Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego – procedura budżetowa i ochrona zdrowia

Na posiedzenie Rady, które odbyło się 28 czerwca 2018 r. zaplanowano trzy główne tematy: założenia projektu budżetu państwa, dyskusję na temat wzrostu wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2019 rok oraz dyskusję na temat sytuacji w ochronie zdrowia. 
 Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego – procedura budżetowa i ochrona zdrowia
/ tysol
Posiedzenie rozpoczęło się od przedstawienia przez Wiceministra Finansów, Tomasza Robaczyńskiego, głównych założeń budżetowych, w  tym podstawowych wskaźników makroekonomicznych, które determinują możliwości budżetu państwa. 

Ze strony NSZZ „Solidarność” głos w debacie zabrali Pan Henryk Nakonieczny, który poinformował o pracach Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady, któremu przewodniczy. Ponadto, w imieniu „Solidarności” głos zabrała także Katarzyna Zimmer-Drabczyk. Ekspertka poinformowała o stanowisku Związku w zakresie kontynuacji mrożenia wynagrodzeń w sferze budżetowej. Ponadto, mówiła o utrzymaniu wysokich stawek VAT, coraz niższej jakości projektu założeń ustawy budżetowej oraz o potrzebie urealnienia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. 

Strona rządowa, w odpowiedzi, poinformowała, że kwota bazowa w sferze budżetowej nie wzrośnie. Jednak zdaniem przedstawiciela rządu dojdzie do wzrostu funduszu wynagrodzeń o 2,3%. Zdaniem Ministerstwa podniesienie kwoty bazowej będzie „niezarządzalne”, natomiast zwiększenie funduszu płac pozwala na kształtowanie wynagrodzeń przez osoby zarządzające według potrzeb. Zdaniem Wiceministra, daje to większą elastyczność. W odniesieniu do ZFŚS, zaproponowano waloryzację kroczącą, czyli przyjęcie roku 2014 jako poziomu odniesienia.

Głos zabrał także Minister Jerzy Kwieciński. Mówił o poziomie inwestycji, który ma rosnąć w związku z dynamicznym wzrostem liczby realizowanych projektów unijnych. Pokreślił również, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest dobra, co wynika m.in. ze skutecznej realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Henryk Nakonieczny zwrócił uwagę, że przenoszenie uprawnień do kształtowania wynagrodzeń na osoby kierujące w sferze budżetowej czyni ustawę o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej martwą. Jak stwierdził, taki mechanizm służy zapewnianiu sobie lojalności pracowników.

Następnie poinformowano Radę o tym, że Zespół ds. ubezpieczeń społecznych nie wypracował stanowiska ws. waloryzacji rent i emerytur w 2019 roku. Zwrócono uwagę, że przedstawiciele strony rządowej nie posiadali mandatu do prowadzenia negocjacji. Tym samym uniemożliwiło to prowadzenie skutecznych negocjacji. Tym samym Zespół nie rekomenduje przyjęcia stanowiska w tym temacie. Strona rządowa podtrzymała swoje stanowisko, informując, że waloryzacja jest ograniczona regułą budżetową. 

W dalszej części posiedzenia dyskutowano o sytuacji w ochronie zdrowia. Minister Szumowski przedstawił informację na temat zadłużenia szpitali w związku z niewłaściwie wycenionymi świadczeniami. W związku z tym zaprezentowano nowy model wyceny świadczeń i usług medycznych. Ma je to docelowo urealnić. Informował także o realizacji podwyżek dla pielęgniarek „4x400”. Realizowana jest także ustawa o państwowym ratownictwie medycznym.  Minister mówił o sytuacji w kadrach medycznych. By zaradzić problemowi braku lekarzy oraz pielęgniarek i położnych, zdecydowano o zwiększeniu limitów przyjęć na studia. Ponadto, Minister zaprezentował działania na rzecz uatrakcyjnienia zawodu pielęgniarki i położnej. Przeznaczano dodatkowe środki na studia podyplomowe dla pielęgniarek. Zaproponowano stypendium (800 zł) i wynagrodzenie (1000 zł), które ma ułatwiać wchodzenie na rynek dla studentów ostatnich dwóch lat studiów oraz dwóch lat po zakończeniu studiów. Ma to zwiększyć odsetek osób, które kończą studia i wchodzą do zawodu (obecnie, jest około 60%). Uruchomiony ma zostać program „wizyt pielęgniarskich” , które mają ułatwiać wchodzenie do zawodu, a jednocześnie poprawiać dostęp do opieki zdrowotnej. Ponadto, zapowiedziano utworzenie stanowiska asystenta lekarza, który ma otrzymać uprawnienie do podpisywania w imieniu lekarza, zwolnień lekarskich i zaświadczeń opartych o dokumentację medyczną. Wprowadzany jest program e-zaświadczeń oraz zintegrowane elektroniczne konto pacjenta. 
    
W tym punkcie posiedzenia, NSZZ „Solidarność” reprezentowała Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia Maria Ochman. Podkreśliła potrzebę przedstawienia terminów realizacji propozycji Ministerstwa.  Zwróciła także uwagę na zatrzymanie prac nad nowelizacją ustawy  o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że należy także zwrócić uwagę na brak podwyżek w Narodowym Funduszu Zdrowia.

W dalszej części debaty głos zabrał Henryk Nakonieczny, który wskazał na potrzebę wprowadzenia rozwiązań systemowych w obszarze kształtowania wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Zwrócił uwagę, że obecnie dzieje się to wycinkowo, za pomocą różnego rodzaju porozumień. 

Odpowiadając na liczne pytania i uwagi partnerów społecznych, Minister Szumowski mówił m.in. o tym, że wkrótce na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów odbędzie się dyskusja na temat ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, o wydzieleniu wybranych usług związanych z ratownictwem medycznym dla podmiotów prywatnych, o kolejkach w służbie zdrowia i pozytywnym trendzie związanym z powrotem do zawodu pielęgniarek i położnych. 

W sprawach różnych, m.in. zwrócono uwagę na niską jakość konsultacji społecznych w Polsce. Zaprezentowana została tzw. „Biała Księga” konsultacji społecznych w Polsce przygotowana przez Biuro Eksperckie, Dialogu i Polityki Społecznej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Dokument został przekazany Przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, Minister Elżbiecie Rafalskiej. 

 

POLECANE
Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat z ostatniej chwili
Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat

W poniedziałek 7 lipca 2025 r. minister Infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał Joannę Kopczyńską ze stanowiska Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Giertych powinien być politycznie skończony tylko u nas
Giertych powinien być politycznie skończony

Na pytanie "Jak oceniasz działania Romana Giertycha w sprawie protestów wyborczych i wyjaśnienia nieprawidłowości w wyborach?" aż o 14.9% więcej ankietowanych odpowiedziało, że "negatywnie" niż że "pozytywnie". Oznacza to, że Roman Giertych nie przekonał do swojego pomysłu i akcji ani Donalda Tuska, ani koalicjantów KO, ani - co najważniejsze - zdecydowanej większości wyborców.

Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert (Nie)zakazane piosenki poprowadził Tomasz Wolny z ostatniej chwili
Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert "(Nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny

Powstańcy Warszawscy apelują do władz Telewizji Polskiej w likwidacji, aby tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. Napisali w tej sprawie pismo i mają nadzieję, że ich głos nie zostanie pominięty.

Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty z ostatniej chwili
Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty

Sześćset interwencji odnotowali do tej pory podkarpaccy strażacy po przejściu frontu burzowego – poinformował w poniedziałek wieczorem dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Wojciech Czanerle. 26 tys. gospodarstw nie ma prądu.

Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury

Mokotowska prokuratura wszczęła sześć postępowań w sprawie znieważania córki prezydenta elekta – poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.

PKP Intercity wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
PKP Intercity wydał pilny komunikat

Od 7 lipca 2025 r. zostały czasowo przywrócone kontrole graniczne na granicach Polski z Niemcami i Litwą. PKP Intercity wydał komunikat w tej sprawie.

Śmiertelne ugodzenie nożem w Nowem. 29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzuty z ostatniej chwili
Śmiertelne ugodzenie nożem w Nowem. 29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzuty

29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzut zabójstwa 41-latka w Nowem w woj. kujawsko-pomorskim. Grozi mu dożywotnie więzienie.

Rolnicy wsparli Ruch Obrony Granic. Przybyli na granicę z Niemcami z ostatniej chwili
Rolnicy wsparli Ruch Obrony Granic. Przybyli na granicę z Niemcami

Na granicy polsko-niemieckiej pojawili się rolnicy. Dołączyli do członków Ruchu Obrony Granic, by wyrazić solidarność i wspólnie zwrócić uwagę na problem nielegalnej migracji.

Budapeszt: Uszkodzone lotnisko, loty odwołane. Pilny komunikat z ostatniej chwili
Budapeszt: Uszkodzone lotnisko, loty odwołane. Pilny komunikat

Największe międzynarodowe lotnisko Węgier, port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, zostało uszkodzone przez przechodzącą przez kraj burzę, co zmusiło władze portu do wstrzymania wszystkich połączeń – poinformował w poniedziałek portal Index, cytując komunikat zarządu lotniska.

7 lipca – liturgiczne wspomnienie błogosławionej Rodziny Ulmów z ostatniej chwili
7 lipca – liturgiczne wspomnienie błogosławionej Rodziny Ulmów

7 lipca Kościół wspomina błogosławioną Rodzinę Ulmów, zamordowaną przez Niemców w 1944 r. za ukrywanie ośmiorga Żydów.

REKLAMA

Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego – procedura budżetowa i ochrona zdrowia

Na posiedzenie Rady, które odbyło się 28 czerwca 2018 r. zaplanowano trzy główne tematy: założenia projektu budżetu państwa, dyskusję na temat wzrostu wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2019 rok oraz dyskusję na temat sytuacji w ochronie zdrowia. 
 Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego – procedura budżetowa i ochrona zdrowia
/ tysol
Posiedzenie rozpoczęło się od przedstawienia przez Wiceministra Finansów, Tomasza Robaczyńskiego, głównych założeń budżetowych, w  tym podstawowych wskaźników makroekonomicznych, które determinują możliwości budżetu państwa. 

Ze strony NSZZ „Solidarność” głos w debacie zabrali Pan Henryk Nakonieczny, który poinformował o pracach Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady, któremu przewodniczy. Ponadto, w imieniu „Solidarności” głos zabrała także Katarzyna Zimmer-Drabczyk. Ekspertka poinformowała o stanowisku Związku w zakresie kontynuacji mrożenia wynagrodzeń w sferze budżetowej. Ponadto, mówiła o utrzymaniu wysokich stawek VAT, coraz niższej jakości projektu założeń ustawy budżetowej oraz o potrzebie urealnienia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. 

Strona rządowa, w odpowiedzi, poinformowała, że kwota bazowa w sferze budżetowej nie wzrośnie. Jednak zdaniem przedstawiciela rządu dojdzie do wzrostu funduszu wynagrodzeń o 2,3%. Zdaniem Ministerstwa podniesienie kwoty bazowej będzie „niezarządzalne”, natomiast zwiększenie funduszu płac pozwala na kształtowanie wynagrodzeń przez osoby zarządzające według potrzeb. Zdaniem Wiceministra, daje to większą elastyczność. W odniesieniu do ZFŚS, zaproponowano waloryzację kroczącą, czyli przyjęcie roku 2014 jako poziomu odniesienia.

Głos zabrał także Minister Jerzy Kwieciński. Mówił o poziomie inwestycji, który ma rosnąć w związku z dynamicznym wzrostem liczby realizowanych projektów unijnych. Pokreślił również, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest dobra, co wynika m.in. ze skutecznej realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Henryk Nakonieczny zwrócił uwagę, że przenoszenie uprawnień do kształtowania wynagrodzeń na osoby kierujące w sferze budżetowej czyni ustawę o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej martwą. Jak stwierdził, taki mechanizm służy zapewnianiu sobie lojalności pracowników.

Następnie poinformowano Radę o tym, że Zespół ds. ubezpieczeń społecznych nie wypracował stanowiska ws. waloryzacji rent i emerytur w 2019 roku. Zwrócono uwagę, że przedstawiciele strony rządowej nie posiadali mandatu do prowadzenia negocjacji. Tym samym uniemożliwiło to prowadzenie skutecznych negocjacji. Tym samym Zespół nie rekomenduje przyjęcia stanowiska w tym temacie. Strona rządowa podtrzymała swoje stanowisko, informując, że waloryzacja jest ograniczona regułą budżetową. 

W dalszej części posiedzenia dyskutowano o sytuacji w ochronie zdrowia. Minister Szumowski przedstawił informację na temat zadłużenia szpitali w związku z niewłaściwie wycenionymi świadczeniami. W związku z tym zaprezentowano nowy model wyceny świadczeń i usług medycznych. Ma je to docelowo urealnić. Informował także o realizacji podwyżek dla pielęgniarek „4x400”. Realizowana jest także ustawa o państwowym ratownictwie medycznym.  Minister mówił o sytuacji w kadrach medycznych. By zaradzić problemowi braku lekarzy oraz pielęgniarek i położnych, zdecydowano o zwiększeniu limitów przyjęć na studia. Ponadto, Minister zaprezentował działania na rzecz uatrakcyjnienia zawodu pielęgniarki i położnej. Przeznaczano dodatkowe środki na studia podyplomowe dla pielęgniarek. Zaproponowano stypendium (800 zł) i wynagrodzenie (1000 zł), które ma ułatwiać wchodzenie na rynek dla studentów ostatnich dwóch lat studiów oraz dwóch lat po zakończeniu studiów. Ma to zwiększyć odsetek osób, które kończą studia i wchodzą do zawodu (obecnie, jest około 60%). Uruchomiony ma zostać program „wizyt pielęgniarskich” , które mają ułatwiać wchodzenie do zawodu, a jednocześnie poprawiać dostęp do opieki zdrowotnej. Ponadto, zapowiedziano utworzenie stanowiska asystenta lekarza, który ma otrzymać uprawnienie do podpisywania w imieniu lekarza, zwolnień lekarskich i zaświadczeń opartych o dokumentację medyczną. Wprowadzany jest program e-zaświadczeń oraz zintegrowane elektroniczne konto pacjenta. 
    
W tym punkcie posiedzenia, NSZZ „Solidarność” reprezentowała Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia Maria Ochman. Podkreśliła potrzebę przedstawienia terminów realizacji propozycji Ministerstwa.  Zwróciła także uwagę na zatrzymanie prac nad nowelizacją ustawy  o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że należy także zwrócić uwagę na brak podwyżek w Narodowym Funduszu Zdrowia.

W dalszej części debaty głos zabrał Henryk Nakonieczny, który wskazał na potrzebę wprowadzenia rozwiązań systemowych w obszarze kształtowania wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Zwrócił uwagę, że obecnie dzieje się to wycinkowo, za pomocą różnego rodzaju porozumień. 

Odpowiadając na liczne pytania i uwagi partnerów społecznych, Minister Szumowski mówił m.in. o tym, że wkrótce na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów odbędzie się dyskusja na temat ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, o wydzieleniu wybranych usług związanych z ratownictwem medycznym dla podmiotów prywatnych, o kolejkach w służbie zdrowia i pozytywnym trendzie związanym z powrotem do zawodu pielęgniarek i położnych. 

W sprawach różnych, m.in. zwrócono uwagę na niską jakość konsultacji społecznych w Polsce. Zaprezentowana została tzw. „Biała Księga” konsultacji społecznych w Polsce przygotowana przez Biuro Eksperckie, Dialogu i Polityki Społecznej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Dokument został przekazany Przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, Minister Elżbiecie Rafalskiej. 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe