Zielone światło dla filaru praw socjalnych!
Jevgeni Ossinovski, minister zdrowia i pracy Estonii, który w tej kadencji przewodniczy temu gremium, powiedział: "Ministrowie byli jednomyślni w swoim poparciu dla filaru socjalnego. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w obliczu globalizacji, digitalizacji i zmieniającego się charakteru pracy nasze systemy społeczne muszą się zmienić, ale jednocześnie powinny pozostać mocne i adekwatne. Proklamacja filaru podsumowuje to, w co Europa wierzy i co czyni ją wyjątkową: jest to kontynent równości, uczciwości i wsparcia dla osób potrzebujących".
Filar to zobowiązanie polityczne określające wytyczne dla państw członkowskich, instytucji UE i partnerów społecznych. Ma na celu wzmocnienie wspólnotowego dorobku prawnego i zapewnienie obywatelom bardziej skutecznych praw. Skupia się na zatrudnieniu i aspektach społecznych oraz na dostosowaniu europejskiego modelu społecznego do wyzwań XXI wieku. Celem filaru jest przyczynienie się do postępu społecznego poprzez wspieranie sprawiedliwych i dobrze funkcjonujących rynków pracy i systemów opieki społecznej.
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność dwukrotnie w tym roku: w maju (stanowisko: tutaj) i w październiku (stanowisko: tutaj), wyrażało swój pozytywny pogląd na temat europejskiego filaru praw socjalnych i wzywało polski rząd do przystąpienia do tej inicjatywy.
– To oczekiwany przez Solidarność krok we właściwym kierunku, zwłaszcza, że wśród celów filaru jest promowanie układów zbiorowych pracy, a więc tego czego brakuje w naszym kraju- komentuje Sławomir Adamczyk, szef Działu Branżowo - Konsultacyjnego KK – teraz będziemy czekać na proklamację w Göteborgu, długookresowy program wdrożenia filaru i powiązanie tej inicjatywy z procesem Semestru Europejskiego – dodaje ekspert.
bs