ŚWIAT 2023: PRZEŚLADOWANIA WYZNAWCÓW CHRYSTUSA

ŚWIAT 2023: PRZEŚLADOWANIA WYZNAWCÓW CHRYSTUSA

Okres Świąt Wielkiej Nocy to czas, w którym my, chrześcijanie w Polsce, ale też w całej Europie i obu Amerykach czy Australii radośnie świętujemy Zmartwychwstanie Pańskie. Niestety nie wszędzie wyznawcy Chrystusa mogą cieszyć się w te wyjątkowe święta spokojem i skupić na modlitwie. W wielu krajach Afryki i Azji  właśnie w tym czasie dochodzi do zamachów terrorystycznych na świątynie z krzyżem – znakiem pokoju. Wielkanoc to czas, w którym następuje jedynie część prześladowań naszych współwyznawców- prześladowań, których skala z roku na rok rośnie. Wyznawcy Chrystusa w niektórych państwach stali się dosłownie zwierzyną łowną, a w wielu innych są prześladowani i dyskryminowani.

 

Tragiczny ranking przemocy wobec chrześcijan: Korea Północna, Somalia, Libia, Erytrea, Nigeria...

 

Jaka jest skala tego dramatu? Oto ponad 365 milionów chrześcijan na świecie podlega prześladowaniom lub dyskryminacji.

Światowa organizacja zajmującą się rejestrowaniem przemocy wobec chrześcijan Open Doors co roku publikuje dramatyczny ranking pięćdziesięciu krajów najbardziej prześladujących chrześcijan. Od lat na pierwszym miejscu jest tam Północna Korea. Jest to jednocześnie jeden jedyny kraj, w którym morderstwa na naszych braciach w wierze i systemowe prześladowanie wynika nie z powodu dominacji innej religii, tylko z racji oficjalnego ateizmu - w przeciwieństwie do innych państw prześladujących wyznawców Chrystusa, w których islam jest „religią panującą”.

 

Dodajmy, że w czołówce tej niechlubnej statystyki 50 najbardziej opresyjnych dla chrześcijan krajów poza Koreańska Republiką Ludowo-Demokratyczna znajdują się Somalia, Libia i Erytrea. W tych dwóch pierwszych krajach, jak podkreślają autorzy raportu, represje wobec chrześcijan są spowodowane przez inną religię : to ona motywuje muzułmanów do przeprowadzania zamachów na wspólnoty chrześcijańskie. W przypadku Erytrei, zdaniem Open Doors, prześladowania te nie mają charakteru religijnego  ,bo są spowodowane nie tyle przez islam, co przez totalitarny reżim.

 

Porażające są statystyki, które przedstawia organizacja Open Doors. Oto bowiem co siódmy wyznawca Chrystusa w skali globu jest prześladowany. Gdy przełoży się to na poszczególne kontynenty, to sytuacja taka dotyka aż 40% chrześcijan w Azji i 20% chrześcijan w Afryce.

 

W liczbach wygląda to następująco. Tylko w ostatnim roku blisko pięć tysięcy naszych braci w wierze zostało zamordowanych ! Dokładnie jest to liczba 4 998 chrześcijan, którzy zostali zgładzeni wyłącznie z powodu swojej wiary. Niemal piętnaście tysięcy kościołów oraz innych budynków należących do chrześcijan i wspólnot chrześcijańskich zostało zaatakowane, w tym podpalone. Dokładnie jest to liczna 14 766. Z powodu swojej wiary w więzieniach siedzi 4 125 chrześcijan. Gdy chodzi o morderstwa chrześcijan, jeden kraj zdecydowanie przewodzi w tej tragicznej klasyfikacji. To Nigeria, gdzie miało miejsce aż 82% morderstw z tych blisko pięciu tysięcy.

 

Niszczenie świątyń, zabójstwa, przesiedlanie czyli jak zmniejszyć populację chrześcijan

 

Według Open Doors w roku 2023 zamknąć miano co najmniej dziesięć tysięcy kościołów w Chinach.

Jak skuteczna jest to ze strony islamistów strategia spychania chrześcijan „do podziemia”, pokazuje przykład północnoafrykańskiej Algierii, znajdującej się na piętnastym miejscu tej "czarnej"listy. Jeszcze niedawno działało tam czterdzieści siedem kościołów protestanckich. Dziś zostały tylko cztery, a i one znajdują się pod bardzo ostrą presją islamskich władz.

 

Gdy chodzi o ataki na świątynie i podpalenia kościołów, to przodować mają w tym Indie, gdy chodzi o zamykanie kościołów – Chiny, a w zakresie ataków stricte terrorystycznych - Nigeria, Nikaragua i Etiopia.

 

Prawie trzysta tysięcy chrześcijan w skali globu zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów lub zostało przesiedlonych.  Dokładnie chodzi o 295 120 chrześcijan. Żeby uzmysłowić skalę problemu, dodam, że w regionie Afryki Subsaharyjskiej około 3% chrześcijan zostało wyrzuconych ze swoich domów. Odpowiedzialność za to ponosi Al Kaida (Al Qaeda) i Boko Haram. Słabe państwowości w tym rejonie kontynentu afrykańskiego nie były stanie (nie chciały?) tej przemocy powstrzymać. Poza Nigerią przedstawiciele Kościoła Katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich ginęli w największym stopniu w  Demokratycznej Republice Konga, Kamerunie i Republice Środkowej Afryki.             To charakterystyczne, że niemal połowa ludzi przesiedlonych w tej części świata, to chrześcijanie (16,2 miliona na 34,5 miliona).

 

Według Open Doors najbardziej zagrożeni są chrześcijanie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Jak mówi raport Open Doors: „W krajach takich jak Syria, chrześcijanie są łatwym celem dla przemocy”. Chodzi tu w dużej mierze o zmianę religijnej "geografii" tego regionu i zmuszenie chrześcijan do emigracji.

 

Milczenie Europy, milczenie świata

 

Raport organizacji Open Doors wymienia też pewne źródła nadziei, które można było znaleźć w ubiegłym roku. Na przykład w Mali, w czerwcu 2023 przyjęto w referendum nową Ustawę Zasadniczą, a w niej znalazł się zapis o tym, że Konstytucja uznaje mniejszości religijne w tym kraju, w tym chrześcijan.

 

Z kolei na przykład w Laosie, w południowo-wschodniej Azji z jednej strony mieliśmy statystycznie największy wzrost prześladowania chrześcijan, który spowodował, że Laos jest już na dziesiątym miejscu w tej ponurej tabeli, a jednocześnie, o paradoksie, kościół „rośnie”. Niektórzy oceniają, że ten wzrost poparcia jest związany… ze wzrostem roli opozycji.

 

Jeżeli porównamy raport Open Doors za rok 2023 z wcześniejszymi  to należy zwrócić uwagę na utrwalenie się tendencji ludobójstwa chrześcijan na szeroką skalę w Nigerii. Widać tu co prawda tendencję spadkową co do liczby morderstw (od stycznia 2021 do czerwca 2022 zamordowano tam 7 600 chrześcijan – teraz te śmiertelne statystyki już spadły). Niemniej jednak Nigeria – ten najludniejszy kraj Afryki i jednocześnie szybko rozwijający się gospodarczo - pozostaje najgroźniejszym dla wyznawców Chrystusa na „Czarnym Lądzie”, jak w czasach przed polityczną poprawnością nazywano Afrykę.

 

Żeby też było jasne: co prawda to muzułmanie są sprawcami największej liczby ataków terrorystycznych i morderstw na naszych współwyznawcach, ale są one też udziałem hinduistów, a także… buddystów (chodzi o buddyzm syngaleski na Sri Lance).

 

Za prześladowaniami chrześcijan idą głębokie zmiany demograficzno-religijne. Chodzi o depopulację chrześcijan w niektórych regionach. I tak w Syrii, w której wyznawcy Chrystusa stanowili kiedyś 10% populacji - teraz mniej niż 2% mieszkańców tego kraju  to chrześcijanie. Spadek bardziej pokazują nie tyle procenty, co liczby: było tam 1,5 miliona naszych braci w wierze, teraz jest 300 tysięcy. Podobnie jest w Iraku, gdzie wspólnota chrześcijańska przed inwazją Państwa Islamskiego (ISIS) przed dziesięcioma laty wynosiła 300 tysięcy, aby po ośmiu latach zmniejszyć się do 150 tysięcy, a więc o połowę! Warto też dodać, że krajami, które przodują w innej dramatycznej statystyce: porywania i gwałcenia chrześcijańskich dziewcząt są: Egipt i Pakistan.

 

Prześladowania chrześcijan to rzecz bolesna. Ale bolesne jest również milczenie świata, w tym Komisji Europejskiej...

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (04.04.2024)


 

POLECANE
Niemcy w kłopocie. Kawa znika z półek sklepów z ostatniej chwili
Niemcy w kłopocie. Kawa znika z półek sklepów

Niemieckie supermarkety chowają kawę przed klientami z powodu rosnącej liczby kradzieży. Straty niemieckich handlowców sięgają 200 mln euro rocznie.

Poseł PO: Zadaniem nowego ministra MSWiA jest zrobienie porządku z obrońcami granic z ostatniej chwili
Poseł PO: Zadaniem nowego ministra MSWiA jest zrobienie porządku z obrońcami granic

Nowy szef MSWiA Marcin Kierwiński zrobi "porządek" z obrońcami granic? – To nie są obrońcy granic, to są ludzie, którzy podkopują fundamenty państwa polskiego – twierdzi poseł PO Artur Łącki.

Przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Jest decyzja komisji z ostatniej chwili
Przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Jest decyzja komisji

Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych przyjęła wniosek tzw. komisji śledczej ds. Pegasusa o wyrażenie zgody przez Sejm na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję.

Rekonstrukcja rządu. Kancelaria Prezydenta podała datę zaprzysiężenia z ostatniej chwili
Rekonstrukcja rządu. Kancelaria Prezydenta podała datę zaprzysiężenia

W czwartek o godz. 15.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość, w trakcie której prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie Rady Ministrów – przekazała PAP rzecznik KPRP Diana Głownia. W środę nowych ministrów przedstawił premier Donald Tusk.

PGE wydała pilny komunikat z ostatniej chwili
PGE wydała pilny komunikat

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE kontynuuje prace w celu uruchomienia nowego źródła ciepła dla miasta na terenie krakowskiej elektrociepłowni – informuje PGE.

Niemiecki rząd ws. nowo odkrytych polskich złóż ropy i gazu na Bałtyku: To biznes bez przyszłości z ostatniej chwili
Niemiecki rząd ws. nowo odkrytych polskich złóż ropy i gazu na Bałtyku: To biznes bez przyszłości

Niemiecki rząd odpowiadał w środę na pytania związane z odkryciem niedaleko Świnoujścia złóż ropy i gazu. Dziennikarze pytali o "liczne protesty przeciwko eksploatacji złóż". W tej sprawie wypowiadali się rzecznicy resortów gospodarki i środowiska. Przedstawiciele rządu uspokajali jednocześnie dziennikarzy, że wydobycie paliw kopalnianych będzie z roku na rok coraz mniej opłacalne, gdyż warunki będą dyktowały przepisy UE, a nie podaż.

Kobieta spadła ze ścianki wspinaczkowej w Warszawie. Nie udało się jej uratować z ostatniej chwili
Kobieta spadła ze ścianki wspinaczkowej w Warszawie. Nie udało się jej uratować

72-letnia kobieta poniosła śmierć po upadku z wysokości około 10 metrów podczas wspinaczki. Do tragicznego wypadku doszło w środę przy ul. Palisadowej w Warszawie.

Pilny komunikat inspektoratu sanitarnego dla mieszkańców i turystów Pomorza z ostatniej chwili
Pilny komunikat inspektoratu sanitarnego dla mieszkańców i turystów Pomorza

Cztery nadmorskie kąpieliska w województwie pomorskim zamknął w środę Główny Inspektorat Sanitarny. Powodem jest zakwit sinic.  Czerwona flaga zakazująca wejścia do wody powiewa także na kąpielisku w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim w województwie zachodniopomorskim.

Niemcy dopięli swego. Sąd w Warszawie zawiesił decyzję środowiskową ws. portu kontenerowego w Świnoujściu z ostatniej chwili
"Niemcy dopięli swego". Sąd w Warszawie zawiesił decyzję środowiskową ws. portu kontenerowego w Świnoujściu

Cios dla wielkiego projektu w Świnoujściu. Sąd w Warszawie zawiesił decyzję środowiskową ws. budowy portu kontenerowego w Świnoujściu – poinformował niemiecki ''Ostsee Zeitung''.

Jest komunikat prokuratury ws. Grzegorza Brauna z ostatniej chwili
Jest komunikat prokuratury ws. Grzegorza Brauna

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko europosłowi Grzegorzowi Braunowi m.in. w związku ze zgaszeniem przez niego świec chanukowych w Sejmie w 2023 r. – poinformował w środę rzecznik tej prokuratury prok. Piotr Antoni Skiba.

REKLAMA

ŚWIAT 2023: PRZEŚLADOWANIA WYZNAWCÓW CHRYSTUSA

ŚWIAT 2023: PRZEŚLADOWANIA WYZNAWCÓW CHRYSTUSA

Okres Świąt Wielkiej Nocy to czas, w którym my, chrześcijanie w Polsce, ale też w całej Europie i obu Amerykach czy Australii radośnie świętujemy Zmartwychwstanie Pańskie. Niestety nie wszędzie wyznawcy Chrystusa mogą cieszyć się w te wyjątkowe święta spokojem i skupić na modlitwie. W wielu krajach Afryki i Azji  właśnie w tym czasie dochodzi do zamachów terrorystycznych na świątynie z krzyżem – znakiem pokoju. Wielkanoc to czas, w którym następuje jedynie część prześladowań naszych współwyznawców- prześladowań, których skala z roku na rok rośnie. Wyznawcy Chrystusa w niektórych państwach stali się dosłownie zwierzyną łowną, a w wielu innych są prześladowani i dyskryminowani.

 

Tragiczny ranking przemocy wobec chrześcijan: Korea Północna, Somalia, Libia, Erytrea, Nigeria...

 

Jaka jest skala tego dramatu? Oto ponad 365 milionów chrześcijan na świecie podlega prześladowaniom lub dyskryminacji.

Światowa organizacja zajmującą się rejestrowaniem przemocy wobec chrześcijan Open Doors co roku publikuje dramatyczny ranking pięćdziesięciu krajów najbardziej prześladujących chrześcijan. Od lat na pierwszym miejscu jest tam Północna Korea. Jest to jednocześnie jeden jedyny kraj, w którym morderstwa na naszych braciach w wierze i systemowe prześladowanie wynika nie z powodu dominacji innej religii, tylko z racji oficjalnego ateizmu - w przeciwieństwie do innych państw prześladujących wyznawców Chrystusa, w których islam jest „religią panującą”.

 

Dodajmy, że w czołówce tej niechlubnej statystyki 50 najbardziej opresyjnych dla chrześcijan krajów poza Koreańska Republiką Ludowo-Demokratyczna znajdują się Somalia, Libia i Erytrea. W tych dwóch pierwszych krajach, jak podkreślają autorzy raportu, represje wobec chrześcijan są spowodowane przez inną religię : to ona motywuje muzułmanów do przeprowadzania zamachów na wspólnoty chrześcijańskie. W przypadku Erytrei, zdaniem Open Doors, prześladowania te nie mają charakteru religijnego  ,bo są spowodowane nie tyle przez islam, co przez totalitarny reżim.

 

Porażające są statystyki, które przedstawia organizacja Open Doors. Oto bowiem co siódmy wyznawca Chrystusa w skali globu jest prześladowany. Gdy przełoży się to na poszczególne kontynenty, to sytuacja taka dotyka aż 40% chrześcijan w Azji i 20% chrześcijan w Afryce.

 

W liczbach wygląda to następująco. Tylko w ostatnim roku blisko pięć tysięcy naszych braci w wierze zostało zamordowanych ! Dokładnie jest to liczba 4 998 chrześcijan, którzy zostali zgładzeni wyłącznie z powodu swojej wiary. Niemal piętnaście tysięcy kościołów oraz innych budynków należących do chrześcijan i wspólnot chrześcijańskich zostało zaatakowane, w tym podpalone. Dokładnie jest to liczna 14 766. Z powodu swojej wiary w więzieniach siedzi 4 125 chrześcijan. Gdy chodzi o morderstwa chrześcijan, jeden kraj zdecydowanie przewodzi w tej tragicznej klasyfikacji. To Nigeria, gdzie miało miejsce aż 82% morderstw z tych blisko pięciu tysięcy.

 

Niszczenie świątyń, zabójstwa, przesiedlanie czyli jak zmniejszyć populację chrześcijan

 

Według Open Doors w roku 2023 zamknąć miano co najmniej dziesięć tysięcy kościołów w Chinach.

Jak skuteczna jest to ze strony islamistów strategia spychania chrześcijan „do podziemia”, pokazuje przykład północnoafrykańskiej Algierii, znajdującej się na piętnastym miejscu tej "czarnej"listy. Jeszcze niedawno działało tam czterdzieści siedem kościołów protestanckich. Dziś zostały tylko cztery, a i one znajdują się pod bardzo ostrą presją islamskich władz.

 

Gdy chodzi o ataki na świątynie i podpalenia kościołów, to przodować mają w tym Indie, gdy chodzi o zamykanie kościołów – Chiny, a w zakresie ataków stricte terrorystycznych - Nigeria, Nikaragua i Etiopia.

 

Prawie trzysta tysięcy chrześcijan w skali globu zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów lub zostało przesiedlonych.  Dokładnie chodzi o 295 120 chrześcijan. Żeby uzmysłowić skalę problemu, dodam, że w regionie Afryki Subsaharyjskiej około 3% chrześcijan zostało wyrzuconych ze swoich domów. Odpowiedzialność za to ponosi Al Kaida (Al Qaeda) i Boko Haram. Słabe państwowości w tym rejonie kontynentu afrykańskiego nie były stanie (nie chciały?) tej przemocy powstrzymać. Poza Nigerią przedstawiciele Kościoła Katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich ginęli w największym stopniu w  Demokratycznej Republice Konga, Kamerunie i Republice Środkowej Afryki.             To charakterystyczne, że niemal połowa ludzi przesiedlonych w tej części świata, to chrześcijanie (16,2 miliona na 34,5 miliona).

 

Według Open Doors najbardziej zagrożeni są chrześcijanie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Jak mówi raport Open Doors: „W krajach takich jak Syria, chrześcijanie są łatwym celem dla przemocy”. Chodzi tu w dużej mierze o zmianę religijnej "geografii" tego regionu i zmuszenie chrześcijan do emigracji.

 

Milczenie Europy, milczenie świata

 

Raport organizacji Open Doors wymienia też pewne źródła nadziei, które można było znaleźć w ubiegłym roku. Na przykład w Mali, w czerwcu 2023 przyjęto w referendum nową Ustawę Zasadniczą, a w niej znalazł się zapis o tym, że Konstytucja uznaje mniejszości religijne w tym kraju, w tym chrześcijan.

 

Z kolei na przykład w Laosie, w południowo-wschodniej Azji z jednej strony mieliśmy statystycznie największy wzrost prześladowania chrześcijan, który spowodował, że Laos jest już na dziesiątym miejscu w tej ponurej tabeli, a jednocześnie, o paradoksie, kościół „rośnie”. Niektórzy oceniają, że ten wzrost poparcia jest związany… ze wzrostem roli opozycji.

 

Jeżeli porównamy raport Open Doors za rok 2023 z wcześniejszymi  to należy zwrócić uwagę na utrwalenie się tendencji ludobójstwa chrześcijan na szeroką skalę w Nigerii. Widać tu co prawda tendencję spadkową co do liczby morderstw (od stycznia 2021 do czerwca 2022 zamordowano tam 7 600 chrześcijan – teraz te śmiertelne statystyki już spadły). Niemniej jednak Nigeria – ten najludniejszy kraj Afryki i jednocześnie szybko rozwijający się gospodarczo - pozostaje najgroźniejszym dla wyznawców Chrystusa na „Czarnym Lądzie”, jak w czasach przed polityczną poprawnością nazywano Afrykę.

 

Żeby też było jasne: co prawda to muzułmanie są sprawcami największej liczby ataków terrorystycznych i morderstw na naszych współwyznawcach, ale są one też udziałem hinduistów, a także… buddystów (chodzi o buddyzm syngaleski na Sri Lance).

 

Za prześladowaniami chrześcijan idą głębokie zmiany demograficzno-religijne. Chodzi o depopulację chrześcijan w niektórych regionach. I tak w Syrii, w której wyznawcy Chrystusa stanowili kiedyś 10% populacji - teraz mniej niż 2% mieszkańców tego kraju  to chrześcijanie. Spadek bardziej pokazują nie tyle procenty, co liczby: było tam 1,5 miliona naszych braci w wierze, teraz jest 300 tysięcy. Podobnie jest w Iraku, gdzie wspólnota chrześcijańska przed inwazją Państwa Islamskiego (ISIS) przed dziesięcioma laty wynosiła 300 tysięcy, aby po ośmiu latach zmniejszyć się do 150 tysięcy, a więc o połowę! Warto też dodać, że krajami, które przodują w innej dramatycznej statystyce: porywania i gwałcenia chrześcijańskich dziewcząt są: Egipt i Pakistan.

 

Prześladowania chrześcijan to rzecz bolesna. Ale bolesne jest również milczenie świata, w tym Komisji Europejskiej...

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (04.04.2024)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe