[fotorelacja] Działalność „Solidarności” motywuje władze
Przewodniczący Regionu Marian Król przybliżył zebranym, jakie działania podejmowała regionalna „Solidarność” w ostatnim roku. Jak zwykle dużo wysiłków poświęcono rozwojowi Związku oraz walce o bezpieczeństwo pracowników i poprawę jakości pracy. Podkreślił przy tym, jak ważna jest w tym zakresie dobra współpraca z Państwową Inspekcją Pracy. Inspektorzy przeszkolili w ostatnim okresie 177 Społecznych Inspektorów Pracy. Starano się także zaktywizować środowisko bezrobotnych, którzy na szkoleniach z funduszy unijnych poszerzyli zakres swoich umiejętności.
Jak zaznaczył Marian Król, bardzo ważny jest dialog społeczny, podczas którego omawiane są sprawy wszystkich branż i sektorów życia publicznego. Nasi związkowcy aktywnie uczestniczą w pracach Rad Dialogu zarówno na szczeblu wojewódzkim, jak i krajowym.
Obecnie rządzący wdrażają wiele postulowanych przez „Solidarność” projektów. Obniżono wiek emerytalny do poprzedniego poziomu. Dziś nie ma przymusu, a jest przywilej odchodzenia na emeryturę. Polacy mają wybór. Za sprawą przyjętych programów socjalnych polepszył się poziom życia społeczeństwa. Niska stopa bezrobocia, lepszy rynek pracownika, podwyżka płacy minimalnej to przykładowe czynniki wpływające na jego poprawę. Program 500+ przyczynił się do zlikwidowania ubóstwa w 90% wielodzietnych rodzin.
Przewodniczący Regionu odniósł się także do kwestii ograniczenia handlu w niedzielę. Podkreślił, że nie można iść na kompromis w tak fundamentalnej sprawie. Niedziela powinna być dla rodziny i Boga, i nikogo nie można zmuszać do pracy w tym dniu.
– dodał.– W naszym statucie zapisane jest, że działalność opiera się na Nauce Społecznej Kościoła, to pierwsi powinniśmy tę naukę wdrażać w życie. Musimy dbać o kondycję naszych rodzin
Wskazał również na trwające negocjacje nowego prawa pracy i wyraził nadzieję, że będzie ono bardziej nowoczesne, dostosowane do obecnych realiów.
Przypomniał także ważne wydarzenia patriotyczne i religijne, w których Związkowcy brali udział razem z lokalną społecznością. Organizowane są m.in. miesięcznice upamiętniające męczeńską śmierć Patrona Solidarności, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Mieszkańcom Lubelszczyzny, zwłaszcza młodszym, przypomina się o „Lubelskim Lipcu 1980”, Porozumieniach Sierpniowych i ofiarach wprowadzenia Stanu Wojennego. Sukcesem jest wspólne przygotowywanie, ponad podziałami, przez różne instytucje, obchodów rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.
W dyskusji delegaci podnosili wiele ważnych społecznie kwestii. Wskazywali na konieczność jeszcze większego zwrócenia się w stronę młodych. Podkreślano, że przyszłość związku zależy od młodego pokolenia, od tego czy będą chcieli angażować się społecznie i walczyć o przestrzeganie praw pracowniczych. Jak stwierdzono, ważne jest rozszerzenie zakresu inicjatyw podejmowanych przez „Solidarność”, aby wyjść naprzeciw potrzebom młodego pokolenia. Zwrócono uwagę na konieczność większej liczby szkoleń przeznaczonych właśnie dla młodych, aby byli lepiej przygotowani do działalności związkowej.
Jeden z delegatów zasugerował, że jako wychowawcy młodego pokolenia związkowcy powinni zwracać uwagę na przekazywanie im ponadczasowych wartości, fundamentalnych dla naszej tożsamości. Delegaci Walnego Zebrania przyjęli stanowisko w sprawie zmiany godła Rzeczypospolitej Polskiej, w którym orzeł miałby zamkniętą koronę, zwieńczoną krzyżem, symbolizującą pełną suwerenność i ciągłość państwa opartego na fundamentach chrześcijańskich, wzorowane na wizerunku orła z 1919 r. Związkowcy wyrazili swoje niezadowolenie z aktualnej sytuacji w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Marnotrawiony jest potencjał Centrum, które miało zajmować się kompleksowym leczeniem chorób onkologicznych W przyjętym stanowisku wskazano na konieczność obrony pracowników, pacjentów i szeroko rozumianego interesu społecznego mieszkańców województwa lubelskiego. W kolejnym stanowisku delegaci XXX WZDR stanowczo sprzeciwili się planom niszczenia Zakładów Azotowych w Puławach. Wyprowadzenie z nich, przez zarząd Grupy Azoty w Tarnowie, Pionu Handlowego i przekształcenie go w odrębną spółkę nie ma biznesowego i społecznego uzasadnienia.
Delegaci zdecydowali również o likwidacji związkowego funduszu pomocy osobom represjonowanym w okresie PRL-u. Represjonowani w stanie wojennym i działacze opozycji antykomunistycznej otrzymują świadczenia ze strony państwa, wobec tego dublowanie świadczeń pieniężnych jest zbędne.
Z zadowoleniem przyjęli związkowcy inicjatywę Prezydenta RP odnośnie prac nad zmianą Konstytucji RP. W stanowisku wskazali, że jej nieprecyzyjne zapisy pozwalają na daleko idącą interpretację umożliwiającą tworzenie się uprzywilejowanych grup pozostający poza kontrolą społeczną.
Na zakończenie zebrania związkowcy mogli zapoznać się ze spostrzeżeniami i opiniami na temat śledztwa ws. zamordowania bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którymi dzielili się dr Leszek Pietrzak i prokurator Andrzej Witkowski.
Renata Lesicka
Źródło: Biuro Informacyjne Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność
#REKLAMA_POZIOMA#