Prezentacja książki opowiadająca o latach 80' Solidarności - "Nasz jest ten dzień"

W Trybunale Koronnym w Lublinie miała miejsce uroczysta prezentacja książki dr Zenobii Kitówny pt. „Nasz jest ten dzień”. 15 listopada br. na promocję długo wyczekiwanej książki przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, oświaty, duchowieństwo, Okręgowy Inspektor Pracy w Lublinie oraz Prezydium lubelskiej „Solidarności” wraz z pracownikami. Swoją obecnością zaszczycili uczestnicy wydarzeń z lat 1980-1989. Bohaterką uroczystości była dr Zenobia Kitówna. Spotkanie otworzyła i poprowadziła przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Wiesława Stec.
 Prezentacja książki opowiadająca o latach 80' Solidarności - "Nasz jest ten dzień"
/ Fot. Biuro Informacyjne Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność
Laudację wygłosiła pani Janina Szymajda, nauczycielka i działaczka podziemnej „Solidarności” oraz długoletnia przyjaciółka dr Zenobii.
Książka pt. „Nasz jest ten dzień” powstała w 30. rocznicę powołania Sekcji Oświaty i Wychowania w Regionie Środkowo-Wschodnim. Promocja dotyczyła wznowionego uzupełnienia książki. Treść oparta jest na wspomnieniach uczestników ówczesnych wydarzeń z lat 1980-1989. Była napisana z serca i odnosi się do postaw ludzi.


Dzięki ogromnemu potencjałowi intelektualnemu, zmysłowi organizacyjnemu i umiejętności rozmowy z ludźmi dr Zenobia Kitówna  dokonała wielkich czynów pełniąc funkcję pierwszej przewodniczącej Regionalnej Sekcji Oświaty. Jest wyjątkowym człowiekiem. Jej dokonaniami można by obdarzyć kilka osób. Oprócz fenomenalnych książek, napisała dużo artykułów

powiedziała pani Szymajda.

Jest wrażliwa na ludzkie losy, pomagała finansowo potrzebującym i czyniła to zawsze z dyskrecją, będąc obecnie na emeryturze również wspiera innych swoją pomocą. W swoim podejmowanych działaniach wyróżniała się konsekwencją
 

– dodała przyjaciółka dr Kitówny.



Autorka książki pt. „Nasz jest ten dzień”, podkreśliła, że w latach 80. „Solidarność” była wspólnotą. Komuniści atomizowali ludzi i rozbijali tradycję, zaś wspólnota wprowadzała właśnie dobrą atmosferę. W tamtych czasach ludzie „Solidarności” nie pracowali na swój życiorys, nie oglądali się na to, co będzie potem, a atmosferę tamtych lat najlepiej oddają słowa hymnu „Solidarności”, autorstwa Jerzego Narbutta.

- Chciałam napisać o ludziach, którzy przeżywali wielkie dni i to życie chciałam pokazać

– powiedziała dr Zenobia.

Dr Zenobia Kitówna jest absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, na którym również obroniła doktorat. Już w młodości pielęgnowała miłość do Ojczyzny, angażując się w działalność harcerską. W powojennych latach prowadziła akcje wymierzone przeciw komunistycznej władzy, uczestniczyła w wiecach studenckich.

W marcu 1981 r. została przewodniczącą Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowanie Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. Była współzałożycielką niezależnego miesięcznika „Solidarność Nauczycielska”. Po wprowadzeniu stanu wojennego została internowana i przebywała w Ośrodkach Odosobnienia w kilku miejscowościach. Po uwolnieniu zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Była jedną z inicjatorek utworzenia podziemnej Wszechnicy Nauczycielskiej, kolportowała wydawnictwa podziemne, angażowała się w życie duszpasterskie, współorganizowała msze św. 11 listopada w Lublinie. Na początku lat 90. pełniła funkcję zastępcy Kuratora Oświaty w Nowym Sączu. Była również dyrektorem I Społecznego LO i wykładowcą w Instytucie Edukacji Narodowej w Lublinie.

Jest współautorką opracowań Harcerki 1939-1945 i Lubelska Chorągiew Harcerek 1939-1944. W 2000 r. została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Przewodniczący Regionu Marian Król wyraził wdzięczność za niezłomną i szlachetną postawę patriotyzmu dr Zenobii, w czasach gdy niełatwo było głosić prawdę historyczną.
                                                           

- Ta uroczystość jest dla nas szczególna, ponieważ możemy złożyć w sposób oficjalny podziękowanie za długie lata pracy, wychowanie do patriotyzmu młodzieży, gdzie bycie pedagogiem i wychowawcą nie każdemu się udawało, a pani Zenobia świetnie sobie poradziła. (…) Opisane wydarzenia w książce są istotne dla kolejnych pokoleń, to co ulotne przemija, a do słów utrwalonych na kartach zawsze będzie można się odwoływać, a za uczenie i wychowywanie dziękujemy (…)

– mówił Król.

Dr Kitówna jest oczytaną osobą, a codzienne przeglądanie prasy na stałe wpisane jest w program każdego dnia. Czas, którym dysponuje wykorzystuje aktywnie dla budowy lepszej Polski. Nie przechodzi obojętnie wobec tych, którzy wyciągają dłoń po pomoc. Okazuje wielkie serce i życzliwe gesty tym, których spotyka na swojej drodze. 



Uroczystą promocję książki poprzedziła Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie. Eucharystię sprawowało wielu księży, a homilię wygłosił dyrektor ds. Wychowania Katolickiego w Lublinie ks. dr Krzysztof Gałan.

Kapłan porównał historię „Solidarności” do Ewangelii wg św. Łukasza o uzdrowieniu dziesięciu trędowatych, która tego dnia była czytana.

- Gdy wybiegniemy myślami do tego, co działo się w latach 80., to wiecie doskonale, że Ci którzy wtedy należeli do „Solidarności”, przez ówczesne władze byli niejako traktowani, jak byśmy powiedzieli, tacy trędowaci. Chciano ich zamknąć w miejscach odosobnienia, nie chciano z nimi rozmawiać. (…) Rok narodzin Solidarności był wołaniem do Jezusa Chrystusa, jak ci chorzy na drodze z Ewangelii: Jezu Chryste ulituj się nade mną! Solidarność poszła do kościoła, poszła do kapłanów, aby szukać wsparcia


– podkreślił duchowny.

Zwieńczeniem uroczystej promocji książki była część artystyczna podczas której młodzież szkolna przedstawiła realia funkcjonowania systemu szkolnictwa w PRL-u. Organizatorem uroczystej promocji książki był Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” oraz Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania.

Tomasz Kupczyk
Biuro Informacyjne Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność
#REKLAMA_POZIOMA#


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Stalinowcy z sędziowskim immunitetem tylko u nas
Tadeusz Płużański: Stalinowcy z sędziowskim immunitetem

Pamiętają Państwo stalinowca Stefana Michnika i sędziów III RP, którzy uznali, że tego mordercę sądowego nadal chroni… sędziowski immunitet? Pobodnie było w przypadku Tadeusza Nizielskiego. Choć jako jedyny komunistyczny sędzia został po 1989 r. skazany, skutecznie się odwołał.

gorące
Barbara Nowak ostrzega przed manipulacjami wyborczymi: potrzebny silny Ruch Kontroli Wyborów

Barbara Nowak, koordynatorka Ruchu Kontroli Wyborów z ramienia PiS, alarmuje: władza ma różne możliwości manipulowania wyborami. Jej zdaniem konieczne jest stworzenie skutecznego systemu społecznej kontroli, aby zagwarantować uczciwość nadchodzących wyborów prezydenckich w maju.

​​​​​​​Liban: Pięć osób zginęło w izraelskim ataku Wiadomości
​​​​​​​Liban: Pięć osób zginęło w izraelskim ataku

Pięć osób zginęło w piątek na skutek izraelskiego ataku w południowej części Libanu mimo obowiązującego od końca listopada zawieszenia broni między Izraelem i wspieranym przez Iran islamistycznym Hezbollahem – poinformowało libańskie ministerstwo zdrowia.

Tȟašúŋke Witkó: Trochę kawy, sir? tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: "Trochę kawy, sir?"

Z płytkiego półsnu wyrwało go pytanie: „Trochę kawy, sir?”. Natychmiast otworzył oczy i ujrzał przed sobą prześliczną twarz młodej kobiety, która wręczała mu styropianowy kubek wypełniony ciemnobrązową ambrozją. „Tak, proszę pani! I do tego koniecznie kubańskie cygaro!”, zażartował.

Najbardziej futurystyczna technologia na Ziemi gorące
Najbardziej futurystyczna technologia na Ziemi

Przedstawiam pierwszy tak duży projekt filmu dokumentalnego! To pierwsza w historii polska produkcja, w której występuje Sam Altman, założyciel i szef spółki Open AI oraz pomysłodawca spółki World.

Ekstradycja Sebastiana M. Bodnar: Dotarła bardzo dobra wiadomość z ostatniej chwili
Ekstradycja Sebastiana M. Bodnar: "Dotarła bardzo dobra wiadomość"

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował o czwartkowym wyroku Sądu Apelacyjnego w Dubaju, który stwierdził prawną dopuszczalność ekstradycji do Polski Sebastiana M. Jak podkreślił, decyzja nie jest prawomocna.

Będzie niebezpiecznie. Jest komunikat IMGW Wiadomości
Będzie niebezpiecznie. Jest komunikat IMGW

Nad Polską dominować będą układy niżowe z frontami atmosferycznymi, co przyniesie chłodne warunki pogodowe – informuje IMGW.

Gasiuk-Pihowicz zaatakowała Nawrockiego. Jest odpowiedź IPN Wiadomości
Gasiuk-Pihowicz zaatakowała Nawrockiego. Jest odpowiedź IPN

"Szanowni Państwo, w sprawę zwolnienia trzech Pracownic Oddziału IPN w Szczecinie w żaden sposób, i na żadnym z jej etapów, nie był zaangażowany prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. Takie są fakty" – pisze w mediach społecznościowych rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej, dr Rafał Leśkiewicz, odnosząc się w ten sposób do wpisu europoseł KO Kamili Gasiuk-Pihowicz.

TVN Warner Bros. Discovery wydał ważny komunikat Wiadomości
TVN Warner Bros. Discovery wydał ważny komunikat

TVN Warner Bros. Discovery w specjalnym komunikacie podsumował swoje wyniki operacyjne za 2024 rok.

Agata Wróbel straciła wzrok. Jest decyzja rządu Wiadomości
Agata Wróbel straciła wzrok. Jest decyzja rządu

Utytułowana polska sztangistka Agata Wróbel poinformowała niedawno o tym, że straciła wzrok. Minister sportu Sławomir Nitras przekazał, że rząd zareagował w tej sprawie.

REKLAMA

Prezentacja książki opowiadająca o latach 80' Solidarności - "Nasz jest ten dzień"

W Trybunale Koronnym w Lublinie miała miejsce uroczysta prezentacja książki dr Zenobii Kitówny pt. „Nasz jest ten dzień”. 15 listopada br. na promocję długo wyczekiwanej książki przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, oświaty, duchowieństwo, Okręgowy Inspektor Pracy w Lublinie oraz Prezydium lubelskiej „Solidarności” wraz z pracownikami. Swoją obecnością zaszczycili uczestnicy wydarzeń z lat 1980-1989. Bohaterką uroczystości była dr Zenobia Kitówna. Spotkanie otworzyła i poprowadziła przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Wiesława Stec.
 Prezentacja książki opowiadająca o latach 80' Solidarności - "Nasz jest ten dzień"
/ Fot. Biuro Informacyjne Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność
Laudację wygłosiła pani Janina Szymajda, nauczycielka i działaczka podziemnej „Solidarności” oraz długoletnia przyjaciółka dr Zenobii.
Książka pt. „Nasz jest ten dzień” powstała w 30. rocznicę powołania Sekcji Oświaty i Wychowania w Regionie Środkowo-Wschodnim. Promocja dotyczyła wznowionego uzupełnienia książki. Treść oparta jest na wspomnieniach uczestników ówczesnych wydarzeń z lat 1980-1989. Była napisana z serca i odnosi się do postaw ludzi.


Dzięki ogromnemu potencjałowi intelektualnemu, zmysłowi organizacyjnemu i umiejętności rozmowy z ludźmi dr Zenobia Kitówna  dokonała wielkich czynów pełniąc funkcję pierwszej przewodniczącej Regionalnej Sekcji Oświaty. Jest wyjątkowym człowiekiem. Jej dokonaniami można by obdarzyć kilka osób. Oprócz fenomenalnych książek, napisała dużo artykułów

powiedziała pani Szymajda.

Jest wrażliwa na ludzkie losy, pomagała finansowo potrzebującym i czyniła to zawsze z dyskrecją, będąc obecnie na emeryturze również wspiera innych swoją pomocą. W swoim podejmowanych działaniach wyróżniała się konsekwencją
 

– dodała przyjaciółka dr Kitówny.



Autorka książki pt. „Nasz jest ten dzień”, podkreśliła, że w latach 80. „Solidarność” była wspólnotą. Komuniści atomizowali ludzi i rozbijali tradycję, zaś wspólnota wprowadzała właśnie dobrą atmosferę. W tamtych czasach ludzie „Solidarności” nie pracowali na swój życiorys, nie oglądali się na to, co będzie potem, a atmosferę tamtych lat najlepiej oddają słowa hymnu „Solidarności”, autorstwa Jerzego Narbutta.

- Chciałam napisać o ludziach, którzy przeżywali wielkie dni i to życie chciałam pokazać

– powiedziała dr Zenobia.

Dr Zenobia Kitówna jest absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, na którym również obroniła doktorat. Już w młodości pielęgnowała miłość do Ojczyzny, angażując się w działalność harcerską. W powojennych latach prowadziła akcje wymierzone przeciw komunistycznej władzy, uczestniczyła w wiecach studenckich.

W marcu 1981 r. została przewodniczącą Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowanie Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. Była współzałożycielką niezależnego miesięcznika „Solidarność Nauczycielska”. Po wprowadzeniu stanu wojennego została internowana i przebywała w Ośrodkach Odosobnienia w kilku miejscowościach. Po uwolnieniu zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Była jedną z inicjatorek utworzenia podziemnej Wszechnicy Nauczycielskiej, kolportowała wydawnictwa podziemne, angażowała się w życie duszpasterskie, współorganizowała msze św. 11 listopada w Lublinie. Na początku lat 90. pełniła funkcję zastępcy Kuratora Oświaty w Nowym Sączu. Była również dyrektorem I Społecznego LO i wykładowcą w Instytucie Edukacji Narodowej w Lublinie.

Jest współautorką opracowań Harcerki 1939-1945 i Lubelska Chorągiew Harcerek 1939-1944. W 2000 r. została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Przewodniczący Regionu Marian Król wyraził wdzięczność za niezłomną i szlachetną postawę patriotyzmu dr Zenobii, w czasach gdy niełatwo było głosić prawdę historyczną.
                                                           

- Ta uroczystość jest dla nas szczególna, ponieważ możemy złożyć w sposób oficjalny podziękowanie za długie lata pracy, wychowanie do patriotyzmu młodzieży, gdzie bycie pedagogiem i wychowawcą nie każdemu się udawało, a pani Zenobia świetnie sobie poradziła. (…) Opisane wydarzenia w książce są istotne dla kolejnych pokoleń, to co ulotne przemija, a do słów utrwalonych na kartach zawsze będzie można się odwoływać, a za uczenie i wychowywanie dziękujemy (…)

– mówił Król.

Dr Kitówna jest oczytaną osobą, a codzienne przeglądanie prasy na stałe wpisane jest w program każdego dnia. Czas, którym dysponuje wykorzystuje aktywnie dla budowy lepszej Polski. Nie przechodzi obojętnie wobec tych, którzy wyciągają dłoń po pomoc. Okazuje wielkie serce i życzliwe gesty tym, których spotyka na swojej drodze. 



Uroczystą promocję książki poprzedziła Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie. Eucharystię sprawowało wielu księży, a homilię wygłosił dyrektor ds. Wychowania Katolickiego w Lublinie ks. dr Krzysztof Gałan.

Kapłan porównał historię „Solidarności” do Ewangelii wg św. Łukasza o uzdrowieniu dziesięciu trędowatych, która tego dnia była czytana.

- Gdy wybiegniemy myślami do tego, co działo się w latach 80., to wiecie doskonale, że Ci którzy wtedy należeli do „Solidarności”, przez ówczesne władze byli niejako traktowani, jak byśmy powiedzieli, tacy trędowaci. Chciano ich zamknąć w miejscach odosobnienia, nie chciano z nimi rozmawiać. (…) Rok narodzin Solidarności był wołaniem do Jezusa Chrystusa, jak ci chorzy na drodze z Ewangelii: Jezu Chryste ulituj się nade mną! Solidarność poszła do kościoła, poszła do kapłanów, aby szukać wsparcia


– podkreślił duchowny.

Zwieńczeniem uroczystej promocji książki była część artystyczna podczas której młodzież szkolna przedstawiła realia funkcjonowania systemu szkolnictwa w PRL-u. Organizatorem uroczystej promocji książki był Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” oraz Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania.

Tomasz Kupczyk
Biuro Informacyjne Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność
#REKLAMA_POZIOMA#



 

Polecane
Emerytury
Stażowe