42. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Bp Ciereszko: Ks. Popiełuszko utracił życie ziemskie, ale otrzymał pełnię życia w Bogu

– Patron Solidarności, bł. ks. Jerzy Popiełuszko wierny Bogu, kapłańskiemu powołaniu, wierny człowiekowi i powierzony jego duszpasterskiej trosce, doświadczył na sobie utraty życia ziemskiego, ale otrzymał pełnię życia w Bogu. Dziś uznajemy go błogosławionym. Wiara, poddanie Chrystusowi, naśladowanie Go aż po ofiarę z życia, osadzone były u błogosławionego kapelana Solidarności w niezachwianej nadziei, że tracąc życie dla Chrystusa, odzyskuje je na wieczność, że daje świadectwo i broni najwyższych wartości – mówił dziś w trakcie homilii bp Henryk Ciereszko.
Pielgrzymka Ludzi Pracy 42. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Bp Ciereszko: Ks. Popiełuszko utracił życie ziemskie, ale otrzymał pełnię życia w Bogu
Pielgrzymka Ludzi Pracy / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

Dzisiaj na Jasnej Górze rozpoczęła się 42. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy, w której biorą udział członkowie związku zawodowego Solidarność. To wyjątkowa Pielgrzymka bowiem w tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Patrona Solidarności. Co więcej, właśnie 14 września, przypada 77. rocznica urodzin błogosławionego męczennika.

W trakcie dzisiejszej Mszy Świętej w Bazylice Jasnogórskiej wiernym towarzyszył obraz Matki Bożej Robotników i "Solidarności" peregrynujący w ostatnim roku w parafiach archidiecezji białostockiej.

"Kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je"

Pierwsze czytanie Słowa Bożego pochodziło z księgi proroka Izajasza i zapowiadało prześladowanie Mesjasza. To samo głosił Jezus Chrystus w Ewangelii św. Marka, kiedy pouczał swoich uczniów mówiąc im, że "Syn Człowieczy musi wiele cierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że będzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie".

Jezus Chrystus nauczał: "Jeśli kto chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je".

– Naśladowanie Chrystusa niesie nadzieję zwycięstwa, pełni życia w zmartwychwstaniu, ale także nadzieję pokonania przeciwności, zachowania godnych warunków życia w doczesności – mówił w homilii bp Henryk Ciereszko.

– Tylko przyjęcie twardych realiów życia, wypełnianie zadań i obowiązków przyjętego stanu życia, powołania – dotyczy to zarówno duchownego, ojca rodziny, czy pełniącego funkcje zawodowe i kierownicze – jest prawdziwą odpowiedzią ucznia Chrystusa, chrześcijanina na wezwanie naśladowania swojego Mistrza – podkreślał duchowny.

Biskup wskazywał, że życie z Chrystusem jest "życiem prawdziwym i szczęśliwym, z wewnętrzną mocą", jest takim życiem, którego "nikt nie może odebrać, nawet jeśli ugodzi w doczesne życie".

– Patron Solidarności, bł. ks. Jerzy Popiełuszko wierny Bogu, kapłańskiemu powołaniu, wierny człowiekowi i powierzony jego duszpasterskiej trosce, doświadczył na sobie utraty życia ziemskiego, ale otrzymał pełnię życia w Bogu. Dziś uznajemy go błogosławionym. Wiara, poddanie Chrystusowi, naśladowanie Go aż po ofiarę z życia, osadzone były u błogosławionego kapelana Solidarności w niezachwianej nadziei, że tracąc życie dla Chrystusa, odzyskuje je na wieczność, że daje świadectwo i broni najwyższych wartości – podkreślił bp Ciereszko.

"Nie pozwólcie, aby wam skradziono nadzieję"

Duchowny przypominał w homilii motto Roku Jubileuszowego 2025 zaakceptowane przez Papieża, które brzmi: "Pielgrzymi nadziei". Przywołał też słowa, którymi papież Franciszek zwracał się do robotników.

 – Wam wszystkim, tym którzy macie pracę i tym którzy nie macie pracy, mówię: nie pozwólcie, aby wam skradziono nadzieję. Być może nadzieja jest jak żarzące się węgielki pod popiołem. Pomagajmy sobie solidarnie dmuchając na popiół, aby znów rozpalić płomień nadziei. A nadzieja pozwala nam iść naprzód. To nie jest optymizm, to coś innego. Ale nadzieja nie jest sprawą jednego, nadzieję tworzymy wszyscy, nadzieję musimy umacniać w was wszystkich i nas wszystkich, którzy jesteśmy daleko. Nadzieja jest sprawą waszą i naszą, jest sprawą wszystkich. Dlatego mówię wam: nie pozwólcie, aby wam skradziono nadzieję – cytował następcę św. Piotra.

"Matko Boża Solidarności, roztaczaj swą opiekę nad ludźmi pracy"

Po Mszy Świętej, o godzinie 21, ksiądz biskup Henryk Ciereszko, poprowadził rozważania Apel Jasnogórski.

– Ludzie pracy za swoje hasło tegorocznej Pielgrzymki przyjęli słowa: "Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami". Tu przed Twoim cudownym wizerunkiem, robotnicy, ludzie pracy, pragną zapewnić o swojej wierności – najpierw Bogu, Jego prawom, Ewangelii; zapewnić o wierności ideałom przyświecającym w ich codziennym trudzie pracy, jako służby narodowi naszemu i ojczyźnie naszej. A jako członkowie związku zawodowego Solidarność chcą odnowić wierność przyjętym celom Związku, obejmującym troskę o prawa i dobro ludzi pracy, ale też szukają twego stawiennictwa u Boga, czcząc Ciebie także w tytule Matki Bożej Solidarności – mówił Biskup.

– Wraz z ludźmi pracy, chcemy prosić Cię Królowo i Matko Nasza, Matko Boża Solidarności, roztaczaj nadal swą opiekę matczyną nad polskim narodem, ludźmi pracy, każdym synem i córką naszej ojczyzny, abyśmy przez wierność Bogu, Ewangelii Chrystusowej, byli uchronieni od zgubnych wpływów świata, zapatrzonego w siebie, rozmijającego się z Bogiem, łudzącego szczęściem z posiadania i użycia, często z pomijaniem prawa Bożego. A umacniali się w wierze, o niej świadczyli swoim życiem, żyli przykazaniem miłości Boga i bliźniego, podejmując trud codzienności, wiernie wypełniając nasze obowiązki, tak służąc sobie nawzajem. Prosimy o moc nadziei, którą przynosi nam twój Syn Jezus Chrystus, byśmy ufnie patrzyli w naszą przyszłość, nie lękając się wyzwań, wierząc, że nas ustrzeżesz, ochronisz, pomożesz zachować wiarę, wyprosisz nam godne życie w pokoju, znaczonym dobrami duchowymi, materialnymi, jako owocami codziennego trudu pracy. Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami

 – zakończył.

Ostatnim punktem pierwszego dnia 42. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy było nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które z powodu intensywnego deszczu, odprawiono w Bazylice Jasnogórskiej.

- W adwencie mówimy, że czekamy na Jezusa narodzonego, w Wielkim Poście czekamy na Jezusa zmartchwychstałego. Zapominamy, że on przychodzi do nas codziennie. Tylko czy przychodząc znajduje w nas wiarę? (...) Nasze serca przypominają dziś okopcone, popękane i zgasłe lampy. A przecież mieliśmy świecić światem Jezusa. Gdzie podziała się nasza mądrość, zaangażowanie i zaufanie w Jezusa Chrystusa?

- pytał ks. Ryszard Puciłowski, kapelan podlaskiej "S".

Z kolei Józef Mozolewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "S" cytował ks. Jerzego Popiełuszki:

"Nasze cierpienia, nasze krzyże możemy ciągle łączyć z Chrystusem, bo proces nad Chrystusem trwa. Trwa proces nad Chrystusem w Jego braciach. Bo aktorzy dramatu i procesu Chrystusa żyją nadal. Zmieniły się tylko ich nazwiska i twarze, zmieniły się daty i miejsca ich urodzin. Zmieniają się metody, ale sam proces nad Chrystusem trwa. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy zadają ból i cierpienie braciom swoim, ci, którzy walczą z tym, za co Chrystus umierał na krzyżu. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy usiłują budować na kłamstwie, fałszu i półprawdach, którzy poniżają godność ludzką, godność dziecka Bożego, którzy zabierają współrodakom wartość tak bardzo szanowaną przez samego Boga, zabierają i ograniczają wolność".

Pierwszy dzien pielgrzymki zakończył się czuwaniem przy obrazie Matki Bożej w Kaplicy Cudownego Obrazu.

ZOBACZ TAKŻE: Na Jasnej Górze otwarto wystawę pt. "Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności"

ZOBACZ TAKŻE: Wieńce i modlitwa o rychła kanonizację. "S" oddała hołd bł. ks. Popiełuszce w 77. rocznicę urodzin kapłana


 

POLECANE
Afera wokół Gajewskiej i Myrchy. Myrcha zabrał głos z ostatniej chwili
Afera wokół Gajewskiej i Myrchy. Myrcha zabrał głos

Sprawa podwarszawskiego domu Arkadiusza Myrchy i Kingi Gajewskiej wywołała burzę. Teraz zabrał głos sam wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

Awantura w rządzie Tuska? Wiceminister grozi: Z nim nie będę rządził gorące
Awantura w rządzie Tuska? Wiceminister grozi: "Z nim nie będę rządził"

– Mogę zapewnić, że w momencie, kiedy Ryszard Petru zacznie decydować o obrazie polskiej ochrony zdrowia, to trzeba będzie szybko uciekać z ministerstwa – zagroził wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

Wniosek o Trybunał Stanu. Prezes NBP wydał oświadczenie z ostatniej chwili
Wniosek o Trybunał Stanu. Prezes NBP wydał oświadczenie

Prezes Narodowego Banku Polskiego "kategorycznie" zaprzeczył wszystkim zarzutom wstępnego wniosku o pociągnięcie go do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu – jego oświadczenie w tej sprawie opublikowano m.in. w środowych wydaniach "Rzeczpospolitej" i "Gazety Wyborczej".

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

To koniec! Pilne oświadczenie uczestniczki programu Taniec z gwiazdami z ostatniej chwili
To koniec! Pilne oświadczenie uczestniczki programu "Taniec z gwiazdami"

Popularna influencerka i uczestniczka "Tańca z gwiazdami" Julia Żugaj ogłosiła rozstanie ze swoim narzeczonym Maciejem Ejsmontem po pięciu latach związku.

Hołownia zabrał głos ws. Gajewskiej i Myrchy: Jest coś, z czym mam kłopot gorące
Hołownia zabrał głos ws. Gajewskiej i Myrchy: "Jest coś, z czym mam kłopot"

– Jest jedna rzecz, która budzi moją poważną wątpliwość. To jest oświadczenie posła Myrchy, że zameldował się w Warszawie wyłącznie dla celów podatkowych. To jest coś, z czym mam kłopot – powiedział w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gwiazda Polsatu potrzebuje pomocy: Nie widzę już prawie niczego z ostatniej chwili
Gwiazda Polsatu potrzebuje pomocy: "Nie widzę już prawie niczego"

– Ciągle jestem uzależniona od kogoś. Nie widzę progów, nie widzę schodów, nie widzę niczego praktycznie. Mam swoje lata i jeszcze mi kręgosłup siada – mówi dziennikowi "Fakt" Elżbieta Zapendowska.

Pałac Buckingham. Pilna decyzja króla z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Pilna decyzja króla

Król Karol III zdecydował tymczasowo wstrzymać leczenie raka, by wziąć udział w ważnej podróży zagranicznej do Australii i Samoa.

414 lat temu Polacy zajęli moskiewski Kreml Wiadomości
414 lat temu Polacy zajęli moskiewski Kreml

Po bitwie pod Kłuszynem hetman Stanisław Żółkiewski na prośbę bojarów 9 października 1610 roku zajął Kreml, w związku z czym do 7 listopada 1612 roku okupowała go polska załoga wojskowa pod dowództwem Aleksandra Korwina Gosiewskiego i Mikołaja Strusia. Mennica w Moskwie rozpoczęła bicie srebrnych kopiejek z wizerunkiem przyszłego nowego cara, Władysława Zygmuntowicza.

Rewolucyjna zmiana w kodeksie wyborczym. Trwają prace gorące
Rewolucyjna zmiana w kodeksie wyborczym. Trwają prace

Państwowa Komisja Wyborcza oraz senacka Komisja Petycji rozważają zmiany dotyczące ciszy wyborczej.

REKLAMA

42. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Bp Ciereszko: Ks. Popiełuszko utracił życie ziemskie, ale otrzymał pełnię życia w Bogu

– Patron Solidarności, bł. ks. Jerzy Popiełuszko wierny Bogu, kapłańskiemu powołaniu, wierny człowiekowi i powierzony jego duszpasterskiej trosce, doświadczył na sobie utraty życia ziemskiego, ale otrzymał pełnię życia w Bogu. Dziś uznajemy go błogosławionym. Wiara, poddanie Chrystusowi, naśladowanie Go aż po ofiarę z życia, osadzone były u błogosławionego kapelana Solidarności w niezachwianej nadziei, że tracąc życie dla Chrystusa, odzyskuje je na wieczność, że daje świadectwo i broni najwyższych wartości – mówił dziś w trakcie homilii bp Henryk Ciereszko.
Pielgrzymka Ludzi Pracy 42. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Bp Ciereszko: Ks. Popiełuszko utracił życie ziemskie, ale otrzymał pełnię życia w Bogu
Pielgrzymka Ludzi Pracy / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

Dzisiaj na Jasnej Górze rozpoczęła się 42. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy, w której biorą udział członkowie związku zawodowego Solidarność. To wyjątkowa Pielgrzymka bowiem w tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Patrona Solidarności. Co więcej, właśnie 14 września, przypada 77. rocznica urodzin błogosławionego męczennika.

W trakcie dzisiejszej Mszy Świętej w Bazylice Jasnogórskiej wiernym towarzyszył obraz Matki Bożej Robotników i "Solidarności" peregrynujący w ostatnim roku w parafiach archidiecezji białostockiej.

"Kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je"

Pierwsze czytanie Słowa Bożego pochodziło z księgi proroka Izajasza i zapowiadało prześladowanie Mesjasza. To samo głosił Jezus Chrystus w Ewangelii św. Marka, kiedy pouczał swoich uczniów mówiąc im, że "Syn Człowieczy musi wiele cierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że będzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie".

Jezus Chrystus nauczał: "Jeśli kto chce pójść za mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je".

– Naśladowanie Chrystusa niesie nadzieję zwycięstwa, pełni życia w zmartwychwstaniu, ale także nadzieję pokonania przeciwności, zachowania godnych warunków życia w doczesności – mówił w homilii bp Henryk Ciereszko.

– Tylko przyjęcie twardych realiów życia, wypełnianie zadań i obowiązków przyjętego stanu życia, powołania – dotyczy to zarówno duchownego, ojca rodziny, czy pełniącego funkcje zawodowe i kierownicze – jest prawdziwą odpowiedzią ucznia Chrystusa, chrześcijanina na wezwanie naśladowania swojego Mistrza – podkreślał duchowny.

Biskup wskazywał, że życie z Chrystusem jest "życiem prawdziwym i szczęśliwym, z wewnętrzną mocą", jest takim życiem, którego "nikt nie może odebrać, nawet jeśli ugodzi w doczesne życie".

– Patron Solidarności, bł. ks. Jerzy Popiełuszko wierny Bogu, kapłańskiemu powołaniu, wierny człowiekowi i powierzony jego duszpasterskiej trosce, doświadczył na sobie utraty życia ziemskiego, ale otrzymał pełnię życia w Bogu. Dziś uznajemy go błogosławionym. Wiara, poddanie Chrystusowi, naśladowanie Go aż po ofiarę z życia, osadzone były u błogosławionego kapelana Solidarności w niezachwianej nadziei, że tracąc życie dla Chrystusa, odzyskuje je na wieczność, że daje świadectwo i broni najwyższych wartości – podkreślił bp Ciereszko.

"Nie pozwólcie, aby wam skradziono nadzieję"

Duchowny przypominał w homilii motto Roku Jubileuszowego 2025 zaakceptowane przez Papieża, które brzmi: "Pielgrzymi nadziei". Przywołał też słowa, którymi papież Franciszek zwracał się do robotników.

 – Wam wszystkim, tym którzy macie pracę i tym którzy nie macie pracy, mówię: nie pozwólcie, aby wam skradziono nadzieję. Być może nadzieja jest jak żarzące się węgielki pod popiołem. Pomagajmy sobie solidarnie dmuchając na popiół, aby znów rozpalić płomień nadziei. A nadzieja pozwala nam iść naprzód. To nie jest optymizm, to coś innego. Ale nadzieja nie jest sprawą jednego, nadzieję tworzymy wszyscy, nadzieję musimy umacniać w was wszystkich i nas wszystkich, którzy jesteśmy daleko. Nadzieja jest sprawą waszą i naszą, jest sprawą wszystkich. Dlatego mówię wam: nie pozwólcie, aby wam skradziono nadzieję – cytował następcę św. Piotra.

"Matko Boża Solidarności, roztaczaj swą opiekę nad ludźmi pracy"

Po Mszy Świętej, o godzinie 21, ksiądz biskup Henryk Ciereszko, poprowadził rozważania Apel Jasnogórski.

– Ludzie pracy za swoje hasło tegorocznej Pielgrzymki przyjęli słowa: "Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami". Tu przed Twoim cudownym wizerunkiem, robotnicy, ludzie pracy, pragną zapewnić o swojej wierności – najpierw Bogu, Jego prawom, Ewangelii; zapewnić o wierności ideałom przyświecającym w ich codziennym trudzie pracy, jako służby narodowi naszemu i ojczyźnie naszej. A jako członkowie związku zawodowego Solidarność chcą odnowić wierność przyjętym celom Związku, obejmującym troskę o prawa i dobro ludzi pracy, ale też szukają twego stawiennictwa u Boga, czcząc Ciebie także w tytule Matki Bożej Solidarności – mówił Biskup.

– Wraz z ludźmi pracy, chcemy prosić Cię Królowo i Matko Nasza, Matko Boża Solidarności, roztaczaj nadal swą opiekę matczyną nad polskim narodem, ludźmi pracy, każdym synem i córką naszej ojczyzny, abyśmy przez wierność Bogu, Ewangelii Chrystusowej, byli uchronieni od zgubnych wpływów świata, zapatrzonego w siebie, rozmijającego się z Bogiem, łudzącego szczęściem z posiadania i użycia, często z pomijaniem prawa Bożego. A umacniali się w wierze, o niej świadczyli swoim życiem, żyli przykazaniem miłości Boga i bliźniego, podejmując trud codzienności, wiernie wypełniając nasze obowiązki, tak służąc sobie nawzajem. Prosimy o moc nadziei, którą przynosi nam twój Syn Jezus Chrystus, byśmy ufnie patrzyli w naszą przyszłość, nie lękając się wyzwań, wierząc, że nas ustrzeżesz, ochronisz, pomożesz zachować wiarę, wyprosisz nam godne życie w pokoju, znaczonym dobrami duchowymi, materialnymi, jako owocami codziennego trudu pracy. Matko tych, którzy zawsze są wierni – módl się za nami

 – zakończył.

Ostatnim punktem pierwszego dnia 42. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy było nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które z powodu intensywnego deszczu, odprawiono w Bazylice Jasnogórskiej.

- W adwencie mówimy, że czekamy na Jezusa narodzonego, w Wielkim Poście czekamy na Jezusa zmartchwychstałego. Zapominamy, że on przychodzi do nas codziennie. Tylko czy przychodząc znajduje w nas wiarę? (...) Nasze serca przypominają dziś okopcone, popękane i zgasłe lampy. A przecież mieliśmy świecić światem Jezusa. Gdzie podziała się nasza mądrość, zaangażowanie i zaufanie w Jezusa Chrystusa?

- pytał ks. Ryszard Puciłowski, kapelan podlaskiej "S".

Z kolei Józef Mozolewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "S" cytował ks. Jerzego Popiełuszki:

"Nasze cierpienia, nasze krzyże możemy ciągle łączyć z Chrystusem, bo proces nad Chrystusem trwa. Trwa proces nad Chrystusem w Jego braciach. Bo aktorzy dramatu i procesu Chrystusa żyją nadal. Zmieniły się tylko ich nazwiska i twarze, zmieniły się daty i miejsca ich urodzin. Zmieniają się metody, ale sam proces nad Chrystusem trwa. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy zadają ból i cierpienie braciom swoim, ci, którzy walczą z tym, za co Chrystus umierał na krzyżu. Uczestniczą w nim ci wszyscy, którzy usiłują budować na kłamstwie, fałszu i półprawdach, którzy poniżają godność ludzką, godność dziecka Bożego, którzy zabierają współrodakom wartość tak bardzo szanowaną przez samego Boga, zabierają i ograniczają wolność".

Pierwszy dzien pielgrzymki zakończył się czuwaniem przy obrazie Matki Bożej w Kaplicy Cudownego Obrazu.

ZOBACZ TAKŻE: Na Jasnej Górze otwarto wystawę pt. "Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności"

ZOBACZ TAKŻE: Wieńce i modlitwa o rychła kanonizację. "S" oddała hołd bł. ks. Popiełuszce w 77. rocznicę urodzin kapłana



 

Polecane
Emerytury
Stażowe