Otyłość olbrzymia: przyczyny, zagrożenia i możliwości leczenia

Problemy z nadwagą dotyczą coraz większego odsetku społeczeństwa. Zauważa się, że temat ten zaczyna dotyczyć często dzieci, młodzież, towarzyszy też osobom dorosłym. Czym jest otyłość olbrzymia, jakie są jej przyczyny i w jaki sposób wpływa na zdrowie człowieka? Czy i jak można skutecznie leczyć otyłość olbrzymią?
Otyłość olbrzymia Otyłość olbrzymia: przyczyny, zagrożenia i możliwości leczenia
Otyłość olbrzymia / fot. Adobe Stock

Otyłość olbrzymia — co to za problem?

Nie każda nieprawidłowa masa ciała nazywana jest otyłością olbrzymią. Specjaliści różnicują różne stopnie problemów z masą ciała, zaczynając od nadwagi (gdy problem nie jest jeszcze mocno nasilony), przez otyłość, aż do otyłości olbrzymiej. Diagnostyka problemu oraz kwalifikacja do jednej z grup odbywa się na podstawie obliczonego BMI, czyli Body Mass Index, który jest zależny od masy ciała i wzrostu.

Otyłość jest chorobą, która diagnozowana jest przez lekarzy na podstawie BMI oraz pomiaru tkanki tłuszczowej. Jeśli wskaźnik BMI jest większy lub równy 30, a tkanka tłuszczowa przekracza u mężczyzn 20% masy ciała, a u kobiet 30% — diagnozowana jest otyłość. W zależności od stopnia nasilenia problemu wyróżnia się trzy warianty nasilenia choroby:

  • otyłość I stopnia, dla BMI z przedziału 30-34,9;
  • otyłość II stopnia, gdy BMI zawiera się w przedziale 35-39,9;
  • otyłość olbrzymią, gdy BMI jest większe niż 40.

Otyłość olbrzymia jest najbardziej zaawansowanym stadium choroby, warto jednak pamiętać, że każde stadium niesie ze sobą duże ryzyko pojawienia się problemów zdrowotnych.

Więcej o otyłości i jej rodzajach można przeczytać w artykule https://medicept.pl/co-to-jest-otylosc-olbrzymia-i-jak-ja-leczyc/.

Otyłość olbrzymia — przyczyny

Z problemem otyłości każdego roku mierzy się coraz więcej osób. Wśród przyczyn wymienić można przede wszystkim czynniki środowiskowe, uwarunkowania genetyczne, a także choroby współistniejące. Zdarza się, że otyłość jest konsekwencją innych problemów zdrowotnych, z którymi boryka się pacjent.

Duże znaczenie dla rozwoju otyłości ma nieprawidłowa dieta oraz niewłaściwe nawyki żywieniowe. Wysoko przetworzona żywność, która jest ogólnodostępna, wysokokaloryczne napoje sprzyjają gromadzeniu tkanki tłuszczowej w organizmie. Dużym problemem jest też brak odpowiednio zbilansowanych posiłków, jedzenie rzadziej, ale zbyt dużych porcji, czy pośpiech w czasie jedzenia. Sposób organizacji jedzenia, ilość spożywanych kalorii — wszystko powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb danej osoby.

Poza nieodpowiednią dietą duże znaczenie ma również zbyt mała ilość ruchu. Aktywność fizyczna jest niezbędna, aby spalić nadmiar kalorii. Ruch doskonale wpływa nie tylko na utrzymanie wagi na określonym poziomie, jest ważny dla zdrowia i kondycji całego organizmu.

Do otyłości doprowadzić mogą także inne czynniki. Zaobserwowano, że osoby narażone na długotrwały stres, częściej borykają się z problemem. Powodem jest tu mechanizm, w którym osoby pod wpływem trudnych emocji sięgają po jedzenie. Często są to przekąski niezdrowe, wysoko przetworzone lub kaloryczne. W skrajnych sytuacjach zdarza się, że osoby nie panują nad potrzebą jedzenia, spożywając więcej, niż powinny. Specjaliści podkreślają, że objadanie kompulsywne bywa sporym problemem w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Jedną z przyczyn rozwoju otyłości olbrzymiej są czynniki genetyczne. U takich osób próba pokonania choroby może być bardzo dużym wyzwaniem, ale nie jest z góry obarczona niepowodzeniem. Bardzo dużą rolę odgrywa w takiej sytuacji świadomość i wiedza. Osoby z predyspozycjami genetycznymi muszą szczególnie uważać na dietę, dbać o zrównoważone posiłki, dostarczając organizmowi odpowiednią ilość substancji odżywczych i energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Obok diety bardzo ważny jest też regularny ruch — spacery, bieganie, siłownia, basen, jazda na rowerze. Możliwości jest wiele, a sposób aktywności można bez problemu dopasować do swoich preferencji.

Jak otyłość olbrzymia wpływa na zdrowie?

Już nadwaga potrafi niekorzystnie wpłynąć na zdrowie, a otyłość przy BMI powyżej 40 są szczególnie narażone na wiele problemów zdrowotnych. Podobnie jak w przypadku I i II stopnia otyłości, osoby narażone są na rozwój:

  • chorób sercowo-naczyniowych;
  • cukrzycy typu 2;
  • nadciśnienia tętniczego;
  • miażdżycy;
  • bezdech senny.

Przy otyłości olbrzymiej pojawia się zagrożenie dla życia. Wśród powikłań zdrowotnych pojawiają się  niewydolność krążenia, ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu.

U osób ze zdiagnozowaną otyłością olbrzymią pojawiają się trudności w codziennym funkcjonowaniu. Im wyższa wartość BMI, tym problemy są bardziej nasilone. Otyłości olbrzymiej towarzyszyć mogą m.in.trudności w poruszaniu się — zbyt duża masa ciała obciąża układ kostno-stawowy, osoba chora rusza się mniej, dochodzi do osłabienia siły mięśniowej.

Innym problemem, z którym często zmagają się osoby otyłe, są nawracające otarcia i odparzenia skóry. Fałdy skórne dodatkowo mogą prowadzić do wtórnych nadkażeń, rozwoju stanów zapalnych i infekcji, które mogą nawracać. Dużym problemem w leczeniu problemów skórnych są trudności związane z utrzymaniem właściwej higieny intymnej. Osoby z otyłością olbrzymią mają często problem, aby samodzielnie zadbać o czystość, co sprzyja pojawianiu się podrażnień i infekcji skóry itp.

U kobiet ze znaczną otyłością pojawić się mogą problemy hormonalne prowadzące do nieregularnego miesiączkowania, a nawet całkowitego zatrzymania miesiączki. U pań zmagających się z otyłością mogą pojawić się trudności z zajściem w ciążę, a jeśli się uda — ryzyko jej utraty jest wyższe. Zaburzenia hormonalne nie ograniczają się wyłącznie do tzw. spraw kobiecych, bo często obserwuje się również wiele innych zaburzeń metabolicznych, a także insulinooporności.

Otyłość obarczona jest wysokim ryzykiem rozwoju chorób przewlekłych. Poza układem sercowo-naczyniowym, narażone są też układ kostno-stawowy, układ oddechowy. Wzrasta także ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

Leczenie otyłości olbrzymiej

Z każdym rodzajem otyłości warto walczyć, aby poprawić nie tylko swój komfort życia, ale przede wszystkim zdrowie. W pierwszej kolejności dobrze jest ustalić przyczynę choroby, szczególnie jeśli zachodzi ryzyko, że otyłość jest konsekwencją innych problemów. W zależności od powodu wywołującego podejmowane są konkretne kroki.

Leczenie powinno być prowadzone po konsultacji z lekarzem, którą umówić można na stronie Medicept. W zależności od zaawansowania choroby może on zaproponować leczenie chirurgiczne, farmakologiczne, a także nowoczesne metody terapii.

Pacjenci zmagający się otyłością olbrzymią muszą zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jednak modyfikacja diety i zmiana nawyków żywieniowych może nie wystarczyć. U części osób proces zdrowienia może wymagać interwencji chirurgicznej. W ramach zabiegów bariatrycznych wykonywane są m.in. założenie balonu żołądkowego, bypassów, a także rękawowa resekcja żołądka.

Duże znaczenie odgrywa także właściwie dobrana farmakoterapia. Leki pomagają utrzymać kontrolę nad wagą oraz zredukować masę ciała. Sukces zależy jednak od wielotorowego działania — tabletki, dieta, aktywność fizyczna, a w uzasadnionych przypadkach także zabieg chirurgiczny. Dużym wsparciem jest możliwość skorzystania z porady online https://medicept.pl/leczenie-otylosci-online/. Dla pacjentów dostępne są teleporady, podczas których można dostać również e-receptę lub zwolnienie lekarskie.

  1. https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/pelny-strzal-kobieta-cwiczaca-na-silowni_38306496.htm#fromView=search&page=1&position=13&uuid=8667e828-e197-422f-a4ba-cd27b59b1d0b&new_detail=true&query=oty%C5%82o%C5%9B%C4%87
  2. https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/zakonczenie-szczesliwe-kobiety-na-plazy_9921397.htm#fromView=search&page=1&position=17&uuid=8667e828-e197-422f-a4ba-cd27b59b1d0b&new_detail=true&query=oty%C5%82o%C5%9B%C4%87
  3. https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/pelny-strzal-kobieta-cwiczaca-na-silowni_38306485.htm#fromView=search&page=1&position=36&uuid=8667e828-e197-422f-a4ba-cd27b59b1d0b&new_detail=true&query=oty%C5%82o%C5%9B%C4%87
  4. https://pl.freepik.com/darmowy-obraz-ai/zycie-kobiety-w-rozmiarze-plus_236586418.htm#fromView=search&page=1&position=42&uuid=8667e828-e197-422f-a4ba-cd27b59b1d0b&new_detail=true&query=oty%C5%82o%C5%9B%C4%87 

 

POLECANE
Niemcy czekają na nowego prezydenta Polski? Potrzebny jest nowy impuls Wiadomości
Niemcy czekają na nowego prezydenta Polski? "Potrzebny jest nowy impuls"

Były ambasador Janusz Reiter przekonuje, że Polsce i Niemcom potrzebna jest nowa energia w relacjach, a przełomem mogą być nadchodzące wybory prezydenckie.

Niepokojące informacje z granicy polsko-białoruskiej. Jest komunikat gorące
Niepokojące informacje z granicy polsko-białoruskiej. Jest komunikat

Zwiększa się liczba migrantów próbujących sforsować granicę z Białorusią. MSWiA zapewnia, że wszelkie próby są szybko i skutecznie udaremniane.

Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Potężne podmuchy wiatru mogą dziś zagrażać 13 regionom w Polsce. IMGW ostrzega przed porywami dochodzącymi do 80 km/h.

Podwyżki w wojsku. Rozporządzenie weszło w życie Wiadomości
Podwyżki w wojsku. Rozporządzenie weszło w życie

Rozporządzenie zakładające wyższe stawki uposażenia dla żołnierzy już weszło w życie – informuje "Fakt" w sobotnio-niedzielnym wydaniu. Podwyżki mają być wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 roku.

Tadeusz Płużański: Piłsudczyk na celowniku UB tylko u nas
Tadeusz Płużański: Piłsudczyk na celowniku UB

4 kwietnia 1949 r. w więzieniu we Wronkach został zamordowany na polecenie władz komunistycznych ppłk dr Wacław Lipiński, historyk, żołnierz Legionów Polskich, działacz piłsudczykowski, polityk antyniemiecki i antykomunistyczny. Urodził się w rodzinie rzemieślniczej, związanej z Polską Partią Socjalistyczną.

Polski startup tworzący jedną z najciekawszych polskich innowacji ogłosił upadłość gorące
Polski startup tworzący jedną z najciekawszych polskich innowacji ogłosił upadłość

Każda taka historia powinna być naszym wielkim wyrzutem sumienia. Dość późno dotarła do mnie informacja, że Polski startup Nanoseen tworzący jedną z największych polskich innowacji ogłosił upadłość.

Awaria wodociągowa w Otwocku. Jest ruch prokuratury z ostatniej chwili
Awaria wodociągowa w Otwocku. Jest ruch prokuratury

Prokuratura podała w piątek, że wszczęła śledztwo w sprawie awarii stacji uzdatniania wody w Otwocku. W jej wyniku mieszkańcy Otwocka i gminy Karczew od środy nie mogą korzystać z wody wodociągowej do celów spożywczych.

Szykuje się prawdziwy hit. Ten serial kryminalny porywa od pierwszych chwil Wiadomości
Szykuje się prawdziwy hit. Ten serial kryminalny porywa od pierwszych chwil

Miłośnicy mocnych wrażeń i zawiłych historii kryminalnych mają nowy powód do zarywania nocy. Na platformie Apple TV+ zadebiutował "Złodziej dragów", oparty na książce Dennisa Tafoyi. Serial już od pierwszego odcinka podbija serca widzów i zbiera świetne recenzje.

Tȟašúŋke Witkó: Mocne zderzenie z rzeczywistością głupiej polityki Zełenskiego z ostatniej chwili
Tȟašúŋke Witkó: Mocne zderzenie z rzeczywistością głupiej polityki Zełenskiego

Polityka zagraniczna Wołodymyra Ołeksandrowycza Zełenskiego – oparta głównie na niemieckich obietnicach oraz zapewnieniach, bo przecież nie na obfitej i realnej pomocy finansowo-materialnej ze strony Berlina – przeżywa obecnie mocne zderzenie z rzeczywistością

Polka doceniona przez NASA. Uwieczniła niecodzienne zjawisko Wiadomości
Polka doceniona przez NASA. Uwieczniła niecodzienne zjawisko

Polka Wioleta Gorecka została autorką zdjęcia dnia NASA. Fotografia przedstawia zaćmienie Słońca obserwowane z Islandii, gdzie osiągnęło ono maksymalnie 70 proc.

REKLAMA

Otyłość olbrzymia: przyczyny, zagrożenia i możliwości leczenia

Problemy z nadwagą dotyczą coraz większego odsetku społeczeństwa. Zauważa się, że temat ten zaczyna dotyczyć często dzieci, młodzież, towarzyszy też osobom dorosłym. Czym jest otyłość olbrzymia, jakie są jej przyczyny i w jaki sposób wpływa na zdrowie człowieka? Czy i jak można skutecznie leczyć otyłość olbrzymią?
Otyłość olbrzymia Otyłość olbrzymia: przyczyny, zagrożenia i możliwości leczenia
Otyłość olbrzymia / fot. Adobe Stock

Otyłość olbrzymia — co to za problem?

Nie każda nieprawidłowa masa ciała nazywana jest otyłością olbrzymią. Specjaliści różnicują różne stopnie problemów z masą ciała, zaczynając od nadwagi (gdy problem nie jest jeszcze mocno nasilony), przez otyłość, aż do otyłości olbrzymiej. Diagnostyka problemu oraz kwalifikacja do jednej z grup odbywa się na podstawie obliczonego BMI, czyli Body Mass Index, który jest zależny od masy ciała i wzrostu.

Otyłość jest chorobą, która diagnozowana jest przez lekarzy na podstawie BMI oraz pomiaru tkanki tłuszczowej. Jeśli wskaźnik BMI jest większy lub równy 30, a tkanka tłuszczowa przekracza u mężczyzn 20% masy ciała, a u kobiet 30% — diagnozowana jest otyłość. W zależności od stopnia nasilenia problemu wyróżnia się trzy warianty nasilenia choroby:

  • otyłość I stopnia, dla BMI z przedziału 30-34,9;
  • otyłość II stopnia, gdy BMI zawiera się w przedziale 35-39,9;
  • otyłość olbrzymią, gdy BMI jest większe niż 40.

Otyłość olbrzymia jest najbardziej zaawansowanym stadium choroby, warto jednak pamiętać, że każde stadium niesie ze sobą duże ryzyko pojawienia się problemów zdrowotnych.

Więcej o otyłości i jej rodzajach można przeczytać w artykule https://medicept.pl/co-to-jest-otylosc-olbrzymia-i-jak-ja-leczyc/.

Otyłość olbrzymia — przyczyny

Z problemem otyłości każdego roku mierzy się coraz więcej osób. Wśród przyczyn wymienić można przede wszystkim czynniki środowiskowe, uwarunkowania genetyczne, a także choroby współistniejące. Zdarza się, że otyłość jest konsekwencją innych problemów zdrowotnych, z którymi boryka się pacjent.

Duże znaczenie dla rozwoju otyłości ma nieprawidłowa dieta oraz niewłaściwe nawyki żywieniowe. Wysoko przetworzona żywność, która jest ogólnodostępna, wysokokaloryczne napoje sprzyjają gromadzeniu tkanki tłuszczowej w organizmie. Dużym problemem jest też brak odpowiednio zbilansowanych posiłków, jedzenie rzadziej, ale zbyt dużych porcji, czy pośpiech w czasie jedzenia. Sposób organizacji jedzenia, ilość spożywanych kalorii — wszystko powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb danej osoby.

Poza nieodpowiednią dietą duże znaczenie ma również zbyt mała ilość ruchu. Aktywność fizyczna jest niezbędna, aby spalić nadmiar kalorii. Ruch doskonale wpływa nie tylko na utrzymanie wagi na określonym poziomie, jest ważny dla zdrowia i kondycji całego organizmu.

Do otyłości doprowadzić mogą także inne czynniki. Zaobserwowano, że osoby narażone na długotrwały stres, częściej borykają się z problemem. Powodem jest tu mechanizm, w którym osoby pod wpływem trudnych emocji sięgają po jedzenie. Często są to przekąski niezdrowe, wysoko przetworzone lub kaloryczne. W skrajnych sytuacjach zdarza się, że osoby nie panują nad potrzebą jedzenia, spożywając więcej, niż powinny. Specjaliści podkreślają, że objadanie kompulsywne bywa sporym problemem w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Jedną z przyczyn rozwoju otyłości olbrzymiej są czynniki genetyczne. U takich osób próba pokonania choroby może być bardzo dużym wyzwaniem, ale nie jest z góry obarczona niepowodzeniem. Bardzo dużą rolę odgrywa w takiej sytuacji świadomość i wiedza. Osoby z predyspozycjami genetycznymi muszą szczególnie uważać na dietę, dbać o zrównoważone posiłki, dostarczając organizmowi odpowiednią ilość substancji odżywczych i energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Obok diety bardzo ważny jest też regularny ruch — spacery, bieganie, siłownia, basen, jazda na rowerze. Możliwości jest wiele, a sposób aktywności można bez problemu dopasować do swoich preferencji.

Jak otyłość olbrzymia wpływa na zdrowie?

Już nadwaga potrafi niekorzystnie wpłynąć na zdrowie, a otyłość przy BMI powyżej 40 są szczególnie narażone na wiele problemów zdrowotnych. Podobnie jak w przypadku I i II stopnia otyłości, osoby narażone są na rozwój:

  • chorób sercowo-naczyniowych;
  • cukrzycy typu 2;
  • nadciśnienia tętniczego;
  • miażdżycy;
  • bezdech senny.

Przy otyłości olbrzymiej pojawia się zagrożenie dla życia. Wśród powikłań zdrowotnych pojawiają się  niewydolność krążenia, ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu.

U osób ze zdiagnozowaną otyłością olbrzymią pojawiają się trudności w codziennym funkcjonowaniu. Im wyższa wartość BMI, tym problemy są bardziej nasilone. Otyłości olbrzymiej towarzyszyć mogą m.in.trudności w poruszaniu się — zbyt duża masa ciała obciąża układ kostno-stawowy, osoba chora rusza się mniej, dochodzi do osłabienia siły mięśniowej.

Innym problemem, z którym często zmagają się osoby otyłe, są nawracające otarcia i odparzenia skóry. Fałdy skórne dodatkowo mogą prowadzić do wtórnych nadkażeń, rozwoju stanów zapalnych i infekcji, które mogą nawracać. Dużym problemem w leczeniu problemów skórnych są trudności związane z utrzymaniem właściwej higieny intymnej. Osoby z otyłością olbrzymią mają często problem, aby samodzielnie zadbać o czystość, co sprzyja pojawianiu się podrażnień i infekcji skóry itp.

U kobiet ze znaczną otyłością pojawić się mogą problemy hormonalne prowadzące do nieregularnego miesiączkowania, a nawet całkowitego zatrzymania miesiączki. U pań zmagających się z otyłością mogą pojawić się trudności z zajściem w ciążę, a jeśli się uda — ryzyko jej utraty jest wyższe. Zaburzenia hormonalne nie ograniczają się wyłącznie do tzw. spraw kobiecych, bo często obserwuje się również wiele innych zaburzeń metabolicznych, a także insulinooporności.

Otyłość obarczona jest wysokim ryzykiem rozwoju chorób przewlekłych. Poza układem sercowo-naczyniowym, narażone są też układ kostno-stawowy, układ oddechowy. Wzrasta także ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

Leczenie otyłości olbrzymiej

Z każdym rodzajem otyłości warto walczyć, aby poprawić nie tylko swój komfort życia, ale przede wszystkim zdrowie. W pierwszej kolejności dobrze jest ustalić przyczynę choroby, szczególnie jeśli zachodzi ryzyko, że otyłość jest konsekwencją innych problemów. W zależności od powodu wywołującego podejmowane są konkretne kroki.

Leczenie powinno być prowadzone po konsultacji z lekarzem, którą umówić można na stronie Medicept. W zależności od zaawansowania choroby może on zaproponować leczenie chirurgiczne, farmakologiczne, a także nowoczesne metody terapii.

Pacjenci zmagający się otyłością olbrzymią muszą zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jednak modyfikacja diety i zmiana nawyków żywieniowych może nie wystarczyć. U części osób proces zdrowienia może wymagać interwencji chirurgicznej. W ramach zabiegów bariatrycznych wykonywane są m.in. założenie balonu żołądkowego, bypassów, a także rękawowa resekcja żołądka.

Duże znaczenie odgrywa także właściwie dobrana farmakoterapia. Leki pomagają utrzymać kontrolę nad wagą oraz zredukować masę ciała. Sukces zależy jednak od wielotorowego działania — tabletki, dieta, aktywność fizyczna, a w uzasadnionych przypadkach także zabieg chirurgiczny. Dużym wsparciem jest możliwość skorzystania z porady online https://medicept.pl/leczenie-otylosci-online/. Dla pacjentów dostępne są teleporady, podczas których można dostać również e-receptę lub zwolnienie lekarskie.

  1. https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/pelny-strzal-kobieta-cwiczaca-na-silowni_38306496.htm#fromView=search&page=1&position=13&uuid=8667e828-e197-422f-a4ba-cd27b59b1d0b&new_detail=true&query=oty%C5%82o%C5%9B%C4%87
  2. https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/zakonczenie-szczesliwe-kobiety-na-plazy_9921397.htm#fromView=search&page=1&position=17&uuid=8667e828-e197-422f-a4ba-cd27b59b1d0b&new_detail=true&query=oty%C5%82o%C5%9B%C4%87
  3. https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/pelny-strzal-kobieta-cwiczaca-na-silowni_38306485.htm#fromView=search&page=1&position=36&uuid=8667e828-e197-422f-a4ba-cd27b59b1d0b&new_detail=true&query=oty%C5%82o%C5%9B%C4%87
  4. https://pl.freepik.com/darmowy-obraz-ai/zycie-kobiety-w-rozmiarze-plus_236586418.htm#fromView=search&page=1&position=42&uuid=8667e828-e197-422f-a4ba-cd27b59b1d0b&new_detail=true&query=oty%C5%82o%C5%9B%C4%87 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe