Polacy kontra piwo - prawda o polskim piciu, o której nikt nie mówi!
Artykuł Sponsorowany
Co warto wiedzieć o piwie?
Woda, słód, chmiel i drożdże – to właśnie one niezbędne są do wyprodukowania piwa – niewątpliwie najbardziej popularnego i lubianego napoju wysokoprocentowego lub żartobliwie mówiąc – wyskokowego.
Jak powstaje piwo? Produkuje się je w oparciu o fermentację alkoholowej brzeczki piwnej. Brzeczka otrzymywana jest poprzez zmieszanie rozdrobnionego słodu (specjalnie przygotowany jęczmień), wody, dodatków skrobiowych oraz enzymów.
Mikstura poddawana jest gotowaniu z chmielem i kolejno klarowaniu oraz schłodzeniu. Kluczowy etap, czyli fermentacja, odbywa się przez dodanie do mieszanki drożdży piwowarskich i trwa najdłużej – stąd też powszechnie znany termin „leżakowania piwa”.
Ulubione piwa Polaków
Jak dowodzą badania przeprowadzone przez Instytut Badawczy ABR SESTA i firmę Syno Poland dotyczące preferencji konsumentów, piwo pije aż 91% ankietowanych Polaków. Zdecydowana większość z nich sięga po trunek z zawartością alkoholu - 75%. Wersję z obniżoną jego zawartością wybiera tylko 9%, z kolei piwo bezalkoholowe – 9%.
A jak sprawa ma się w przypadku preferencji dotyczących piwnych stylów? Który z nich deklasuje rywali, a który wciąż pozostaje niszą preferowaną na chwilę obecną wyłącznie przez koneserów? Najwięcej zwolenników posiada jasne z pianką (40%). Niemal połowa mniej osób preferuje smakowe (17%). Brązowy medal otrzymuje piwo ciemne (10%). Po 6% ankietowanych wskazało na pszeniczne, lager i pils. Zauważa się także systematyczny wzrost osób sięgających po piwa rzemieślnicze i ich specjały.
Wciąż jednak to jasne piwo z pianką pozostaje niekwestionowanym liderem zestawienia. Dobrym tego dowodem jest asortyment dostępny w sklepach. Kiedy otworzymy Gazetkonosz, popularną stronę internetową z gazetkami online i sprawdzimy oferty 3 największych supermarketów w Polsce - Biedronka, Kaufland i Tesco - przecenione piwo właśnie tego stylu znajdziemy w każdej z nich.
Piwne statystyki i ciekawostki
- Czy wiesz, że większość piw obecnych na polskim rynku to marki zaledwie trzech koncernów? SAB Miller (Kompania Piwowarska) odpowiedzialna jest za produkcję takich marek, jak Tyskie, Lech i Żubr. Żywiec, Heineken, Warka, Tatra, Brackie oraz Leżajsk należą do Grupy Żywiec SA, z kolei Carlsberg Polska to koncern wytwarzający takie piwa, jak Okocim, Harnaś, Piast, Kasztelan, Karmi oraz oczywiście Carlsberg.
- Polska piwem stoi. I to dosłownie. Roczny zysk dla budżetu państwa, wpływający wyłącznie z akcyzy od piwa, to 3,1 miliarda złotych.
- Firmy z branży związanej z produkcją i dystrybucją piwa tworzą miejsca pracy dla niemal 208 000 osób.
- Biorąc pod uwagę wyłącznie Stary Kontynent, znajdujemy się obecnie na trzeciej pozycji względem produkcji tego trunku, zaraz po Niemczech i Wielkiej Brytanii. W ciągu roku browary polskie produkują łącznie aż 36,9 milionów hektolitrów złocistego trunku!
- Czy wiesz, że piwo bogate jest w takie witaminy, jak niacyna (B3), kwas foliowy (B9), ryboflawina (B2)? Zawiera również sporo witaminy B6.
- Piwo to trunek mocno zakorzeniony w polskiej kulturze. Jesteśmy miłośnikami jego picia i specjalistami jego wytwarzania - do tego stopnia, że importowane piwa stanowią tylko 2% całości rynku!
- Czy wiesz, że w Polsce działa obecnie ponad 100 różnych browarów, które łącznie produkują ponad 1000 rodzajów piw? Co więcej – liczba ta systematycznie rośnie, gdyż producenci nie ustają w poszukiwaniach i wymyślaniu kolejnych wariacji smakowych.
- Jak pokazują dane, statystyczny Polak wypija w ciągu roku ponad 100 litrów piwa, co przebija średnią unijną o nieco ponad 30 litrów. Pod tym względem plasujemy się w Europie na trzecim miejscu – zaraz za Czechami i Niemcami.