[Tylko u nas] TOK2PER dla Tysol.pl: "Wszystko robimy sami"
TOK2PER: Na naszym koncercie, jeśli staniesz blisko głośnika niskotonowego to w Tekno jest 100% techno. Techno to ogólnie nadużywany termin do określania ogółu muzyki elektronicznej. U nas nie ma w ogóle techno, chyba że chodzi ci o słynne już filmiki z imprez klubowych, z dobrze bawiącymi się ludźmi bez koszulek, z podejrzliwymi spojrzeniami, wtedy można powiedzieć że trochę jest (śmiech). Używamy w naszych kompozycjach różnego rodzaju syntezatorów, i brzmień elektronicznych ale ten romans jest dla nas równie rock’n’rollowy co gitara czy bęben.
Stworzyliście nowy projekt – nie lubię tego słowa – Tok2per. Czy muzyka, którą proponujecie nie znalazłaby miejsce w Tekno?
TOK2PER to duet producencki, do tworzenia naszych utworów zapraszamy wybitne wokalistki i wokalistów którzy śpiewają po angielsku. Projekt to faktycznie złe słowo, ma jakiś ujmujący ładunek w sobie. Po prostu robimy muzę, ale myślimy o niej globalnie, to nasze oblicze eksportowe, stricte taneczne. Plan jest prosty – robimy dobrą muzykę żeby się dobrze bawić - i zapraszamy do naszej zabawy wszystkich.
Jak tam stan waszych finansów, czy wciąż trzeba wyłącznie rozmawiać z Perkozem?
Jeśli chcesz pożyczyć kasę to TOK TO PER, jeśli chodzi o darowizny zapraszam do mnie (śmiech).
Przecieranie szlaków w 2019 roku w muzyce rockowej i alternatywnej to bułka z masłem?
Raczej kaszka manna ale taka ze wspomnień, z czasów przedszkola, mdła, nudna i niby człowiek zjadł ale nadal jest głodny. My tylko chcemy dawać światu muzykę.
Czy muzyka rockowa znajduje się obecnie w agonii?
Lubimy myśleć o muzyce jako całości, i zawsze mamy problem jeśli chodzi o ugatunkowienie. Muzyka nigdy nie umrze, każdy znajdzie coś dla siebie. Odpalając powiedzmy house'owy track na Spotify nie podpisujesz lojalki dla tego gatunku. To takie branżowe myślenie, a jeśli coś jest dobre to dla słuchacza nie ma znaczenia gatunek. Po prostu podoba się dany utwór czy styl danego wykonawcy i tego słuchasz. Mówienie o tym że jakiś gatunek umiera wynika prawdopodobnie z zawężania swojego pola widzenia do własnego podwórka, a na świecie jest prawie 8 miliardów ludzi. Dlatego między innymi stworzyliśmy TOK2PER, możemy komunikować się z całym światem. Jeśli chodzi o Tekno, ze względu chociażby na polskie teksty, jesteśmy ograniczeni do naszego podwórka. Ostatnio graliśmy jako Tekno support przed brytyjską grupa Slaves. Przed koncertem rozmawialiśmy trochę z Isaaciem (Voc.) o śpiewaniu po angielsku, i on dopiero w trakcie naszej rozmowy zdał sobie sprawę o ile jest im łatwiej ze względu na to, że śpiewają w swoim ojczystym języku. Oni są przyzwyczajeni do tego że mówiąc o czymś, rozumie ich cały świat.
Jest szansa, żeby utwory TOK2PER można było usłyszeć w polskich klubach, dyskotekach?
Dostajemy maile od DJ-i z prośbami o przesłanie utworu, bo chcą grać, i grają. Tylko zapominają zawsze nam nakręcić filmik: ) (albo kłamio)
Koncerty Tekno i Tok2per będą organizowane jako jedno?
Koncert Tekno to live, gitary, wzmacniacze, perkusja, nasz pot, krew i łzy - jeśli chodzi o TOK2PER, planujemy DJ sety, lub live acty, w zależności od nastroju i możliwości naszych śpiewających przyjaciół. Teraz my się zabawimy.
Czy planujecie założyć własny label i pokazać wielkim wytwórniom płytowym środkowy palec?
Pokazujemy ten palec wydając własne rzeczy z minimalną ilością pośredników. Pośredników nie da się ominąć nawet teraz. Ale to nas w ogóle nie martwi, najważniejsze żebyśmy mogli dotrzeć do jak największej liczby słuchaczy. Jeśli ceną za to ma być kontrakt z wytwórnią w przyszłości, OK. Najważniejsze, że możemy robić to, na co mamy ochotę. Teraz nie potrzebujemy od nikogo pieniędzy na klip, nagranie, wszystko robimy sami. Nie musimy też czekać w kolejce do wypuszczania utworów, jak chcemy to wrzucamy do sieci i dzieje się!
Jak wygląda przełożenie punkowego DIY na muzykę elektroniczną?
Kiedyś mówiło się – 3 akordy darcie mordy, ta obelga miała chyba odnosić się do niewyrafinowanych kompozycji z punktu widzenia kogoś kto tej muzyki nie rozumie. A tu przecież chodziło o przekaz i ładunek emocjonalny. Z muzyką elektroniczną jest podobnie, jeśli masz laptopa i odpowiedni program, bez umiejętności grania na jakimś instrumencie, jesteś wstanie przekazać ten ładunek emocjonalny w swojej muzyce klikając myszką. Chodzi wyłącznie o twój pomysł, wszystko inne masz podane na tacy. Just do it. Jeśli oczywiście masz na to ochotę.
Suzia będzie na stale w składzie Tok2per czy Tekno?
Oczywiście, my nie prowadzimy żadnego naboru na stały etat, po prostu robimy muzykę. Nawet nasza nazwa mimo że spaja, pokazuje że jesteśmy tam we 2. To nie jest jakaś materia w której liczy się tylko lyder wokalysta. Każdy kto ma z nami coś wspólnego jest w naszym składzie na stałe. A czy gra z nami koncerty, czy nagrywa kolejne piosenki, zależy już tylko od niego. Powiem nawet więcej, jeśli słuchasz TOK2PER, czuj się w składzie.
Za mastering waszych utworów są odpowiedzialni AR-Mastering z Holandii. Dlaczego postawiliście na Holendrów?
Marco Van Der Hoorn który jest odpowiedzialny za mastering Tokyo, wykonał po prostu dobrą robotę. Nie stawialiśmy na Holendrów, Europejczyków czy białych inżynierów w przedziale wiekowym od 30 do 50 lat. Posłuchaliśmy jego wcześniejszych masteringów i spodobał się nam jego profesjonalizm. Wcześniej pracował z takimi producentami jak Burak Yeter, Nicky Romero, Yellow Claw, Armin van Buuren, po takiej drodze daliśmy mu szanse na współpracę z TOK2PER ; )
Jeśli chodzi o techniczny aspekt tworzenia piosenki ważne jest żeby ktoś z dużym doświadczeniem ”wykończył” ten utwór pod względem technicznym. Chcemy aby nasze utwory wybrzmiewały na dużych festiwalach, więc musimy mieć pewność że wszystko się zgadza, i w każdych warunkach będziesz mógł nas usłyszeć tak jak chcieliśmy żebyś nas słyszał.
Kiedy usłyszmy nową płytę Tekno albo Tok2per?
Nowa płyta TEKNO w zasadzie czeka, od ostatniego wydawnictwa (Basstards 2016) wypuściliśmy już 9 singli, więc zebrał się materiał na całą płytę. Natomiast mocno wkręciliśmy się teraz w TOK2PER i nie wiem kiedy to wypuścimy, warto być na bieżąco z naszymi socialmedia, tam damy znać co i jak. Jeśli chodzi o T2P, mamy w zapasie już 5 kolejnych singli. Czy będziemy robić z tego płytę jeszcze nie wiemy, na pewno będziemy często wrzucać te tracki na naszego youtuba – dlatego zachęcamy do śledzenia. Mogę teraz zdradzić że kolejne 2 numery też są z Suzią którą gorąco pozdrawiamy.
Rozmawiał: Bartosz Boruciak