Nielegalni imigranci przerzucili się na granice wschodnie UE. Najnowszy raport Frontexu
Jak informuje na swojej stronie Frontex, pomimo utrzymującej się presji migracyjnej wzmożona współpraca UE i partnerów wymierzona przeciwko sieciom przemytniczym znacznie ograniczyła przekraczanie granic zewnętrznych Europy – w ubiegłym roku odnotowano nieco ponad 239 tys. wykrytych przypadków.
Spadek na zachodzie
Spadek całkowitej liczby wynikał głównie ze spadku liczby osób przybywających szlakiem środkowośródziemnomorskim o 59 proc. i spadku liczby wykrytych przypadków na szlaku zachodniobałkańskim o 78 proc.
Nie na wszystkich trasach zaobserwowano te same trendy, ponieważ wzorce zmieniały się na całym kontynencie. Kluczowe zmiany obejmują:
- Trasa środkowośródziemnomorska: liczba przepraw zmalała o 59 proc. ze względu na mniejszą liczbę odlotów z Tunezji i Libii. Pomimo znacznego spadku na tej trasie w dalszym ciągu odbyło się około 67 tys. przepraw, co stanowiło drugą co do wielkości liczbę spośród wszystkich tras.
- Szlak zachodniobałkański: gwałtowny spadek o 78 proc. nastąpił po zdecydowanych wysiłkach krajów regionu, mających na celu powstrzymanie fali imigrantów.
Na innych kierunkach odnotowano wzrosty
Szlak wschodniośródziemnomorski: liczba wykrytych przypadków wzrosła o 14 proc. do 69 400, co wynika z nowych korytarzy ze wschodniej Libii, z udziałem migrantów głównie z Syrii, Afganistanu i Egiptu.
Trasa zachodnioafrykańska: na Wyspy Kanaryjskie odnotowano 18-proc. wzrost liczby przyjazdów do prawie 47 tys., co stanowi najwyższą liczbę od rozpoczęcia gromadzenia danych przez Frontex w 2009 r. Do wzrostu tego przyczyniły się wyjazdy z Mauretanii, mimo że napływ osób z innych punktów wyjazdu spadł.
Nielegalni imigranci przerzucili się na granice wschodnie UE. Najnowszy raport Frontexu
Na trasie przez tzw. granice wschodnie odnotowano trzykrotny wzrost liczby przejść, głównie na granicach z Ukrainą i Białorusią.
Szlak przez kanał La Manche również zanotował wzrost, lecz niewielki w porównaniu z granicą wschodnią – liczba wykrytych prób przedostania się do Wielkiej Brytanii wzrosła o 9 proc. w porównaniu z 2023 r.
Wciąż dominują mężczyźni
Bliższa analiza danych demograficznych pokazuje, że udział kobiet wśród wykrytych migrantów utrzymuje się na stałym poziomie nieco ponad 10%. Co istotne, 62% wszystkich kobiet przybywających na granice UE przedostało się szlakiem wschodniośródziemnomorskim, co odzwierciedla niebezpieczeństwa i zmieniającą się dynamikę na innych trasach. Większość tej grupy stanowiły kobiety z Afganistanu i Syrii.
Udział nieletnich wśród nielegalnych migrantów wzrósł w ubiegłym roku do 16 proc. z 13 proc. w 2023 r.
- To on chce kupić Nord Stream. Nikt nie wie co z nim zrobi
- Powstał syntetyczny człowiek. "To jest absolutny geniusz inżynierii" [WIDEO]
- Warner Bros. Discovery ma plan ws. TVN. "Realny termin to wybory"