Święto niepodległości - oratorium Roberta Grudnia
10.11.2017 Modliborzyce, pw.Św.Stanisława B i M / godz.15.30
11.11.2017 Gogolin, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa / godz.16.30
12.11.2017 Piersno, kościół pw. św. Michała Archanioła / godz.13.30
12.11.2017 Jarocin, klasztor Franciszkanów / godz.19.30
Oratorium, które powstało z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski, nadal
cieszy się niesłabnącą popularnością i artyści są bardzo chętnie zapraszani dla uświetnienia ważnych rocznic. Tak jest także tym razem – bo jak zaznacza Robert Grudzień, kompozytor dzieła – trasa nie przypadkowo odbywa się w czasie Narodowego Święta Niepodległości. – Przypominamy, że historia Polski rozpoczęła się chrztem 1050 lat temu, a odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów było możliwe dzięki głębokiej wierze, cementującej Polaków jako naród nawet w czasach gdy naszego kraju nie było na mapach. Podkreślamy, że rok 1918 to odzyskanie własnego Państwa, którego historia ma nie 99, ale 1051 lat – wyjaśnia kompozytor.
Scenariusz autorstwa Anny Dreli to literacka podróż po dziejach polskiego chrześcijaństwa, opowiedziana homiliami papieża Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego, najstarszych polskich kronikarzy, a także klasyków literatury polskiej, jak: Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki. W Oratorium Roberta Grudnia wystąpili wybitni aktorzy scen polskich: Anna Seniuk, Maciej Zakościelny, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Zelnik, Halina Łabonarska, ale były także wykonania, kiedy teksty czytali mieszkańcy danej parafii – przedstawiciele różnych zawodów, chcąc w ten sposób włączyć się w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Oratorium miało dotychczas około 70 wykonań I wybrzmiało m. in. w znanych polskich sanktuariach np. na św. Krzyżu, w klasztorze oo. Cystersów w Jędrzejowie, gdzie znajdują się relikwie bł. Wincentego Kadłubka, jednego z najważniejszych kronikarzy polskich, czy w Trzebnicy, gdzie spoczywa św. Jadwiga Śląska. Wykonawcy byli zapraszani do miejsc o wielokulturowej tradycji, jak Zelów czy Tykocin oraz zagrali w centrach turystycznych, jak Krynica Zdrój czy Kazimierz Dolny nad Wisłą. Zawitali też do parafii i kościoła pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu, do której niegdyś należała Edyta Stein. Wystąpili też w miejscach martyrologii, jak w Rogoźnicy w muzeum byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gros Rosen.
Tym razem trasa koncertowa rozpocznie się w Modliborzycach (woj. lubelskie), gdzie utwór uświetni uroczystość nadania miejscowej szkole podstawowej patrona Orła Białego. Kolejne koncerty odbędą się w Gogolinie (woj.opolskie) Piersnie (woj. dolnośląskie) i Jarocinie (woj.wielkopolskie).
Oratorium "Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę" wykona zespół "Orkiestra 966" w składzie: Kinga Moczydłowska – wokal, Marcin Obuchowski – tenor, Tomasz Mazur – bas, Szymon Lipiński – akordeon, Piotr Gnyszka - saksofon, Michał Kowalczyk – kontrabas, Robert Grudzień – organy/fortepian oraz chóry z miejscowych parafii i instytucji kulturalnych.
źródło: informacja prasowa