Reforma systemu ochrony zdrowia to "Transatlantyk wpływający na nieznane wody"?
Nie koszt, a inwestycja
Partnerzy społeczni uznali, że zmiany w organizacji i finansowaniu ochrony zdrowia są potrzebne i oczekiwane. Ich głównym celem powinno być zapewnienie wszystkim obywatelom dostępu do opieki zdrowotnej wysokiej jakości. „Tego rodzaju zmian strona społeczna, reprezentowana przez związki zawodowe i organizacje pracodawców, domaga się od lat” - napisano we wspólnym stanowisku. I dalej: „Wiemy, że zdrowie nie jest kosztem, a inwestycją i że tak powinniśmy je traktować – jako długofalową, strategiczną, wymagającą szczególnej uwagi pozycję na liście priorytetów rządu, który zdecyduje o dobrostanie państwa i jego obywateli” .
Partnerzy społeczni zaznaczyli przy tym, że zdrowie to obszar największych obaw i największej troski społecznej. Na liście sukcesów 25 lat transformacji zdrowie zdecydowanie znalazło się na ostatnim miejscu – w tym obszarze państwo zawiodło obywateli.
Obszar szczególnie zaniedbany
Podjęcie przemyślanych i dobrze zaplanowanych interwencji w zaniedbanym obszarze zdrowia przyniesie łatwo dostrzegalne pozytywne efekty dla obywateli - oceniły organizacje reprezentowane w RDS.
Przedstawiły przy tym szereg zagadnień, które ich zdaniem stanowią „solidną podstawę do poważnej debaty o transformacji systemu ochrony zdrowia”.
Przewodniczący zespołu ekspertów partnerów społecznych, Wojciech Warski z BCC, mówił:
- Projekt reform ma charakter zarządczy i z medycyną ma niewiele wspólnego. Brak jest środków i wizji, określenia do czego zmiany mają prowadzić. Dodał, że powinien być to projekt ponadresortowy, przede wszystkim związany ministerstwem finansów. I ze względu na brak większego finansowania ochrony zdrowia, partnerzy nie widzą większych szans na powodzenie reformy. W ich opinii rozwiązaniem byłoby, być może, wprowadzenie programów pilotażowych, a nie ściganie się z czasem.
– powiedział Warski.- To transatlantyk, o którym minister wie dużo, ale który wpływa na nieznanie wody
Anna Grabowska
Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (04/2017) dostępnym również w wersji cyfrowej tutaj