Najnowszy numer "TS": #NasReprezentujesz - Zofia Klepacka w Tygodniku Solidarność

– Według mnie to dziwne, że w dzisiejszych czasach musimy bronić tak fundamentalnej kwestii jak tradycyjna rodzina, że jakaś mniejszość próbuje nam coś narzucić. Nie zgadzam się z seksualizacją dzieci w szkołach. Jest odpowiedni przedmiot, który istnieje w szkole – wychowanie do życia w rodzinie i wydaje mi się, że nie ma potrzeby wprowadzać niczego nowego, a tym bardziej rozbudzać seksualności wśród dzieci – w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” zdradza nam Zofia Noceti-Klepacka, utytułowana polska windsurferka w wywiadzie "Energię daje mi modlitwa"
 Najnowszy numer "TS": #NasReprezentujesz - Zofia Klepacka w Tygodniku Solidarność
/ zrzut z ekranu
Tygodnik Solidarność od wtorku w TYCH kioskach i w aplikacji mobilnej do pobrania TUTAJ

Czytaj również: List Przewodniczącego "S" P. Dudy do Zofii Klepackiej: Wspieram i dziękuję za odwagę #NasReprezentujesz

Jak podkreśla w dalszej części rozmowy z Cezarym Krysztopą popularna zawodniczka – część mediów niesłusznie przypina jej łatkę homofoba. 

– Ja po raz kolejny mówię, że do osób homoseksualnych nic nie mam. Mam nawet znajomych, którzy są homoseksualistami. Ja po prostu nie zgadzam się z ideologicznymi postulatami, które są forsowane w Warszawie i nie tylko tutaj. Niektóre środowiska wykorzystały urywki cytatów z moich wywiadów i zrobiły ze mnie homofoba. To się rozprzestrzeniło i uważam, że to jest nie w porządku. Przekręcanie moich słów i manipulowanie nimi jest bardzo nie w porządku. Pewne środowiska pod przykrywką tolerancji chcą coraz więcej i więcej, a my jako obywatele demokratycznego państwa mamy prawo się nie zgadzać i głośno i wyraźnie wyrażać swoje zdanie. To powinno działać w obie strony. A jak na razie jestem przykładem, że to działa tylko w jedną stronę. Przez kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej doświadczaliśmy komunizmu w naszym kraju. Ludzie byli zastraszani, bali się chodzić do kościoła. Chciano zniszczyć m.in. wartości chrześcijańskie, w których wzrastaliśmy od pokoleń, i my do podobnych sytuacji nie możemy dopuścić. Okej, każdy ma prawo mieć swoje poglądy, ale nie może być z tego powodu zaszczuty i mieć niszczoną karierę. Nie wolno do takich sytuacji dopuszczać.

Do rozmowy z Zofią Noceti-Klepacją w swoim wstępniaku nawiązuje Michał Ossowski, redaktor naczelny tygodnika. 

Kobietą, która ma odwagę głośno mówić o swoich poglądach i przekonaniach, za co spotyka ją fala hejtu i oszczerstw. Najwięcej ze strony tych, którzy na co dzień mają usta pełne frazesów o tolerancji, potrzebie akceptacji różnorodności, propagatorów walki z mową nienawiści. Jednak największym dramatem jest to, że poglądy Zofii Klepackiej nie są w żadnym stopniu kontrowersyjne. Patriotyzm, przywiązanie do wiary katolickiej, rodzina, sprzeciw wobec nachalnej indoktrynacji środowisk LGBT+. Tyle wystarczy, aby dzisiaj zostać homofobem. Tyle wystarczy, aby domagać się oddania medali, zakazu noszenia symboli narodowych, tyle wystarczy, aby wykrzykiwać na ulicy o wstydzie.

O wydarzeniach wokół 30 rocznicy częściowo wolnych wyborów pisze w tekście „4 czerwca pogmatwany” pisze Jakub Pacan. 


Miniony tydzień obfitował w wydarzenia symboliczne związane z pierwszą pielgrzymką do Polski Jana Pawła II i pierwszymi częściowo wolnymi wyborami 4 czerwca 1989 roku. Opozycja na obchodach alternatywnych znowu się skompromitowała.

Obchody rocznicy 4 czerwca w Gdańsku były podzielone na dwie różne uroczystości. Pierwsza to świętowanie 40. rocznicy papieskiej pielgrzymki wspólnie przez NSZZ Solidarność z przewodniczącym Piotrem Dudą na czele i przedstawicielami rządu z premierem Mateuszem Morawieckim w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Druga to tzw. historical fiction, czyli uroczystości historii alternatywnej organizowane przez opozycję w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie debatowano o 30. rocznicy wyborów 4 czerwca. Z Donaldem Tuskiem i byłymi prezydentami Wałęsą, Kwaśniewskim i Komorowskim rocznicę „zakończenia komunizmu” świętowali byli członkowie PZPR. To drugie widowisko jeden z wnikliwych obserwatorów życia politycznego podsumował na Facebooku krótko: „Boję się takiej starości”.

O wciąż istniejącym wykluczeniu energetycznym raportuje Teresa Wójcik. 


Miliony Polaków mają problem z zaspokajaniem niezbędnych współcześnie potrzeb energetycznych, jak ogrzewanie, dostęp do ciepłej wody oraz elektryczności w domach i mieszkaniach. Według analiz Instytutu Badań Strukturalnych (IBS) ubóstwo energetyczne dotyka 12 proc. mieszkańców Polski. 

Samo pojęcie „ubóstwo energetyczne” nie jest równoznaczne z pojęciem ubóstwa pod względem dochodowym. W Polsce 2,5 mln osób skazanych jest na ubóstwo energetyczne z powodu braku pieniędzy na coraz droższe ogrzewanie i prąd. Reszta – co najmniej drugie tyle – to mieszkańcy, którzy mają problem z wysokimi kosztami ogrzewania, ciepłej wody i elektryczności z powodu złych warunków infrastrukturalnch w miejscowości, w której mieszkają. Łącznie aż 12 proc. polskiej ludności żyje poniżej energetycznych standardów europejskiej cywilizacji.


W dziale „Historia” Leszek Masierak przypomina, jak przebiegała operacja „Overlord” 

Niespodziewanego figla aliantom sprawiła jednak pogoda. Wzburzone morze, silny wiatr i obfite opady deszczu zmusiły dowodzącego operacją generała Dwighta Eisenhowera do przełożenia operacji. Na szczęście dwadzieścia cztery godziny później warunki poprawiły się na tyle, że po południu 5 czerwca można było wydać rozkaz do ataku. Co ciekawe, dała tu znać o sobie aliancka przewaga w dziedzinie meteorologii – angielscy specjaliści trafnie przewidzieli poprawę pogody, niemieccy natomiast wciąż sądzili, że deszcz i burze zatrzymały się nad Normandią na dłużej. To uspokoiło Niemców – dowodem może być fakt, że Erwin Rommel właśnie 5 czerwca wyjechał z urodzinową wizytą do żony w Niemczech.

A w dziale związek? Marcin Koziestański rozmawia z Reginą Borkowska, przewodnicząca OZ NSZZ Solidarność w ZUS. Solidarność w ZUS obchodzi już 20 lat. 
 
– Jakie priorytety OZ NSZZ „S” w ZUS zakłada w swojej działalności na najbliższe lata?

– Najważniejszym priorytetem, a już zostały podjęte odpowiednie działania, jest wzrost funduszu wynagrodzeń dla pracowników w 2020 r., co wiąże się w przypadku ZUS z zapisami wzrostu w ustawie budżetowej, jak również dopilnowanie, aby wdrażane w br. w Zakładzie projekty zmian organizacyjnych, etatyzacji czy wartościowania stanowisk pracy były w pełni uzasadnione pod kątem usprawnienia pracy i wymiernych korzyści dla pracowników. No i oczywiście bardzo ważne jest dalsze zwiększanie uzwiązkowienia.

- odpowiada Regina Borkowska. 


W numerze również: 
Karuzela z blogerami
Porady Prawne
Sport
Krzyżówka 
 

 

POLECANE
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Wyborczej na platformie "X" opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic - Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice - mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści "Gromda".

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

Nowy komunikat Straży Granicznej. Szykują się zmiany przy granicy z Białorusią z ostatniej chwili
Nowy komunikat Straży Granicznej. Szykują się zmiany przy granicy z Białorusią

Ponad 290 mln zł będzie kosztowała modernizacja i utwardzenie drogi technicznej biegnącej wzdłuż polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem - poinformowała w środę Straż Graniczna. Prace mają potrwać do połowy grudnia; powstanie tam droga na większości odcinków asfaltowa.

Wygrał zdrowy rozsądek. Szczęsny przerwał milczenie z ostatniej chwili
"Wygrał zdrowy rozsądek". Szczęsny przerwał milczenie

Wojciech Szczęsny po zakończeniu kariery w sierpniu 2024 roku nie spodziewał się, że już miesiąc później znów założy rękawice bramkarskie. Okoliczności zmusiły go do zmiany planów - kontuzja Marca-Andre ter Stegena sprawiła, że FC Barcelona zaczęła pilnie szukać doświadczonego zastępcy. Wybór padł na Polaka.

Robert Bąkiewicz: Ruch Obrony Granic usuwany z posterunku w Słubicach z ostatniej chwili
Robert Bąkiewicz: Ruch Obrony Granic usuwany z posterunku w Słubicach

Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa

Osiem nowych autobusów Autosan dołączyło w środę do floty Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) w Krakowie. Zastąpią one ostatnie autobusy spalinowe ze starszymi silnikami Euro 5.

Gawkowski myśli o zablokowaniu platformy X. Kukiz odpowiada mu bez ogródek  Wiadomości
Gawkowski myśli o zablokowaniu platformy X. Kukiz odpowiada mu bez ogródek

"Mamy w Polsce mechanizmy, które pozwalałyby zadziałać w taki sposób, żeby portal X nie działał" - stwierdził Krzysztof Gawkowski. Dodał, że jego ministerstwo musi mieć możliwości prawne, "ale też decyzyjność dotyczącą chociażby tego, że te platformy będą wyłączane" - zagroził minister cyfryzacji. Jego słowa skomentował m.in. Paweł Kukiz, właśnie na platformie X.

„Jo sem netoperek”. Nietypowa interwencja policji w Helu Wiadomości
„Jo sem netoperek”. Nietypowa interwencja policji w Helu

Nietypowa interwencja policji miała miejsce we wtorkowy wieczór (8 lipca 2025 r.) w Helu. Funkcjonariusze zostali wezwani do jednego ze sklepów przy ul. Wiejskiej, gdzie zgłoszono zakłócanie porządku. Sprawa szybko eskalowała – mężczyzna, który zachowywał się głośno i wulgarnie, wszedł na dach pobliskiego lokalu gastronomicznego i zaczął krzyczeć dziwne słowa.

Nie żyje 37-letni pięściarz. Zmarł po przegranej walce Wiadomości
Nie żyje 37-letni pięściarz. Zmarł po przegranej walce

Z USA napłynęły wstrząsające wiadomości. 37-letni bokser Pedro Antonio „Tony” Rodriguez został znaleziony martwy w swoim hotelowym pokoju, zaledwie kilka godzin po przegranej walce. Wystąpił na gali bokserskiej w Phoenix, w amerykańskim stanie Arizona, gdzie jego przeciwnikiem był Phillip Vella.

Niepokojące informacje z banków u sąsiadów. Znikają pieniądze z prywatnych kont z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z banków u sąsiadów. Znikają pieniądze z prywatnych kont

W trzech największych bankach na Białorusi doszło do poważnej awarii systemu. Chodzi o Belarusbank, Belagroprombank oraz Belinvestbank. Ich klienci z przerażeniem patrzą na stan swoich kont, z których zniknęły pieniądze. 

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": #NasReprezentujesz - Zofia Klepacka w Tygodniku Solidarność

– Według mnie to dziwne, że w dzisiejszych czasach musimy bronić tak fundamentalnej kwestii jak tradycyjna rodzina, że jakaś mniejszość próbuje nam coś narzucić. Nie zgadzam się z seksualizacją dzieci w szkołach. Jest odpowiedni przedmiot, który istnieje w szkole – wychowanie do życia w rodzinie i wydaje mi się, że nie ma potrzeby wprowadzać niczego nowego, a tym bardziej rozbudzać seksualności wśród dzieci – w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” zdradza nam Zofia Noceti-Klepacka, utytułowana polska windsurferka w wywiadzie "Energię daje mi modlitwa"
 Najnowszy numer "TS": #NasReprezentujesz - Zofia Klepacka w Tygodniku Solidarność
/ zrzut z ekranu
Tygodnik Solidarność od wtorku w TYCH kioskach i w aplikacji mobilnej do pobrania TUTAJ

Czytaj również: List Przewodniczącego "S" P. Dudy do Zofii Klepackiej: Wspieram i dziękuję za odwagę #NasReprezentujesz

Jak podkreśla w dalszej części rozmowy z Cezarym Krysztopą popularna zawodniczka – część mediów niesłusznie przypina jej łatkę homofoba. 

– Ja po raz kolejny mówię, że do osób homoseksualnych nic nie mam. Mam nawet znajomych, którzy są homoseksualistami. Ja po prostu nie zgadzam się z ideologicznymi postulatami, które są forsowane w Warszawie i nie tylko tutaj. Niektóre środowiska wykorzystały urywki cytatów z moich wywiadów i zrobiły ze mnie homofoba. To się rozprzestrzeniło i uważam, że to jest nie w porządku. Przekręcanie moich słów i manipulowanie nimi jest bardzo nie w porządku. Pewne środowiska pod przykrywką tolerancji chcą coraz więcej i więcej, a my jako obywatele demokratycznego państwa mamy prawo się nie zgadzać i głośno i wyraźnie wyrażać swoje zdanie. To powinno działać w obie strony. A jak na razie jestem przykładem, że to działa tylko w jedną stronę. Przez kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej doświadczaliśmy komunizmu w naszym kraju. Ludzie byli zastraszani, bali się chodzić do kościoła. Chciano zniszczyć m.in. wartości chrześcijańskie, w których wzrastaliśmy od pokoleń, i my do podobnych sytuacji nie możemy dopuścić. Okej, każdy ma prawo mieć swoje poglądy, ale nie może być z tego powodu zaszczuty i mieć niszczoną karierę. Nie wolno do takich sytuacji dopuszczać.

Do rozmowy z Zofią Noceti-Klepacją w swoim wstępniaku nawiązuje Michał Ossowski, redaktor naczelny tygodnika. 

Kobietą, która ma odwagę głośno mówić o swoich poglądach i przekonaniach, za co spotyka ją fala hejtu i oszczerstw. Najwięcej ze strony tych, którzy na co dzień mają usta pełne frazesów o tolerancji, potrzebie akceptacji różnorodności, propagatorów walki z mową nienawiści. Jednak największym dramatem jest to, że poglądy Zofii Klepackiej nie są w żadnym stopniu kontrowersyjne. Patriotyzm, przywiązanie do wiary katolickiej, rodzina, sprzeciw wobec nachalnej indoktrynacji środowisk LGBT+. Tyle wystarczy, aby dzisiaj zostać homofobem. Tyle wystarczy, aby domagać się oddania medali, zakazu noszenia symboli narodowych, tyle wystarczy, aby wykrzykiwać na ulicy o wstydzie.

O wydarzeniach wokół 30 rocznicy częściowo wolnych wyborów pisze w tekście „4 czerwca pogmatwany” pisze Jakub Pacan. 


Miniony tydzień obfitował w wydarzenia symboliczne związane z pierwszą pielgrzymką do Polski Jana Pawła II i pierwszymi częściowo wolnymi wyborami 4 czerwca 1989 roku. Opozycja na obchodach alternatywnych znowu się skompromitowała.

Obchody rocznicy 4 czerwca w Gdańsku były podzielone na dwie różne uroczystości. Pierwsza to świętowanie 40. rocznicy papieskiej pielgrzymki wspólnie przez NSZZ Solidarność z przewodniczącym Piotrem Dudą na czele i przedstawicielami rządu z premierem Mateuszem Morawieckim w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Druga to tzw. historical fiction, czyli uroczystości historii alternatywnej organizowane przez opozycję w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie debatowano o 30. rocznicy wyborów 4 czerwca. Z Donaldem Tuskiem i byłymi prezydentami Wałęsą, Kwaśniewskim i Komorowskim rocznicę „zakończenia komunizmu” świętowali byli członkowie PZPR. To drugie widowisko jeden z wnikliwych obserwatorów życia politycznego podsumował na Facebooku krótko: „Boję się takiej starości”.

O wciąż istniejącym wykluczeniu energetycznym raportuje Teresa Wójcik. 


Miliony Polaków mają problem z zaspokajaniem niezbędnych współcześnie potrzeb energetycznych, jak ogrzewanie, dostęp do ciepłej wody oraz elektryczności w domach i mieszkaniach. Według analiz Instytutu Badań Strukturalnych (IBS) ubóstwo energetyczne dotyka 12 proc. mieszkańców Polski. 

Samo pojęcie „ubóstwo energetyczne” nie jest równoznaczne z pojęciem ubóstwa pod względem dochodowym. W Polsce 2,5 mln osób skazanych jest na ubóstwo energetyczne z powodu braku pieniędzy na coraz droższe ogrzewanie i prąd. Reszta – co najmniej drugie tyle – to mieszkańcy, którzy mają problem z wysokimi kosztami ogrzewania, ciepłej wody i elektryczności z powodu złych warunków infrastrukturalnch w miejscowości, w której mieszkają. Łącznie aż 12 proc. polskiej ludności żyje poniżej energetycznych standardów europejskiej cywilizacji.


W dziale „Historia” Leszek Masierak przypomina, jak przebiegała operacja „Overlord” 

Niespodziewanego figla aliantom sprawiła jednak pogoda. Wzburzone morze, silny wiatr i obfite opady deszczu zmusiły dowodzącego operacją generała Dwighta Eisenhowera do przełożenia operacji. Na szczęście dwadzieścia cztery godziny później warunki poprawiły się na tyle, że po południu 5 czerwca można było wydać rozkaz do ataku. Co ciekawe, dała tu znać o sobie aliancka przewaga w dziedzinie meteorologii – angielscy specjaliści trafnie przewidzieli poprawę pogody, niemieccy natomiast wciąż sądzili, że deszcz i burze zatrzymały się nad Normandią na dłużej. To uspokoiło Niemców – dowodem może być fakt, że Erwin Rommel właśnie 5 czerwca wyjechał z urodzinową wizytą do żony w Niemczech.

A w dziale związek? Marcin Koziestański rozmawia z Reginą Borkowska, przewodnicząca OZ NSZZ Solidarność w ZUS. Solidarność w ZUS obchodzi już 20 lat. 
 
– Jakie priorytety OZ NSZZ „S” w ZUS zakłada w swojej działalności na najbliższe lata?

– Najważniejszym priorytetem, a już zostały podjęte odpowiednie działania, jest wzrost funduszu wynagrodzeń dla pracowników w 2020 r., co wiąże się w przypadku ZUS z zapisami wzrostu w ustawie budżetowej, jak również dopilnowanie, aby wdrażane w br. w Zakładzie projekty zmian organizacyjnych, etatyzacji czy wartościowania stanowisk pracy były w pełni uzasadnione pod kątem usprawnienia pracy i wymiernych korzyści dla pracowników. No i oczywiście bardzo ważne jest dalsze zwiększanie uzwiązkowienia.

- odpowiada Regina Borkowska. 


W numerze również: 
Karuzela z blogerami
Porady Prawne
Sport
Krzyżówka 
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe