Ten problem dotyka coraz większą liczbę seniorów. Niepokojące statystyki

Niepokojące statystyki
Jak wynika z raportu „Samotność wśród osób 80+”, przygotowanego w 2023 roku dla Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich przez instytut Pollster, problem samotności wśród najstarszych mieszkańców Polski osiąga skalę społeczną. Mamy do czynienia z cichą, ale bardzo realną epidemią. Raport jasno pokazuje, że 60 proc. osób po osiemdziesiątym roku życia to wdowy i wdowcy, a 58 proc. tej grupy mieszka samotnie. W praktyce oznacza to, że ponad połowa najstarszych Polaków każdego dnia zmaga się z brakiem obecności drugiego człowieka.
To nie są suche statystyki - to konkretne ludzkie historie. Ludzie, którzy nie wychodzą z domu tygodniami. Seniorzy, którzy nie mają z kim porozmawiać, komu powiedzieć „dzień dobry”. I choć w wielu miastach działają kluby seniora, zaledwie 6 proc. osób starszych korzysta z nich regularnie, a aż 13 proc. przyznaje, że nigdy nie opuszcza swojego domu.
- Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka
- Znana imigrantka z Pakistanu groziła, że "jak dostanie niemiecki paszport wykończy Niemców". Właśnie dostała
- Wraca sprawa długu terytorialnego. Będzie korekta granicy z Czechami?
Samotność szkodzi jak nałóg
Warto wiedzieć, że samotność to nie tylko kwestia emocji czy pogorszonego samopoczucia. Ma ona bezpośredni wpływ na zdrowie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje izolację społeczną za czynnik ryzyka równie groźny jak palenie papierosów czy otyłość. Osoby samotne częściej cierpią na depresję, która u seniorów przyjmuje często maskowane formy - zamiast smutku pojawia się apatia, bezsenność, bóle ciała, brak apetytu. Nieleczona depresja prowadzi do jeszcze większego wycofania, a w skrajnych przypadkach do prób samobójczych, które - choć rzadko nagłaśniane - również zdarzają się wśród osób starszych.
Ponadto samotność zwiększa ryzyko chorób serca, demencji, pogarsza odporność i ogólną kondycję fizyczną. Seniorzy częściej zaniedbują leczenie, nie kontrolują stanu zdrowia, nie przyjmują leków zgodnie z zaleceniami.