Pierwszy dzień pracy – co musi wiedzieć młody pracownik?

Pierwsza praca, a szczególnie jej pierwsze dni to zawsze wielka niewiadoma dla młodego pracownika, który dopiero rozpoczyna swoją karierę zawodową. Co musi wiedzieć, jakie są jego prawa i obowiązki? Na te pytania odpowiada Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach w ramach projektu „Pierwsza praca – pierwszy krok”, którego „Tygodnik Solidarność” jest partnerem medialnym.
Pierwszy dzień pracy Pierwszy dzień pracy – co musi wiedzieć młody pracownik?
Pierwszy dzień pracy / fot. freepik.com

Co muszę zrobić pierwszego dnia pracy? Czy już wtedy podpisać umowę, zrobić badania lekarskie i przejść szkolenie?

Na to pytanie naszego młodego czytelnika wyczerpujących odpowiedzi udziela Piotr Kalbron, okręgowy inspektor pracy w Katowicach.

– Do nawiązania stosunku pracy dochodzi w wyniku zawarcia umowy o pracę, która powinna być sporządzona na piśmie. Jest to jeden z najważniejszych obowiązków pracodawcy i musi zostać spełniony przed rozpoczęciem pracy przez nowego pracownika. Nawet jeżeli pracodawca nie zawarł umowy o pracę w formie pisemnej, ma obowiązek pisemnego potwierdzenia pracownikowi ustaleń co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Musi to zrobić najpóźniej przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Nawet jeśli pracodawca nie przygotował umowy w formie pisemnej ani nie potwierdził na piśmie ww. ustaleń, nie oznacza to, że nie został nawiązany stosunek pracy. Do nawiązania stosunku pracy wystarczy bowiem sam fakt dopuszczenia pracownika do pracy – wówczas stosunek pracy powstaje w momencie, gdy pracownik rozpoczyna pracę.

Obowiązki pracodawcy

Z nawiązaniem stosunku pracy łączy się nieodzownie obowiązek pracodawcy skierowania pracownika przyjmowanego do pracy na badania wstępne. Pracodawca nie może bowiem dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Biorąc pod uwagę, iż na badania wstępne są kierowani kandydaci do pracy, z założenia powinny być one wykonywane przed zawarciem umowy o pracę. Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby najpierw została podpisana umowa o pracę, a następnie wystawione zostało skierowanie na badania lekarskie. Ważne jest jednak, aby pracownik przed uzyskaniem orzeczenia o braku przeciwwskazań nie został dopuszczony do wykonywania pracy, czyli innymi słowy nie rozpoczął jej wykonywania. Co istotne, czas między wykonaniem wstępnych badań lekarskich a dopuszczeniem do pracy nie powinien być zbyt odległy, a ponadto koszt ich przeprowadzenia pokrywa wyłącznie pracodawca.

Wstępnych badań lekarskich nie trzeba jednak przeprowadzać w przypadku osoby przyjmowanej:
1) ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą; a także

2) do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli zostanie dostarczone pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

Ponadto na pracodawcy, przed dopuszczeniem pracownika do pracy, ciąży również obowiązek przeszkolenia nowozatrudnionej osoby z dziedziny BHP, które obejmuje instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy m.in.: pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych; pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa wyżej, a także ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu. Pracodawcy nie wolno bowiem dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad BHP. Co ważne, wszystkie szkolenia z zakresu BHP, w tym szkolenie wstępne, odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

 

Pierwsza praca – pierwszy krok

Projekt informacyjny „Pierwsza praca – pierwszy krok” powstał w 2021 roku z inicjatywy okręgowego inspektora pracy w Katowicach Piotra Kalbrona. Tegoroczna edycja jest już realizowana po raz czwarty. Głównym założeniem projektu jest dotarcie z informacją na temat prawnej ochrony pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy do osób młodych, podejmujących pierwszą pracę. Z projektu mogą skorzystać zarówno absolwenci szkół wkraczający na swoją ścieżkę zawodową, jak i uczniowie, którzy w okresie wakacyjnym podejmują pracę sezonową.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw Wiadomości
Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw

W tym roku Niemcy już od 2 maja konsumują surowce naturalne na koszt innych państw – odnotowała lewicowa Tageszeitung, powołując się na dane organizacji Footprintnetwork monitorującej poziom zużycia surowców na świecie. Jak wynika z obliczeń Global Footprint Network, Niemcom zaledwie w cztery miesiące udało się wykorzystać wszystkie „przypisane im” na 2004 r surowce, a miniony czwartek stał się tym samym Dniem Przekroczenia Zasobów Ziemi. Podobno, gdyby wszystkie państwa świata zachowywały się jak Niemcy, nie starczyłoby nam trzech Ziem.

Tragiczny wypadek na warszawskim Wilanowie z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek na warszawskim Wilanowie

Trzy osoby zginęły w wypadku w warszawskim Wilanowie. Kierowca BMW zjechał z drogi i uderzył w drzewo po czym samochód spłonął. Na miejscu trwa akcja służb - poinformowała PAP stołeczna policja.

Burza w Barcelonie. Wymowny komentarz ws. Lewandowskiego z ostatniej chwili
Burza w Barcelonie. Wymowny komentarz ws. Lewandowskiego

Robert Lewandowski przerwał złą passę i w ostatnim meczu Barcelony z Valencią (4:2) pokazał świetną formę. Dzięki temu znalazł się na świeczniku mediów i rozwiał krążące od miesięcy plotki dotyczące potencjalnego transferu do innego klubu.

Jasna deklaracja Lewicy. Chodzi o zasadę jednomyślności w UE z ostatniej chwili
Jasna deklaracja Lewicy. Chodzi o zasadę jednomyślności w UE

Lewica będzie walczyła o to, żeby w przyszłej kadencji Parlamentu Europejskiego znieść zasadę jednomyślności w UE - poinformowali na piątkowej konferencji współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń i ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Według Biedronia prawo weta to narzędzie do "niszczenia UE od środka".

Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Aktualna edycja "Tańca z gwiazdami" cieszy się dużym zainteresowaniem telewidzów. W walce o Kryształową Kulę już wkrótce zmierzą się trzy pary. Wraz z profesjonalnymi tancerzami będą to: Anita Sokołowska, Roksana Węgiel oraz Julia Kuczyńska.

Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem  z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem

Samochód osobowy wjechał w pieszych, a następnie uderzył w budynek przy ul. Lawendowe Wzgórze w Gdańsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 50-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą. Poszkodowani: kobieta z dzieckiem zostali przewiezieni do szpitala.

Prezydent na Święto Konstytucji 3 maja: Potrzebna jest silna armia i CPK z ostatniej chwili
Prezydent na Święto Konstytucji 3 maja: Potrzebna jest silna armia i CPK

O potrzebie obrony polskiej suwerenności i odradzającym się rosyjskim imperializmie mówił prezydent Andrzej Duda w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wśród wyzwań wymienił budowę silnej armii i wielkie inwestycje transportowe, w tym lotnisko, które byłoby "centrum logistyczno-transportowym".

Dramat gwiazdora Dzień dobry TVN z ostatniej chwili
Dramat gwiazdora "Dzień dobry TVN"

Marcin Prokop, który od lat jest prezenterem w "Dzień dobry TVN" podzielił się ze swoimi fanami przykrą opowieścią. Chodzi o jego pupila, który w ciężkim stanie trafił do weterynarza.

Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb z ostatniej chwili
Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb

W Berlinie, w dzielnicy Lichterfelde doszło do groźnego pożaru. Przed południem w płomieniach stanęła hala fabryczna, w której znajdowały się rozmaite substancje chemiczne m.in. cyjanek miedzi oraz kwas siarkowy. Wiadomo, że część budynku zawaliła się.

Niemieckie media: Polska chce wykorzystać słabość Niemiec z ostatniej chwili
Niemieckie media: Polska chce wykorzystać słabość Niemiec

Do tej pory Stany Zjednoczone przechowywały swoją broń jądrową w Niemczech. Polska stała się lepszą lokalizacją, a Warszawa wydaje ponad cztery procent swojej produkcji gospodarczej na zbrojenia - co czyni ją krajem numer jeden w sojuszu – pisze niemiecki Die Welt.

REKLAMA

Pierwszy dzień pracy – co musi wiedzieć młody pracownik?

Pierwsza praca, a szczególnie jej pierwsze dni to zawsze wielka niewiadoma dla młodego pracownika, który dopiero rozpoczyna swoją karierę zawodową. Co musi wiedzieć, jakie są jego prawa i obowiązki? Na te pytania odpowiada Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach w ramach projektu „Pierwsza praca – pierwszy krok”, którego „Tygodnik Solidarność” jest partnerem medialnym.
Pierwszy dzień pracy Pierwszy dzień pracy – co musi wiedzieć młody pracownik?
Pierwszy dzień pracy / fot. freepik.com

Co muszę zrobić pierwszego dnia pracy? Czy już wtedy podpisać umowę, zrobić badania lekarskie i przejść szkolenie?

Na to pytanie naszego młodego czytelnika wyczerpujących odpowiedzi udziela Piotr Kalbron, okręgowy inspektor pracy w Katowicach.

– Do nawiązania stosunku pracy dochodzi w wyniku zawarcia umowy o pracę, która powinna być sporządzona na piśmie. Jest to jeden z najważniejszych obowiązków pracodawcy i musi zostać spełniony przed rozpoczęciem pracy przez nowego pracownika. Nawet jeżeli pracodawca nie zawarł umowy o pracę w formie pisemnej, ma obowiązek pisemnego potwierdzenia pracownikowi ustaleń co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Musi to zrobić najpóźniej przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Nawet jeśli pracodawca nie przygotował umowy w formie pisemnej ani nie potwierdził na piśmie ww. ustaleń, nie oznacza to, że nie został nawiązany stosunek pracy. Do nawiązania stosunku pracy wystarczy bowiem sam fakt dopuszczenia pracownika do pracy – wówczas stosunek pracy powstaje w momencie, gdy pracownik rozpoczyna pracę.

Obowiązki pracodawcy

Z nawiązaniem stosunku pracy łączy się nieodzownie obowiązek pracodawcy skierowania pracownika przyjmowanego do pracy na badania wstępne. Pracodawca nie może bowiem dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Biorąc pod uwagę, iż na badania wstępne są kierowani kandydaci do pracy, z założenia powinny być one wykonywane przed zawarciem umowy o pracę. Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby najpierw została podpisana umowa o pracę, a następnie wystawione zostało skierowanie na badania lekarskie. Ważne jest jednak, aby pracownik przed uzyskaniem orzeczenia o braku przeciwwskazań nie został dopuszczony do wykonywania pracy, czyli innymi słowy nie rozpoczął jej wykonywania. Co istotne, czas między wykonaniem wstępnych badań lekarskich a dopuszczeniem do pracy nie powinien być zbyt odległy, a ponadto koszt ich przeprowadzenia pokrywa wyłącznie pracodawca.

Wstępnych badań lekarskich nie trzeba jednak przeprowadzać w przypadku osoby przyjmowanej:
1) ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą; a także

2) do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli zostanie dostarczone pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

Ponadto na pracodawcy, przed dopuszczeniem pracownika do pracy, ciąży również obowiązek przeszkolenia nowozatrudnionej osoby z dziedziny BHP, które obejmuje instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy m.in.: pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych; pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa wyżej, a także ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu. Pracodawcy nie wolno bowiem dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad BHP. Co ważne, wszystkie szkolenia z zakresu BHP, w tym szkolenie wstępne, odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

 

Pierwsza praca – pierwszy krok

Projekt informacyjny „Pierwsza praca – pierwszy krok” powstał w 2021 roku z inicjatywy okręgowego inspektora pracy w Katowicach Piotra Kalbrona. Tegoroczna edycja jest już realizowana po raz czwarty. Głównym założeniem projektu jest dotarcie z informacją na temat prawnej ochrony pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy do osób młodych, podejmujących pierwszą pracę. Z projektu mogą skorzystać zarówno absolwenci szkół wkraczający na swoją ścieżkę zawodową, jak i uczniowie, którzy w okresie wakacyjnym podejmują pracę sezonową.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe