. Towarowej wydawanie paczek z upominkami rozpoczęło się już 30 maja. 

– Mamy przygotowane tysiąc Pudełek Szczęścia. W nowej sali zabaw dzieci mogą pod opieką naszego pracownika skorzystać z gier i zabawek, w tym z największej atrakcji, której zazdrościli im nawet dorośli: basenu z kulkami – śmieje się Renata Makuch z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie. 

– Oprócz Pudełek Szczęścia dzieci otrzymały atrakcyjne prezenty, które przekazali nam darczyńcy. Było też malowanie buziek, kolorowanki, dmuchanie balonów, lepienie z plasteliny i zajęcia z zumby – wylicza Renata Makuch.

Dodatkowo, w ramach atrakcji, grupa najmłodszych podopiecznych warszawskiego CPMiU Caritas Polska weźmie 1 czerwca udział w wycieczce po ogrodach prezydenckich, gdzie będzie uczestniczyć w akcji „Bezpieczne wakacje”.

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

Dział Komunikacji Caritas Polska / Warszawa


 

POLECANE
Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa z ostatniej chwili
Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa

Prezydent elekt USA Donald Trump wybrał emerytowanego generała Keitha Kellogga, by służył jako specjalny wysłannik ds. Rosji i Ukrainy. Kellogg był autorem artykułu nazwanego przez media "planem pokojowym", który zakładał zawieszenie broni i zmuszenie obu stron do negocjacji.

Aktywista LGBT przeprasza posła PiS z ostatniej chwili
Aktywista LGBT przeprasza posła PiS

"Koniec batalii sądowej" – informuje w mediach społecznościowych polityk Suwerennej Polski i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Kanthak, udostępniając wpis z przeprosinami, który opublikował aktywista LGBT Michał Kowalówka.

Niemcy mają przejąć polski port z ostatniej chwili
Niemcy mają przejąć polski port

W polskich portach może wkrótce dojść do spektakularnych roszad na poziomie właścicielskim. Grupa Rhenus jest bliska przejęcia kontroli nad spółką Bulk Cargo. Oferta konsorcjum Viterry i CM została natomiast uznana za najlepszą przez port w Gdyni. Obie transakcje mogę wywołać polityczną burzę – ocenił w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps

Minister Kujawiak czuł, że wystawili go na odstrzał. Z Adamem nie dało się nic ustalić, znikał gdzieś na całe dni, rozmarzony zerkał przez okno.

Szok w Niemczech. Kanclerz i jego zielony zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2 z ostatniej chwili
Szok w Niemczech. Kanclerz i jego "zielony" zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2

Na skutek decyzji UE od stycznia przyszłego roku producenci samochodowi mają obowiązek znacznego obcięcia emisji dwutlenku węgla, emitowanego przez sumę sprzedanych przez nich samochodów. Nieprzestrzeganie rygorystycznych norm ma być karane finansowo. Dość zaskakująco sprzeciw wobec tego rozwiązania wyrazili kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także nominowany z ugrupowania Zielonych wicepremier i minister gospodarki Robert Habeck. 

Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura z ostatniej chwili
Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura

Na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi policja przeprowadziła działania w biurach grupy HRE Investments, zatrzymując Michała Sapotę – prezesa i głównego udziałowca spółki. Sprawa dotyczy licznych nieprawidłowości, w tym podejrzeń o oszustwa finansowe wobec klientów – podał portal TVP Info.

Nieoficjalnie: Sprzeciw Polski i Francji to za mało, żeby zablokować umowę z Mercosurem z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Sprzeciw Polski i Francji to za mało, żeby zablokować umowę z Mercosurem

Polska i Francja to za mało, żeby zablokować podpisanie przez Komisję Europejską umowy o wolnym handlu z Mercosurem, czyli państwami Ameryki Płd.; kwestią sporną pozostaje to, czy KE odważy się podpisać porozumienie przy sprzeciwie dwóch tak dużych państw członkowskich – usłyszała PAP w unijnych źródłach.

„Stan likwidacji”. Jutro premiera filmu, który wstrząśnie widzami z ostatniej chwili
„Stan likwidacji”. Jutro premiera filmu, który wstrząśnie widzami

28 listopada 2024 roku o godzinie 20:00 nowe wydanie „Magazynu Anity Gargas”. „Stan likwidacji” – to film, którzy wstrząśnie widzami. 

Były premier w żałobie. Smutne doniesienia obiegły sieć z ostatniej chwili
Były premier w żałobie. Smutne doniesienia obiegły sieć

Waldemar Pawlak, były premier Polski i wieloletni lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, podzielił się bolesną informacją o śmierci swojej mamy, Marianny Pawlak. Smutną wiadomość przekazał w środę, 27 listopada, za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Niemieckie służby podały nowe dane nt. imigrantów podrzuconych Polakom z ostatniej chwili
Niemieckie służby podały nowe dane nt. imigrantów podrzuconych Polakom

Niemiecka policja podała nowe dane o imigrantach przyłapanych na nielegalnym pobycie w Niemczech, którzy zostali odesłani do Polski. 

REKLAMA

Dzień Dziecka. Caritas przygotowała Pudełka Szczęścia dla małych uchodźców, dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych

Zabawki, książeczki i słodycze – 20 tys. paczek o takiej zawartości trafi do najmłodszych podopiecznych Caritas z okazji Dnia Dziecka. Ponad połowę obdarowanych będą w tym roku stanowili mali uchodźcy z Ukrainy.
 Dzień Dziecka. Caritas przygotowała Pudełka Szczęścia dla małych uchodźców, dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych
/ pixabay.com/

W akcji biorą udział wszystkie diecezjalne Caritas. Paczki od Caritas Polska będą przekazywane poprzez parafie i lokalne placówki Caritas, m.in. świetlice, domy dziecka, centra wolontariatu, czy centra pomocy migrantom i uchodźcom.

– W całym kraju odbywać się będą pikniki, festyny rodzinne, spotkania plenerowe, gry i zabawy na świeżym powietrzu, turnieje sportowe. Na dzieci będą czekać także specjalne atrakcje, np. Caritas Archidiecezji Gdańskiej organizuje rejs katamaranem po Zatoce Gdańskiej – opowiada Renata Pruszkowska z Caritas Polska.

Nie tylko zabawki i słodycze

Dzień Dziecka to również okazja do przekazania kolejnych transz pomocy dla placówek wspieranych od lat przez Caritas Polska. Ks. Marcin Iżycki, dyrektor organizacji, odwiedził 27 maja Zespół Szkół Specjalnych w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym oraz Dom Mocarzy – prowadzony przez siostry zmartwychwstanki ośrodek dla dzieci z niepełnosprawnościami w Mocarzewie. Oprócz Pudełek Szczęścia dla podopiecznych, Caritas Polska przekazała w tym roku wsparcie dla obu placówek.

Szpital w Dziekanowie Leśnym otrzymał sprzęt multimedialny pozwalający na zdalny kontakt z dziećmi chorującymi na mukowiscydozę. Będą z niego korzystać pacjenci oddziału chorób płuc w SZPZOZ im. Dzieci Warszawy. W Mocarzewie delegacja Caritas zostawiła symboliczny czek na kwotę 250 tys. zł. Suma ta, zebrana dzięki współpracy Caritas Polska z telewizyjnym programem „Sprawa dla reportera”, zasili fundusz budowy Domu Mocarzy, gdzie młodzi podopieczni sióstr znajdą opiekę już jako osoby dorosłe.

Dziękują uśmiechem

– Mam nadzieję, że będziemy mogli was wspierać także w następnych latach – zadeklarował ks. Marcin Iżycki i przypomniał, że Caritas Polska wsparła już wcześniej budowę Domu Mocarzy kwotą 430 tys. zł.

– Te prezenty są zawsze wyczekiwane, dzieci wyrażają wdzięczność przez uśmiech, uścisk dłoni, ale też potrafią odwdzięczyć się śpiewem, tańcem. Dziękujemy również za wsparcie budowy naszego domu, która jest na zaawansowanym etapie, ale wciąż trwa i związane z nią potrzeby nadal są wielkie – przyznała siostra Elwira Szwarc z Mocarzewa.

Za podarowany sprzęt podziękowała również prof. dr hab. n. med. Dorota Sands, kierownik Centrum Leczenia Mukowiscydozy, lekarz kierująca Klinicznym Oddziałem Chorób Płuc SZPZOZ im. Dzieci Warszawy.

– Dostaliśmy specjalne komputery, ekrany naścienne, umożliwiające łączność m.in. z tymi chorymi, których obowiązuje zakaz kontaktu z innymi pacjentami ze względów medycznych. Dzięki nim ci młodzi ludzie będą mogli w bezpieczny sposób komunikować się ze sobą, z personelem, korzystać z różnych programów – wyjaśnia prof. Sands. Sprzęt od Caritas Polska posłuży też przyszpitalnej szkole.

Dzień Dziecka dla uchodźców

Przypadające 1 czerwca święto będą obchodzić w Polsce tysiące ukraińskich dzieci, które w naszym kraju znalazły schronienie przed wojną. Nie wszystkie dotarły do Polski ze swymi mamami. W Caritas diecezjalnych, które goszczą dzieci z pieczy zastępczej, obchody Dnia Dziecka będą najczęściej łączyły się z imprezami towarzyszącymi i atrakcjami przygotowanymi dla wszystkich dzieci, polskich, ukraińskich czy też innych narodowości. Najmłodsi zostaną obdarowani Pudełkami Szczęścia, a także wezmą udział w imprezach towarzyszących obchodom, czy to na terenie ośrodków, które ich przyjęły, czy też w szkołach, do których uczęszczają. Jedna z grup ma też zaproszenie do punktu recepcyjnego dedykowanego grupom dzieci ewakuowanych z Ukrainy i prowadzonego przez pracowników Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

Na Dzień Dziecka przygotowały się także prowadzone przez Caritas centra pomocy migrantom i uchodźcom. W otwartej niedawno nowej siedzibie warszawskiego CPMiU przy ul. Towarowej wydawanie paczek z upominkami rozpoczęło się już 30 maja. 

– Mamy przygotowane tysiąc Pudełek Szczęścia. W nowej sali zabaw dzieci mogą pod opieką naszego pracownika skorzystać z gier i zabawek, w tym z największej atrakcji, której zazdrościli im nawet dorośli: basenu z kulkami – śmieje się Renata Makuch z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie. 

– Oprócz Pudełek Szczęścia dzieci otrzymały atrakcyjne prezenty, które przekazali nam darczyńcy. Było też malowanie buziek, kolorowanki, dmuchanie balonów, lepienie z plasteliny i zajęcia z zumby – wylicza Renata Makuch.

Dodatkowo, w ramach atrakcji, grupa najmłodszych podopiecznych warszawskiego CPMiU Caritas Polska weźmie 1 czerwca udział w wycieczce po ogrodach prezydenckich, gdzie będzie uczestniczyć w akcji „Bezpieczne wakacje”.

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

Dział Komunikacji Caritas Polska / Warszawa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe