Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego z udziałem wicepremiera Morawieckiego
W pierwszej części posiedzenia, wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki omówił zasadnicze elementy tzw. Konstytucji dla Biznesu. Jak podkreślił, ma to być katalog fundamentalnych zasady związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw.
„Te ułatwienia mają sprzyjać tworzeniu nowych, lepszych miejsc pracy. Jestem przekonany, że zestaw ustaw uwolni polski potencjał” - uzasadniał wicepremier.
Osobną kwestią, poruszoną przez Mateusza Morawieckiego w RDS, był pomysł powołania rady rządu i przedsiębiorców. Według jego koncepcji, miałaby ona zrzeszać przedsiębiorców, którzy dziś nie mają swojej reprezentacji, choćby w Radzie Dialogu Społecznego.
„Chcemy też powołać rzecznika przedsiębiorców, który promowałby pozytywne rozwiązania w różnych ustawach, a wyłapywał te, które nie służą przedsiębiorczości” - mówił Mateusz Morawiecki.
Pomysły związane z powołaniem rady rządu i przedsiębiorców oraz rzecznika tych ostatnich, spotkał się jednoznacznie negatywnym odbiorem ze strony związków zawodowych oraz Związku Rzemiosła Polskiego. Z rezerwą odniosły się do niego także Konfederacja Lewiatan i Pracodawcy RP.
Jak podkreślił członek KK NSZZ „Solidarność” i RDS Henryk Nakonieczny, powołując rzecznika przedsiębiorców, należałoby od raz powołać rzecznika pracowników i być może jeszcze wielu innych.
Odniósł się również do problemów z opiniowaniem przez Radę projektów ustaw, które często w ogóle do niej nie trafiają lub dzieje się to zbyt późno.
W drugiej części posiedzenia, członkowie RDS przyjęli uchwałę stron pracowników i pracodawców w sprawie powołania zespołu branżowego ds. transportu drogowego, a także
program prac Rady na 2017 r.
Bardziej szczegółowa relacja z Posiedzenia Plenarnego RDS w najbliższym numerze Tygodnika Solidarność, a następnie na stronie Tysol.pl
Anna Grabowska