Ostatni wysłannik dynastii Ming

„Ostatni wysłannik dynastii Ming” to fabularyzowana opowieść o autentycznej postaci Michała Boyma, siedemnastowiecznego polskiego jezuity i misjonarza w Chinach, który jako oficjalny wysłannik ostatniego cesarza dynastii Ming, Yongliego, udał się do Europy, by tam reprezentować ten jedyny katolicki dwór w historii Chin.
Fragment okładki książki
Fragment okładki książki "Ostatni wysłannik dynastii Ming" / materiały prasowe

Ojciec Michał Boym SJ zaliczany jest do prekursorów zachodniej wiedzy o Państwie Środka. Jednym z jego wielu dzieł jest pierwszy opublikowany w Europie traktat o chińskiej tradycyjnej medycynie, której korzenie sięgają trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Zalicza się także do europejskich prekursorów współczesnej geografii ekonomicznej.

 

Michał Boym

Kiedy Michał Boym, młody, obiecujący i pełen ideałów jezuita, przybywa do portugalskiego Makau pod koniec A.D. 1644, nie spodziewa się, że zaledwie pięć lat później spotka miłość (platoniczną) swojego życia i zostanie rzucony w wir epokowych zmian i politycznych intryg rozgrywających się zarówno na kontynencie azjatyckim, jak i europejskim. Podczas gdy władza dynastii Ming chwieje się pod naporem pogańskich Mandżurów, ojciec Boym podejmuje niebezpieczną podróż przez lądy i oceany, by bronić jej racji przed obliczami najpotężniejszych katolickich władców i samego papieża. W tej dyplomatycznej roli narusza reguły swojego zakonu, Towarzystwa Jezusowego, wkraczając w grę o władzę między głównymi graczami kolonialnymi na Dalekim Wschodzie, Portugalczykami, Holendrami i Brytyjczykami.

Narratorem powieści jest "autor", stary przyjaciel głównego bohatera i współbrat jezuita, a sceny z obecności Michała Boyma na dworze cesarza Ming, a następnie podczas jego poselstwa w Europie, przeplatają się z wydarzeniami rozgrywającymi się w tym samym czasie w Chinach w ostatniej fazie przemian między panowaniem dynastii Ming a Qing. Większość opisanych w książce okoliczności jest zgodna z faktami. Czytelnicy poznają zatem panoramę geopolityczną Europy i Azji XVII wieku oraz historię stosunków między tymi dwoma częściami świata. 

 

Agnieszka Couderq

Autorka książki, Agnieszka Couderq jest Polką i Amerykanką mieszkającą obecnie na zmianę w Warszawie i Los Angeles. Dorastając początkowo w komunistycznej Polsce, przybyła do Stanów Zjednoczonych w 1980 roku jako nastolatka i ukończyła studia geofizyczne w Colorado School of Mines w Kolorado. Wkrótce po uzyskaniu dyplomu zachorowała na raka, mając minimalną szansę przeżycia. To doświadczenie bezpośredniej śmierci w młodym wieku wywarło na nią ogromny wpływ. Zdefiniowało całe jej życie, kreując soczewkę, przez którą patrzy na wszystkie jego zwroty, zakręty, wzloty i upadki i przyciągnęło ją bardzo wcześnie do kwestii wiary i cierpienia. Jako zapalona czytelniczka, która ma za sobą lekturę różnorodnych książek pisanych przez autorów żyjących na wielu kontynentach, przez lata rozwijała swoje umiejętności pisarskie, tworząc opowiadania dla dzieci i poezję, jednak dopiero po zetknięciu się z historią Michała Boyma podczas studiów sinologicznych poczuła w sobie siłę do napisania powieści z myślą o jej publikacji. 

Mieszkając w wielu krajach i kulturach, nauczyła się je doceniać. Stara się poznawać je dogłębnie i robi to przede wszystkim poprzez naukę ich języków. Z tego względu posługuje się biegle językiem polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i chińskim oraz dobrze rozumie rosyjski. 

Napisana przeze nią książka stanowi esencję jej życiowych doświadczeń i przemyśleń.


Streszczenie książki

Jesienią roku Pańskiego 1649, ojciec Michał Boym, młody polski misjonarz jezuicki, przybywa na dwór pogrążonego w kryzysie chińskiego cesarza Yongliego, ostatniego władcy dynastii Ming. Ma pomagać austriackiemu współbratu, Andreasowi Kofflerowi, w prowadzeniu ścieżką Jezusa Chrystusa tego jedynego w historii Państwa Środka katolickiego dworu cesarskiego.

Misyjny zapał Boyma nie pozbawiony jest ceny. Musi on porzucić swe życie w zamożnej polskiej rodzinie i złamać obietnicę daną bratu. Przymus wyboru pomiędzy dotrzymaniem obietnic złożonych najbliższym a wezwaniem Pana będzie prześladował Polaka do końca.

Na dworze poznaje miłość swojego życia, cesarzową wdowę Helenę. Starsza od niego, jest piękną, błyskotliwą i potężną kobietą i podobnie jak on, głęboko religijną. Asystuje również przy chrzcie następcy tronu. To wydarzenie stanowi moment wieńczący ponad sto lat jezuickich wysiłków misyjnych w Azji. Tworzy ono niezrównaną okazję dla Watykanu i katolickich mocarstw europejskich do zdobycia przewagi w zaciętej rywalizacji przeciwko interesom brytyjskim i holenderskim. Perspektywa katolickich Chin, jego wielka wiara oraz intensywne, acz platoniczne, uczucie do cesarzowej stanowią siłę napędową, która każe mu pokonywać niezliczone niebezpieczeństwa i przeszkody wystawiające na próbę jego przekonania oraz oddanie Kościołowi i jego sprawie.

W obliczu nieustannych ataków dynastii mandżurskiej Qing, kontrolującej północną część Chin, obaj jezuici przekonują cesarza, by wysłał Boyma do Europy w celu uzyskania wsparcia dla dynastii Ming. Od tej pory jego los będzie nierozerwalnie związany z jego legacją. Oprócz oficjalnych listów wiezie ze sobą owoce swych studiów nad kulturą chińską - pierwszy europejski atlas Chin i pierwszy traktat o medycynie chińskiej autorstwa Europejczyka.

Jego misja od początku pada ofiarą wielkiej europejskiej polityki i rywalizacji gospodarczej pomiędzy głównymi graczami tej epoki schyłku Habsburgów i rozkwitu Francji Ludwika XIV oraz ich gry o wpływy w Watykanie. Z drugiej strony Portugalczycy w Makau coraz częściej są zmuszeni wybierać pomiędzy walczącymi dynastiami. Ten sam dylemat dzieli Misję Jezuicką na dwie konkurujące ze sobą frakcje: Qing i Ming. Ten polityczny podział w świeckich i religijnych sferach portugalskiego Estado da India działa na niekorzyść misji Boyma.

I tak, gdy udaje się on do Europy, inny wysłannik wyrusza do Watykanu w imieniu "północnych" jezuitów. Ma przekonać Watykan i europejskie dwory, że sprawa dynastii Ming jest bezpowrotnie stracona, a jedyną siłą w Chinach, z którą należy się liczyć, jest mandżurski cesarz Qing Shunzhi. Ojciec Martino Martini SJ również podróżuje ze swoim najcenniejszym opusem – własnym atlasem Chin. I tak między dwoma współbraćmi rozpoczyna się wyścig, który zadecyduje o przyszłości Cesarstwa Chińskiego i religii katolickiej na Dalekim Wschodzie, a jednego z nich uczyni sławnym. 

Książka dostępna jest w księgarniach internetowych, m.in. na stronie wydawnictwa pod linkiem: https://www.rytm-wydawnictwo.pl/nowosci/ostatni-wyslannik-dynastii-ming-slonce-ksiezyc-i-krzyz_p_2048.html


Więcej o Michale Boymie pod linkiem www.michalboym.pl
Strona Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61551817235274


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Ostatni wysłannik dynastii Ming

„Ostatni wysłannik dynastii Ming” to fabularyzowana opowieść o autentycznej postaci Michała Boyma, siedemnastowiecznego polskiego jezuity i misjonarza w Chinach, który jako oficjalny wysłannik ostatniego cesarza dynastii Ming, Yongliego, udał się do Europy, by tam reprezentować ten jedyny katolicki dwór w historii Chin.
Fragment okładki książki
Fragment okładki książki "Ostatni wysłannik dynastii Ming" / materiały prasowe

Ojciec Michał Boym SJ zaliczany jest do prekursorów zachodniej wiedzy o Państwie Środka. Jednym z jego wielu dzieł jest pierwszy opublikowany w Europie traktat o chińskiej tradycyjnej medycynie, której korzenie sięgają trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Zalicza się także do europejskich prekursorów współczesnej geografii ekonomicznej.

 

Michał Boym

Kiedy Michał Boym, młody, obiecujący i pełen ideałów jezuita, przybywa do portugalskiego Makau pod koniec A.D. 1644, nie spodziewa się, że zaledwie pięć lat później spotka miłość (platoniczną) swojego życia i zostanie rzucony w wir epokowych zmian i politycznych intryg rozgrywających się zarówno na kontynencie azjatyckim, jak i europejskim. Podczas gdy władza dynastii Ming chwieje się pod naporem pogańskich Mandżurów, ojciec Boym podejmuje niebezpieczną podróż przez lądy i oceany, by bronić jej racji przed obliczami najpotężniejszych katolickich władców i samego papieża. W tej dyplomatycznej roli narusza reguły swojego zakonu, Towarzystwa Jezusowego, wkraczając w grę o władzę między głównymi graczami kolonialnymi na Dalekim Wschodzie, Portugalczykami, Holendrami i Brytyjczykami.

Narratorem powieści jest "autor", stary przyjaciel głównego bohatera i współbrat jezuita, a sceny z obecności Michała Boyma na dworze cesarza Ming, a następnie podczas jego poselstwa w Europie, przeplatają się z wydarzeniami rozgrywającymi się w tym samym czasie w Chinach w ostatniej fazie przemian między panowaniem dynastii Ming a Qing. Większość opisanych w książce okoliczności jest zgodna z faktami. Czytelnicy poznają zatem panoramę geopolityczną Europy i Azji XVII wieku oraz historię stosunków między tymi dwoma częściami świata. 

 

Agnieszka Couderq

Autorka książki, Agnieszka Couderq jest Polką i Amerykanką mieszkającą obecnie na zmianę w Warszawie i Los Angeles. Dorastając początkowo w komunistycznej Polsce, przybyła do Stanów Zjednoczonych w 1980 roku jako nastolatka i ukończyła studia geofizyczne w Colorado School of Mines w Kolorado. Wkrótce po uzyskaniu dyplomu zachorowała na raka, mając minimalną szansę przeżycia. To doświadczenie bezpośredniej śmierci w młodym wieku wywarło na nią ogromny wpływ. Zdefiniowało całe jej życie, kreując soczewkę, przez którą patrzy na wszystkie jego zwroty, zakręty, wzloty i upadki i przyciągnęło ją bardzo wcześnie do kwestii wiary i cierpienia. Jako zapalona czytelniczka, która ma za sobą lekturę różnorodnych książek pisanych przez autorów żyjących na wielu kontynentach, przez lata rozwijała swoje umiejętności pisarskie, tworząc opowiadania dla dzieci i poezję, jednak dopiero po zetknięciu się z historią Michała Boyma podczas studiów sinologicznych poczuła w sobie siłę do napisania powieści z myślą o jej publikacji. 

Mieszkając w wielu krajach i kulturach, nauczyła się je doceniać. Stara się poznawać je dogłębnie i robi to przede wszystkim poprzez naukę ich języków. Z tego względu posługuje się biegle językiem polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i chińskim oraz dobrze rozumie rosyjski. 

Napisana przeze nią książka stanowi esencję jej życiowych doświadczeń i przemyśleń.


Streszczenie książki

Jesienią roku Pańskiego 1649, ojciec Michał Boym, młody polski misjonarz jezuicki, przybywa na dwór pogrążonego w kryzysie chińskiego cesarza Yongliego, ostatniego władcy dynastii Ming. Ma pomagać austriackiemu współbratu, Andreasowi Kofflerowi, w prowadzeniu ścieżką Jezusa Chrystusa tego jedynego w historii Państwa Środka katolickiego dworu cesarskiego.

Misyjny zapał Boyma nie pozbawiony jest ceny. Musi on porzucić swe życie w zamożnej polskiej rodzinie i złamać obietnicę daną bratu. Przymus wyboru pomiędzy dotrzymaniem obietnic złożonych najbliższym a wezwaniem Pana będzie prześladował Polaka do końca.

Na dworze poznaje miłość swojego życia, cesarzową wdowę Helenę. Starsza od niego, jest piękną, błyskotliwą i potężną kobietą i podobnie jak on, głęboko religijną. Asystuje również przy chrzcie następcy tronu. To wydarzenie stanowi moment wieńczący ponad sto lat jezuickich wysiłków misyjnych w Azji. Tworzy ono niezrównaną okazję dla Watykanu i katolickich mocarstw europejskich do zdobycia przewagi w zaciętej rywalizacji przeciwko interesom brytyjskim i holenderskim. Perspektywa katolickich Chin, jego wielka wiara oraz intensywne, acz platoniczne, uczucie do cesarzowej stanowią siłę napędową, która każe mu pokonywać niezliczone niebezpieczeństwa i przeszkody wystawiające na próbę jego przekonania oraz oddanie Kościołowi i jego sprawie.

W obliczu nieustannych ataków dynastii mandżurskiej Qing, kontrolującej północną część Chin, obaj jezuici przekonują cesarza, by wysłał Boyma do Europy w celu uzyskania wsparcia dla dynastii Ming. Od tej pory jego los będzie nierozerwalnie związany z jego legacją. Oprócz oficjalnych listów wiezie ze sobą owoce swych studiów nad kulturą chińską - pierwszy europejski atlas Chin i pierwszy traktat o medycynie chińskiej autorstwa Europejczyka.

Jego misja od początku pada ofiarą wielkiej europejskiej polityki i rywalizacji gospodarczej pomiędzy głównymi graczami tej epoki schyłku Habsburgów i rozkwitu Francji Ludwika XIV oraz ich gry o wpływy w Watykanie. Z drugiej strony Portugalczycy w Makau coraz częściej są zmuszeni wybierać pomiędzy walczącymi dynastiami. Ten sam dylemat dzieli Misję Jezuicką na dwie konkurujące ze sobą frakcje: Qing i Ming. Ten polityczny podział w świeckich i religijnych sferach portugalskiego Estado da India działa na niekorzyść misji Boyma.

I tak, gdy udaje się on do Europy, inny wysłannik wyrusza do Watykanu w imieniu "północnych" jezuitów. Ma przekonać Watykan i europejskie dwory, że sprawa dynastii Ming jest bezpowrotnie stracona, a jedyną siłą w Chinach, z którą należy się liczyć, jest mandżurski cesarz Qing Shunzhi. Ojciec Martino Martini SJ również podróżuje ze swoim najcenniejszym opusem – własnym atlasem Chin. I tak między dwoma współbraćmi rozpoczyna się wyścig, który zadecyduje o przyszłości Cesarstwa Chińskiego i religii katolickiej na Dalekim Wschodzie, a jednego z nich uczyni sławnym. 

Książka dostępna jest w księgarniach internetowych, m.in. na stronie wydawnictwa pod linkiem: https://www.rytm-wydawnictwo.pl/nowosci/ostatni-wyslannik-dynastii-ming-slonce-ksiezyc-i-krzyz_p_2048.html


Więcej o Michale Boymie pod linkiem www.michalboym.pl
Strona Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61551817235274



 

Polecane
Emerytury
Stażowe