Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny poświęcony w Bazylice św. Brygidy
16 grudnia o godz. 16., w bazylice św. Brygidy w Gdańsku, w 47. rocznicę Grudnia ’70 oraz w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, została odprawiona msza święta pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Ten kapłan i dyplomata, w asyście ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia poświęcił Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny. Uroczystego odsłonięcia Ołtarza dokonał zaś prezydent Andrzej Duda w asyście m.in. pocztów sztandarowych naszego Związku.
Ołtarz z bursztynu w bazylice świętej Brygidy w Gdańsku ma 12 metrów wysokości, ponad 11 m półkolistej szerokości i zajmuje 120 metrów kwadratowych powierzchni. To największy bursztynowy ołtarz na świecie. Można go tylko porównać do Bursztynowej Komnaty, której bursztynowy wystrój zamówił w XVIII wieku Fryderyk I Wilhelm u gdańskich mistrzów w darze dla cara Piotra Wielkiego. Miała ona jednak około 80 metrów kw. powierzchni. To gdański ołtarz stał się wielkim wotum wdzięczności za odzyskanie suwerenności.
W Gdańsku idea ołtarza powstała z inicjatywy bursztynników w 2000 roku. Wsparł ją ówczesny proboszcz parafii św. Brygidy ks. prałat Henryk Jankowski, proponując zabudowę bursztynem prezbiterium gdańskiego kościoła.
Artyści wraz z historykami sztuki dostosowali projekt dzieła do zabytkowego charakteru świątyni, a stoczniowcy i technicy różnych specjalności zrealizowali harmonijną konstrukcję wielkiej, sięgającej sklepienia, nadstawy ołtarzowej i jej oświetlenie, pozwalające wydobyć urok bursztynowych witraży.
Śmiały projekt wielkiej kompozycji, wkomponowanej w architekturę świątyni, jest autorstwa prof. Stanisława Radwańskiego z ASP w Gdańsku i bursztynnika Mariusza Drapikowskiego. Prof. Radwański wyrzeźbił także brązowe postaci u stóp ołtarza, filary naszego Kościoła, czyli papieża Jana Pawła II i prymasa ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Centralnym elementem ołtarza jest obraz Matki Boskiej – Opiekunki Ludzi Pracy, namalowany przez ks. Franciszka Znanieckiego z Pelplina na początku lat 70. Ówczesny kardynał Karol Wojtyła i prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński w 1975 roku zawieźli ikonę do Watykanu, tam poświęcił ją papież Paweł VI. Świątynia była wówczas odbudowywana z wojennej pożogi.
Madonna i Dzieciątko otrzymały nowe bursztynowe korony, poświęcone przez Jana Pawła II w lipcu 2001 r. i rzeźbioną sukienkę z unikatowego białego bursztynu.
Po obydwu stronach obrazu umieszczono figury patronek Europy: św. Brygidy Szwedzkiej i św. Elżbiety Hesselblad. Pod sklepieniem zrywa się do lotu biały orzeł bursztynowy. Kompozycję wzbogacą pnące się ku górze srebrne i pozłacane latorośle winnego krzewu. Na szczycie ołtarza umieszczone są stylizowane krzyże, nawiązujące do tych powstańczych, żołnierskich, partyzanckich i przydrożnych. W Gdańsku powstał symbol Ojczyzny.
www.solidarnosc.gda.pl