Rosjanie przeprowadzili sabotaż w Holandii? Jest komunikat wywiadu wojskowego

We wtorek holenderska Służba Wywiadu Wojskowego i Bezpieczeństwa poinformowała, że w ubiegłym roku doszło w kraju do pierwszego "potwierdzonego rosyjskiego aktu sabotażu" dokonanego przez rosyjskich hakerów.
Atak nie wywołał poważnych szkód
Atak sabotażowy nie spowodował żadnych szkód – podała służba w dorocznym raporcie. Rosyjscy hakerzy próbowali również zakłócić możliwość głosowania Holendrów w wyborach europejskich, atakując strony internetowe partii politycznych.
Zdaniem MIVD rosyjskie cyberataki są coraz częstsze, a także bardziej ryzykowne. Portal dodał, że w cyfrowych operacjach wpływu - takich jak kampania szerzenia prorosyjskich nastrojów w mediach społecznościowych - Moskwa coraz chętniej sięga po sztuczną inteligencję.
- Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- Przepisy resortu zdrowia ignorują głos ekspertów? Nowe badania niepokoją
- "Jej uśmiech zostanie z nami na zawsze". Wrocławskie zoo wydało komunikat
- Komunikat dla mieszkańców Wrocławia
- To jest zdjęcie syna Putina? Najbardziej tajemnicze dziecko Rosji
- "To jak naplucie widzom w twarz!" Burza w sieci po decyzji TVN
- Jest decyzja Interpolu ws. Marcina Romanowskiego
- Komunikat dla mieszkańców Kołobrzegu
Holendrzy spodziewają się nasilenia ataków
MIVD spodziewa się nasilenia ataków i działań rosyjskiego wywiadu, nawet jeśli wojna z Ukrainą się zakończy. Holandia jest dla Moskwy interesującym celem - podkreślił NL Times, wymieniając holenderskie wsparcie dla Ukrainy, kluczowy port w Rotterdamie i zaawansowany sektor high-tech. Rosja próbowała również zmapować holenderską infrastrukturę podwodną na Morzu Północnym - przekazał portal.
W polityce międzynarodowej i w kwestii sojuszy zachodzą burzliwe zmiany. Podważają one pewniki, na których do niedawna mogliśmy polegać i którym mogliśmy ufać
- powiedział szef MIVD Peter Reesink.
Prędkość, z jaką to się dzieje, i potencjalny wpływ na nasze bezpieczeństwo są bezprecedensowe
- dodał.
Minister obrony Ruben Brekelmans ocenił, że według raportu wywiadu Holandia jest obecnie w "szarej strefie" między wojną a pokojem.
Zadanie jest jasne. Już (teraz) każdego dnia musimy bronić się przed atakami cybernetycznymi, szpiegostwem i próbami sabotażu w Holandii. Musimy wzmocnić nasze zdolności wojskowe
- powiedział Ruben Brekelmans, dodając że konieczne jest "szybkie wzmocnienie sił zbrojnych i przemysłu obronnego".