Region Wielkopolska NSZZ "Solidarność": Klauzule społeczne – stosowane!
W swym wystąpieniu Radny Adam Kośmider (PiS)uzasadniał przyjęcie Uchwały:
Dzięki stosowaniu klauzul społecznych samorządy terytorialne i ich jednostki organizacyjne otrzymały narzędzie uzupełniające aktywizację zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym prowadzoną przez Powiatowe Urzędy Pracy.
Samorządy poprawiają swój wizerunek jako propagatora społecznie odpowiedzialnych działań, w dłuższej perspektywie generują oszczędności środków publicznych przeznaczonych na świadczenie społeczne (zasiłki dla bezrobotnych, świadczenie z pomocy społecznej)
Następnie poproszono o głos Wiceprzewodniczącego Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” Karola Pabisiaka, który powiedział:
„Klauzule społeczne stosowane jako jeden z elementów kryterium zamówień publicznych zwiększają efektywność wydatkowania środków publicznych, generując tzw. społeczną wartość dodaną, (zamówienia i tak muszą zostać zrealizowane, a dzięki klauzulom osiągają dodatkowo korzyści np. zatrudnienie osób bezrobotnych. Promują wśród pracodawców ideę wyrównanych szans i integracji społeczno – zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, wskazują te grupy które wymagają największego wsparcia.”
Wskazywał, że jednym z elementów stosowania klauzuli społecznej winno być kryterium zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Na koniec dodał żartem „Zrobiłem to (kierując pismo do Rady) z myślą o Państwu Radnych, zbliżają się wybory samorządowe i w tym momencie możecie wykazać się wrażliwością społeczną.” Co wzbudziło uśmiechy zgromadzonych osób.
Prezydent Łukasz Borowiak nadmienił, że jednostki samorządowe już stosują klauzule społeczne w postępowaniach. Nie jest to jednak obligatoryjne, a sugestie wskazane przez NSZZ „Solidarność” warte są rozważenia. Jest to jednak związane z regulaminem organizacyjnym urzędu, a to jest kompetencja Prezydenta, a nie Rady, co nie stanowi kolizji w ich stosowaniu (klauzul społecznych).
Uchwałę poparła Radna PL-18 Hanna Kotomska, która jest członkiem NSZZ „Solidarność” mówiąc „Na czerwcowym spotkaniu Pana Prezydenta z Piotrem Dudą Przewodniczącym NSZZ „Solidarność”, podczas trwania obrad Komisji Krajowej w Lesznie, rozmawiano właśnie o stosowaniu klauzul społecznych w zamówieniach publicznych i byliśmy zgodni, że trzeba je stosować.”
Ostatecznie przyjęto Uchwałę w treści:
UCHWAŁA Nr XLII/574/2017 RADY MIEJSKIEJ LESZNA z dnia 30 listopada 2017 roku
w sprawie stanowiska w zakresie stosowania klauzul społecznych w ogólnych zasadach zamówień publicznych realizowanych przez Miasto Leszno.
Na podstawie art. 18 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1875) w związku z art. 22 ust. 2 oraz art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1579) – Rada Miejska Leszna uchwala, co następuje:
§ 1.
Rada Miejska Leszna opowiada się za stosowaniem klauzul społecznych jako dodatkowego kryterium wyboru wykonawcy w ogólnych zasadach zamówień publicznych w Lesznie.
§ 2.
Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Leszna.
Przewodniczący Rady Miejskiej Leszna Sławomir Szczot
Za było 10 radnych, 3 przeciw, 5 wstrzymało się.
NSZZ „Solidarność” Wielkopolska z zadowoleniem przyjęła ten fakt, bo mogła w ten sposób promować ideę stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych. Niewątpliwie dobra współpraca Związku NSZZ „Solidarność” z Radnymi Miasta Leszna i z Przewodniczącym Rady Miejskiej Leszna Sławomirem Szczotem oraz Prezydentem Łukaszem Borowiakiem przyniosła pożądany efekt.
Karol Pabisiak
Wiceprzewodniczący
Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”
Członek Komisji Krajowej