Już wkrótce I Kongres ks. prał. Wacława Blizińskiego, herbu Korczak - legendarnego kapłana II Rzeczypospolitej
W tym roku przypada 100. rocznica uchwalenia przez Sejm II RP I kadencji ustawy regulującej kwestie prawne związane z opieką społeczną od 1924 aż do 1991 roku. Głównym jej inicjatorem był ks. prał. Wacław Bliziński, herbu Korczak. Ze względu na zdobyte wieloletnie praktyczne doświadczenie w rozwoju spółdzielczości i pracy społecznej na wsi, które przeciwstawiało się rusyfikacji, ten legendarny kapłan był w całej II Rzeczypospolitej powszechnie uznanym autorytetem wcielenia w życie Katolickiej Nauki Społecznej.
Ksiądz społecznik
Natomiast Lisków, gdzie ks. Bliziński pełnił posługę proboszcza, nazywano kolebką polskiej spółdzielczości. To właśnie w Liskowie oraz Kaliszu odbędzie się 28 i 29 września I edycja Kongresu ks. prał. Wacława Blizińskiego herbu Korczak.
Ks. Wacław był z jednej strony postacią charyzmatyczną, pochodził z rodziny ziemiańskiej, która po powstaniu styczniowym utraciła cały majątek. Postawa patriotyczna, pobożność maryjna – to sprawia, że już jako kapłan posługujący w diecezji kujawsko-kaliskiej (późniejszej diecezji włocławskiej, obecnie kaliskiej) zapisał się jako człowiek, który nie gadał, tylko działał, czyli człowiek czynu. Trafia do Liskowa, społeczności trudnej, która nie pragnęła młodego proboszcza pochodzącego z miasta, ale on ich do siebie przekonuje swoją pracą i zaangażowaniem, wychowuje sobie tych ludzi. Stąd fenomen Liskowa polegający na uaktywnieniu miejscowych ludzi, choć nie bez trudności, zwłaszcza na początku jego posługi – wskazuje ks. prał. dr Sławomir Kęszka, pochodzący z Liskowa historyk i znawca dziejów Diecezji Włocławskiej i Diecezji Kaliskiej, jeden z inicjatorów Kongresu.
I edycja Kongresu ks. prał. Wacława Blizińskiego
Jego Ekscelencja Damian Bryl, Biskup Kaliski udzielił patronatu honorowego wraz z pasterskim błogosławieństwem dla uczestników I edycji Kongresu ks. prał. Wacława Blizińskiego, herbu Korczak. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęła także Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, a także dr hab. Przemysław Czarnek, profesor KUL Minister Edukacji i Nauki oraz Robert Telus, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Organizatorem I edycji Kongresu Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa, natomiast partnerzy strategiczni Kongresu to Diecezja Kaliska oraz Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.
Na wydarzenie złożą się dwie główne debaty i 14 debat tematycznych. Tytuły debat są myślami ks. prał. Blizińskiego. Debaty tematyczne zakładają, praktyczne wdrożenie zasady „solidarności międzypokoleniowej”. Oznacza to, że 80 uczestników debat to osoby w różnym wieku, reprezentujące różne profesje i środowiska. Głównie będą to osoby duchowne, przedsiębiorcy, rolnicy, spółdzielcy, związkowcy, ludzie kultury, samorządowcy i przedstawiciele instytucji państwowych, reprezentanci wspólnot katolickich i organizacji pozarządowych, dziennikarze telewizyjni i radiowi, ale nade wszystko licealiści, studenci, nauczyciele, naukowcy i przedstawiciele środowisk akademickich.
Udział w Kongresie ks. prał. Wacława Blizińskiego, herbu Korczak jest bezpłatny, jednak względu na ograniczoną liczbę miejsc, wymagane jest wypełnienia formularza rejestracji. Szczegółowy program oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.xblizinski.pl
Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął m.in.: "Tygodnik Solidarność" oraz portal Tysol.pl