W nowym TS, R. Czarnecki: KE nie ma uprawnień, aby ukarać Polskę za nieprzyjmowanie imigrantów
Tematem numeru jest 28 Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków, który odbędzie się w przyszłym tygodniu. Przez cztery dni kolarze przejadą pięć etapów, o łącznej długości 738,8 km.
Historia Wyścigu sięga roku 1990 – od początku organizowany jest on przez Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”, we współpracy z Towarzystwem Olimpijczyków Polskich. Tym razem honorowy patronat nad Wyścigiem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Tegoroczna edycja, już tradycyjnie rozpocznie się w Łodzi, zakończy zaś w Lublinie – mieście związanym z historią Związku, obchodzącym akurat 700-lecie nadania praw miejskich. Wyścig należy do polskiego cyklu wyścigowego ProLiga, ma kategorię UCI 2.2. Więcej o wyścigu w artykule Leszka Masieraka.
Ponadto w numerze:
Dialog to kompromis, nie tupanie nogą
Dialog polega na ustępstwach, a nie na tupaniu nogą. Rada Dialogu Społecznego nie jest radą zgody społecznej więc może być tak, że czyjeś argumenty nie zostaną przyjęte. I trzeba się z tym pogodzić - mówił prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego w Pałacu Prezydenckim, 19 czerwca. Więcej w artykule Anny Grabowskiej.
Obiecanki cacanki?
„S” obradująca na zamku w Rydzynie (woj. wielkopolskie) dyskutowała z minister Rafalską przede wszystkim o poziomie dialogu w Polsce. Przedstawiciele „S” podkreślali, że Rada Dialogu Społecznego była tworzona jako zaprzeczenie martwej Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Miała być niezależna, z własnym finansowaniem i możliwością realnego działania. Tymczasem obecne pomysły umocowania dyrektora Rady Dialogu Społecznego na stanowisku zastępcy dyrektora Centrum Partnerstwa Społecznego jest dalszym uzależnieniem tej instytucji od rządu. Więcej w artykule Macieja Chudkiewicza.
Ministerialny szkodnik
Premier Beata Szydło wezwała na dywanik ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Efekt? Wycofanie fatalnego projektu ustawy o działalności leczniczej. - Przeforsowanie rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwa Zdrowia przyniosłoby fatalne dla Prawa i Sprawiedliwości skutki. Idąc do wyborów obiecywali bowiem m.in. równy dostęp do służby zdrowia. – Przyjęcie zaproponowanej przez ministra Radziwiłła ustawy byłoby dla PiS nie tyle strzałem w kolano, ile w potylicę – podkreśla w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Maria Ochman przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność. Więcej w artykule Izabeli Kozłowskiej.
Ks. Marcin Dąbrowski pisze o perspektywach chrześcijaństwa w Ameryce Łacińskiej. „Ameryka Łacińska jest kontynentem z największą liczbą chrześcijan – ponad 24 proc. wszystkich wyznawców Chrystusa, co daje prawie 600 milionów osób – i jednocześnie kontynentem z największą liczbą katolików: 432 miliony” - zauważa autor.
Operacja Tokio
Chciałbym z Tokio przywieźć medal. Potem zobaczymy. Będę jeszcze kolarzem, któremu wiek pozwoli na start w wielkich tourach – mówi Adrian Tekliński, kolarski mistrz świata w wyścigu scratch w rozmowie z Andrzejem Berezowskim. Kolarz zdradza także, że powstanie polska supergrupa, w ramach której kolarze będą się przygotowywać do startu na olimpiadzie.
#REKLAMA_POZIOMA#