Region Rzeszowski: Obchody 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Członkowie Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele władz województwa, samorządu, organizacji społecznych i mieszkańcy Rzeszowa wzięli udział w obchodach 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Rozpoczęły się mszą św. w kościele farnym pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego. W asyście licznych pocztów sztandarowych „Solidarności” uczestnicy uroczystości modlili się w intencji ofiar stanu wojennego i ojczyzny.
 Region Rzeszowski: Obchody 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
/ solidarnosc.rzeszow.org.pl
Kazanie wygłosił ks. Stanisław Słowik:
 

36 lat temu jak i dziś było blisko Świąt, chociaż 13 to była niedziela, dzień zamachu na wolność Narodu! (…)
Narodowi zostały udzielone przez Boga nienaruszalne i niezbywalne prawa, przede wszystkim:
– prawo do życia, do życia biologicznego i do życia duchowego, do własnej egzystencji – dalej zadanie aktualne!
– prawo do zachowania tożsamości narodowej
– prawo do kultywowania własnej kultury oraz pogłębiania i szerzenia znajomości swych dziejów, prawo do własnej tradycji, dziedzictwa ojców, pamięci narodowej
– prawo do posiadania suwerennego i niepodległego państwa, do wolności, do decydowania o własnym losie
– prawo do wyboru lub zmiany ustroju politycznego, społecznego i gospodarczego
– prawo do zrzeszania się z innymi narodami, do wyboru przyjaciół, sprzymierzeńców, prawo do zapewnienia sobie bezpieczeństwa i spokoju jeśli te prawa zostaną zagrożone. Naród staje w obliczu niemożności pełnienia zadań, dla których Bóg powołał go do istnienia. Stąd też Naród, ma obowiązek obrony nadanych mu przez Boga praw. Wielki patriota, Sługa Boży Prymas Wyszyński mówił w 1961 roku: Naród który nie broni swych praw, już się właściwie zdeklasował, stając poniżej swej własnej godności. (…) To właśnie on w dużej mierze rozbudził nasze nadzieje na przemianę na polskiej ziemi.
Tymczasem ówczesne władze postanowiły przekreślić wszystko, wprowadzając stan wojenny. Był to kolejny wyraz walki z tym co polskie i katolickie. Prześladowania dotknęły bardzo wielu ludzi. (…)
13 grudnia to nie tylko ok. 100 ofiar, wśród nich Górnicy z Wujka; nie tylko tysiące uwięzionych – 500 na podkarpaciu; wielu zwalnianych z pracy, wielu z wilczym biletem; osławiony płk wołał niedawno, że to było z kulturą…
To nie działacze „S” powinni się znaleźć za kratkami, ale ci którzy sprzedawali Polskę i których ręce i sumienia były i są krwią i przestępstwami zabrudzone.
Nasza modlitwa i nasze spotkanie to pamięć o każdej formie ofiar stanu wojennego, a było ich bardzo dużo, dopuszczono do zatarcia licznych śladów zbrodni dokonanych przez instytucje i władze komunistyczne, nie ma akt a przez to uniemożliwiono ukaranie winnych. (…)
Najgorszym jest to, że stan wojenny zablokował na długie lata proces odradzania się elit politycznych i właściwej hierarchii społecznej, opartej na prawdziwych, sprawdzonych wartościach: religii, patriotyzmie, prawości, prawdzie, rzetelności, wiedzy, pracowitości, przedsiębiorczości. Stworzył natomiast nowe pola dla tzw. układów, cwaniactwa, zorganizowanej grabieży publicznych pieniędzy i narodowego majątku. To smutny owoc tego co niektórzy do tej pory nazywają mniejszym złem. (…)
Drodzy internowani, drogie rodziny i wy wszyscy, a właściwie – my wszyscy, bo w jakimś stopniu, bardziej czy mniej doznaliśmy i doznajemy skutków tego dnia, ofiarujmy to Bogu dla dobra Ojczyzny.
Zauważmy, że tak wiele dobra się stało. Stało się to dlatego, że „S” miała i ma takich bohaterskich ludzi. Były to panie i byli to panowie – jednym słowem ludzie – Polacy, ludzie Solidarności. Nie dali się zastraszyć a wielu z nich na czele z ks. Jerzym podzielili los św. Jana Chrzciciela i ich głowy także przyniesiono na misie przed współczesnych Herodów.
Za 1,5 tygodnia Boże Narodzenie. Dziś już w imię Tego Który przyniósł pokój przebaczyliśmy oprawcom i winowajcom. Stajemy duchowo przy tych którzy się nie bali, nie lękali wówczas i także obecnie mając wiarę w moc Pana dziejów. Należy do nich nowy premier, bity zastraszany a nie rezygnował i udzielał pomocy. Mamy także świadomość, że Boża sprawiedliwość dosięgnie każdego. (…)
Wczoraj podczas expose premier M. Morawiecki powiedział:
– Dryfowanie i płynięcie z prądem to nie nasze DNA
– Wszyscy jesteśmy białoczerwoną drużyną
– Polska prawa i sprawiedliwości na pożytek nam i przyszłym pokoleniom – na chwałę Boga!


Po nabożeństwie uczestnicy złożyli wiązanki pod krzyżem misyjnym. Przewodniczący rzeszowskiej „Solidarności” Roman Jakim mówił m.in. że poświęcenie osób represjonowanych w czasie stanu wojennego nie poszło na marne. Dzięki nim ojczyzna jest wolna, a kolejne pokolenia mogą budować Polskę marzeń. Marszałek Województwa Podkarpackiego przesłał list.



Wymowne jest to, że w obchodach wspólnie udział wzięli ci, którzy doskonale pamiętają niedzielny poranek 13 grudnia 1981 r., i ci, którzy znają go tylko z opowieści.

źródło: solidarnosc.rzeszow.org.pl

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem Wiadomości
Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem

Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z młotkiem w dalekobieżnym pociągu w Bawarii w Niemczech - poinformowała miejscowa policja. Napastnik został aresztowany.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry

Powrót Adama Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski jeszcze niedawno wydawał się mało realny. Dziś jednak ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Jak ujawnił Roman Kołtoń w swoim programie „Prawda Futbolu”, były trener kadry jest gotów ponownie objąć stanowisko – choćby tymczasowo.

 Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza Wiadomości
Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza

Mieszkańcy pracujący po niemieckiej stronie granicy mogą być spokojni, kontrole na granicy będą wyrywkowe, nie będzie to kontrola 100 procent osób – powiedział PAP por. Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mam problem. Artur Barciś zwrócił się do fanów Wiadomości
"Mam problem". Artur Barciś zwrócił się do fanów

Znany polski aktor Artur Barciś, niespodziewanie zwrócił się do fanów za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. W krótkim, ale szczerym wpisie wyjaśnił, dlaczego nie jest w stanie odpowiedzieć każdemu, kto zaprasza go do znajomych.

Wypadek Flixbusa w Niemczech. Wśród pasażerów Polacy z ostatniej chwili
Wypadek Flixbusa w Niemczech. Wśród pasażerów Polacy

23 osoby zostały ranne w nocnym wypadku autokaru na autostradzie około 100 km na północ od Berlina - poinformowała w komunikacie policja z Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Wśród pasażerów byli Polacy; jeden z nich odniósł lekkie obrażenia i trafił do szpitala.

REKLAMA

Region Rzeszowski: Obchody 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Członkowie Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele władz województwa, samorządu, organizacji społecznych i mieszkańcy Rzeszowa wzięli udział w obchodach 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Rozpoczęły się mszą św. w kościele farnym pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego. W asyście licznych pocztów sztandarowych „Solidarności” uczestnicy uroczystości modlili się w intencji ofiar stanu wojennego i ojczyzny.
 Region Rzeszowski: Obchody 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
/ solidarnosc.rzeszow.org.pl
Kazanie wygłosił ks. Stanisław Słowik:
 

36 lat temu jak i dziś było blisko Świąt, chociaż 13 to była niedziela, dzień zamachu na wolność Narodu! (…)
Narodowi zostały udzielone przez Boga nienaruszalne i niezbywalne prawa, przede wszystkim:
– prawo do życia, do życia biologicznego i do życia duchowego, do własnej egzystencji – dalej zadanie aktualne!
– prawo do zachowania tożsamości narodowej
– prawo do kultywowania własnej kultury oraz pogłębiania i szerzenia znajomości swych dziejów, prawo do własnej tradycji, dziedzictwa ojców, pamięci narodowej
– prawo do posiadania suwerennego i niepodległego państwa, do wolności, do decydowania o własnym losie
– prawo do wyboru lub zmiany ustroju politycznego, społecznego i gospodarczego
– prawo do zrzeszania się z innymi narodami, do wyboru przyjaciół, sprzymierzeńców, prawo do zapewnienia sobie bezpieczeństwa i spokoju jeśli te prawa zostaną zagrożone. Naród staje w obliczu niemożności pełnienia zadań, dla których Bóg powołał go do istnienia. Stąd też Naród, ma obowiązek obrony nadanych mu przez Boga praw. Wielki patriota, Sługa Boży Prymas Wyszyński mówił w 1961 roku: Naród który nie broni swych praw, już się właściwie zdeklasował, stając poniżej swej własnej godności. (…) To właśnie on w dużej mierze rozbudził nasze nadzieje na przemianę na polskiej ziemi.
Tymczasem ówczesne władze postanowiły przekreślić wszystko, wprowadzając stan wojenny. Był to kolejny wyraz walki z tym co polskie i katolickie. Prześladowania dotknęły bardzo wielu ludzi. (…)
13 grudnia to nie tylko ok. 100 ofiar, wśród nich Górnicy z Wujka; nie tylko tysiące uwięzionych – 500 na podkarpaciu; wielu zwalnianych z pracy, wielu z wilczym biletem; osławiony płk wołał niedawno, że to było z kulturą…
To nie działacze „S” powinni się znaleźć za kratkami, ale ci którzy sprzedawali Polskę i których ręce i sumienia były i są krwią i przestępstwami zabrudzone.
Nasza modlitwa i nasze spotkanie to pamięć o każdej formie ofiar stanu wojennego, a było ich bardzo dużo, dopuszczono do zatarcia licznych śladów zbrodni dokonanych przez instytucje i władze komunistyczne, nie ma akt a przez to uniemożliwiono ukaranie winnych. (…)
Najgorszym jest to, że stan wojenny zablokował na długie lata proces odradzania się elit politycznych i właściwej hierarchii społecznej, opartej na prawdziwych, sprawdzonych wartościach: religii, patriotyzmie, prawości, prawdzie, rzetelności, wiedzy, pracowitości, przedsiębiorczości. Stworzył natomiast nowe pola dla tzw. układów, cwaniactwa, zorganizowanej grabieży publicznych pieniędzy i narodowego majątku. To smutny owoc tego co niektórzy do tej pory nazywają mniejszym złem. (…)
Drodzy internowani, drogie rodziny i wy wszyscy, a właściwie – my wszyscy, bo w jakimś stopniu, bardziej czy mniej doznaliśmy i doznajemy skutków tego dnia, ofiarujmy to Bogu dla dobra Ojczyzny.
Zauważmy, że tak wiele dobra się stało. Stało się to dlatego, że „S” miała i ma takich bohaterskich ludzi. Były to panie i byli to panowie – jednym słowem ludzie – Polacy, ludzie Solidarności. Nie dali się zastraszyć a wielu z nich na czele z ks. Jerzym podzielili los św. Jana Chrzciciela i ich głowy także przyniesiono na misie przed współczesnych Herodów.
Za 1,5 tygodnia Boże Narodzenie. Dziś już w imię Tego Który przyniósł pokój przebaczyliśmy oprawcom i winowajcom. Stajemy duchowo przy tych którzy się nie bali, nie lękali wówczas i także obecnie mając wiarę w moc Pana dziejów. Należy do nich nowy premier, bity zastraszany a nie rezygnował i udzielał pomocy. Mamy także świadomość, że Boża sprawiedliwość dosięgnie każdego. (…)
Wczoraj podczas expose premier M. Morawiecki powiedział:
– Dryfowanie i płynięcie z prądem to nie nasze DNA
– Wszyscy jesteśmy białoczerwoną drużyną
– Polska prawa i sprawiedliwości na pożytek nam i przyszłym pokoleniom – na chwałę Boga!


Po nabożeństwie uczestnicy złożyli wiązanki pod krzyżem misyjnym. Przewodniczący rzeszowskiej „Solidarności” Roman Jakim mówił m.in. że poświęcenie osób represjonowanych w czasie stanu wojennego nie poszło na marne. Dzięki nim ojczyzna jest wolna, a kolejne pokolenia mogą budować Polskę marzeń. Marszałek Województwa Podkarpackiego przesłał list.



Wymowne jest to, że w obchodach wspólnie udział wzięli ci, którzy doskonale pamiętają niedzielny poranek 13 grudnia 1981 r., i ci, którzy znają go tylko z opowieści.

źródło: solidarnosc.rzeszow.org.pl

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe