Gorzów Wielkopolski. Piotr Duda: W przyszłym tygodniu zaprotestujemy w Gdańsku przeciwko Zielonemu Ładowi

- Dzisiaj widzimy skutki religii klimatycznej, którą chcą wdrożyć eurokraci z Komisji Europejskiej. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie kolegium komisarzy UE i polskiego rządu w Europejskim Centrum Solidarności. Solidarność też będzie w Gdańsku. Ma zamiar zaprotestować przeciwko Zielonemu Ładowi - mówił dziś podczas spotkania z przewodniczącymi Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność” Regionu Gorzowskiego i delegatami na Walne Zebranie Delegatów Regionu Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Piotr Duda Gorzów Wielkopolski. Piotr Duda: W przyszłym tygodniu zaprotestujemy w Gdańsku przeciwko Zielonemu Ładowi
Piotr Duda / fot. M. Żegliński/D. Jaromin

Spotkanie rozpoczął przewodniczący Zarządu Regionu Gorzowskiego Waldemar Rusakiewicz. witając gości. Następnie wręczył przewodniczącemu Piotrowi Dudzie nagrody "Feniks 2024". Feniksy to nagrody, które przyznaje Gorzowska Solidarność osobom najbardziej zasłużonym dla Regionu i dla Związku.

"Jesteśmy permanentnie atakowani"

- Spotykamy się w jubileuszowym roku 45-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Tak myślę, czy jest w naszym kraju druga instytucja, która mimo tak silnych ataków od samego początku, od powstania, trwała 45 lat. Ja sobie drugiej takiej nie przypominam

- rozpoczął swoje wystąpienie Piotr Duda.

- Przez te 45 lat jesteśmy permanentnie atakowani. Najpierw chcieli nas zniszczyć komuniści, a po 1989 roku przestaliśmy już być potrzebni politykom, szczególnie tym politykom liberalnym, którzy uważali, że Solidarność już powinna znaleźć swoje miejsce w muzeum, może zmienić nazwę, że powinniśmy przestać funkcjonować, dlatego, że jesteśmy zagrożeniem dla części elity politycznej

- powiedział Piotr Duda.

- Jesteśmy kustoszem naszej historii Solidarności, tej prawdziwej historii, a ta jest wypisana w postulatach, które zostały podpisane w Gdańsku, w Szczecinie, w Jastrzębiu-Zdroju, w Dąbrowie Górniczej, w Świdniku i wielu innych zakątkach naszego kraju

- przypomniał, dodając, że Porozumienia Sierpniowe stały się podwalinami funkcjonowania Związku, a także ustawy o związkach zawodowych.

- Nie zmieniamy kursu w sprawach pracowniczych, ale jesteśmy także bardzo wyraziści, jeżeli chodzi o nasz światopogląd. Jesteśmy związkiem konserwatywnym, jedynym w Polsce, nielicznym w Europie i w świecie, związkiem zawodowym, który ma wpisane w statucie wartości chrześcijańskiej nauki społecznej Kościoła

- powiedział Piotr Duda. Dodał, że za niezłomne przywiązanie do swoich wartości Solidarność jest niekiedy dyskredytowana na arenie międzynarodowej.

Serce Solidarności

Przewodniczący mówił także o sytuacji w naszym kraju.

- To co widzimy, jest dla mnie, szefa Solidarności nie do zaakceptowania. Za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy powstał Instytut Dziedzictwa Solidarności. Dzisiaj ten instytut de facto nie funkcjonuje. Przedwczoraj otrzymałem pismo od pani minister Wróblewskiej, że nie ma potrzeby, aby funkcjonowały dwa instytuty, czyli Instytut Dziedzictwa Solidarności otrzymał, że tak powiem, czerwoną kartkę, dostał status do likwidacji, a będzie funkcjonował inny instytut, czyli Europejskie Centrum Solidarności, które dla mnie jest tak zwanym wyrobem czekoladopodobnym

- zaznaczył Piotr Duda.

- Tam nie ma serca Solidarności. Serce Solidarności w Gdańsku to jest sala BHP, to jest namacalne miejsce historii i bastion Solidarności, jakim jest kościół św. Brygidy

- dodał Przewodniczący. - Bez historii nie da się budować przyszłości i teraźniejszości. I o tym musimy wszyscy pamiętać - zaznaczył Piotr Duda.

Dialog społeczny

Przewodniczący mówił także o działaniach w ramach Rady Dialogu Społecznego i o tym, że ta instytucja jest obecnie lekceważona przez stronę rządową, a także o drodze projektów dotyczących na przykład oskładkowania umów cywilnoprawnych.

- Dzieje się to zupełnie poza naszymi plecami. Jest to sytuacja kuriozalna, niedopuszczalna i tym bardziej jesteśmy zdziwieni takimi działaniami strony rządowej

- powiedział Piotr Duda.

Wspomniał także o dyrektywie unijnej dotyczącej adekwatnych minimalnych wynagrodzeń i rokowań zbiorowych, której implementacja w Polsce jeszcze nie nastąpiła, a cała dyrektywa może zostać niebawem uznana za niezgodną z prawem unijnym.

Protest

- Każde takie spotkanie z członkami Solidarności w terenie jest dla mnie bardzo ważne, bo to przede wszystkim przekazanie informacji, co dzieje się w Solidarności, ale także na rynku pracy i jakie mamy problemy wokół siebie

- powiedział przewodniczący podczas konferencji prasowej przed spotkaniem.

Wówczas podjął także temat Zielonego Ładu, o którego negatywnych skutkach Solidarność alarmuje od kilkunastu lat.

- Kiedy w latach 2007-2008 brali nas za oszołomów. To wówczas po moich rozmowach w 2011 roku, premier Donald Tusk zapowiedział specjalny zespół, który miał się zająć zagadnieniami związanymi z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, ale odbyło się tylko jedno spotkanie. Dzisiaj widzimy skutki religii klimatycznej, którą chcą nam drożyć eurokraci z Komisji Europejskiej. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie kolegium komisarzy UE i polskiego rządu w Europejskim Centrum Solidarności. Solidarność też będzie w Gdańsku. Ma zamiar zaprotestować przeciwko Zielonemu Ładowi

- zapowiedział Piotr Duda.

- Będzie też szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, do której swego czasu wysyłałem pisma mówiąc o tym, aby zatrzymać to wariactwo związane z Zielonym Ładem, aby zatrzymać tak zwany program ETS I, czyli opłaty za emisję CO2 od przedsiębiorstw, bo to pogrąża naszą gospodarkę, pogrąża gospodarkę całej Unii Europejskiej

- podkreślił przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

10. rocznica śmierci ks. prałata Witolda Andrzejewskiego

Podczas spotkania Piotr Duda wspominał także swoją ubiegłotygodniową podróż do Waszyngtonu.

Przewodniczący odpowiadał także na pytania uczestników spotkania. Rozmawiano m.in. o problemach związanych z oświatą, o nadchodzących wyborach prezydenckich, zwolnieniach grupowych, m.in. w PKP Cargo i Poczcie Polskiej.

Wspominał także swoją znajomość z ks. prałatem Witoldem Andrzejwskim, kapelanam gorzowskiej Solidarności, który zmarł 10 lat temu. Po zakończeniu spotkania wraz z przewodniczącym Waldemarem Rusakiewiczem oraz Biskupem Ordynariuszem Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej Tadeuszem Lityńskim złożył kwiaty na grobie ks. Andrzejewskiego.

Przed spotkaniem Piotr Duda złożył kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Zwiedził także lokalną izbę pamięci, za pomocą której upamiętniono ofiary reżimu komunistycznego. Wizytę w Gorzowie Wielkopolskim przewodniczący zakończył uroczystym obiadem z Biskupem Ordynariuszem Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej Tadeuszem Lityńskim.

ZOBACZ TAKŻE: "Nie chcemy być mundurem drugiej kategorii". Funkcjonariusze służb mundurowych protestowali w Gdańsku

CZYTAJ TAKŻE: "Pojawiają się tematy, które należy rozwiązać tu i teraz". W MAP-ie będą rozmawiać o przyszłości "Bogdanki"


 

POLECANE
Nawrocki na Wielkim Marszu za Polskę: Polacy chcą zmiany. z ostatniej chwili
Nawrocki na Wielkim Marszu za Polskę: Polacy chcą zmiany.

Wielki "Marsz za Polską" wyruszył o godzinie 12:00 wyruszył spod ronda Generała de Gaulle'a w Warszawie. Dalej tłumnie zgromadzeni uczestnicy przechodzą w stronę placu Zamkowego.

Niespodzianka w Pałacu Buckingham. Pilne doniesienia z rodziny królewskiej z ostatniej chwili
Niespodzianka w Pałacu Buckingham. Pilne doniesienia z rodziny królewskiej

W rodzinie księcia Williama i księżnej Kate zapanowała wyjątkowa radość. Tym razem nie chodzi jednak o oficjalne obowiązki czy królewskie uroczystości.

Kim wpadł we wściekłość. Aresztowania po katastrofie w stoczni Wiadomości
"Kim wpadł we wściekłość". Aresztowania po katastrofie w stoczni

W Korei Północnej doszło do kompromitującej wpadki. Nieudane wodowanie nowego niszczyciela zakończyło się aresztowaniami. Wszystko wydarzyło się na oczach Kim Dzong Una.

Wewnętrzne przedwyborcze sondaże KO i PiS. W obydwu ten sam lider gorące
Wewnętrzne przedwyborcze sondaże KO i PiS. W obydwu ten sam lider

Na ostatniej prostej przed drugą turą wyborów prezydenckich, sztaby wyborcze Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego intensywnie analizują wyniki wewnętrznych badań. Do ich rezultatów dotarł "Newsweek".

Gratka dla miłośników astronomii. Czas na niezwykłe obserwacje Wiadomości
Gratka dla miłośników astronomii. Czas na niezwykłe obserwacje

Białe noce, kiedy Słońce bardzo płytko skrywa się pod horyzontem, choć kojarzą się ze strefami podbiegunowymi, to występują także w Polsce. Na północy kraju tzw. białe noce astronomiczne potrwają do początku sierpnia, na południu do pierwszych dni lipca - wyjaśnił popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

W Warszawie rusza Wielki Marsz za Polską z ostatniej chwili
W Warszawie rusza Wielki Marsz za Polską

Dziś o 12.00 rozpoczyna się Wielki Marsz za Polską, na który zaprosił wszystkich Polaków obywatelski kandydat na prezydenta RP, dr Karol Nawrocki. Pochód miał wyruszyć w południe z ronda De Gaulle’a, planowane jest przejście ulicami Nowy Świat oraz Krakowskie Przedmieście aż do pl. Zamkowego. Na wydarzeniu nie zabrakło prezesa NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy.

Dolny Śląsk walczy o turystów. Rusza kampania po powodzi Wiadomości
Dolny Śląsk walczy o turystów. Rusza kampania po powodzi

Choć Dolny Śląsk wciąż oferuje mnóstwo atrakcji, po zeszłorocznej powodzi liczba turystów w regionie znacznie spadła. Ucierpiały nie tylko miejscowości bezpośrednio dotknięte przez żywioł, ale także te, które pozostały nietknięte. Wiele lokalnych firm wciąż walczy ze skutkami tamtych wydarzeń.

Niezwykłe szczątki sprzed 17 mln lat na terenie bełchatowskiej kopalni Wiadomości
Niezwykłe szczątki sprzed 17 mln lat na terenie bełchatowskiej kopalni

Szczątki znalezione w kopalni “Bełchatów” pochodzą z epoki miocenu (23 mln do 5,3 mln lat temu), ostatniej tak ciepłej i wilgotnej w dziejach Ziemi. Odkrycia dokonali naukowcy z Wydziału Geologii i Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Paleobiologii PAN i PAN Muzeum Ziemi oraz Morawskiego Muzeum Ziemskiego.

Moja przygoda się kończy. Piłkarz Legii Warszawa ogłosił decyzję Wiadomości
"Moja przygoda się kończy". Piłkarz Legii Warszawa ogłosił decyzję

Michał Kucharczyk wystąpił w meczu ostatniej kolejki Ekstraklasy między Legią Warszawa a Stalą Mielec (2:2). To spotkanie miało dla 34-latka wyjątkowe znaczenie - był to jego jubileuszowy, 350. mecz w barwach stołecznego klubu, a zarazem ostatni występ w koszulce Legii.

Tak klienci pubu Mentzena przywitali jego gości gorące
Tak klienci pubu Mentzena przywitali jego gości

Nie milkną echa wczorajszej rozmowy Sławomira Mentzena z kandydatem KO na prezydenta Rafałem Trzaskowskim. Szczególne oburzenie internautów wywołało to, co się stało po rozmowie Trzaskowskiego z politykiem Konfederacji.

REKLAMA

Gorzów Wielkopolski. Piotr Duda: W przyszłym tygodniu zaprotestujemy w Gdańsku przeciwko Zielonemu Ładowi

- Dzisiaj widzimy skutki religii klimatycznej, którą chcą wdrożyć eurokraci z Komisji Europejskiej. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie kolegium komisarzy UE i polskiego rządu w Europejskim Centrum Solidarności. Solidarność też będzie w Gdańsku. Ma zamiar zaprotestować przeciwko Zielonemu Ładowi - mówił dziś podczas spotkania z przewodniczącymi Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność” Regionu Gorzowskiego i delegatami na Walne Zebranie Delegatów Regionu Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Piotr Duda Gorzów Wielkopolski. Piotr Duda: W przyszłym tygodniu zaprotestujemy w Gdańsku przeciwko Zielonemu Ładowi
Piotr Duda / fot. M. Żegliński/D. Jaromin

Spotkanie rozpoczął przewodniczący Zarządu Regionu Gorzowskiego Waldemar Rusakiewicz. witając gości. Następnie wręczył przewodniczącemu Piotrowi Dudzie nagrody "Feniks 2024". Feniksy to nagrody, które przyznaje Gorzowska Solidarność osobom najbardziej zasłużonym dla Regionu i dla Związku.

"Jesteśmy permanentnie atakowani"

- Spotykamy się w jubileuszowym roku 45-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Tak myślę, czy jest w naszym kraju druga instytucja, która mimo tak silnych ataków od samego początku, od powstania, trwała 45 lat. Ja sobie drugiej takiej nie przypominam

- rozpoczął swoje wystąpienie Piotr Duda.

- Przez te 45 lat jesteśmy permanentnie atakowani. Najpierw chcieli nas zniszczyć komuniści, a po 1989 roku przestaliśmy już być potrzebni politykom, szczególnie tym politykom liberalnym, którzy uważali, że Solidarność już powinna znaleźć swoje miejsce w muzeum, może zmienić nazwę, że powinniśmy przestać funkcjonować, dlatego, że jesteśmy zagrożeniem dla części elity politycznej

- powiedział Piotr Duda.

- Jesteśmy kustoszem naszej historii Solidarności, tej prawdziwej historii, a ta jest wypisana w postulatach, które zostały podpisane w Gdańsku, w Szczecinie, w Jastrzębiu-Zdroju, w Dąbrowie Górniczej, w Świdniku i wielu innych zakątkach naszego kraju

- przypomniał, dodając, że Porozumienia Sierpniowe stały się podwalinami funkcjonowania Związku, a także ustawy o związkach zawodowych.

- Nie zmieniamy kursu w sprawach pracowniczych, ale jesteśmy także bardzo wyraziści, jeżeli chodzi o nasz światopogląd. Jesteśmy związkiem konserwatywnym, jedynym w Polsce, nielicznym w Europie i w świecie, związkiem zawodowym, który ma wpisane w statucie wartości chrześcijańskiej nauki społecznej Kościoła

- powiedział Piotr Duda. Dodał, że za niezłomne przywiązanie do swoich wartości Solidarność jest niekiedy dyskredytowana na arenie międzynarodowej.

Serce Solidarności

Przewodniczący mówił także o sytuacji w naszym kraju.

- To co widzimy, jest dla mnie, szefa Solidarności nie do zaakceptowania. Za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy powstał Instytut Dziedzictwa Solidarności. Dzisiaj ten instytut de facto nie funkcjonuje. Przedwczoraj otrzymałem pismo od pani minister Wróblewskiej, że nie ma potrzeby, aby funkcjonowały dwa instytuty, czyli Instytut Dziedzictwa Solidarności otrzymał, że tak powiem, czerwoną kartkę, dostał status do likwidacji, a będzie funkcjonował inny instytut, czyli Europejskie Centrum Solidarności, które dla mnie jest tak zwanym wyrobem czekoladopodobnym

- zaznaczył Piotr Duda.

- Tam nie ma serca Solidarności. Serce Solidarności w Gdańsku to jest sala BHP, to jest namacalne miejsce historii i bastion Solidarności, jakim jest kościół św. Brygidy

- dodał Przewodniczący. - Bez historii nie da się budować przyszłości i teraźniejszości. I o tym musimy wszyscy pamiętać - zaznaczył Piotr Duda.

Dialog społeczny

Przewodniczący mówił także o działaniach w ramach Rady Dialogu Społecznego i o tym, że ta instytucja jest obecnie lekceważona przez stronę rządową, a także o drodze projektów dotyczących na przykład oskładkowania umów cywilnoprawnych.

- Dzieje się to zupełnie poza naszymi plecami. Jest to sytuacja kuriozalna, niedopuszczalna i tym bardziej jesteśmy zdziwieni takimi działaniami strony rządowej

- powiedział Piotr Duda.

Wspomniał także o dyrektywie unijnej dotyczącej adekwatnych minimalnych wynagrodzeń i rokowań zbiorowych, której implementacja w Polsce jeszcze nie nastąpiła, a cała dyrektywa może zostać niebawem uznana za niezgodną z prawem unijnym.

Protest

- Każde takie spotkanie z członkami Solidarności w terenie jest dla mnie bardzo ważne, bo to przede wszystkim przekazanie informacji, co dzieje się w Solidarności, ale także na rynku pracy i jakie mamy problemy wokół siebie

- powiedział przewodniczący podczas konferencji prasowej przed spotkaniem.

Wówczas podjął także temat Zielonego Ładu, o którego negatywnych skutkach Solidarność alarmuje od kilkunastu lat.

- Kiedy w latach 2007-2008 brali nas za oszołomów. To wówczas po moich rozmowach w 2011 roku, premier Donald Tusk zapowiedział specjalny zespół, który miał się zająć zagadnieniami związanymi z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, ale odbyło się tylko jedno spotkanie. Dzisiaj widzimy skutki religii klimatycznej, którą chcą nam drożyć eurokraci z Komisji Europejskiej. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie kolegium komisarzy UE i polskiego rządu w Europejskim Centrum Solidarności. Solidarność też będzie w Gdańsku. Ma zamiar zaprotestować przeciwko Zielonemu Ładowi

- zapowiedział Piotr Duda.

- Będzie też szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, do której swego czasu wysyłałem pisma mówiąc o tym, aby zatrzymać to wariactwo związane z Zielonym Ładem, aby zatrzymać tak zwany program ETS I, czyli opłaty za emisję CO2 od przedsiębiorstw, bo to pogrąża naszą gospodarkę, pogrąża gospodarkę całej Unii Europejskiej

- podkreślił przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

10. rocznica śmierci ks. prałata Witolda Andrzejewskiego

Podczas spotkania Piotr Duda wspominał także swoją ubiegłotygodniową podróż do Waszyngtonu.

Przewodniczący odpowiadał także na pytania uczestników spotkania. Rozmawiano m.in. o problemach związanych z oświatą, o nadchodzących wyborach prezydenckich, zwolnieniach grupowych, m.in. w PKP Cargo i Poczcie Polskiej.

Wspominał także swoją znajomość z ks. prałatem Witoldem Andrzejwskim, kapelanam gorzowskiej Solidarności, który zmarł 10 lat temu. Po zakończeniu spotkania wraz z przewodniczącym Waldemarem Rusakiewiczem oraz Biskupem Ordynariuszem Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej Tadeuszem Lityńskim złożył kwiaty na grobie ks. Andrzejewskiego.

Przed spotkaniem Piotr Duda złożył kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Zwiedził także lokalną izbę pamięci, za pomocą której upamiętniono ofiary reżimu komunistycznego. Wizytę w Gorzowie Wielkopolskim przewodniczący zakończył uroczystym obiadem z Biskupem Ordynariuszem Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej Tadeuszem Lityńskim.

ZOBACZ TAKŻE: "Nie chcemy być mundurem drugiej kategorii". Funkcjonariusze służb mundurowych protestowali w Gdańsku

CZYTAJ TAKŻE: "Pojawiają się tematy, które należy rozwiązać tu i teraz". W MAP-ie będą rozmawiać o przyszłości "Bogdanki"



 

Polecane
Emerytury
Stażowe