Podlaska Solidarność przeciwko wyrokom ws. Telewizji Republika i wPolsce24

"Prezydium Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność" z niepokojem zapoznało się z informacjami o wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 kwietnia 2025 r. w sprawie uchylenia decyzji Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyznającej Telewizji Republika i Telewizji wPolsce24 prawo do nadawania swoich programów multipleksie MUW-8"
- przekazano w stanowisku.
Zamach na demokrację
"Powyższe orzeczenia niestety wpisują się w szereg działań władz rządowych i sądowych podważających przekonanie o tym, że Polska po 13 grudnia 2023 r. jest państwem prawa, w którym obywatele niezależnie od poglądów politycznych mają równe prawa. Są też kolejnym przykładem zjawiska upolitycznienia i stronniczości wymiaru sprawiedliwości i jego podatności na wpływy polityczne środowisk obecnie sprawujących władze w naszym kraju"
- przekazują związkowcy.
"Odbieramy je jako istotny zamach na demokrację i wolne media w Polsce i próbę ograniczenia a następnie eliminacji niezależnych od rządu telewizji informacyjnych, które zyskały, mimo krótkiego okresu działalność wielomilionowe rzesze odbiorców i wzbogacają wiedze Polaków o życiu publicznym w Polsce i na świecie"
- dodają.
"Wolności obywatelskie to najważniejsze filary suwerennego, demokratycznego państwa"
Jak przekonują, podejmowane działania mające na celu niszczenie w Polsce wolności debaty publicznej, prawnego, administracyjnego i sądowego ograniczania wolności słowa i funkcjonowania mediów, wolności zrzeszania i działalności politycznej, szczególnie środowisk społecznych krytycznych lub opozycyjnych wobec koalicji obecnie sprawującej władze w Polsce, spotkają się z ich sprzeciwem.
"Wolności obywatelskie to najważniejsze filary suwerennego, demokratycznego państwa. To o taką Polskę walczyły całe pokolenia Polaków, w tym pokolenie Solidarności. W jubileuszowym roku 45. rocznicy sierpniowego zrywu robotników, w wyniku którego powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność", należy przypomnieć wszystkim, że wśród 21 sierpniowych postulatów znajdował się także trzeci postulat - o przestrzeganiu zagwarantowanej w Konstytucji wolności słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonowania niezależnych wydawnictw oraz udostępnieniu środków masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań. Wzywamy rządzących do realizacji tego postulatu!"
- przekonują.
- Michał Ossowski: Zmiany w składce zdrowotnej są skrajnie dyskryminujące wobec pracowników
- Jak Polska może uwolnić się od Zielonego Ładu? Ordo Iuris podaje kilka możliwości
- "Protest ludzi lasu”. Leśnicy, drzewiarze i myśliwi przyjadą do stolicy
- Oświatowa Solidarność chce zmian w Karcie Nauczyciela. Chodzi o wynagrodzenia
- "Atak państwa białoruskiego". Siemoniak o incydencie na wschodniej granicy