Piotr Duda po śmierci papieża Franciszka: "Pontyfikat Ojca Świętego odznaczał się niezłomną walką o najsłabszych"

W naszej pamięci pozostanie również ustanowienie w 2014 roku Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki Patronem NSZZ "Solidarność" - przekazuje w kondolencjach po śmieci papieża Franciszka Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Świece Piotr Duda po śmierci papieża Franciszka:
Świece / fot. pixabay.com

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zareagował na śmierć papieża Franciszka. W kondolencjach, które umieścił w mediach społecznościowych, napisał:

"Z ogromnym żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Jego Świątobliwości Papieża Franciszka. Dziękuję Bogu za lata, w których Ojciec Święty stał na czele Kościoła Katolickiego, za Jego serce i dobro, które czynił."

"Pontyfikat Ojca Świętego odznaczał się niezłomną walką o najsłabszych"

- dodał.

Ustanowienie ks. Jerzego Popiełuszki Patronem Solidarności

Przewodniczący wspomniał także, jak ważny był to pontyfikat dla członków NSZZ "Solidarność".

"W naszej pamięci pozostanie (...) ustanowienie w 2014 roku  Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki Patronem NSZZ "Solidarność".

- przekazał Piotr Duda.

"Pamięć o Nim pozostanie żywa w naszych sercach"

- dodał Przewodniczący.

Papież Franciszek nie żyje

Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 r. w wieku 88 lat. Jorge Mario Bergoglio stał na czele Kościoła katolickiego od 13 marca 2013 roku.

Kardynał Kevin Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe poinformował, że papież Franciszek zmarł w poniedziałek o godzinie 7:35.

Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego. O godzinie 7.35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek wrócił do domu Ojca (...) Jego całe życie było poświęcone służbie Panu Bogu i jego Kościołowi. Nauczył nas żyć wartościami Ewangelii z wiernością, odwagą i powszechną miłością, w sposób szczególny na rzecz najbiedniejszych i zepchniętych na margines. Z ogromną wdzięcznością za jego wzór prawdziwego ucznia Pana Jezusa, powierzamy duszę papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Jedynego Boga

– oświadczył cytowany przez Watykan kardynał Farrell.

Papież zmarł w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc, dzień po tym, gdy przybył na błogosławieństwo Urbi et Orbi, by pozdrowić wiernych.

Jorge Mario Bergoglio

Jorge Mario Bergoglio, urodzony 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires jako najstarsze z pięciorga dzieci włoskich emigrantów, wcześnie zetknął się z trudami życia – uczęszczał do szkoły salezjanów, pracował jako sprzątacz i ochroniarz, a w wieku 20 lat przeszedł poważne zapalenie płuc, w wyniku którego usunięto fragment prawego płuca.

Wstąpił do nowicjatu jezuitów w marcu 1958 r. Po studiach filozoficznych (1963) uczył literatury i psychologii w szkołach zakonnych, święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r. Od 1973 do 1979 r. pełnił funkcję prowincjała jezuitów w Argentynie, a następnie pracował nad doktoratem w Niemczech, którego jednak nie obronił. Po powrocie do kraju służył jako kierownik duchowy w Cordobie.

20 maja 1992 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Buenos Aires, a sześć lat później – metropolitą stolicy i prymasem Argentyny. W lutym 2001 r. otrzymał kreację kardynalską. Zyskał sławę duszpasterza peryferii: rezygnował z pałacowych apartamentów, mieszkał skromnie, korzystał z komunikacji miejskiej i sam przygotowywał posiłki.

Podczas konklawe w 2005 r. po śmierci Jana Pawła II uzyskał ok. 40 głosów, blokując kandydaturę Ratzingera. Po rezygnacji Benedykta XVI w lutym 2013 r. przybył do Rzymu na obrady, a 13 marca został wybrany na 266. papieża, przyjmując imię Franciszek na cześć św. Franciszka z Asyżu. Już pierwszego wieczoru na balkonie watykańskim przywitał wiernych słowami “buona sera” i zapowiedział program prostoty.

Inaugurację pontyfikatu 19 marca 2013 r. z udziałem 200 tys. wiernych poprzedziło historyczne spotkanie z emerytowanym papieżem w Castel Gandolfo. Franciszek wyprowadził się z Pałacu Apostolskiego do Domu Świętej Marty i odrzucił korzystanie z limuzyn. Jego pierwsza oficjalna podróż obejmowała Lampedusę, a następnie Światowe Dni Młodzieży w Brazylii, gdzie wypowiedział słowa: “Kim ja jestem, by sądzić homoseksualistę?” oraz zachęcił młodzież do “robienia rabanu”.

W pierwszych latach pontyfikatu odwiedził ponad 60 krajów, w tym kraje muzułmańskie i odległe państwa, m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Birmę, Irak w czasie pandemii, Mongolię i nawet arktyczne Iqaluit. Powołał Radę Kardynałów do reformy Kurii, ustanowił Papieską Komisję ds. Ochrony Nieletnich i zwołał w 2019 r. pierwszy szczyt walki z pedofilią. Jego priorytety to ubodzy i migranci – powołał Światowy Dzień Ubogich, wspierał pomoc humanitarną i apelował o “przyjmowanie, ochronę, promowanie i integrowanie” migrantów.

Franciszek opublikował cztery encykliki: „Lumen fidei” (2013), „Laudato si’” (2015), „Fratelli tutti” (2020) i „Umiłował nas” (2024). Od 24 grudnia 2024 r. patronował Jubileuszowi, jednak w lutym 2025 r. trafił do kliniki Gemelli z zapaleniem oskrzeli i płuc. Po rekonwalescencji w Watykanie zmarł 21 kwietnia 2025 r. o godz. 7:35, kończąc pontyfikat pełen gestów prostoty, dialogu i troski o najbardziej potrzebujących.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje papież Franciszek

CZYTAJ TAKŻE: Media podały możliwą przyczynę śmierci papieża Franciszka


 

POLECANE
Ostatni zakonspirowany Żołnierz Niezłomny zmarł w stanie wojennym tylko u nas
Ostatni zakonspirowany Żołnierz Niezłomny zmarł w stanie wojennym

Antoni Dołęga ps. „Kulawy Antek”, urodzony 1 maja 1915 r. w Farfaku – części Łukowa na Lubelszczyźnie, chorąży Wojska Polskiego, to najdłużej ukrywający się żołnierz podziemia antykomunistycznego. Z dotychczasowych badań wynika, że korzystał z siatki konspiracyjnej złożonej co najmniej z dwustu osób. Szczątki zmarłego w tajemnicy przed światem w 1982 r. w Popławach-Rogalach konspiratora wydobyli pracownicy IPN w połowie czerwca 2017 r.

Jest zawiadomienie do prokuratury na Tuska z ostatniej chwili
Jest zawiadomienie do prokuratury na Tuska

Klub parlamentarny PiS poinformował w piątek o skierowaniu do stołecznej prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez premiera Donalda Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały Sądu Najwyższego stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

W piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północno-wschodniej części kraju.

Niemcy piszą o upadku Tuska. Zmęczony i rozdrażniony z ostatniej chwili
Niemcy piszą o upadku Tuska. "Zmęczony i rozdrażniony"

Donald Tusk sprawia wrażenie zarówno zmęczonego, jak i rozdrażnionego. Spekuluje się, że może oddać ster Radosławowi Sikorskiemu – pisze w piątek niemiecki Der Spiegel

NFZ wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
NFZ wydał pilny komunikat

Kwalifikacja do Krajowej Sieci Kardiologicznej. Jak i gdzie złożyć protest? NFZ wyjaśnia.

Ordo Iuris zapewni pomoc prawną uczestnikom antyimigranckich manifestacji gorące
Ordo Iuris zapewni pomoc prawną uczestnikom antyimigranckich manifestacji

W związku z zaplanowanymi na sobotę, 19 lipca, ogólnopolskimi protestami przeciwko masowej imigracji, Instytut Ordo Iuris będzie uważnie monitorował działania służb państwowych wobec uczestników i organizatorów tych wydarzeń. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek prób bezprawnego ograniczania wolności zgromadzeń, brutalnych interwencji lub innych naruszeń praw obywatelskich – Instytut zaoferuje pokrzywdzonym takimi działaniami nieodpłatną pomoc prawną.

Funkcjonariusz o sytuacji na granicy z Białorusią: Zaczynamy się bać z ostatniej chwili
Funkcjonariusz o sytuacji na granicy z Białorusią: Zaczynamy się bać

Anonimowy funkcjonariusz Straży Granicznej w rozmowie z Kanałem Zero opisał narastającą przemoc na polsko‑białoruskiej granicy i strach przed konsekwencjami.

Komisja Europejska uderza w nadzwyczajną kastę. Koniec mitu o neo-KRS tylko u nas
Komisja Europejska uderza w nadzwyczajną kastę. Koniec mitu o "neo-KRS"

Komisja Europejska właśnie zburzyła gmach narracji, który przez lata budowali aktywiści sędziowscy -mit o rzekomo ‘wadliwej KRS’, mający podważać legalność tysięcy wyroków i sędziów powołanych po 2018 r. To nie tylko kompromitacja, ale akt oskarżenia wobec środowisk, które przez lata działały przeciwko własnemu państwu – pod pretekstem ‘obrony praworządności’!

Opolskie: Wypadek na poligonie wojskowym z ostatniej chwili
Opolskie: Wypadek na poligonie wojskowym

Wybuch imitatora trotylu ranił kanadyjskiego żołnierza podczas ćwiczeń na poligonie pod Brzegiem w woj. opolskim.

Pożar hotelu w Wiśle. Strażacy walczą z ogniem z ostatniej chwili
Pożar hotelu w Wiśle. Strażacy walczą z ogniem

W piątek po południu w Wiśle (pow. cieszyński, woj. śląskie) wybuchł pożar w hotelu przy ulicy Wyzwolenia. Strażacy walczą z trudnym do opanowania ogniem – informuje RMF FM.

REKLAMA

Piotr Duda po śmierci papieża Franciszka: "Pontyfikat Ojca Świętego odznaczał się niezłomną walką o najsłabszych"

W naszej pamięci pozostanie również ustanowienie w 2014 roku Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki Patronem NSZZ "Solidarność" - przekazuje w kondolencjach po śmieci papieża Franciszka Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Świece Piotr Duda po śmierci papieża Franciszka:
Świece / fot. pixabay.com

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zareagował na śmierć papieża Franciszka. W kondolencjach, które umieścił w mediach społecznościowych, napisał:

"Z ogromnym żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Jego Świątobliwości Papieża Franciszka. Dziękuję Bogu za lata, w których Ojciec Święty stał na czele Kościoła Katolickiego, za Jego serce i dobro, które czynił."

"Pontyfikat Ojca Świętego odznaczał się niezłomną walką o najsłabszych"

- dodał.

Ustanowienie ks. Jerzego Popiełuszki Patronem Solidarności

Przewodniczący wspomniał także, jak ważny był to pontyfikat dla członków NSZZ "Solidarność".

"W naszej pamięci pozostanie (...) ustanowienie w 2014 roku  Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki Patronem NSZZ "Solidarność".

- przekazał Piotr Duda.

"Pamięć o Nim pozostanie żywa w naszych sercach"

- dodał Przewodniczący.

Papież Franciszek nie żyje

Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 r. w wieku 88 lat. Jorge Mario Bergoglio stał na czele Kościoła katolickiego od 13 marca 2013 roku.

Kardynał Kevin Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe poinformował, że papież Franciszek zmarł w poniedziałek o godzinie 7:35.

Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego. O godzinie 7.35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek wrócił do domu Ojca (...) Jego całe życie było poświęcone służbie Panu Bogu i jego Kościołowi. Nauczył nas żyć wartościami Ewangelii z wiernością, odwagą i powszechną miłością, w sposób szczególny na rzecz najbiedniejszych i zepchniętych na margines. Z ogromną wdzięcznością za jego wzór prawdziwego ucznia Pana Jezusa, powierzamy duszę papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Jedynego Boga

– oświadczył cytowany przez Watykan kardynał Farrell.

Papież zmarł w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc, dzień po tym, gdy przybył na błogosławieństwo Urbi et Orbi, by pozdrowić wiernych.

Jorge Mario Bergoglio

Jorge Mario Bergoglio, urodzony 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires jako najstarsze z pięciorga dzieci włoskich emigrantów, wcześnie zetknął się z trudami życia – uczęszczał do szkoły salezjanów, pracował jako sprzątacz i ochroniarz, a w wieku 20 lat przeszedł poważne zapalenie płuc, w wyniku którego usunięto fragment prawego płuca.

Wstąpił do nowicjatu jezuitów w marcu 1958 r. Po studiach filozoficznych (1963) uczył literatury i psychologii w szkołach zakonnych, święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r. Od 1973 do 1979 r. pełnił funkcję prowincjała jezuitów w Argentynie, a następnie pracował nad doktoratem w Niemczech, którego jednak nie obronił. Po powrocie do kraju służył jako kierownik duchowy w Cordobie.

20 maja 1992 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Buenos Aires, a sześć lat później – metropolitą stolicy i prymasem Argentyny. W lutym 2001 r. otrzymał kreację kardynalską. Zyskał sławę duszpasterza peryferii: rezygnował z pałacowych apartamentów, mieszkał skromnie, korzystał z komunikacji miejskiej i sam przygotowywał posiłki.

Podczas konklawe w 2005 r. po śmierci Jana Pawła II uzyskał ok. 40 głosów, blokując kandydaturę Ratzingera. Po rezygnacji Benedykta XVI w lutym 2013 r. przybył do Rzymu na obrady, a 13 marca został wybrany na 266. papieża, przyjmując imię Franciszek na cześć św. Franciszka z Asyżu. Już pierwszego wieczoru na balkonie watykańskim przywitał wiernych słowami “buona sera” i zapowiedział program prostoty.

Inaugurację pontyfikatu 19 marca 2013 r. z udziałem 200 tys. wiernych poprzedziło historyczne spotkanie z emerytowanym papieżem w Castel Gandolfo. Franciszek wyprowadził się z Pałacu Apostolskiego do Domu Świętej Marty i odrzucił korzystanie z limuzyn. Jego pierwsza oficjalna podróż obejmowała Lampedusę, a następnie Światowe Dni Młodzieży w Brazylii, gdzie wypowiedział słowa: “Kim ja jestem, by sądzić homoseksualistę?” oraz zachęcił młodzież do “robienia rabanu”.

W pierwszych latach pontyfikatu odwiedził ponad 60 krajów, w tym kraje muzułmańskie i odległe państwa, m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Birmę, Irak w czasie pandemii, Mongolię i nawet arktyczne Iqaluit. Powołał Radę Kardynałów do reformy Kurii, ustanowił Papieską Komisję ds. Ochrony Nieletnich i zwołał w 2019 r. pierwszy szczyt walki z pedofilią. Jego priorytety to ubodzy i migranci – powołał Światowy Dzień Ubogich, wspierał pomoc humanitarną i apelował o “przyjmowanie, ochronę, promowanie i integrowanie” migrantów.

Franciszek opublikował cztery encykliki: „Lumen fidei” (2013), „Laudato si’” (2015), „Fratelli tutti” (2020) i „Umiłował nas” (2024). Od 24 grudnia 2024 r. patronował Jubileuszowi, jednak w lutym 2025 r. trafił do kliniki Gemelli z zapaleniem oskrzeli i płuc. Po rekonwalescencji w Watykanie zmarł 21 kwietnia 2025 r. o godz. 7:35, kończąc pontyfikat pełen gestów prostoty, dialogu i troski o najbardziej potrzebujących.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje papież Franciszek

CZYTAJ TAKŻE: Media podały możliwą przyczynę śmierci papieża Franciszka



 

Polecane
Emerytury
Stażowe