"S" domaga się odwołania Marszałka Zachodniopomorskiego. Chodzi o Elektrownię Dolna Odra
Wniosek o odwołanie Marszałka
Chodzi o sytuację, która miała miejsce na plenarnym posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, które odbyło się 20 grudnia.
W trakcie spotkania miało dojść do przegłosowania propozycji stanowiska w obronie Elektrowni Dolna Odra i miejsc pracy.
– Na wniosek NSZZ "Solidarność", w trakcie obrad sprawdzone zostało kworum. Okazało się wówczas, że strona samorządowa, na czele z marszałkiem województwa w celu uniemożliwienia przeprowadzenia głosowania opuściła obrady – relacjonowali związkowcy.
– Nie jest to pierwszy przypadek takiego postępowania strony samorządowej i rządowej, który uniemożliwia skuteczne prowadzenie dialogu społecznego w naszym województwie oraz obronę miejsc pracy w regionie – dodawali w stanowisku Prezydium ZR z 20 grudnia.
Olgierd Geblewicz pełni funkcję marszałka województwa zachodniopomorskiego od 2010 roku z ramienia Platformy Obywatelskiej.
W 2024 roku uzyskał w wyborach na radnego województwa 48,8 tys. głosów, a 7 maja radni wybrali go ponownie na funkcję marszałka województwa. Geblewicz jest również prezesem Związku Województw RP.
Stanowisku WRDS
– Województwa Rada Dialogu Społecznego, mając na uwadze planowaną likwidację Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie, której działalność stanowi kluczowy element infrastruktury energetycznej i gospodarki regionu, wyraża dezaprobatę wobec tej decyzji. Decyzje korporacyjne zakładające zaprzestanie produkcji energii elektrycznej i ciepła w terminach 31 grudnia 2025 roku oraz 31 sierpnia 2026 roku odbierają możliwość przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji, która mogłaby przebiegać w sposób ewolucyjny, oparty na dialogu społecznym i jest kolejnym przykładem działań mających doprowadzić do zamknięcia dużego zakładu pracy na terenie Województwa Zachodniopomorskiego – napisano w stanowisku Zespołu Problemowego ds. Energetyki WRDS WZ.
– Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego apeluję o zmianę decyzji do Rządu i Ministerstw (Aktywów Państwowych, Środowiska i Klimatu oraz Przemysłu) odpowiedzialnych za działanie państwowej spółki z GK PGE tj. PGE GiEK S.A. o wyłączeniu bloków energetycznych w Elektrowni Dolna Odra i utrzymanie jej funkcjonowania co najmniej do 2029 roku – podkreślono.
ZOBACZ TAKŻE: "To świadome narażanie Polski na ryzyko powstania «luki mocowej»"