Trzy cechy dobrego PPK. Na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników?
PPK to jedna z największych zmian na rynku finansowym w Polsce w ostatnich latach. Wprowadzane jest bowiem nowe rozwiązanie wspierające długoterminowe gromadzenie kapitału na przyszłość. Biorąc pod uwagę zmiany demograficzne w naszym kraju, PPK będą ważnym elementem systemu emerytalnego w naszym kraju. Do wyboru firmy, której powierzymy zarządzanie prywatnymi środkami pracowników, powinniśmy podejść bardzo skrupulatnie. Z mojego punktu widzenia istotne są trzy czynniki, na które powinni zwrócić uwagę przedstawiciele pracowników: stabilność i bezpieczeństwo firmy oferującej PPK, jej kompetencje dotyczące długoterminowego i efektywnego zarządzania pieniędzmi a także doświadczenie we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami.
Czemu kwestia stabilności i bezpieczeństwa jest Pana zdaniem tak ważna?
Pamiętajmy, że mówimy o projekcie rozpisanym na wiele lat, w którym chodzi o zapewnienie dodatkowych środków po zakończeniu aktywności zawodowej. Pracownicy, którzy mają obecnie np. 30 lat, będą korzystać z nich ponad 30 lat później, kiedy sami już nie będą mogli lub po prostu nie będą chcieli pracować. Zwłaszcza w tym drugim przypadku środki zgromadzone w ramach PPK dają pracownikowi większą swobodę decyzji. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo tych pieniędzy. Konkretnym parametrem, który uwzględniłbym w procesie poszukiwania partnera do PPK, jest ocena przyznawana przez agencje ratingowe, które analizują stabilność finansową firm. Dla przykładu Warta posiada rating na poziomie A+ z perspektywą stabilną według S&P. To najwyższy spotykany na polskim rynku poziom, wyższy nawet niż ocena wiarygodności kredytowej Polski.
Jak rozumiem kwestia dotycząca inwestowania środków również dotyczy długoterminowego charakteru PPK?
Dokładnie tak. Pamiętajmy, że w takiej perspektywie będzie chodziło o setki milionów złotych. Powinny one zatem zostać powierzone w zarządzanie komuś, kto w tej właśnie kwestii sprawdził się już w praktyce. Wybierzmy firmę mogącą wykazać się przykładami prowadzenia wieloletnich programów inwestycyjnych, gdzie regularnie wpłacane środki są efektywnie lokowane bezpośrednio w papiery wartościowe.
Dlaczego Pana zdaniem doświadczenie we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami jest tak ważne?
Mówimy tutaj o czysto praktycznym aspekcie wdrożenia a następnie sprawnego administrowania PPK. Posiadane doświadczenie z pewnością przyda się przy tak dużym projekcie i zarządzaniu indywidualnymi kontami grup pracowników, liczących nierzadko kilkaset lub nawet kilka tysięcy osób.
Firmy takie jak np. Warta obsługująca ponad 5 mln klientów, w tym 720 tys. pracowników i ich rodzin w ramach grupowych programów ubezpieczeniowych i inwestycyjnych, dają większą gwarancję komfortowej współpracy np. dzięki posiadanym nowoczesnym systemom informatycznym przystosowanym do obsługi tego typu relacji. Doświadczenie zdobyte przy obsłudze ubezpieczeń grupowych pomoże w zapewnieniu wysokiej jakość oferowanych rozwiązań.
W tym kontekście ciekawe wydają się również wyniki ostatniego badania Polskiej Izby Ubezpieczeń. Respondenci wskazali właśnie zakłady ubezpieczeń na życie jako instytucje najbardziej godne zaufania w przypadku prowadzenia PPK.
Czy są jeszcze jakaś inna kwestia, którą powinniśmy brać pod uwagę?
Możemy brać również pod uwagę temat ponadstandardowej oferty firm ubezpieczeniowych uczestniczących w tym systemie. Dla przykładu PPK Warty nie tylko pomaga gromadzić kapitał na przyszłość, ale zapewnia również dodatkowe środki dla najbliższych uczestnika PPK w przypadku jego śmierci oraz śmierci na skutek wypadku. A ponieważ dzieje się to bez dodatkowych opłat (składka ubezpieczeniowa jest częścią opłaty za zarządzanie), stanowi to dodatkową korzyść nie obciążającą efektywności odkładania środków na emeryturę w ramach tego systemu.