Protest hutników. Piotr Duda: Nie po to wchodziliśmy do Unii, żeby być w niej niewolnikami!

– Doskonale o tym wiemy, że tak zwana polityka klimatyczna to jest jedna wielka ściema. I doskonale wiemy, że to jest biznes i polityka. Nie po to wchodziliśmy ponad 20 lat temu do Unii Europejskiej, żeby być dalej niewolnikami w Unii – powiedział przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas odbywającego się w Warszawie przed Sejmem i przed Kancelarią Premiera protestu hutników w obronie polskiego przemysłu i miejsc pracy.
Piotr Duda Protest hutników. Piotr Duda: Nie po to wchodziliśmy do Unii, żeby być w niej niewolnikami!
Piotr Duda / fot. M. Żegliński

Za naszych braci hutników

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda zwrócił się do uczestników demonstracji w obronie polskiego przemysłu i miejsc pracy słowami:

Szczęść Boże! Witam i pozdrawiam bardzo serdecznie całą brać hutniczą, bliską memu sercu. Pozdrawiam jak zawsze niezawodnych górników, energetyków, nauczycieli i wszystkie pozostałe branże, które mają w sercu solidarność, tę solidarność zawodową.

Podkreślił, że demonstrujący znaleźli się przed siedzibą premiera, aby zaprotestować i wstawić się za szeroko rozumianym przemysłem hutniczym.

Za naszych braci hutników, którzy walczą o swoje miejsca pracy. Nie boję się użyć słowa, walczą o przetrwanie

– wskazał Piotr Duda.

Brak dialogu społecznego

Szef Solidarności przypomniał, że w ostatnich 35 latach przed budynkiem KPRM-u odbyły się setki, jeśli nie tysiące protestów. Stwierdził, iż jest to dowód na brak dialogu społecznego.

Brak prawdziwego dialogu społecznego, bo ten dialog był zawsze dialogiem pozorowanym. Politycy tylko mają pełne gęby frazesów, mówiąc o tym, że istnieje dialog, dialog społeczny, dialog obywatelski, a tak faktycznie z tego dialogu nic nie wynika. Bo gdyby była prawdziwa rozmowa z hutnikami, dzisiaj by tej demonstracji nie było

– podkreślił.

Przypomniał, że na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, na którym miały być dyskutowane sprawy dotyczące hutnictwa, na 15 ministrów konstytucyjnych, którzy wchodzą w skład RDS-u, nie było nikogo.

To jest pokazanie prawdziwego "dialogu" ze strony rządu pana premiera Tuska

– zaznaczył.

"Walczycie o wszystko"

Piotr Duda przypomniał, że polityka klimatyczna zabija polskie hutnictwo, rolnictwo, górnictwo i energetykę. 

Moi drodzy, walczycie o wszystko. Walczycie o swoją matkę żywicielkę, jaką jest huta. Walczycie o miejsca pracy okołohutnicze. Ale walczycie także o byt swoich rodzin. Początek lat dziewięćdziesiątych: 154 tysiące zatrudnionych w samym hutnictwie. Dzisiaj: niecałe 21 tysięcy, z otoczeniem: 200 tysięcy. Walczymy o to, aby jeszcze pozostały jakiekolwiek huty w naszym kraju. A jest ich osiem. Dlatego musimy walczyć o to, aby przetrwać. Bo jeżeli nie damy rady, to rząd na pewno nie zdoła tego zatrzymać. To się dzieje na poziomie europejskim. Mimo to, że dwa razy pisałem do pani szefowej Komisji Europejskiej o to, aby zatrzymała ten zły trend i zatrzymała tzw. program emisji CO2, nie posłuchała. Uważała, że to jest bardzo ważna rola Komisji Europejskiej i taką politykę będzie uprawiać Komisja Europejska. My mówimy: Nie! Musimy to zatrzymać!

– zaapelował szef Solidarności, wyrażając wdzięczność dla zgromadzonych za udział w demonstracji.

Bardzo dziękuję, że jesteście. Że jesteście i walczycie o swoje. Ja wiem, że może nie ta, może kolejna, może piąta, dziesiąta, piętnasta demonstracja nic nie przyniesie, ale w konsekwencji i tak, moi drodzy, wygramy. Tylko musimy być razem!

– stwierdził, przypominając wygrane przez Solidarność sprawy, takie jak wiek emerytalny. Zaapelował o zbieranie podpisów w sprawie wniosku o referendum dotyczącego Zielonego Ładu.

Podpisujcie się w zakładach pracy. To nic nie kosztuje. To jest bardzo ważne, bo wtedy odbędzie się duża debata na forum Sejmu. Tego pan marszałek Hołownia nam nie może odmówić. Mam nadzieję, że Sejm wreszcie dojdzie do wniosku, że po raz pierwszy od 1989 roku odbędzie się referendum obywatelskie. I tego musimy się domagać, a oprócz tego protestować, protestować, protestować

– podkreślił Piotr Duda.

To jest nasza odpowiedzialność za nasze zakłady pracy, za nasze huty. Dziwię się rządzącym, że są takimi frajerami. Bo my doskonale o tym wiemy, że tak zwana polityka klimatyczna to jest jedna wielka ściema. I doskonale wiemy, że to jest biznes i polityka. Na tym mają tylko wygrać Francuzi i Niemcy. I my na to nie możemy pozwolić. Nie po to wchodziliśmy ponad 20 lat temu do Unii Europejskiej, żeby być dalej niewolnikami w Unii

– zaznaczył.

Mówią o tym, że płonie planeta, a 18 maja na wybory szliśmy w puchowych kurtkach

– dodał.


 

POLECANE
Komunikat dla mieszkańców woj. opolskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. opolskiego

W Pokoju pod Opolem w czwartek rozpoczyna się XXII Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. C. M. von Webera. Podczas trwającego trzy dni festiwalu koncerty muzyki klasyczne odbędą się m.in. na terenie odrestaurowanego parku, którego historia sięga XVIII wieku.

Nowe doniesienia z Pałacu Kensington. Chodzi o księżną Kate Wiadomości
Nowe doniesienia z Pałacu Kensington. Chodzi o księżną Kate

Pałac Kensington przekazał, że księżna Kate nie weźmie udziału w tegorocznych wyścigach Royal Ascot. Choć jeszcze niedawno planowano jej obecność u boku księcia Williama, ostatecznie zrezygnowano z tego wystąpienia.

Boże Ciało na Wawelu. Bp Zając: Eucharystia karmi nas odrobiną chleba i daje moc Wiadomości
Boże Ciało na Wawelu. Bp Zając: Eucharystia karmi nas odrobiną chleba i daje moc

Wierni kościoła katolickiego świętują dziś Boże Ciało czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W Krakowie główne uroczystości odbyły się na Wawelu. Bp Jan Zając w czasie homilii nawiązał do cudownego rozmnożenia chleba odczytywanego dziś podczas liturgii. – Jezus nigdy nie zrezygnuje z niesienia pomocy — jest przecież „Bogiem z nami” - mówił krakowski biskup pomocniczy senior. 

Sędzia wytatuowała sobie logo Iustitii. Symbol przynależności do subkultury, czy zagrożenie niezależności? [FOTO] tylko u nas
Sędzia wytatuowała sobie logo Iustitii. Symbol przynależności do subkultury, czy zagrożenie niezależności? [FOTO]

Wczoraj żartobliwie zasugerowałam, że może za niestosowanie się do wykładni justicji należałoby wprowadzić obowiązek tatuażu z logo stowarzyszenia.

Uroczystości Bożego Ciała. Abp Wojciech Polak: Zapominamy o karmieniu naszego życia mocą Eucharystii Wiadomości
Uroczystości Bożego Ciała. Abp Wojciech Polak: Zapominamy o karmieniu naszego życia mocą Eucharystii

Kościół żyje dzięki Eucharystii. Nie dzięki sobie. Nie dzięki biskupowi, księżom, siostrom - mówił w homilii w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w gnieźnieńskiej katedrze prymas Polski abp Wojciech Polak.

Realista i wizjoner. Za nami premiera książki o Jarosławie Kaczyńskim, pod redakcją Adama Chmieleckiego i Jana Drausa Wiadomości
"Realista i wizjoner". Za nami premiera książki o Jarosławie Kaczyńskim, pod redakcją Adama Chmieleckiego i Jana Drausa

Wczoraj, w dniu 76. urodzin Jarosława Kaczyńskiego, w Krakowie odbyła się premiera książki pt.: "Jarosław Kaczyński. Realista i wizjoner", pod redakcją Adama Chmieleckiego i Jana Drausa.

Kuriozalne wypowiedzi w TVP. Czy można przyjąć zaprzysiężenie prezydenta?  z ostatniej chwili
Kuriozalne wypowiedzi w TVP. "Czy można przyjąć zaprzysiężenie prezydenta?"

Do kuriozalnych wniosków dochodzili wczoraj rozmówcy w TVP, prof. Marek Safjan i prowadząca program Dorota Wysocka-Schnepf. Były prezes TK i sędzia TSUE stwierdził "nie ma podstawy do tego, by przyjmować zaprzysiężenie prezydenta". A dziennikarka wtórowała mu, zastanawiając się, czy w ogóle można już mówić o wybranym prezydencie elekcie. Obserwatorzy wskazują jednak na zaskakującą zmianę opinii prawnika w porównaniu z tym, co mówił jeszcze kilka miesięcy temu. 

Niemcy tracą Chiny tylko u nas
Niemcy tracą Chiny

Niemiecka gospodarka jest silnie reprezentowana w Chinach, zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym. Koncerny takie jak Volkswagen, BMW i Mercedes-Benz zainwestowały miliardy euro w rozwój lokalnych mocy produkcyjnych. Na przykład Volkswagen posiada ponad 30 fabryk w Chinach i ma tam około 15 procent udziału w rynku. Rośnie jednak konkurencja ze strony lokalnych producentów, takich jak BYD, który zdobywa punkty dzięki tanim pojazdom elektrycznym. Dostawcy tacy jak Bosch i BASF są również mocno zaangażowani, a BASF buduje ogromny kompleks chemiczny w Guangdong.

Trump waha się, czy zaatakować Iran. Jaki byłby cel nalotów USA? z ostatniej chwili
Trump waha się, czy zaatakować Iran. Jaki byłby cel nalotów USA?

Prezydent USA Donald Trump wciąż nie podjął decyzji w sprawie ataku na Iran, bo zastanawia się, czy bomby penetrujące rzeczywiście zdołają zniszczyć irański podziemny obiekt nuklearny - napisał w środę Axios, powołując się na doradców amerykańskiego przywódcy.

Tragiczny pożar w Rzeszowie. Zginęła nastolatka Wiadomości
Tragiczny pożar w Rzeszowie. Zginęła nastolatka

Do tragicznego w skutkach pożaru doszło w środę wieczorem w Rzeszowie. Z płonącego mieszkania strażacy zdołali wyprowadzić  69-letniego mężczyznę, niestety, nie udało się uratować 14-letniej mieszkanki bloku.   

REKLAMA

Protest hutników. Piotr Duda: Nie po to wchodziliśmy do Unii, żeby być w niej niewolnikami!

– Doskonale o tym wiemy, że tak zwana polityka klimatyczna to jest jedna wielka ściema. I doskonale wiemy, że to jest biznes i polityka. Nie po to wchodziliśmy ponad 20 lat temu do Unii Europejskiej, żeby być dalej niewolnikami w Unii – powiedział przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas odbywającego się w Warszawie przed Sejmem i przed Kancelarią Premiera protestu hutników w obronie polskiego przemysłu i miejsc pracy.
Piotr Duda Protest hutników. Piotr Duda: Nie po to wchodziliśmy do Unii, żeby być w niej niewolnikami!
Piotr Duda / fot. M. Żegliński

Za naszych braci hutników

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda zwrócił się do uczestników demonstracji w obronie polskiego przemysłu i miejsc pracy słowami:

Szczęść Boże! Witam i pozdrawiam bardzo serdecznie całą brać hutniczą, bliską memu sercu. Pozdrawiam jak zawsze niezawodnych górników, energetyków, nauczycieli i wszystkie pozostałe branże, które mają w sercu solidarność, tę solidarność zawodową.

Podkreślił, że demonstrujący znaleźli się przed siedzibą premiera, aby zaprotestować i wstawić się za szeroko rozumianym przemysłem hutniczym.

Za naszych braci hutników, którzy walczą o swoje miejsca pracy. Nie boję się użyć słowa, walczą o przetrwanie

– wskazał Piotr Duda.

Brak dialogu społecznego

Szef Solidarności przypomniał, że w ostatnich 35 latach przed budynkiem KPRM-u odbyły się setki, jeśli nie tysiące protestów. Stwierdził, iż jest to dowód na brak dialogu społecznego.

Brak prawdziwego dialogu społecznego, bo ten dialog był zawsze dialogiem pozorowanym. Politycy tylko mają pełne gęby frazesów, mówiąc o tym, że istnieje dialog, dialog społeczny, dialog obywatelski, a tak faktycznie z tego dialogu nic nie wynika. Bo gdyby była prawdziwa rozmowa z hutnikami, dzisiaj by tej demonstracji nie było

– podkreślił.

Przypomniał, że na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, na którym miały być dyskutowane sprawy dotyczące hutnictwa, na 15 ministrów konstytucyjnych, którzy wchodzą w skład RDS-u, nie było nikogo.

To jest pokazanie prawdziwego "dialogu" ze strony rządu pana premiera Tuska

– zaznaczył.

"Walczycie o wszystko"

Piotr Duda przypomniał, że polityka klimatyczna zabija polskie hutnictwo, rolnictwo, górnictwo i energetykę. 

Moi drodzy, walczycie o wszystko. Walczycie o swoją matkę żywicielkę, jaką jest huta. Walczycie o miejsca pracy okołohutnicze. Ale walczycie także o byt swoich rodzin. Początek lat dziewięćdziesiątych: 154 tysiące zatrudnionych w samym hutnictwie. Dzisiaj: niecałe 21 tysięcy, z otoczeniem: 200 tysięcy. Walczymy o to, aby jeszcze pozostały jakiekolwiek huty w naszym kraju. A jest ich osiem. Dlatego musimy walczyć o to, aby przetrwać. Bo jeżeli nie damy rady, to rząd na pewno nie zdoła tego zatrzymać. To się dzieje na poziomie europejskim. Mimo to, że dwa razy pisałem do pani szefowej Komisji Europejskiej o to, aby zatrzymała ten zły trend i zatrzymała tzw. program emisji CO2, nie posłuchała. Uważała, że to jest bardzo ważna rola Komisji Europejskiej i taką politykę będzie uprawiać Komisja Europejska. My mówimy: Nie! Musimy to zatrzymać!

– zaapelował szef Solidarności, wyrażając wdzięczność dla zgromadzonych za udział w demonstracji.

Bardzo dziękuję, że jesteście. Że jesteście i walczycie o swoje. Ja wiem, że może nie ta, może kolejna, może piąta, dziesiąta, piętnasta demonstracja nic nie przyniesie, ale w konsekwencji i tak, moi drodzy, wygramy. Tylko musimy być razem!

– stwierdził, przypominając wygrane przez Solidarność sprawy, takie jak wiek emerytalny. Zaapelował o zbieranie podpisów w sprawie wniosku o referendum dotyczącego Zielonego Ładu.

Podpisujcie się w zakładach pracy. To nic nie kosztuje. To jest bardzo ważne, bo wtedy odbędzie się duża debata na forum Sejmu. Tego pan marszałek Hołownia nam nie może odmówić. Mam nadzieję, że Sejm wreszcie dojdzie do wniosku, że po raz pierwszy od 1989 roku odbędzie się referendum obywatelskie. I tego musimy się domagać, a oprócz tego protestować, protestować, protestować

– podkreślił Piotr Duda.

To jest nasza odpowiedzialność za nasze zakłady pracy, za nasze huty. Dziwię się rządzącym, że są takimi frajerami. Bo my doskonale o tym wiemy, że tak zwana polityka klimatyczna to jest jedna wielka ściema. I doskonale wiemy, że to jest biznes i polityka. Na tym mają tylko wygrać Francuzi i Niemcy. I my na to nie możemy pozwolić. Nie po to wchodziliśmy ponad 20 lat temu do Unii Europejskiej, żeby być dalej niewolnikami w Unii

– zaznaczył.

Mówią o tym, że płonie planeta, a 18 maja na wybory szliśmy w puchowych kurtkach

– dodał.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe