Czujniki w domach i mieszkaniach będą obowiązkowe. Kiedy zacznie obowiązywać nowe prawo?
Do tej pory czujki dymu oraz tlenku węgla w lokalach mieszkalnych były w Polsce dobrowolne, teraz to się zmieni. W rozporządzeniu podpisanym przez ministra Tomasza Siemoniaka zawarty jest obowiązek umieszczania takich urządzeń w domach, mieszkaniach czy hotelach. Jaki jest czas na wprowadzenie zmian?
W pierwszej kolejności przepisy dotkną nowe inwestycje.
- Deweloper planujący inwestycję musi to uwzględnić w swoim kosztorysie
- tłumaczy wicewojewoda kujawsko-pomorski Michał Koniuch.
- W nowych budynkach jest obowiązek wprowadzenia czujek dymu i czadu praktycznie od już. W starszych budynkach będzie na to czas do 1 stycznia 2030 roku
- dodaje.
Obowiązki również dla hoteli
Nowelizacja rozporządzenia MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów nakłada również obowiązek wyposażenia m.in. pomieszczeń mieszkalnych i lokali, w których są świadczone usługi hotelarskie, w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu. Tu datą graniczną jest 30 czerwca 2026 roku.
Zmiany w przepisach były oczekiwane od dawna, zwłaszcza przez strażaków, bo statystyki są złe. W Polsce dochodzi do około 30 tysięcy pożarów rocznie, w których ginie ponad 400 osób.
Czujniki w domach i mieszkaniach będą obowiązkowe. Kiedy zacznie obowiązywać nowe prawo?
MSWiA zauważyło, że w pożarach ujawnionych w Polsce w ostatnich latach przez „instalacje wykrywania”, w tym autonomiczne czujki dymu, nie odnotowywano ofiar wśród użytkowników budynków mieszkalnych. Urządzenia te charakteryzują się wysoką skutecznością ostrzegania o zagrożeniu i umożliwiają podjęcie ewakuacji (niejednokrotnie całego budynku mieszkalnego), jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych.
Ponadto MSWiA wskazuje, że w zdarzeniach związanych z emisją tlenku węgla (czadu), przy których działania ratownicze prowadziły lub asystowały siły krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, każdego roku jest poszkodowanych od kilkuset do blisko 2 tysięcy osób, a kilkadziesiąt z nich traci życie.
Obowiązek stosowania czujników w budownictwie mieszkalnym jest w wielu krajach, między innymi w Austrii, Czechach, Francji, Niemczech i Szwecji.