10 lat Inicjatywy Trójmorza i wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą - nowe wydanie specjalne "Tygodnika Solidarność" już dostępne

Bez Solidarności nie dokonałyby się przemiany demokratyczne w Europie Środkowej i Wschodniej. Wspólne doświadczenia w oporze przeciw komunizmowi i walce o prawa człowieka i obywatela stanowią dziś jeden z elementów pamięci i tożsamości, fundament, na którym państwa regionu rozwijają współpracę. Jaka jest przyszłość Inicjatywy Trójmorza, jednej z platform współpracy w Europie Środkowej? O tym mówią m.in. prezydent RP Andrzej Duda i była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.
"10 lat Trójmorza" - najnowsze wydanie specjalne "Tygodnika Solidarność" / fot. Archiwum Tysol.pl.

Już 28 i 29 kwietnia w Warszawie odbędzie się jubileuszowy dziesiąty Szczyt Inicjatywy Trójmorza (3 Seas Initiative). Inicjatywa Trójmorza to 30 proc. obszaru i 20 proc. mieszkańców Unii Europejskiej, region, który ma się rozwinąć gospodarczo w tempie 35% PKB do 2030 roku.

A już teraz w salonach prasowych (m.in. sieci Empik, Kolporter i Garmond Press) dostępne jest kolejne wydanie specjalne „Tygodnika Solidarność” pt. „10 lat Trójmorza” –  to 104 strony w całości poświęcone historii, tożsamości i przyszłości Inicjatywy Trójmorza i całego regionu Europy Środkowej w kontekście m.in. kwestii bezpieczeństwa, geopolityki i energetyki oraz bieżącej współpracy państw i narodów w tym regionie.

 

To  państwa Europy Środkowej miały rację!

Jakie cele udało się osiągnąć Inicjatywie Trójmorza? Jakie projekty energetyczne i komunikacyjne są w realizacji? W jakim kierunku będzie rozwijać się Inicjatywa i jakie państwa chcą do niej dołączyć? Czy należy powołać stały sekretariat tej organizacji? Na te pytania w wyjątkowych rozmowach odpowiadają prezydent RP Andrzej Duda oraz była prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Przypomnijmy, że to ci politycy byli inicjatorami projektu Trójmorza.

– Inicjatywa Trójmorza zrzesza wiele ośrodków myśli, naukowców, przedsiębiorców. Mamy aspiracje rozwojowe, nie chcemy być Europą B, której Bruksela wiecznie grozi palcem. W wielu kwestiach to państwa Europy Środkowo-Wschodniej miały rację, kiedy przestrzegaliśmy przed zapędami Rosji, polityką migracyjną Niemiec czy destrukcyjną dla przemysłu polityką Zielonego Ładu – mówi w wywiadzie Aleksandra Jankowska, prezes Instytutu Międzymorza.

 

Europa Środkowa – wspólna historia, wspólne wyzwania

– Wiele środowisk i liderów w regionie uważa, że musi on zacieśniać wzajemną współpracę. Budować swoją podmiotowość, aby nie być jedynie przedmiotem koncertu mocarstw. Jednym z takich wybitnych liderów był śp. prezydent Lech Kaczyński. Przypominamy jego odważną politykę współpracy w Europie Środkowej, bo to m.in. z niej wyrosła Inicjatywa Trójmorza. Jeden z najważniejszych projektów gospodarczej i politycznej współpracy państw położonych między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem, który funkcjonuje już 10 lat! W obecnych niespokojnych czasach należy sobie życzyć odważnych przywódców politycznych, społecznych i związkowych. Silna gospodarczo, społecznie, politycznie i militarnie Europa Środkowa jest w interesie nie tylko społeczeństw tego regionu – przekonuje w numerze redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski.

Ponadto w wydaniu m.in. przedstawiamy doświadczenia historyczne, które mogą stanowić fundamenty współpracy w regionie: dynastię Jagiellonów, Rzeczpospolitą Obojga Narodów i Konstytucję 3 Maja. W najnowszej historii Europy Środkowej takim wspólnym doświadczeniem jest opór przeciwko komunizmowi, zorganizowany wokół „Solidarności” – czego najlepszym dowodem było chociażby słynne Posłanie do Ludzi Pracy Europy Wschodniej podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów. Pokazujemy, jak wyglądały kontakty opozycjonistów oraz przedstawicieli Kościoła katolickiego w bloku wschodnim. To m.in. historia współpracy polsko-czechosłowackiej i polsko-węgierskiej.

Jaką rolę w obaleniu komunizmu i odrodzeniu duchowym społeczeństw odegrał apostoł Europy Środkowej i Wschodniej – św. Jan Paweł II?

– Nasza historia jest dowodem na to, że idee solidarności i walki o prawa pracownicze nie znają granic – mówi przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

 

Okiem ekspertów – Europa, USA, Rosji, Chiny

Analizujemy stan obecny i prognozujemy przyszłość relacji transatlantyckich – co zrobi Donald Trump i Unia Europejska? Jaką strategię wobec Europy Środkowej przyjęły Chiny? Jak ograniczyć wpływy Rosji w regionie?

Okiem ekspertów przyglądamy się kwestiom bezpieczeństwa, tego militarnego i tego energetycznego. Przedstawiamy specyfikę i sytuację w poszczególnych państwach regionu, m.in. Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Serbii, Słowenii, Węgier i Ukrainy.

Wśród autorów dziennikarze i współpracownicy „Tygodnika Solidarność” oraz politolodzy, eksperci i uznani publicyści, m.in. Barbara Andrijanić, prof. Marek Jan Chodakiewicz, dr Adam Chmielecki, Piotr Grzybowski, Barbara Michałowska, dr Jan Parys, Paweł Pietkun, prof. Paweł Skibiński, Mariusz Staniszewski, prof. Bostjan M. Turk z Uniwersytetu w Lublanie, Konrad Wernicki.

Wśród autorów także historycy IPN: Adam Hlebowicz, dr Jan Hlebowicz, prof. Mirosław Szumiło.

Partnerem merytorycznym wydania jest Instytut Międzymorza.


 

POLECANE
Rosja prowadzi dialog nt. wojny tylko z jednym państwem. I nie jest to Ukraina z ostatniej chwili
Rosja prowadzi dialog nt. wojny tylko z jednym państwem. I nie jest to Ukraina

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił w środę, że jest „:wiele niuansów” odnośnie zakończenia wojny na Ukrainie i konieczne jest jeszcze zbliżenie stanowisk stron uczestniczących w negocjacjach.

Dariusz Matecki opuści areszt za poręczeniem majątkowym z ostatniej chwili
Dariusz Matecki opuści areszt za poręczeniem majątkowym

Warszawski Sąd Okręgowy podjął decyzję: poseł Dariusz Matecki może opuścić areszt, jeśli do 6 maja zostanie wpłacone poręczenie majątkowe w wysokości 500 tys. zł. Informację potwierdzili jego pełnomocnicy.

Andrzej Duda dosadnie o wystąpieniu Sikorskiego. Nie umiał wznieść się ponad partyjne połajanki Wiadomości
Andrzej Duda dosadnie o wystąpieniu Sikorskiego. "Nie umiał wznieść się ponad partyjne połajanki"

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że w swym sejmowym wystąpieniu szef MSZ Radosław Sikorski nie umiał wznieść się ponad "partyjne spory i połajanki wewnątrz polskiej polityki". Wyraził też żal, że Sikorski nie uwzględnił w swoim exposé kwestii Inicjatywy Trójmorza, a o współpracy z USA "nie było praktycznie nic".

Nie żyje dziecięca gwiazda kina Wiadomości
Nie żyje dziecięca gwiazda kina

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje młoda aktorka, gwiazda takich filmów, jak: "Bella", "Prawo i porządek" czy "Mamut".

Sky News: Kijów odrzucił plan USA ws. Ukrainy. Rozmowy w Londynie odwołane z ostatniej chwili
Sky News: Kijów odrzucił plan USA ws. Ukrainy. Rozmowy w Londynie odwołane

Brytyjski serwis Sky News informuje, że Kijów odrzucił plan Stanów Zjednoczonych ws. uznania Krymu za rosyjski. W Waszyngtonie nie spodobała się ta decyzja; w efekcie sekretarz stanu USA Marco Rubio nie weźmie udziału w szczycie w Londynie, jak było pierwotnie planowane.

Wizja podporządkowana Berlinowi. Komentarze po exposé Sikorskiego pilne
"Wizja podporządkowana Berlinowi". Komentarze po exposé Sikorskiego

Szef polskiej dyplomacji wygłosił w Sejmie coroczne exposé na temat sytuacji międzynarodowej. Zaznaczył, że jego wystąpienie przypada na "najtrudniejszą sytuację międzynarodową od kilku dekad". Niektórzy politycy i obserwatorzy życia politycznego stwierdzili, że obecny szef MSZ przyczynił się do niej. 

Exposé Sikorskiego w Sejmie. Sytuacja międzynarodowa najtrudniejsza od dekad z ostatniej chwili
Exposé Sikorskiego w Sejmie. "Sytuacja międzynarodowa najtrudniejsza od dekad"

– Sytuacja międzynarodowa jest najtrudniejsza od dekad – oświadczył w środę szef MSZ Radosław Sikorski, który po godzinie 10 rozpoczął w Sejmie wygłaszanie swojego corocznego exposé.

Komunikat policji dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat policji dla mieszkańców Lublina

Lubelscy policjanci poszukują mężczyzny, który w piątek (18.04), jadąc hulajnogą elektryczną, potrącił dziecko i nie udzielił mu pomocy. Dziewczynka trafiła do szpitala. Mężczyznę uchwyciła kamera miejskiego monitoringu.

Poraża ich tępota. Burza po emisji popularnego programu TVN z ostatniej chwili
"Poraża ich tępota". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich programów popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Gdańska

Już od środy, 23 kwietnia, kierowcy w Gdańsku muszą przygotować się na zmiany na al. Armii Krajowej. W związku z budową nowej trasy rowerowej, tzw. ekostrady, zamknięty zostanie lewy pas ruchu na odcinku od ul. 3 Maja do al. Sikorskiego.

REKLAMA

10 lat Inicjatywy Trójmorza i wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą - nowe wydanie specjalne "Tygodnika Solidarność" już dostępne

Bez Solidarności nie dokonałyby się przemiany demokratyczne w Europie Środkowej i Wschodniej. Wspólne doświadczenia w oporze przeciw komunizmowi i walce o prawa człowieka i obywatela stanowią dziś jeden z elementów pamięci i tożsamości, fundament, na którym państwa regionu rozwijają współpracę. Jaka jest przyszłość Inicjatywy Trójmorza, jednej z platform współpracy w Europie Środkowej? O tym mówią m.in. prezydent RP Andrzej Duda i była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.
"10 lat Trójmorza" - najnowsze wydanie specjalne "Tygodnika Solidarność" / fot. Archiwum Tysol.pl.

Już 28 i 29 kwietnia w Warszawie odbędzie się jubileuszowy dziesiąty Szczyt Inicjatywy Trójmorza (3 Seas Initiative). Inicjatywa Trójmorza to 30 proc. obszaru i 20 proc. mieszkańców Unii Europejskiej, region, który ma się rozwinąć gospodarczo w tempie 35% PKB do 2030 roku.

A już teraz w salonach prasowych (m.in. sieci Empik, Kolporter i Garmond Press) dostępne jest kolejne wydanie specjalne „Tygodnika Solidarność” pt. „10 lat Trójmorza” –  to 104 strony w całości poświęcone historii, tożsamości i przyszłości Inicjatywy Trójmorza i całego regionu Europy Środkowej w kontekście m.in. kwestii bezpieczeństwa, geopolityki i energetyki oraz bieżącej współpracy państw i narodów w tym regionie.

 

To  państwa Europy Środkowej miały rację!

Jakie cele udało się osiągnąć Inicjatywie Trójmorza? Jakie projekty energetyczne i komunikacyjne są w realizacji? W jakim kierunku będzie rozwijać się Inicjatywa i jakie państwa chcą do niej dołączyć? Czy należy powołać stały sekretariat tej organizacji? Na te pytania w wyjątkowych rozmowach odpowiadają prezydent RP Andrzej Duda oraz była prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Przypomnijmy, że to ci politycy byli inicjatorami projektu Trójmorza.

– Inicjatywa Trójmorza zrzesza wiele ośrodków myśli, naukowców, przedsiębiorców. Mamy aspiracje rozwojowe, nie chcemy być Europą B, której Bruksela wiecznie grozi palcem. W wielu kwestiach to państwa Europy Środkowo-Wschodniej miały rację, kiedy przestrzegaliśmy przed zapędami Rosji, polityką migracyjną Niemiec czy destrukcyjną dla przemysłu polityką Zielonego Ładu – mówi w wywiadzie Aleksandra Jankowska, prezes Instytutu Międzymorza.

 

Europa Środkowa – wspólna historia, wspólne wyzwania

– Wiele środowisk i liderów w regionie uważa, że musi on zacieśniać wzajemną współpracę. Budować swoją podmiotowość, aby nie być jedynie przedmiotem koncertu mocarstw. Jednym z takich wybitnych liderów był śp. prezydent Lech Kaczyński. Przypominamy jego odważną politykę współpracy w Europie Środkowej, bo to m.in. z niej wyrosła Inicjatywa Trójmorza. Jeden z najważniejszych projektów gospodarczej i politycznej współpracy państw położonych między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem, który funkcjonuje już 10 lat! W obecnych niespokojnych czasach należy sobie życzyć odważnych przywódców politycznych, społecznych i związkowych. Silna gospodarczo, społecznie, politycznie i militarnie Europa Środkowa jest w interesie nie tylko społeczeństw tego regionu – przekonuje w numerze redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski.

Ponadto w wydaniu m.in. przedstawiamy doświadczenia historyczne, które mogą stanowić fundamenty współpracy w regionie: dynastię Jagiellonów, Rzeczpospolitą Obojga Narodów i Konstytucję 3 Maja. W najnowszej historii Europy Środkowej takim wspólnym doświadczeniem jest opór przeciwko komunizmowi, zorganizowany wokół „Solidarności” – czego najlepszym dowodem było chociażby słynne Posłanie do Ludzi Pracy Europy Wschodniej podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów. Pokazujemy, jak wyglądały kontakty opozycjonistów oraz przedstawicieli Kościoła katolickiego w bloku wschodnim. To m.in. historia współpracy polsko-czechosłowackiej i polsko-węgierskiej.

Jaką rolę w obaleniu komunizmu i odrodzeniu duchowym społeczeństw odegrał apostoł Europy Środkowej i Wschodniej – św. Jan Paweł II?

– Nasza historia jest dowodem na to, że idee solidarności i walki o prawa pracownicze nie znają granic – mówi przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

 

Okiem ekspertów – Europa, USA, Rosji, Chiny

Analizujemy stan obecny i prognozujemy przyszłość relacji transatlantyckich – co zrobi Donald Trump i Unia Europejska? Jaką strategię wobec Europy Środkowej przyjęły Chiny? Jak ograniczyć wpływy Rosji w regionie?

Okiem ekspertów przyglądamy się kwestiom bezpieczeństwa, tego militarnego i tego energetycznego. Przedstawiamy specyfikę i sytuację w poszczególnych państwach regionu, m.in. Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Serbii, Słowenii, Węgier i Ukrainy.

Wśród autorów dziennikarze i współpracownicy „Tygodnika Solidarność” oraz politolodzy, eksperci i uznani publicyści, m.in. Barbara Andrijanić, prof. Marek Jan Chodakiewicz, dr Adam Chmielecki, Piotr Grzybowski, Barbara Michałowska, dr Jan Parys, Paweł Pietkun, prof. Paweł Skibiński, Mariusz Staniszewski, prof. Bostjan M. Turk z Uniwersytetu w Lublanie, Konrad Wernicki.

Wśród autorów także historycy IPN: Adam Hlebowicz, dr Jan Hlebowicz, prof. Mirosław Szumiło.

Partnerem merytorycznym wydania jest Instytut Międzymorza.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe