''Nie ma nic mądrzejszego niż walka o wolność''. Za nami koncert jubileuszowy łódzkiej Solidarności

W związku z przypadającą w tym roku 45. rocznicą powstania NSZZ ''Solidarność'' Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ ''Solidarność'' zorganizował w dniu 14 czerwca br. koncert jubileuszowy dla członków i sympatyków Związku wraz z rodzinami. Koncert odbył się w Łodzi na terenie Klubu Sportowego ''Społem''.
Koncert z okazji 45. rocznicy powstania NSZZ
Koncert z okazji 45. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" w Łodzi / fot. NSZZ "S" Region Ziemia Łódzka

Gości przywitał przewodniczący łódzkiej Solidarności Waldemar Krenc wraz z pierwszym przewodniczącym łódzkiej Solidarności Andrzejem Słowikiem, a większość występujących artystów przekazywała patriotyczne treści nawiązujące do naszej historii. Przytaczano fakty historyczne, nazwiska wielkich Polaków. Wspólnie nawet zarecytowano wiersz Władysława Bełzy pt. ''Kto Ty jesteś, Polak mały''. Podczas występów w tle przedstawiano fotografie przedstawiające historię łódzkiej Solidarności, czyli od 1980 roku do dnia dzisiejszego.

Porcja energii

Koncert rozpoczęła kapela podwórkowa Bigiel Banda. Grupa składa się z łódzkich artystów, których marzeniem jest nadanie drugiego życia piosenkom i pieśniom łódzkich fabryk, podwórek czy kabaretów. Zdecydowana większość utworów pochodzi z czasów rozkwitu ''ziemi obiecanej''. W trakcie występu usłyszeliśmy zarówno piosenki przedwojennego kabaretu, autorstwa Juliana Tuwima, jak i piosenki anonimowych twórców rodem z Rynku Bałuckiego czy warszawskiej Pragi. Artyści między utworami, a nawet w ich trakcie (sic!) prowadzili dialog między sobą, nie pomijając przy tym publiczności. Widzowie otrzymali dużą porcję energii, dobrej zabawy, a nawet tańca!

''Nie ma nic mądrzejszego niż walka o wolność''

Kolejnym wykonawcą był artysta, którego nie mogło zabraknąć na jubileuszu łódzkiej Solidarności, czyli Jan Pietrzak – bard Solidarności, autor tysięcy piosenek i monologów, w tym autor hymnu ''Żeby Polska była Polską''. J. Pietrzak na łódzkiej scenie nie tylko śpiewał, ale również z dużą dozą humoru komentował realia minionego ustroju czy też obecne nastroje społeczeństwa, czym co chwila wzbudzał na przemian oklaski i salwy śmiechu. Wśród prezentowanych utworów nie mogło też zabraknąć patriotycznej pieśni ''Żeby Polska była Polską'', którą zebrani odśpiewali na stojąco wspólnie z artystami. Artyście towarzyszył zespół Zayazd oraz Bartłomiej Kurowski, młody artysta śpiewający gównie pieśni patriotyczne. Na koniec Jan Pietrzak podziękował ludziom Solidarności za działalność, mówiąc: ''Nie ma nic mądrzejszego niż walka o wolność''.

Cztery godziny dobrej zabawy

Po Janie Pietrzaku na scenie pojawił się Adam Nowak, były działacz łódzkiej Solidarności w Zakładach Przemysłu Wełnianego im. Barlickiego w Łodzi. W okresie stanu wojennego w 1982 r. został powołany na ćwiczenia wojskowe rezerwistów do Wojskowego Obozu Specjalnego w Chełmnie. W ten sposób odizolowywano przeciwników politycznych. To również była forma walki z opozycją i represją polityczną. Adam podczas występu zaśpiewał piosenki, które stworzył w okresie internowania. Obecnie A. Nowak zajmuje się nagłaśnianiem imprez, w tym również uroczystości organizowanych przez łódzką Solidarność.

Na koniec wystąpił Basti – raper urodzony w Łodzi, zajmujący się tworzeniem muzyki o różnej tematyce, a w szczególności patriotycznej, niepoprawnej politycznie. Poprzez swoje teksty wyraża, a wręcz manifestuje swoje zdanie i swój pogląd na pewne sprawy. Na scenie towarzyszyli mu przyjaciele, również raperzy. Jednym z utworów, który zaprezentowali artyści, była piosenka ''Było takie miejsce'', która opowiada o obozie stworzonym przez Niemców w czasie okupacji przy ul. Przemysłowej w Łodzi. W innym utworze Basti wraz z przyjaciółmi zaśpiewał o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Wszystkie utwory zaprezentowane na scenie były przesiąknięte patriotyzmem i troską o Polskę, a dodatkowo wyjątkowo energetyczne, które wręcz porwały publiczność do wspólnego śpiewania refrenów wraz z artystami.

Koncert jubileuszowy trwał ponad cztery godziny. Pogoda dopisała. Atmosfera była wspaniała, było miło, sympatycznie i tanecznie. Było też coś dla ciała, gdyż dla wszystkich obecnych na koncercie serwowana była wyjątkowo smaczna grochówka.

Piknik rodzinny

Przed koncertem na terenie Klubu Sportowego ''SPOŁEM'' w Łodzi odbył się PIKNIK RODZINNY zorganizowany przez Łódzkie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu, Turystyki i Rekreacji przy współudziale organizacji zakładowych NSZZ ''Solidarność'' w Miejskim Zespole Żłobków w Łodzi, Zarządzie Lokali Miejskich, Hutchinson I, Hutchinson II, Aquinos Bedding Poland, MEFA, TRUVANT, Bosh oraz Uniwersytetu Łódzkiego.

To już kolejna edycja tego wydarzenia. Łódzkie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu, Turystyki i Rekreacji zorganizowało piknik dla dzieci już po raz dziewiąty, a po raz szósty przy współudziale NSZZ ''Solidarność''. Prezesem Stowarzyszenia jest Piotr Ścieśko, będący jednocześnie zastępcą przewodniczącego łódzkiej Solidarności. Tegoroczną imprezę zorganizowano z okazji Dnia Dziecka i 45-lecia NSZZ ''Solidarność''. Bilety wstępu wykupiło ponad 900 osób.

Dopisała pogoda. Było mnóstwo atrakcji: dmuchane zjeżdżalnie, tory przeszkód i zamki, bańki, zjeżdżalnie, karuzela, kule wodne, łódeczki i fotobudka, w której każdy uczestnik mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia. Malowanie twarzy i tatuaże cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Była strefa sportu, m.in.: zapasy, boks, badminton, strzelanie z łuku, piłka nożna, wspinaczki organizowane przez strażaków. Były pokazy udzielania pierwszej pomocy organizowane przez studentów Uniwersytetu Łódzkiego pod nadzorem WSRM. Był salon piękności – malowanie twarzy i tatuaże, dzieci robiły lalki z papieru. Była strefa posiłków: grill, zupa, pajda ze smalcem, kącik słodkości z ciastem i jabłkami, naleśniki, wata cukrowa, popcorn. Każde dziecko znalazło coś dla siebie.

Zaangażowanie dzieci było bardzo widoczne. Za udział w zabawie czy konkursie każde dziecko otrzymywało pieczątkę. Wypełnione piętnastoma pieczątkami karty wrzucano do urny, a na koniec pikniku karty brały udział w losowaniu. Zwycięzca otrzymał bezpłatny bilet wstępu dla całej rodziny do największego parku rozrywki w Polsce – Energylandia. Nagrodą za II i III miejsce były bilety wstępu dla całej rodziny do Ogrodu Zoologicznego w Borysewie. Wylosowano też 9 nagród pocieszenia.

"Cieszą nas uśmiechnięte, radosne dziecięce buzie!"

– Cieszymy się, że Organizacje Zakładowe NSZZ ''Solidarność'' chętnie włączają się do organizacji pikników – mówi organizator Piotr Ścieśko. – Tego typu wydarzenia są, moim zdaniem, bardzo potrzebne, aby zaszczepić w młodym pokoleniu ideały Solidarności i uświadomić ich, że związek zawodowy Solidarność jest i działa! Chcemy też zachęcić dzieci do aktywności fizycznej. Cieszą nas uśmiechnięte, radosne dziecięce buzie! Te działania są również formą prewencji przeciwko uzależnieniom od internetu u dzieci, a u starszych również od alkoholu i narkotyków – podsumowuje Piotr Ścieśko.

Dzięki wsparciu Nadleśnictwa Brzeziny i Nadleśnictwa Grotniki w naszym pikniku wzięło udział 40 podopiecznych łódzkich placówek opiekuńczo-wychowawczych. Uczestnicy mogli skosztować pysznej zupy przygotowanej przez restaurację Rzemiosło Smaku w Spale.

– Bardzo serdecznie dziękuję za udział wszystkim obecnym – mówi Bernadeta Walczak-Sztenbart, wiceprezes Łódzkiego Stowarzyszenia Kultury Fizycznej, Sportu, Turystyki i Rekreacji. – Zachęcamy też w roku przyszłym do udziału w Pikniku Rodzinnym. Dzieci są naszą przyszłością. Do zobaczenia za rok!


 

POLECANE
Jeśli chcesz mieć wpływ na szkołę swojego dziecka, warto być w radzie rodziców tylko u nas
Jeśli chcesz mieć wpływ na szkołę swojego dziecka, warto być w radzie rodziców

Wojciech Starzyński, założyciel i wieloletni prezes Fundacji „Rodzice Szkole”, współtwórca polskiej edukacji niepublicznej, promotor praw rodziców w szkole, opowiada o działalności rad rodziców, polskiej edukacji i polityce prorodzinnej.

70-latka wjechała w ogródek kawiarniany. Jedna osoba ranna Wiadomości
70-latka wjechała w ogródek kawiarniany. Jedna osoba ranna

70-letnia kobieta, kierująca samochodem marki BMW, wjechała we wtorek wieczorem w jeden z ogródków kawiarnianych przy ul. Krupniczej w centrum Krakowa. W wyniku zdarzenia poszkodowana została 41-letnia klientka lokalu - turystka. Trafiła ona do szpitala, jej życie nie jest zagrożone.

Trump stawia Putina pod ścianą tylko u nas
Trump stawia Putina pod ścianą

Lepiej późno, niż wcale. Takie słowa przychodzą na myśl, po tym jak Donald Trump postawił ultimatum Władimirowi Putinowi: 50 dni żeby zawrzeć rozejm z Ukrainą, w innym wypadku sankcje, które zatopią rosyjską gospodarkę. Inaczej nie da się nazwać pomysłu sięgających nawet 100% ceł nie tylko na Rosję, ale też kraje, które kupują od niej ropę (czyli przede wszystkim Chiny i Indie).

Strasznie boli. Lech Wałęsa przerwał milczenie po przebytej operacji Wiadomości
"Strasznie boli". Lech Wałęsa przerwał milczenie po przebytej operacji

Lech Wałęsa zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Były prezydent Polski niedawno przeszedł operację barku, która miała przynieść ulgę, jednak – jak sam przyznał – efekty są odwrotne. W najnowszym wywiadzie polityk powiedział otwarcie o bólu, który towarzyszy mu każdego dnia.

Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie

Nowe szczegóły dotyczące królewskiej wizyty na Jersey ujrzały światło dzienne. Okazuje się, że latem ubiegłego roku król Karol III i królowa Camilla zostali nagłe ewakuowani z publicznego wydarzenia z powodu podejrzenia zagrożenia bezpieczeństwa. O całej sytuacji poinformowano dopiero teraz.

Straż Graniczna zawróciła migranta do Niemiec. Mamy nagranie tylko u nas
Straż Graniczna zawróciła migranta do Niemiec. Mamy nagranie

Ruch Obrony Granic zarejestrował w Słubicach, jak Straż Graniczna nie wpuściła do Polski cudzoziemca, który przybył z Niemiec. Wolontariusze chwalą działanie SG, jednocześnie zaznaczają, że potrzeby są dużo większe. 

Węgry: Policja wszczęła dochodzenie wobec Grety Thunberg z ostatniej chwili
Węgry: Policja wszczęła dochodzenie wobec Grety Thunberg

Komenda policji w Budapeszcie wszczęła dochodzenie przeciwko szwedzkiej aktywistce Grecie Thunberg - poinformował we wtorek portal 444. 22-latka wzięła udział w organizowanej pod koniec czerwca w węgierskiej stolicy Paradzie Równości - wydarzeniu zakazanym przez lokalną policję.

Ważna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. Ten przepis mógł doprowadzić do zablokowania TK z ostatniej chwili
Ważna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. "Ten przepis mógł doprowadzić do zablokowania TK"

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisu określającego pełen skład TK jako minimum 11 sędziów. Wniosek w sprawie pełnego składu Trybunału skierował jeszcze w 2023 roku Mateusz Morawiecki – wówczas szef rządu.

Wydawca Raportu Pileckiego: nie mogę milczeć wobec wypowiedzi Grzegorza Brauna tylko u nas
Wydawca Raportu Pileckiego: nie mogę milczeć wobec wypowiedzi Grzegorza Brauna

Jako wydawca Raportów Witolda Pileckiego nie mogę pozostać obojętny wobec wypowiedzi posła Grzegorza Brauna, które padły w rozmowie z Janem Pospieszalskim.

Nie żyje były muzyk zespołu Blue Café z ostatniej chwili
Nie żyje były muzyk zespołu Blue Café

Nie żyje Łukasz Moszczyński, perkusista znany m.in. z występów z zespołem Blue Café. O jego śmierci poinformował dziennikarz muzyczny Szymon Stellmaszczyk, prowadzący profil „Let’s Talk About ESC”. Muzyk odszedł 1 czerwca 2024 roku, jednak informacja ta dotarła do szerszego grona dopiero po miesiącu.

REKLAMA

''Nie ma nic mądrzejszego niż walka o wolność''. Za nami koncert jubileuszowy łódzkiej Solidarności

W związku z przypadającą w tym roku 45. rocznicą powstania NSZZ ''Solidarność'' Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ ''Solidarność'' zorganizował w dniu 14 czerwca br. koncert jubileuszowy dla członków i sympatyków Związku wraz z rodzinami. Koncert odbył się w Łodzi na terenie Klubu Sportowego ''Społem''.
Koncert z okazji 45. rocznicy powstania NSZZ
Koncert z okazji 45. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" w Łodzi / fot. NSZZ "S" Region Ziemia Łódzka

Gości przywitał przewodniczący łódzkiej Solidarności Waldemar Krenc wraz z pierwszym przewodniczącym łódzkiej Solidarności Andrzejem Słowikiem, a większość występujących artystów przekazywała patriotyczne treści nawiązujące do naszej historii. Przytaczano fakty historyczne, nazwiska wielkich Polaków. Wspólnie nawet zarecytowano wiersz Władysława Bełzy pt. ''Kto Ty jesteś, Polak mały''. Podczas występów w tle przedstawiano fotografie przedstawiające historię łódzkiej Solidarności, czyli od 1980 roku do dnia dzisiejszego.

Porcja energii

Koncert rozpoczęła kapela podwórkowa Bigiel Banda. Grupa składa się z łódzkich artystów, których marzeniem jest nadanie drugiego życia piosenkom i pieśniom łódzkich fabryk, podwórek czy kabaretów. Zdecydowana większość utworów pochodzi z czasów rozkwitu ''ziemi obiecanej''. W trakcie występu usłyszeliśmy zarówno piosenki przedwojennego kabaretu, autorstwa Juliana Tuwima, jak i piosenki anonimowych twórców rodem z Rynku Bałuckiego czy warszawskiej Pragi. Artyści między utworami, a nawet w ich trakcie (sic!) prowadzili dialog między sobą, nie pomijając przy tym publiczności. Widzowie otrzymali dużą porcję energii, dobrej zabawy, a nawet tańca!

''Nie ma nic mądrzejszego niż walka o wolność''

Kolejnym wykonawcą był artysta, którego nie mogło zabraknąć na jubileuszu łódzkiej Solidarności, czyli Jan Pietrzak – bard Solidarności, autor tysięcy piosenek i monologów, w tym autor hymnu ''Żeby Polska była Polską''. J. Pietrzak na łódzkiej scenie nie tylko śpiewał, ale również z dużą dozą humoru komentował realia minionego ustroju czy też obecne nastroje społeczeństwa, czym co chwila wzbudzał na przemian oklaski i salwy śmiechu. Wśród prezentowanych utworów nie mogło też zabraknąć patriotycznej pieśni ''Żeby Polska była Polską'', którą zebrani odśpiewali na stojąco wspólnie z artystami. Artyście towarzyszył zespół Zayazd oraz Bartłomiej Kurowski, młody artysta śpiewający gównie pieśni patriotyczne. Na koniec Jan Pietrzak podziękował ludziom Solidarności za działalność, mówiąc: ''Nie ma nic mądrzejszego niż walka o wolność''.

Cztery godziny dobrej zabawy

Po Janie Pietrzaku na scenie pojawił się Adam Nowak, były działacz łódzkiej Solidarności w Zakładach Przemysłu Wełnianego im. Barlickiego w Łodzi. W okresie stanu wojennego w 1982 r. został powołany na ćwiczenia wojskowe rezerwistów do Wojskowego Obozu Specjalnego w Chełmnie. W ten sposób odizolowywano przeciwników politycznych. To również była forma walki z opozycją i represją polityczną. Adam podczas występu zaśpiewał piosenki, które stworzył w okresie internowania. Obecnie A. Nowak zajmuje się nagłaśnianiem imprez, w tym również uroczystości organizowanych przez łódzką Solidarność.

Na koniec wystąpił Basti – raper urodzony w Łodzi, zajmujący się tworzeniem muzyki o różnej tematyce, a w szczególności patriotycznej, niepoprawnej politycznie. Poprzez swoje teksty wyraża, a wręcz manifestuje swoje zdanie i swój pogląd na pewne sprawy. Na scenie towarzyszyli mu przyjaciele, również raperzy. Jednym z utworów, który zaprezentowali artyści, była piosenka ''Było takie miejsce'', która opowiada o obozie stworzonym przez Niemców w czasie okupacji przy ul. Przemysłowej w Łodzi. W innym utworze Basti wraz z przyjaciółmi zaśpiewał o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Wszystkie utwory zaprezentowane na scenie były przesiąknięte patriotyzmem i troską o Polskę, a dodatkowo wyjątkowo energetyczne, które wręcz porwały publiczność do wspólnego śpiewania refrenów wraz z artystami.

Koncert jubileuszowy trwał ponad cztery godziny. Pogoda dopisała. Atmosfera była wspaniała, było miło, sympatycznie i tanecznie. Było też coś dla ciała, gdyż dla wszystkich obecnych na koncercie serwowana była wyjątkowo smaczna grochówka.

Piknik rodzinny

Przed koncertem na terenie Klubu Sportowego ''SPOŁEM'' w Łodzi odbył się PIKNIK RODZINNY zorganizowany przez Łódzkie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu, Turystyki i Rekreacji przy współudziale organizacji zakładowych NSZZ ''Solidarność'' w Miejskim Zespole Żłobków w Łodzi, Zarządzie Lokali Miejskich, Hutchinson I, Hutchinson II, Aquinos Bedding Poland, MEFA, TRUVANT, Bosh oraz Uniwersytetu Łódzkiego.

To już kolejna edycja tego wydarzenia. Łódzkie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu, Turystyki i Rekreacji zorganizowało piknik dla dzieci już po raz dziewiąty, a po raz szósty przy współudziale NSZZ ''Solidarność''. Prezesem Stowarzyszenia jest Piotr Ścieśko, będący jednocześnie zastępcą przewodniczącego łódzkiej Solidarności. Tegoroczną imprezę zorganizowano z okazji Dnia Dziecka i 45-lecia NSZZ ''Solidarność''. Bilety wstępu wykupiło ponad 900 osób.

Dopisała pogoda. Było mnóstwo atrakcji: dmuchane zjeżdżalnie, tory przeszkód i zamki, bańki, zjeżdżalnie, karuzela, kule wodne, łódeczki i fotobudka, w której każdy uczestnik mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia. Malowanie twarzy i tatuaże cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Była strefa sportu, m.in.: zapasy, boks, badminton, strzelanie z łuku, piłka nożna, wspinaczki organizowane przez strażaków. Były pokazy udzielania pierwszej pomocy organizowane przez studentów Uniwersytetu Łódzkiego pod nadzorem WSRM. Był salon piękności – malowanie twarzy i tatuaże, dzieci robiły lalki z papieru. Była strefa posiłków: grill, zupa, pajda ze smalcem, kącik słodkości z ciastem i jabłkami, naleśniki, wata cukrowa, popcorn. Każde dziecko znalazło coś dla siebie.

Zaangażowanie dzieci było bardzo widoczne. Za udział w zabawie czy konkursie każde dziecko otrzymywało pieczątkę. Wypełnione piętnastoma pieczątkami karty wrzucano do urny, a na koniec pikniku karty brały udział w losowaniu. Zwycięzca otrzymał bezpłatny bilet wstępu dla całej rodziny do największego parku rozrywki w Polsce – Energylandia. Nagrodą za II i III miejsce były bilety wstępu dla całej rodziny do Ogrodu Zoologicznego w Borysewie. Wylosowano też 9 nagród pocieszenia.

"Cieszą nas uśmiechnięte, radosne dziecięce buzie!"

– Cieszymy się, że Organizacje Zakładowe NSZZ ''Solidarność'' chętnie włączają się do organizacji pikników – mówi organizator Piotr Ścieśko. – Tego typu wydarzenia są, moim zdaniem, bardzo potrzebne, aby zaszczepić w młodym pokoleniu ideały Solidarności i uświadomić ich, że związek zawodowy Solidarność jest i działa! Chcemy też zachęcić dzieci do aktywności fizycznej. Cieszą nas uśmiechnięte, radosne dziecięce buzie! Te działania są również formą prewencji przeciwko uzależnieniom od internetu u dzieci, a u starszych również od alkoholu i narkotyków – podsumowuje Piotr Ścieśko.

Dzięki wsparciu Nadleśnictwa Brzeziny i Nadleśnictwa Grotniki w naszym pikniku wzięło udział 40 podopiecznych łódzkich placówek opiekuńczo-wychowawczych. Uczestnicy mogli skosztować pysznej zupy przygotowanej przez restaurację Rzemiosło Smaku w Spale.

– Bardzo serdecznie dziękuję za udział wszystkim obecnym – mówi Bernadeta Walczak-Sztenbart, wiceprezes Łódzkiego Stowarzyszenia Kultury Fizycznej, Sportu, Turystyki i Rekreacji. – Zachęcamy też w roku przyszłym do udziału w Pikniku Rodzinnym. Dzieci są naszą przyszłością. Do zobaczenia za rok!



 

Polecane
Emerytury
Stażowe
-->