Przez dziewięć miesięcy 2017 roku grupa PGNiG zarobiła na czysto 2,5 mld złotych
Rośnie (...) sprzedaż gazu. Trzeci kwartał, który jest zazwyczaj ciepłym, wakacyjnym i tradycyjnie w gazownictwie statycznym okresem, bardzo pozytywnie nas w tym roku zaskoczył. Według naszych analiz nie zdarzyło się jeszcze w historii, żeby w tym właśnie kwartale pojemność rynku w Polsce zwiększyła się aż o 300 mln m sześc. gazu rok do roku. Wskazuje to na fundamentalne zmiany na rynku – zapotrzebowanie na gaz gwałtownie rośnie wskutek wzrostu gospodarki - poinformował Maciej Woźniak - Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych.
Członkowie zarządu wskazywali również na działania podnoszące efektywność spółki, m. in. dywersyfikacje importu gazu. W przedstawionej na konferencji prezentacji wskazano na wzrost udziału kierunku zachodniego w strukturze importu gazu. Obecnie spółka 71 proc gazu importuje z kierunków wschodnich, 13 proc z kierunków zachodnich, a 16 proc z Kataru, Norwegii i USA. W roku 2016 (miesiące styczeń – wrzesień) 90 proc gazu było importowane z kierunku wschodniego.
Poprawa wyników to efekt konsekwentnej realizacji strategii, którą GK PGNiG przyjęła na początku tego roku. Dywersyfikujemy źródła dostaw surowca i bierzemy udział w przedsięwzięciach o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, a równocześnie zwiększamy przychody i zyski z działalności – powiedział prezes Piotr Woźniak
Zarząd wskazuje również, że spółka próbuje rozwiązać problem wysokich i indeksowanych cenami ropy kosztów importu gazu z kierunku wschodniego. W tej sprawie przed Trybunałem Arbitrażowym toczy się postępowanie. Stroną sporu po stronie rosyjskiej jest Gazprom.
#REKLAMA_POZIOMA#