Piotr Duda: Jako przewodniczący RDS staram się być aktywny wszędzie tam, gdzie występują problemy pracownicze

Jako przewodniczący RDS staram się zawsze być aktywny we wszystkich obszarach, w których występują jakiekolwiek problemy pracownicze - mówił dziś w Senacie Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" i przewodniczący Rady Dialogu Społecznego.
Piotr Duda Piotr Duda: Jako przewodniczący RDS staram się być aktywny wszędzie tam, gdzie występują problemy pracownicze
Piotr Duda / fot. M. Żegliński

Przypomnijmy, Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda przewodzi Radą Dialogu Społecznego od października ubiegłego roku. Jako przewodniczący Rady Dialogu Społecznego podsumowywał dzisiaj działania RDS-u w 2024 roku w trakcie posiedzenia senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. 

10 lat Rady Dialogu Społecznego

Przewodniczący przypomniał, że Rada Dialogu Społecznego w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie. Opisał, jak kształtowała się Rada w w 2015 roku. Następnie przeszedł do opisywania obecnego kształtu i funkcjonowania RDS-u. 

W Radzie Dialogu Społecznego największą rolę pełnią zespoły i podzespoły. Mamy siedem zespołów Rady Dialogu Społecznego, siedem podzespołów, trzy zespoły robocze, jeden zespół doraźny na czas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Te zespoły ciężko pracują. Wypracowują propozycje, stanowiska, które później są przedstawiane na prezydium Rady Dialogu Społecznego

- mówił.

Jeżeli prezydium dochodzi do wniosku, że trzeba wynik ich pracy przedstawić na posiedzeniu plenarnym, wówczas takie decyzje podejmujemy jako prezydium Rady Dialogu Społecznego, przygotowując porządek obrad i te bardzo ważne sprawy są akceptowane i przedstawiane na forum Rady Dialogu Społecznego na posiedzeniach plenarnych

- dodał. 

"Ta formuła dialogu się sprawdza"

Jako przewodniczący RDS staram się zawsze być aktywny we wszystkich obszarach, w których występują jakiekolwiek problemy pracownicze. Wypełniam tę podwójną rolę jeszcze do 23 października jako przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, ale na co dzień jestem przewodniczącym Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność"

- przekonywał przewodniczący.

Rok 2024 to był rok specyficzny, bo w styczniu pan premier Donald Tusk zaproponował przedstawicieli Rady Ministrów do Rady Dialogu Społecznego - 15 ministrów. No, przykro, że muszę przedstawić Państwu informację, że niektórzy ministrowie jeszcze nie odebrali powołania Pana Prezydenta. To dla mnie osobiście jako przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" przykre, dlatego że ta formuła dialogu społecznego się sprawdza. (...) Staramy się, aby terminy posiedzeń Prezydium i Rady Dialogu Społecznego nie kolidowały z posiedzeniami Rady Ministrów

- zaznaczył.

Przewodniczący przywołał także posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego, podczas którego omawiano m.in. problemy hutnictwa i bezpieczeństwa energetycznego, a nie było na nim ani jednego ministra będącego członkiem Rady. 

Musieliśmy to spotkanie przekształcić w spotkanie autonomiczne pracodawców i związków zawodowych. Było przykro nie tylko mnie, ale także tym gościom, których zaprosiłem, tym związkowcom z poszczególnych hut, którzy przyjechali z całego kraju, a ministrowie nie znaleźli dla nich czasu w tak ważnym temacie. Mam nadzieję, że to były tylko incydentalne problemy związane z obecnością ministrów na posiedzeniach Rady Dialogu Społecznego

- powiedział Piotr Duda.

Przewodniczący przypomniał także inne posiedzenia i dyskusje podejmowane podczas nich, m.in. wokół problemów pracowników PKP Cargo i Poczty Polskiej. 

Obserwowaliśmy także aktywność poszczególnych jednostek - Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego. One wysyłają stanowiska, uchwały, apele do Rady Dialogu Społecznego. My te apele przekazujemy do naszych zespołów, które je oceniają, opiniują, niektóre przekazujemy na prezydium, a innymi staramy się zajmować na posiedzeniach plenarnych Rady Dialogu Społecznego

- opisywał przewodniczący.

Piotr Duda mówił także o powstaniu Rady Fiskalnej w kontekście prac Rady Dialogu Społecznego nad wskaźnikami makroekonomicznymi i o tym, że nowa Rada odebrała RDS-owi część kompetencji w kwestiach budżetowych. 

Podkreślił jednak:

To był dobry rok, staraliśmy się tam, gdzie jest to możliwe, wprowadzić dialog społeczny.

Podkreślił także dużą rolę prezydenta Andrzeja Dudy, który jak powiedział, jest patronem dialogu społecznego w Polsce. 

"To jest temat poruszany niemal na wszystkich zespołach"

Przewodniczący RDS podkreślił, że negatywnym zjawiskiem jest omijanie Rady Dialogu Społecznego w procedowaniu projektów ustaw. 

Przypomnę chociażby tzw. ustawę o wolnej Wigilii, która powinna być procedowana przez pracodawców, związki zawodowe i stronę rządową w Radzie Dialogu Społecznego, a niestety nie była. A przecież ustawę zaproponowała minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która też była przewodniczącą RDS

- podkreślił. Dodając, że do konsultacji w ramach RDS-u nie trafił także projekt dotyczący obniżenia składki zdrowotnej przedsiębiorcom. 

Bardzo ważny aspekt, jeżeli chodzi o podejmowane działania na forum Rady Dialogu Społecznego, które skutkują i promieniują na wszystkich pracowników i całą naszą gospodarkę, to jest tak zwana polityka klimatyczna i bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. To jest temat poruszany niemal na wszystkich zespołach, podzespołach. (...) Mamy podzespół do spraw polityki energetycznej, czyli bezpieczeństwa energetycznego, który przygotowuje nam różnego rodzaju rozwiązania i to dla nas jest najważniejsze

- powiedział.

Potrzebne układy zbiorowe pracy

Podkreślił także, iż monitoruje sprawę implementacji unijnej dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych w UE i wyraził oburzenie, że rząd jeszcze nie doprowadził do wdrożenia do polskiego prawa tej ważnej dla polskich pracowników dyrektywy. Tym bardziej, że jak przekonywał, zawiera ona także regulacje dotyczące układów zbiorowych pracy, które należałoby w Polsce jak najszybciej wdrożyć. 

Nie mamy niestety dużych branżowych układów zbiorowych pracy. Marzy nam się, aby były także układy korporacyjne, globalne. Jeden koncern - jeden układ zbiorowych pracy. Wtedy szybciej będziemy nadążać z wynagrodzeniami, jeżeli chodzi o państwa Unii Europejskie

- podkreślił. 

Po wystąpieniu Piotra Dudy odbyła się dyskusja nad sprawozdaniem, w której podkreślano potrzebę wzmocnienia kompetencji Rady. Mówiono także m.in. o dialogu branżowym w ramach RDS i o potrzebie rzeczywistego dialogu społecznego z udziałem wszystkich trzech stron, których przedstawiciele zasiadają w Radzie. 


 

POLECANE
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową Wiadomości
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową

Prezydent elekt Karol Nawrocki zapowiedział w poniedziałek, że po zaprzysiężeniu na prezydenta, czyli po 6 sierpnia, zwoła Radę Gabinetową w sprawie sytuacji na zachodniej granicy z Niemcami. Podkreślił, że będzie chciał poznać wszelkie dane statystyczne dot. nielegalnych migrantów.

Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą Wiadomości
Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej doszło do starcia Donalda Tuska z Samuelem Pereirą. Dziennikarz wPolsce24 zapytał się szefa rządu o nagrania udostępnione przez jego stację. Chodzi o taśmy z udziałem Romana Giertycha.

Pokojowe cuda Trumpa tylko u nas
Pokojowe cuda Trumpa

Nie wiemy, ilu ludziom ocalił życie w ostatnich tygodniach Donald Trump. Nie da się tego policzyć. Jednak jest pewne, że wielu mieszkańcom Afryki i Azji.

Nie dam się zastraszyć. Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic Wiadomości
"Nie dam się zastraszyć". Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz zamieścił oświadczenie ws. wypowiedzi premiera Donalda Tuska na temat sytuacji na granicy z Niemcami.

Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko polityka
Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko

Prezydent elekt Karol Nawrocki w rozmowie na antenie Polsat News poinformował, kto w jego kancelarii będzie odpowiadał za sprawy międzynarodowe.

Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera polityka
Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera

– Nie zmienia się zwycięskiego lidera w czasie wyścigu wyborczego, a my jesteśmy na początku drogi – podkreślił Jacek Sasin, komentując kongres PiS oraz wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezesa ugrupowania.

Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu Wiadomości
Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu

Ambasador Iranu przy ONZ Amir Said Irawani zadeklarował, że jego kraj "nigdy nie przestanie wzbogacać uranu". Dyplomata argumentował w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS, że Teheran ma do tego "niezbywalne prawo" jako państwo-strona traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy Wiadomości
Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy

Prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy działają na granicy z Niemcami, m.in. tym osobom, które zaangażowały się w Ruch Obrony Granic.

Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część protestów wyborczych Wiadomości
Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część "protestów wyborczych"

Sąd Najwyższy opublikował dokumenty, którymi nie zajmie się w ramach protestów wyborczych. W komunikacie podkreśla, że otrzymał na przykład wydruki wiadomości mailowej od Romana Giertycha, w której znajdowała się instrukcja składania protestu wyborczego.

Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie z ostatniej chwili
Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie

Tadeusz Duda, 57-latek ze Starej Wsi pod Limanową, zabił swoją córkę i zięcia, a także ciężko ranił teściową. Choć dramatyczne wydarzenia rozegrały się w piątek 27 czerwca, z każdym dniem na jaw wychodzą kolejne szczegóły. Mieszkańcy Starej Wsi, Zalesia i Młyńczysk opowiadają o tym, kim był Duda i jak doszło do koszmaru, którym od kilku dni żyje cała Polska.

REKLAMA

Piotr Duda: Jako przewodniczący RDS staram się być aktywny wszędzie tam, gdzie występują problemy pracownicze

Jako przewodniczący RDS staram się zawsze być aktywny we wszystkich obszarach, w których występują jakiekolwiek problemy pracownicze - mówił dziś w Senacie Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" i przewodniczący Rady Dialogu Społecznego.
Piotr Duda Piotr Duda: Jako przewodniczący RDS staram się być aktywny wszędzie tam, gdzie występują problemy pracownicze
Piotr Duda / fot. M. Żegliński

Przypomnijmy, Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda przewodzi Radą Dialogu Społecznego od października ubiegłego roku. Jako przewodniczący Rady Dialogu Społecznego podsumowywał dzisiaj działania RDS-u w 2024 roku w trakcie posiedzenia senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. 

10 lat Rady Dialogu Społecznego

Przewodniczący przypomniał, że Rada Dialogu Społecznego w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie. Opisał, jak kształtowała się Rada w w 2015 roku. Następnie przeszedł do opisywania obecnego kształtu i funkcjonowania RDS-u. 

W Radzie Dialogu Społecznego największą rolę pełnią zespoły i podzespoły. Mamy siedem zespołów Rady Dialogu Społecznego, siedem podzespołów, trzy zespoły robocze, jeden zespół doraźny na czas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Te zespoły ciężko pracują. Wypracowują propozycje, stanowiska, które później są przedstawiane na prezydium Rady Dialogu Społecznego

- mówił.

Jeżeli prezydium dochodzi do wniosku, że trzeba wynik ich pracy przedstawić na posiedzeniu plenarnym, wówczas takie decyzje podejmujemy jako prezydium Rady Dialogu Społecznego, przygotowując porządek obrad i te bardzo ważne sprawy są akceptowane i przedstawiane na forum Rady Dialogu Społecznego na posiedzeniach plenarnych

- dodał. 

"Ta formuła dialogu się sprawdza"

Jako przewodniczący RDS staram się zawsze być aktywny we wszystkich obszarach, w których występują jakiekolwiek problemy pracownicze. Wypełniam tę podwójną rolę jeszcze do 23 października jako przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, ale na co dzień jestem przewodniczącym Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność"

- przekonywał przewodniczący.

Rok 2024 to był rok specyficzny, bo w styczniu pan premier Donald Tusk zaproponował przedstawicieli Rady Ministrów do Rady Dialogu Społecznego - 15 ministrów. No, przykro, że muszę przedstawić Państwu informację, że niektórzy ministrowie jeszcze nie odebrali powołania Pana Prezydenta. To dla mnie osobiście jako przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" przykre, dlatego że ta formuła dialogu społecznego się sprawdza. (...) Staramy się, aby terminy posiedzeń Prezydium i Rady Dialogu Społecznego nie kolidowały z posiedzeniami Rady Ministrów

- zaznaczył.

Przewodniczący przywołał także posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego, podczas którego omawiano m.in. problemy hutnictwa i bezpieczeństwa energetycznego, a nie było na nim ani jednego ministra będącego członkiem Rady. 

Musieliśmy to spotkanie przekształcić w spotkanie autonomiczne pracodawców i związków zawodowych. Było przykro nie tylko mnie, ale także tym gościom, których zaprosiłem, tym związkowcom z poszczególnych hut, którzy przyjechali z całego kraju, a ministrowie nie znaleźli dla nich czasu w tak ważnym temacie. Mam nadzieję, że to były tylko incydentalne problemy związane z obecnością ministrów na posiedzeniach Rady Dialogu Społecznego

- powiedział Piotr Duda.

Przewodniczący przypomniał także inne posiedzenia i dyskusje podejmowane podczas nich, m.in. wokół problemów pracowników PKP Cargo i Poczty Polskiej. 

Obserwowaliśmy także aktywność poszczególnych jednostek - Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego. One wysyłają stanowiska, uchwały, apele do Rady Dialogu Społecznego. My te apele przekazujemy do naszych zespołów, które je oceniają, opiniują, niektóre przekazujemy na prezydium, a innymi staramy się zajmować na posiedzeniach plenarnych Rady Dialogu Społecznego

- opisywał przewodniczący.

Piotr Duda mówił także o powstaniu Rady Fiskalnej w kontekście prac Rady Dialogu Społecznego nad wskaźnikami makroekonomicznymi i o tym, że nowa Rada odebrała RDS-owi część kompetencji w kwestiach budżetowych. 

Podkreślił jednak:

To był dobry rok, staraliśmy się tam, gdzie jest to możliwe, wprowadzić dialog społeczny.

Podkreślił także dużą rolę prezydenta Andrzeja Dudy, który jak powiedział, jest patronem dialogu społecznego w Polsce. 

"To jest temat poruszany niemal na wszystkich zespołach"

Przewodniczący RDS podkreślił, że negatywnym zjawiskiem jest omijanie Rady Dialogu Społecznego w procedowaniu projektów ustaw. 

Przypomnę chociażby tzw. ustawę o wolnej Wigilii, która powinna być procedowana przez pracodawców, związki zawodowe i stronę rządową w Radzie Dialogu Społecznego, a niestety nie była. A przecież ustawę zaproponowała minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która też była przewodniczącą RDS

- podkreślił. Dodając, że do konsultacji w ramach RDS-u nie trafił także projekt dotyczący obniżenia składki zdrowotnej przedsiębiorcom. 

Bardzo ważny aspekt, jeżeli chodzi o podejmowane działania na forum Rady Dialogu Społecznego, które skutkują i promieniują na wszystkich pracowników i całą naszą gospodarkę, to jest tak zwana polityka klimatyczna i bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. To jest temat poruszany niemal na wszystkich zespołach, podzespołach. (...) Mamy podzespół do spraw polityki energetycznej, czyli bezpieczeństwa energetycznego, który przygotowuje nam różnego rodzaju rozwiązania i to dla nas jest najważniejsze

- powiedział.

Potrzebne układy zbiorowe pracy

Podkreślił także, iż monitoruje sprawę implementacji unijnej dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych w UE i wyraził oburzenie, że rząd jeszcze nie doprowadził do wdrożenia do polskiego prawa tej ważnej dla polskich pracowników dyrektywy. Tym bardziej, że jak przekonywał, zawiera ona także regulacje dotyczące układów zbiorowych pracy, które należałoby w Polsce jak najszybciej wdrożyć. 

Nie mamy niestety dużych branżowych układów zbiorowych pracy. Marzy nam się, aby były także układy korporacyjne, globalne. Jeden koncern - jeden układ zbiorowych pracy. Wtedy szybciej będziemy nadążać z wynagrodzeniami, jeżeli chodzi o państwa Unii Europejskie

- podkreślił. 

Po wystąpieniu Piotra Dudy odbyła się dyskusja nad sprawozdaniem, w której podkreślano potrzebę wzmocnienia kompetencji Rady. Mówiono także m.in. o dialogu branżowym w ramach RDS i o potrzebie rzeczywistego dialogu społecznego z udziałem wszystkich trzech stron, których przedstawiciele zasiadają w Radzie. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe