Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne?

Na wakacyjne czy świąteczne bardzo często długo i niecierpliwie się czeka. Poza starannym wybraniem miejsca docelowego podróży czy też hotelu, warto również dużo czasu i swojej uwagi poświęcić na staranne i dokładne wybranie ubezpieczenia turystycznego. Poniższy tekst pomoże Ci w dokonaniu takiego wyboru. Dlaczego? Znajdziesz tu najważniejsze informacje, na temat optymalnej polisy podróżnej.
 Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne?
/ mat. własny
Ubezpieczenie turystyczne
 
Ubezpieczenie turystyczne to ogólna nazwa polis ubezpieczeniowych, które zawiera się na czas trwania wyjazdu. Nie ma tu znaczenia, czy jest to wyjazd wakacyjny, świąteczny, czy podróżny planuje ciągłe podróżowanie i przemieszczanie się z miejsca na miejsce, czy w planach są wakacje stacjonarne i na przykład plażowanie. Istotne znaczenie ma to, że ubezpieczony zamierza wyjechać, a najbardziej potrzebna jest polisa na wyjazdy zagraniczne.
 
Pobyt za granicą wiąże się z tym, że podróżny musi samodzielnie płacić za wszelkie podjęte wobec niego procedury medyczne (od wizyty u lekarza począwszy, poprzez drobne zabiegi aż po hospitalizację). Koszty mogą być bardzo wysokie, wszystko zależy od tego, jak bardzo skomplikowana pomoc będzie potrzebna ubezpieczonemu. W krajach Unii Europejskiej i EFTA pomóc pomoże EKUZ, aczkolwiek karta nie refunduje wszystkich usług medycznych i trzeba być gotowym na opłacenie części z nich z własnej kieszeni. 
 
Mając ubezpieczenie turystyczne, nie trzeba się martwić o te koszty. Podstawowym elementem, który jest objęty w ramach tej polisy to właśnie zwrot kosztów leczenia. Przy wysokiej sumie ubezpieczenia, a te najniższe zaczynają się zwykle od około 10 000 euro, można być spokojnym, że wszystkie koszty uda się pokryć z polisy. Warto jednak dopasować wysokość sumy gwarantowanej do kierunku podróży – przykładowo w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Japonii leczenie jest naprawdę bardzo kosztowne i niższe kwoty ubezpieczenia mogą nie wystarczyć.
 
Trzeba jednak wiedzieć, że ubezpieczenie podróżne to nie tylko zwrot kosztów leczenia, ale również ochrona bagażu podróżnego, pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej, OC w życiu prywatnym, transport medyczny czy ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. O co chodzi i czego dotyczą te dodatkowe opcje? Już wyjaśniamy.
 
Ubezpieczenie bagażu
 
Ubezpieczenie bagażu to polisa, która sprawdza się szczególnie przy wyjeżdżaniu, choć w drodze powrotnej można również z niej skorzystać. Jeżeli Twój bagaż z jakiegoś powodu zaginie lub zostanie skradziony, a Ty, jako ubezpieczony, masz odpowiednie dokumenty, które to potwierdzają (zgłoszenie na lotnisku zaginionego bagażu i numer sprawy lub notatka policyjna z kradzieży), to otrzymasz odszkodowanie, które pozwoli Ci odkupić utracone rzeczy. Nie musisz się martwić, że zostaniesz bez szczoteczki do zębów i ubrań, a wszystkie wakacyjny budżet musisz przeznaczyć na odkupienie sobie bagażu. Nie musisz, bo otrzymasz odszkodowanie.
 
Ubezpieczenie akcji ratowniczej i transportu medycznego
W wielu krajach akcje ratunkowe czy poszukiwawcze płatne – jak choćby u tańszych sąsiadów w Czechach i na Słowacji czy w Austrii. Koszty te bywają ogromne, sam start śmigłowca to około 5 000 euro. Można je pokryć dzięki polisie ubezpieczeniowej.
 
A jeżeli Twój stan zdrowia jest na tyle zły, że nie możesz wrócić do domu normalnym, rejsowym samolotem, tylko musisz skorzystać ze specjalistycznego transportu medycznego, to pamiętaj, że polisa ubezpieczeniowa pokryje koszty takiego transportu. W tym wypadku stawka wyliczana jest za kilometr. Jeżeli musisz przejechać kilka tysięcy kilometrów, koszty mogą urosnąć do niebotycznych rozmiarów.
 
Ubezpieczenie OC i NNW
 
Podczas swojego wyjazdowego wypoczynku może się tak zdarzyć, że dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, w którym nie tylko Ty będziesz poszkodowany, ale wyrządzisz również szkodę osobom trzecim. Takie szkody trzeba opłacić – nie ma innej opcji. Jeżeli nie wykupisz ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, za te szkody zapłacisz z własnej kieszeni. Jeżeli do swojej polisy turystycznej dołączysz OC, to firma ubezpieczeniowa poniesie koszty spowodowanych przez Ciebie szkód, a Twój budżet na tym nie ucierpi.
 
Ubezpieczenie NNW natomiast pozwoli pokryć koszty następstw nieszczęśliwych wypadków, które dotkną bezpośrednio Ciebie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, sprawdź na https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/ . Zapoznasz się ze szczegółami nie tyle samego NNW, ile kosztów, jakie trzeba ponieść rozszerzając swoją ochronę ubezpieczeniową.
 
Ubezpieczenie dla aktywnych i klauzula alkoholowa
 
Ubezpieczenie dla aktywnych to rozszerzenie, które powoduje, że polisa działa również wtedy, gdy Ty uprawiasz sport. Zasadniczo, wiele dyscyplin sportowych określanych jest jako podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych (jak choćby wyjścia w góry, jazda na nartach, lot balonem czy rejs statkiem) i w związku z tym jest wyłączeniem ochrony i zwalnia ubezpieczyciela z odpowiedzialności za Twoje zdrowie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ubezpieczenie dla aktywnych, wypadki, do których dojdzie podczas uprawiania przez Ciebie sportu również będą objęte ochroną.
 
A co, gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, a Ty będziesz akurat po piwie? Trudno powiedzieć, by jedno piwo było stanem upojenia alkoholowego, ale w wielu przypadkach powoduje, że ubezpieczenia już nie otrzymasz. Jeżeli wykupisz sobie ubezpieczenie z klauzulą alkoholową, to taka ilość alkoholu, jaką spożyjesz wraz z jednym piwem – nie odbierze Ci prawa do wypłaty ubezpieczenia.
 
Klauzula dopuszcza ochronę do pewnej ilości alkoholu we krwi – ilość ta sprecyzowana jest w OWU, gdyż każda firma samodzielnie ustala tę granicę. Przed zawarciem umowy warto więc ją sprawdzić, by nie być później zaskoczonym.
 
Jak widać, ubezpieczenie turystyczne to wiele różnorodnych umów, które chronią podróżnego i jego majątek w różnych okolicznościach i na wiele różnych sposobów. Im szersze, tym bardziej przydatne i praktyczne.


Żródło: Artykuł Sponsorowany

 

POLECANE
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos z ostatniej chwili
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos

Ekipa prezydenta elektra Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpocznie współpracę z administracją prezydenta Joe Bidena w celu osiągniecia „porozumienia” między Ukrainą i Rosją - oświadczył w niedzielę w telewizji Fox News Michael Waltz, nominowany przez Trumpa na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Genialne w swej prostocie. Zaskoczenie dla fanów Familiady z ostatniej chwili
"Genialne w swej prostocie". Zaskoczenie dla fanów "Familiady"

Z okazji 30-lecia „Familiady” produkcja programu zdecydowała się ujawnić tajemnicę słynnego kącika muzycznego. Przez lata widzowie wyobrażali sobie to miejsce jako profesjonalne, dźwiękoszczelne studio - być może szklany pokój lub elegancką kabinę. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem z ostatniej chwili
Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem

Prezes IPN Karol Nawrocki zadeklarował podczas niedzielnej konwencji w Krakowie, że Polska to jego miłość, dlatego jest gotowy zostać jej prezydentem. Jego pierwszą obietnicą wyborczą jest zakończenie wojny polsko-polskiej.

Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski tylko u nas
Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski

- Mamy ponadpartyjnego kandydata, podkreślającego swoje związki ze zwykłymi Polakami, Karol Nawrocki dosyć też skutecznie wypunktował słabości przeciwnika, a z drugiej strony mówił o programie, o ambitnej Polsce, o inwestycjach, o tych wszystkich rzeczach, o których Polacy dyskutują - skomentował wybór kandydata PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

Rozpłakałam się. Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
"Rozpłakałam się". Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Vanessa Aleksander, która wygrała 15. edycję „Tańca z Gwiazdami”, po tygodniu milczenia przerwała ciszę i udzieliła pierwszego wywiadu. W rozmowie w programie „Halo tu Polsat” aktorka opowiedziała o emocjach związanych z wygraną i wielu trudnych momentach na drodze do finału.

Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata z ostatniej chwili
Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że mamy dziś stan wojny polsko-polskiej, której Polacy nie chcą. Dlatego - jak przekonywał - potrzebny jest kandydat na prezydenta, który będzie niezależny od formacji politycznych i zakończy tę wojnę w imię interesu Polski. Dodał, że takim kandydatem jest Karol Nawrocki.

Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku z ostatniej chwili
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku

Rok 2025 może okazać się finansowym wyzwaniem dla wielu Polaków. Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, aż 80% rodaków spodziewa się wzrostu rachunków i opłat. Najbardziej drastyczne podwyżki mogą dotknąć ogrzewania, a także innych podstawowych kosztów życia.

To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS z ostatniej chwili
To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS

Rozpoczęła się konwencja z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie której ogłoszono decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta.

Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS z ostatniej chwili
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS

W niedzielę, w krakowskiej Hali "Sokół", Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swojego kandydata na prezydenta podczas wydarzenia określanego jako "spotkanie obywatelskie". Choć oficjalne nazwisko nie padło, według wielu doniesień medialnych to Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma otrzymać poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego. Proces wyłaniania kandydata był jednak burzliwy, a decyzję podjęto po długich negocjacjach.

Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska poinformowała, że w niedzielę niemal w całej Polsce będzie pochmurnie. Kolejne dni przyniosą stopniową poprawę pogody; będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, choć niewykluczone są także miejscowe, silne porywy wiatru i gołoledź.

REKLAMA

Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne?

Na wakacyjne czy świąteczne bardzo często długo i niecierpliwie się czeka. Poza starannym wybraniem miejsca docelowego podróży czy też hotelu, warto również dużo czasu i swojej uwagi poświęcić na staranne i dokładne wybranie ubezpieczenia turystycznego. Poniższy tekst pomoże Ci w dokonaniu takiego wyboru. Dlaczego? Znajdziesz tu najważniejsze informacje, na temat optymalnej polisy podróżnej.
 Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne?
/ mat. własny
Ubezpieczenie turystyczne
 
Ubezpieczenie turystyczne to ogólna nazwa polis ubezpieczeniowych, które zawiera się na czas trwania wyjazdu. Nie ma tu znaczenia, czy jest to wyjazd wakacyjny, świąteczny, czy podróżny planuje ciągłe podróżowanie i przemieszczanie się z miejsca na miejsce, czy w planach są wakacje stacjonarne i na przykład plażowanie. Istotne znaczenie ma to, że ubezpieczony zamierza wyjechać, a najbardziej potrzebna jest polisa na wyjazdy zagraniczne.
 
Pobyt za granicą wiąże się z tym, że podróżny musi samodzielnie płacić za wszelkie podjęte wobec niego procedury medyczne (od wizyty u lekarza począwszy, poprzez drobne zabiegi aż po hospitalizację). Koszty mogą być bardzo wysokie, wszystko zależy od tego, jak bardzo skomplikowana pomoc będzie potrzebna ubezpieczonemu. W krajach Unii Europejskiej i EFTA pomóc pomoże EKUZ, aczkolwiek karta nie refunduje wszystkich usług medycznych i trzeba być gotowym na opłacenie części z nich z własnej kieszeni. 
 
Mając ubezpieczenie turystyczne, nie trzeba się martwić o te koszty. Podstawowym elementem, który jest objęty w ramach tej polisy to właśnie zwrot kosztów leczenia. Przy wysokiej sumie ubezpieczenia, a te najniższe zaczynają się zwykle od około 10 000 euro, można być spokojnym, że wszystkie koszty uda się pokryć z polisy. Warto jednak dopasować wysokość sumy gwarantowanej do kierunku podróży – przykładowo w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Japonii leczenie jest naprawdę bardzo kosztowne i niższe kwoty ubezpieczenia mogą nie wystarczyć.
 
Trzeba jednak wiedzieć, że ubezpieczenie podróżne to nie tylko zwrot kosztów leczenia, ale również ochrona bagażu podróżnego, pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej, OC w życiu prywatnym, transport medyczny czy ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. O co chodzi i czego dotyczą te dodatkowe opcje? Już wyjaśniamy.
 
Ubezpieczenie bagażu
 
Ubezpieczenie bagażu to polisa, która sprawdza się szczególnie przy wyjeżdżaniu, choć w drodze powrotnej można również z niej skorzystać. Jeżeli Twój bagaż z jakiegoś powodu zaginie lub zostanie skradziony, a Ty, jako ubezpieczony, masz odpowiednie dokumenty, które to potwierdzają (zgłoszenie na lotnisku zaginionego bagażu i numer sprawy lub notatka policyjna z kradzieży), to otrzymasz odszkodowanie, które pozwoli Ci odkupić utracone rzeczy. Nie musisz się martwić, że zostaniesz bez szczoteczki do zębów i ubrań, a wszystkie wakacyjny budżet musisz przeznaczyć na odkupienie sobie bagażu. Nie musisz, bo otrzymasz odszkodowanie.
 
Ubezpieczenie akcji ratowniczej i transportu medycznego
W wielu krajach akcje ratunkowe czy poszukiwawcze płatne – jak choćby u tańszych sąsiadów w Czechach i na Słowacji czy w Austrii. Koszty te bywają ogromne, sam start śmigłowca to około 5 000 euro. Można je pokryć dzięki polisie ubezpieczeniowej.
 
A jeżeli Twój stan zdrowia jest na tyle zły, że nie możesz wrócić do domu normalnym, rejsowym samolotem, tylko musisz skorzystać ze specjalistycznego transportu medycznego, to pamiętaj, że polisa ubezpieczeniowa pokryje koszty takiego transportu. W tym wypadku stawka wyliczana jest za kilometr. Jeżeli musisz przejechać kilka tysięcy kilometrów, koszty mogą urosnąć do niebotycznych rozmiarów.
 
Ubezpieczenie OC i NNW
 
Podczas swojego wyjazdowego wypoczynku może się tak zdarzyć, że dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, w którym nie tylko Ty będziesz poszkodowany, ale wyrządzisz również szkodę osobom trzecim. Takie szkody trzeba opłacić – nie ma innej opcji. Jeżeli nie wykupisz ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, za te szkody zapłacisz z własnej kieszeni. Jeżeli do swojej polisy turystycznej dołączysz OC, to firma ubezpieczeniowa poniesie koszty spowodowanych przez Ciebie szkód, a Twój budżet na tym nie ucierpi.
 
Ubezpieczenie NNW natomiast pozwoli pokryć koszty następstw nieszczęśliwych wypadków, które dotkną bezpośrednio Ciebie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, sprawdź na https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/ . Zapoznasz się ze szczegółami nie tyle samego NNW, ile kosztów, jakie trzeba ponieść rozszerzając swoją ochronę ubezpieczeniową.
 
Ubezpieczenie dla aktywnych i klauzula alkoholowa
 
Ubezpieczenie dla aktywnych to rozszerzenie, które powoduje, że polisa działa również wtedy, gdy Ty uprawiasz sport. Zasadniczo, wiele dyscyplin sportowych określanych jest jako podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych (jak choćby wyjścia w góry, jazda na nartach, lot balonem czy rejs statkiem) i w związku z tym jest wyłączeniem ochrony i zwalnia ubezpieczyciela z odpowiedzialności za Twoje zdrowie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ubezpieczenie dla aktywnych, wypadki, do których dojdzie podczas uprawiania przez Ciebie sportu również będą objęte ochroną.
 
A co, gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, a Ty będziesz akurat po piwie? Trudno powiedzieć, by jedno piwo było stanem upojenia alkoholowego, ale w wielu przypadkach powoduje, że ubezpieczenia już nie otrzymasz. Jeżeli wykupisz sobie ubezpieczenie z klauzulą alkoholową, to taka ilość alkoholu, jaką spożyjesz wraz z jednym piwem – nie odbierze Ci prawa do wypłaty ubezpieczenia.
 
Klauzula dopuszcza ochronę do pewnej ilości alkoholu we krwi – ilość ta sprecyzowana jest w OWU, gdyż każda firma samodzielnie ustala tę granicę. Przed zawarciem umowy warto więc ją sprawdzić, by nie być później zaskoczonym.
 
Jak widać, ubezpieczenie turystyczne to wiele różnorodnych umów, które chronią podróżnego i jego majątek w różnych okolicznościach i na wiele różnych sposobów. Im szersze, tym bardziej przydatne i praktyczne.


Żródło: Artykuł Sponsorowany


 

Polecane
Emerytury
Stażowe