Protestujący medycy uczestnikami dialogu
Anna Grabowska
Podczas posiedzenia przewodnicząca RDS Henryka Bochniarz podkreśliła, że jest ono konsekwencją ustaleń Prezydium Rady, mówiących o prowadzeniu rozmów na temat reform w ochronie zdrowia w zespole ds. usług publicznych RDS, gdyż ten powołany przez ministra Konstantego Radziwiłła – jak określono – „nie rokuje szans porozumienia”.
– Trzeba znaleźć konkretne rozwiązania, bo dyskusji w resorcie zdrowia z udziałem partnerów społecznych było już wiele – powiedziała szefowa RDS. Przypomniała, że Rada podjęła 12 uchwał ws. zdrowia, ale żadna z nich nie została przez ministerstwo zrealizowana.
Na posiedzeniu obecni byli wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz wiceminister finansów Wiesław Janczyk.
Poruszono dwa tematy: wynagrodzenia i finansowanie w ochronie zdrowia.
Przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych przybliżyli w CPS Dialog swoje aktualne postulaty: 6 proc. PKB na ochronę zdrowia w ciągu 3 lat i nowelizacja ustawy o najniższym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Mówili też o ich projekcie obywatelskim, pod którym zebrano już 250 tys. podpisów.
Jak powiedziała „TS” przewodnicząca Sekretariatu Zdrowia NSZZ Solidarność Maria Ochman, rozmowy należy zacząć od ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, co, jak zauważyła, jest też zgodne z postulatami rezydentów. Samą kwestię pozyskania zwiększonego finansowania ochrony zdrowia uznała za wtórną.
– stwierdziła przedstawicielka Solidarności. Dodała, że w ten sposób może powstać projekt zmian – realny, bo zostanie wypracowany we współpracy z ministrami zdrowia i finansów.– Z ust pani premier i ministra Radziwiłła padły konkretne deklaracje o wzroście środków na ochronę zdrowia, więc nie jest już istotne, w jaki sposób te pieniądze do systemu trafią. (…) Zespół powinien zaś mieć konkretny cel: nowelizację ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, bo dziś jest to kwestia najbardziej konfliktogenna. To otworzy drogę do dalszych dyskusji
#REKLAMA_POZIOMA#