Rzecznik MŚ o dyskusji nt. ograniczenia smogu: Polski węgiel jest węglem o wysokiej jakości
Jako Ministerstwo Środowiska podejmujemy wiele działań w celu poprawy jakości powietrza - a co istotne – podejmujemy je nie od wczoraj, kiedy problemem smogu opinia publiczna zainteresowała się bardziej. Działania trwaja już od dawna, zaraz po tym, gdy rząd Pani Premier Beaty Szydło objął stery władzy
- powiedział rzecznik MŚ.
Zapowiedział też, że ministerstwo już od dłuższego czasu zajmuje się problemem zanieczyszczenia powietrza, ale potrzeba działań na szerszą skalę. Podkreślił, że za czasów rządów koalicji PO-PSL banalizowano problem.
Zdaniem rzecznika główną przyczyną smogu jest przede wszystkim sektor bytowo-komunalny.Chcę podkreślić, że już raport NIK za lata 2008 – 2013 mówił o tym, że Polska ma najgorszą jakość powietrza w Europie i przyznam szczerze, że nie pamiętam, żeby wówczas w Polsce toczyła się dyskusja na tak szeroką skalę, jak obecnie. Nie pamiętam, żeby ówczesna koalicja PO-PSL podejmowała jakieś zdecydowane kroki albo strategiczne rozwiązania, dążące do ograniczenia smogu.
Właśnie w sektorze bytowo-komunalnym stosowane są często paliwa niskiej jakości oraz spalane są odpady w nieprzystosowanych do tego celu instalacjach grzewczych. Często też spalane są śmieci, co jest na pewno nie tylko szkodliwe, ale również niezgodne z prawem. (...) o, że mamy smog wynika z kilku rzeczy: po pierwsze – pyły PM 2,5 i PM 10 są pochodzenia antropogennego i naturalnego. Ponadto problemem pozostaje także planowanie przestrzenne. W związku z nieodpowiednim zagospodarowaniem przestrzennym w wielu miastach - to dot. także Warszawy - następuje blokowanie naturalnych korytarzy napowietrzających w centrach miast. W Warszawie one zostały zabudowane. Po trzecie, smog powstaje także w określonych warunkach atmosferycznych i utrzymuje się tam, gdzie jest bezwietrzna pogoda, niska temperatura, mgła, inwersja temperatury.
Ministerstwo Środowiska chce podjąć współpracę w tym temacie głównie z samorządami:
Chcemy właczyć samorządowców w dyskusję na temat poprawy jakości powietrza. We wtorek miało miejsce to spotkanie. Podkreślam jeszcze raz, że nie jest ono efektem działań ad hoc, tylko wcześniej zaplanowanym, bo już 6. grudnia 2016 taka decyzja została podjęta.
- powiedział w wywiadzie Paweł Mucha. Jego zdaniem to nie palenie polskim węglem zwiększa natężenei smogu:
Źródło: Fronda.plMinisterstwo Środowiska promuje następujące hasło ,,dobre paliwo w dobrym kotle’’ czyli przede wszystkim chodzi o to, by wprowadzić normy jakości na paliwa stałe i normy na kotły, w których Polacy mogą spalać swoje paliwa. Słyszałem też takie argumenty, że ludziom należy zabronić spalania węgla, zwłaszcza polskiego węgla – co odczułaby polska gospodarka, bo nie można byłoby z niego korzystać z racji rzekomo za wysokiej emisyjności – to nie jest prawda, polski węgiel jest węglem o wysokiej jakości.