Ryszard Petru chciał wprowadzić handlowe niedziele do ustawy o wolnej Wigilii. "To plucie pracownikom w twarz!"
O poprawce, jaką chciał wprowadzić do projektu Ryszard Petru, a pod którą podpisali się posłowie Koalicji, zaalarmował poseł PiS Sebastian Kaleta. Udostępniając druk poprawki, napisał:
"Oni są niepodrabialni. Do ustawy o wolnej Wigilii wrzucają likwidację 1/4 wolnych od pracy w handlu niedziel w skali całego roku. To jest plucie pracownikom w twarz!!"
Pierwsza niedziela miesiąca handlowa? "Skandal!"
Zmiana, którą podczas dzisiejszego połączonego posiedzenia komisji gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny, zgłosił Ryszard Petru miałaby polegać na możliwości handlu w pierwszą niedzielę przypadającą w każdym miesiącu roku kalendarzowego. Takie zasady miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.
Większość posłów głosowała jednak za odrzuceniem poprawki. Urszula Rusecka (PiS) nazwała ją nawet "skandalem". Poseł Petru jednak zapowiedział dalsze działania w sprawie zniesienia ograniczenia handlu w niedziele.
Alfred Bujara: Przywrócenie handlu w niedzielę byłoby dla kobiet olbrzymim ciosem
O ograniczenie handlu w niedzielę przez wiele lat walczyła Solidarność. Teraz przekonuje, że zmiana obecnych przepisów uderzy przede wszystkim w pracowników handlu.
Przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara już w październiku ubiegłego roku przypominał, że w Polsce jest 2 mln pracowników handlu, z czego 72 proc. to kobiety, i „przywrócenie handlu w niedzielę byłoby dla nich olbrzymim ciosem”.
– Rozmawiam z tymi kobietami. One sobie nie wyobrażają, że musiałyby pracować w niedzielę. Nie wierzą też w żadne dodatki czy premie, bo pracodawcy w tym temacie są bardzo zaborczy. Wiele kobiet mówi mi, żeby pomysłodawcy powrotu handlu w niedzielę choć na miesiąc przyszli popracować w sklepie i sami zobaczyli, jak ciężka jest to praca, często do późnych godzin nocnych. Wolna niedziela jest dla nich gwarantem odpoczynku. Zaś za ciężką pracę od poniedziałku do soboty powinni być godnie wynagradzani – podkreślał Bujara.
Związkowiec zwrócił także uwagę, że z badania Fundacji Konrad-Adenauer-Stiftung wykonanego w ubiegłym roku wynika, że 78 proc. młodych Polaków – w wieku 18–30 lat – nie chce likwidacji zakazu handlu w niedzielę.
– Można skwitować to tak, że dziś młodzi ludzie chcą się cieszyć życiem, a nie żyć, aby pracować od niedzieli do niedzieli – zaznaczył.
CZYTAJ TAKŻE: