Wydatki z funduszy celowych – niezgodne z ich celami
Przedstawiając partnerom społecznym założenia ustawy okołobudżetowej na przyszły rok, wiceminister finansów Teresa Czerwińska poinformowała, że z Funduszu Pracy nadal będą finansowane m.in. staże i szkolenia lekarzy oraz pielęgniarek i położnych. Z jego środków wspierani będą też pracownicy zajmujący się aktywizacją bezrobotnych w urzędach pracy.
Natomiast z nadwyżki Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będą finansowane zasiłki pogrzebowe oraz świadczenia przedemerytalne.
„Nie” dla obciążania FP i FGSP
Przedstawiciele zarówno związków zawodowych, jak i pracodawców kwestionowali sensowność dalszego obciążania Funduszu Pracy kosztami staży i kształcenia podyplomowego lekarzy i pielęgniarek, ponieważ ich zdaniem środki na te cele powinny pochodzić z budżetu państwa. Podkreślali, że miało to być działanie incydentalne, tymczasem jest ono podejmowane od lat. Krytykowali również przeniesienie ciężaru finansowania świadczeń przedemerytalnych z FP na FGSP, ponieważ jest to niezgodne z zadaniami tego ostatniego. Podkreślali, że utrzymanie tego przez dłuższy okres spowoduje całkowite wyczerpanie funduszu.
Wskazywali też na ograniczenie o 47 proc. w stosunku do obecnego roku środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Uznali to za błąd w sytuacji luki kompetencyjnej na naszym rynku oraz przy konieczności rozwoju, a nie ograniczania kształcenia ustawicznego.
Katarzyna Zimmer-Drabczyk w imieniu Solidarności poinformowała, że RDS w trzech uchwałach negatywnie oceniła przeznaczanie środków FP i FGSP na inne cele niż założone. – Jednak rząd dotychczas nie ustosunkował się do nich [uchwał] inaczej, niż stwierdzając, że „Fundusz Pracy jest w dobrej kondycji” – zauważyła.
Pracodawcy i związkowcy pozytywnie ocenili natomiast zmianę polegającą na tym, że FUS będzie otrzymywał z budżetu państwa dotacje, a nie pożyczki, które w rzeczywistości były fikcją.
#REKLAMA_POZIOMA#