Rozpoczęło się 400. zebranie plenarne Episkopatu Polski

Dyskusja nad mediami Episkopatu Polski, formacja stała księży i stan powołań kapłańskich, powołanie komisji ds. zbadania nadużyć seksualnych oraz sprawa lekcji religii w szkole - to główne tematy trzydniowego 400. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się w środę w Warszawie.
400. zebranie plenarne KEP Rozpoczęło się 400. zebranie plenarne Episkopatu Polski
400. zebranie plenarne KEP / PAP/Rafał Guz

Formacja kapłańska

Podczas obrad biskupi zapoznają się przede wszystkim z aktualnym stanem formacji w seminariach duchownych oraz proponowanymi kierunkami zmian. Zostaną również przedstawione aktualne kwestie dotyczące duszpasterstwa powołań - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami przed obradami biskupów rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

- Jest coraz mniej powołań kapłańskich, zmienia się także świat, potrzeba zatem nieustannej refleksji, zarówno jeśli chodzi o formację tych, którzy są w seminariach, jak i księży, którzy je opuszczają, są posłani do pracy w różnych miejscach. Oni także są poddawani tzw. formacji stałej. O tym jak ta formacja ma się dokonywać w zmieniających się warunkach, będą dyskutować biskupi - powiedział rzecznik Episkopatu Polski.

Z tematem formacji księży związana też będzie sprawa powołań do stanu kapłańskiego, którą poruszą biskupi. - Wiemy, że jest bardzo mało dzieci i bardzo mało osób, które decydują się na podjęcie drogi kapłańskiej i zakonnej. Niewątpliwie ta refleksja musi być prowadzona, bo temat jest dla Kościoła bardzo ważny - stwierdził ks. Gęsiak SJ.

Media KEP

Inną kwestią, którą zajmą się biskupi, będzie funkcjonowanie podmiotów medialnych Konferencji Episkopatu Polski oraz obecność Kościoła w przestrzeni medialnej. Biskupi - powiedział rzecznik KEP - mają się zastanawiać przede wszystkim nad mediami związanymi z Episkopatem, ale też "ogólnie nad panoramą medialną w Polsce, nad miejscem Kościoła w przekazie medialnym".

- To jest również ważna sprawa, bo Kościół od zawsze ewangelizował poprzez media, od kiedy tylko były one dostępne: od mediów prasowych, poprzez książkę i filmy, dziś wiadomo, że ta komunikacja przesuwa się w stronę mediów społecznościowych, są nowe wyzwania i pytania. To będzie także przedmiotem dyskusji biskupów - powiedział rzecznik KEP.

Jak stwierdził, "biskupi dysponują własnymi mediami". - To jest Katolicka Agencja Informacyjna, to jest portal Opoka, to jest biuro prasowe, które ja mam przyjemność reprezentować. A zatem także nasze miejsce w tej panoramie przekazu medialnego będzie przedmiotem refleksji biskupów - dodał.

Religia w szkole

Trzeciego dnia zebrania plenarnego przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi stan prawny nauczania religii w szkołach publicznych w związku z ostatnimi rozporządzeniami minister edukacji narodowej Barbary Nowackiej.

- Bardzo dobrze wiemy, że jest to kwestia trudna, zwłaszcza po ostatnich dwóch rozporządzeniach MEN dotyczących lekcji religii w szkołach i przedszkolach. Mimo prowadzonych rozmów i dialogu, jak dotąd nie udało się osiągnąć porozumienia w tej sprawie, co jest wymogiem ustawowym. Tym niemniej, pani minister zdecydowała się na wprowadzenie w życie tych rozporządzeń. W związku z tym strona kościelna podjęła środki prawne i konkretne działania w tej sprawie i podejmie kolejne - poinformował rzecznik KEP.

Jak przypomniał ks. Gęsiak, strona kościelna uważa, iż obecne rozwiązania są "przede wszystkim niedobre dla wychowania naszych dzieci i dla przyszłych pokoleń". - Usuwanie albo bardzo wyraźne ograniczanie jedynego przedmiotu aksjologicznego w programie nauczania w polskich szkołach jest działaniem błędnym. Tak przynajmniej uważa strona kościelna. Jest to również krzywdzące dla rodziców, ich praw wychowawczych. Musimy też pamiętać o prawach katechetów, którzy w związku z tymi zmianami stoją wobec realnej groźby utraty pracy - podkreślił rzecznik Episkopatu.

Ochrona dzieci

Biskupi podejmą też po raz kolejny kwestie ochrony dzieci i młodzieży, które zostaną przedstawione przez abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

- Ostatnio media obiegły różnego rodzaju dyskusje. Przeniosła się do nich dyskusja nad sprawami, które do tej pory nie zostały przez biskupów rozstrzygnięte. Biskupi oczywiście będą rozmawiać na temat kształtu komisji kościelnej ds. zbadania nadużyć seksualnych. Będzie taka szeroka dyskusja, ona była zaplanowana. Jest konkretny dokument, wokół którego ta dyskusja się odbędzie. A też wiemy, że są różne głosy, że ten projekt jeszcze nie jest ostatecznie dopracowany i może jeszcze będzie wymagał poprawek. O tym będą również decydować biskupi tak, by komisja ekspercka, która kiedyś zostanie utworzona, była na tyle dobrze przygotowana, aby jej działanie nie pozostawiało żadnych wątpliwości co do kierunku działania, kompetencji i owoców, które są oczekiwane po jej powołaniu - powiedział ks. Leszek Gęsiak SJ.

Biskupi wysłuchają także relacji z pierwszej wizyty nowego Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w Watykanie, która odbyła się od 16 do 20 grudnia 2024 r.

Plan obrad

Pierwszego dnia obrad biskupi będą celebrować Mszę św. w archikatedrze warszawskiej, gdzie znajduje się Krzyż Jubileuszowy archidiecezji - Cudowny Krucyfiks z kaplicy Baryczków. W tym roku przypada 500-lecie sprowadzenia go do Warszawy. Biskupi udadzą się do warszawskiej świątyni jako pielgrzymi w związku z trwającym Rokiem Jubileuszowym 2025 i jego hasłem "Pielgrzymi nadziei". Eucharystii przewodniczyć będzie przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda, a homilię wygłosi bp Romuald Kamiński.

W drugim dniu obrad, w czwartek 13 marca biskupi będą celebrować Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie z okazji 12. rocznicy wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC, który również wygłosi homilię.

Jak podkreślił rzecznik KEP, biskupi będą się modlić przede wszystkim o zdrowie dla papieża. - Wiemy, że ostatni czas jest dla niego czasem wyzwań. Kończąc każdą modlitwę, zawsze prosił, byśmy się za niego modlili. Teraz tej modlitwy na pewno bardzo potrzebuje - podkreślił rzecznik Episkopatu. 

lk


 

POLECANE
Jest zawiadomienie do prokuratury na Tuska z ostatniej chwili
Jest zawiadomienie do prokuratury na Tuska

Klub parlamentarny PiS poinformował w piątek o skierowaniu do stołecznej prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez premiera Donalda Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały Sądu Najwyższego stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

W piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północno-wschodniej części kraju.

Niemcy piszą o upadku Tuska. Zmęczony i rozdrażniony z ostatniej chwili
Niemcy piszą o upadku Tuska. "Zmęczony i rozdrażniony"

Donald Tusk sprawia wrażenie zarówno zmęczonego, jak i rozdrażnionego. Spekuluje się, że może oddać ster Radosławowi Sikorskiemu – pisze w piątek niemiecki Der Spiegel

NFZ wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
NFZ wydał pilny komunikat

Kwalifikacja do Krajowej Sieci Kardiologicznej. Jak i gdzie złożyć protest? NFZ wyjaśnia.

Ordo Iuris zapewni pomoc prawną uczestnikom antyimigranckich manifestacji gorące
Ordo Iuris zapewni pomoc prawną uczestnikom antyimigranckich manifestacji

W związku z zaplanowanymi na sobotę, 19 lipca, ogólnopolskimi protestami przeciwko masowej imigracji, Instytut Ordo Iuris będzie uważnie monitorował działania służb państwowych wobec uczestników i organizatorów tych wydarzeń. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek prób bezprawnego ograniczania wolności zgromadzeń, brutalnych interwencji lub innych naruszeń praw obywatelskich – Instytut zaoferuje pokrzywdzonym takimi działaniami nieodpłatną pomoc prawną.

Funkcjonariusz o sytuacji na granicy z Białorusią: Zaczynamy się bać z ostatniej chwili
Funkcjonariusz o sytuacji na granicy z Białorusią: Zaczynamy się bać

Anonimowy funkcjonariusz Straży Granicznej w rozmowie z Kanałem Zero opisał narastającą przemoc na polsko‑białoruskiej granicy i strach przed konsekwencjami.

Komisja Europejska uderza w nadzwyczajną kastę. Koniec mitu o neo-KRS tylko u nas
Komisja Europejska uderza w nadzwyczajną kastę. Koniec mitu o "neo-KRS"

Komisja Europejska właśnie zburzyła gmach narracji, który przez lata budowali aktywiści sędziowscy -mit o rzekomo ‘wadliwej KRS’, mający podważać legalność tysięcy wyroków i sędziów powołanych po 2018 r. To nie tylko kompromitacja, ale akt oskarżenia wobec środowisk, które przez lata działały przeciwko własnemu państwu – pod pretekstem ‘obrony praworządności’!

Opolskie: Wypadek na poligonie wojskowym z ostatniej chwili
Opolskie: Wypadek na poligonie wojskowym

Wybuch imitatora trotylu ranił kanadyjskiego żołnierza podczas ćwiczeń na poligonie pod Brzegiem w woj. opolskim.

Pożar hotelu w Wiśle. Strażacy walczą z ogniem z ostatniej chwili
Pożar hotelu w Wiśle. Strażacy walczą z ogniem

W piątek po południu w Wiśle (pow. cieszyński, woj. śląskie) wybuchł pożar w hotelu przy ulicy Wyzwolenia. Strażacy walczą z trudnym do opanowania ogniem – informuje RMF FM.

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości na celowniku Adama Bodnara tylko u nas
Akademia Wymiaru Sprawiedliwości na celowniku Adama Bodnara

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości jest pierwszą w Polsce i wyjątkową w skali Europy publiczną uczelnią akademicką służb państwowych, kształcącą i wychowującą funkcjonariuszy Służby Więziennej. Obecne Ministerstwo Sprawiedliwości zmierza do likwidacji uczelni.

REKLAMA

Rozpoczęło się 400. zebranie plenarne Episkopatu Polski

Dyskusja nad mediami Episkopatu Polski, formacja stała księży i stan powołań kapłańskich, powołanie komisji ds. zbadania nadużyć seksualnych oraz sprawa lekcji religii w szkole - to główne tematy trzydniowego 400. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się w środę w Warszawie.
400. zebranie plenarne KEP Rozpoczęło się 400. zebranie plenarne Episkopatu Polski
400. zebranie plenarne KEP / PAP/Rafał Guz

Formacja kapłańska

Podczas obrad biskupi zapoznają się przede wszystkim z aktualnym stanem formacji w seminariach duchownych oraz proponowanymi kierunkami zmian. Zostaną również przedstawione aktualne kwestie dotyczące duszpasterstwa powołań - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami przed obradami biskupów rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

- Jest coraz mniej powołań kapłańskich, zmienia się także świat, potrzeba zatem nieustannej refleksji, zarówno jeśli chodzi o formację tych, którzy są w seminariach, jak i księży, którzy je opuszczają, są posłani do pracy w różnych miejscach. Oni także są poddawani tzw. formacji stałej. O tym jak ta formacja ma się dokonywać w zmieniających się warunkach, będą dyskutować biskupi - powiedział rzecznik Episkopatu Polski.

Z tematem formacji księży związana też będzie sprawa powołań do stanu kapłańskiego, którą poruszą biskupi. - Wiemy, że jest bardzo mało dzieci i bardzo mało osób, które decydują się na podjęcie drogi kapłańskiej i zakonnej. Niewątpliwie ta refleksja musi być prowadzona, bo temat jest dla Kościoła bardzo ważny - stwierdził ks. Gęsiak SJ.

Media KEP

Inną kwestią, którą zajmą się biskupi, będzie funkcjonowanie podmiotów medialnych Konferencji Episkopatu Polski oraz obecność Kościoła w przestrzeni medialnej. Biskupi - powiedział rzecznik KEP - mają się zastanawiać przede wszystkim nad mediami związanymi z Episkopatem, ale też "ogólnie nad panoramą medialną w Polsce, nad miejscem Kościoła w przekazie medialnym".

- To jest również ważna sprawa, bo Kościół od zawsze ewangelizował poprzez media, od kiedy tylko były one dostępne: od mediów prasowych, poprzez książkę i filmy, dziś wiadomo, że ta komunikacja przesuwa się w stronę mediów społecznościowych, są nowe wyzwania i pytania. To będzie także przedmiotem dyskusji biskupów - powiedział rzecznik KEP.

Jak stwierdził, "biskupi dysponują własnymi mediami". - To jest Katolicka Agencja Informacyjna, to jest portal Opoka, to jest biuro prasowe, które ja mam przyjemność reprezentować. A zatem także nasze miejsce w tej panoramie przekazu medialnego będzie przedmiotem refleksji biskupów - dodał.

Religia w szkole

Trzeciego dnia zebrania plenarnego przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi stan prawny nauczania religii w szkołach publicznych w związku z ostatnimi rozporządzeniami minister edukacji narodowej Barbary Nowackiej.

- Bardzo dobrze wiemy, że jest to kwestia trudna, zwłaszcza po ostatnich dwóch rozporządzeniach MEN dotyczących lekcji religii w szkołach i przedszkolach. Mimo prowadzonych rozmów i dialogu, jak dotąd nie udało się osiągnąć porozumienia w tej sprawie, co jest wymogiem ustawowym. Tym niemniej, pani minister zdecydowała się na wprowadzenie w życie tych rozporządzeń. W związku z tym strona kościelna podjęła środki prawne i konkretne działania w tej sprawie i podejmie kolejne - poinformował rzecznik KEP.

Jak przypomniał ks. Gęsiak, strona kościelna uważa, iż obecne rozwiązania są "przede wszystkim niedobre dla wychowania naszych dzieci i dla przyszłych pokoleń". - Usuwanie albo bardzo wyraźne ograniczanie jedynego przedmiotu aksjologicznego w programie nauczania w polskich szkołach jest działaniem błędnym. Tak przynajmniej uważa strona kościelna. Jest to również krzywdzące dla rodziców, ich praw wychowawczych. Musimy też pamiętać o prawach katechetów, którzy w związku z tymi zmianami stoją wobec realnej groźby utraty pracy - podkreślił rzecznik Episkopatu.

Ochrona dzieci

Biskupi podejmą też po raz kolejny kwestie ochrony dzieci i młodzieży, które zostaną przedstawione przez abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

- Ostatnio media obiegły różnego rodzaju dyskusje. Przeniosła się do nich dyskusja nad sprawami, które do tej pory nie zostały przez biskupów rozstrzygnięte. Biskupi oczywiście będą rozmawiać na temat kształtu komisji kościelnej ds. zbadania nadużyć seksualnych. Będzie taka szeroka dyskusja, ona była zaplanowana. Jest konkretny dokument, wokół którego ta dyskusja się odbędzie. A też wiemy, że są różne głosy, że ten projekt jeszcze nie jest ostatecznie dopracowany i może jeszcze będzie wymagał poprawek. O tym będą również decydować biskupi tak, by komisja ekspercka, która kiedyś zostanie utworzona, była na tyle dobrze przygotowana, aby jej działanie nie pozostawiało żadnych wątpliwości co do kierunku działania, kompetencji i owoców, które są oczekiwane po jej powołaniu - powiedział ks. Leszek Gęsiak SJ.

Biskupi wysłuchają także relacji z pierwszej wizyty nowego Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w Watykanie, która odbyła się od 16 do 20 grudnia 2024 r.

Plan obrad

Pierwszego dnia obrad biskupi będą celebrować Mszę św. w archikatedrze warszawskiej, gdzie znajduje się Krzyż Jubileuszowy archidiecezji - Cudowny Krucyfiks z kaplicy Baryczków. W tym roku przypada 500-lecie sprowadzenia go do Warszawy. Biskupi udadzą się do warszawskiej świątyni jako pielgrzymi w związku z trwającym Rokiem Jubileuszowym 2025 i jego hasłem "Pielgrzymi nadziei". Eucharystii przewodniczyć będzie przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda, a homilię wygłosi bp Romuald Kamiński.

W drugim dniu obrad, w czwartek 13 marca biskupi będą celebrować Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie z okazji 12. rocznicy wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC, który również wygłosi homilię.

Jak podkreślił rzecznik KEP, biskupi będą się modlić przede wszystkim o zdrowie dla papieża. - Wiemy, że ostatni czas jest dla niego czasem wyzwań. Kończąc każdą modlitwę, zawsze prosił, byśmy się za niego modlili. Teraz tej modlitwy na pewno bardzo potrzebuje - podkreślił rzecznik Episkopatu. 

lk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe