Kredyt gotówkowy przez aplikację mobilną – czy to w ogóle możliwe?

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jest dość poważnym wyzwaniem i to nawet w sytuacji, gdy wszystkie formalności chcemy zrealizować w banku. Dlatego wielu Wierzycieli wpadło na pomysł, by umożliwić swym klientom możliwość zaciągnięcia takiego zobowiązania przez aplikację mobilną. Niestety – jak to zawsze była – zamysł ten nie może obejść się bez problemów. Na co zatem warto uważać, zanim zaciągniemy kredyt przez aplikację mobilną?
 Kredyt gotówkowy przez aplikację mobilną – czy to w ogóle możliwe?
/ grafika: 17bankow.com

Artykuł Sponsorowany

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jest dość poważnym wyzwaniem i to nawet w sytuacji, gdy wszystkie formalności chcemy zrealizować w banku. Dlatego wielu Wierzycieli wpadło na pomysł, by umożliwić swym klientom możliwość zaciągnięcia takiego zobowiązania przez aplikację mobilną. Niestety – jak to zawsze była – zamysł ten nie może obejść się bez problemów. Na co zatem warto uważać, zanim zaciągniemy kredyt przez aplikację mobilną?

Kredyt, czy pożyczka?
Zasadniczą kwestią, o której niestety zapominają nas (klientów) poinformować wierzyciele, jest to, że większość „kredytów” udzielanych drogą mobilną, to po prostu pożyczki, a więc zobowiązania o znacznie wyższej wartości. Dla przypomnienia,
pożyczka gotówkowa jest produktem finansowym, w przypadku którego wysokość kosztów nie jest na tym samym poziomie, co w przypadku kredytu. Dla porównania, RRSO zwykłego kredytu, może oscylować w granicach 10 – 12 procent. W przypadku pożyczki, wartość ta może wzrosnąć nawet do 18 procent. Przedkłada się to na wzrost raty nawet o kilkaset złotych, co – dla wielu domowych budżetów – może być katastrofalne w skutkach. Na szczęście informacje dotyczące wysokości ewentualnych rat i wskaźnik RRSO to dane, które można łatwo przeanalizować z poziomu aplikacji mobilnej (i nie tylko).

Automatyczne obliczanie zdolności
Niektóre banki w swoich aplikacjach mobilnych, wprowadzają funkcję
automatycznego obliczania zdolności kredytowej. Jest to funkcja skądinąd bardzo przydatna, ale też wiąże się z pewnymi nieścisłościami. Największą z nich są parametry pożyczki (lub kredytu), które automatycznie wpływają na wysokość miesięcznego zobowiązania. Należą do nich:

Możliwość przelewania wszystkich środków na konto w wybranym banku. Dzięki temu, możemy zaoszczędzić nawet 2 – 3 punktów procentowych całej wartości kredytu. Taka obniżka będzie miała istotny wpływ na wysokość miesięcznej raty i z pewnością pomoże w uzyskaniu płynności finansowej gospodarstwa domowego. Przy zaciąganiu pożyczki (kredytu) przez aplikację mobilną, warto na to zwrócić istotną uwagę.

Ubezpieczenie – to prawdziwy temat – rzeka. W większości aplikacji informuje się, że wykupienie ubezpieczenia kredytu, w znacznym stopniu zmniejsza wysokość zaciąganej prowizji. Tak też jest w rzeczywistości, ale jego wysokość jest na tyle duża, że skutecznie kompensuje ona oszczędności wynikające z redukcji prowizji. Tym samym, zamiast płacić np. kilkadziesiąt złotych mniej, płacimy w rzeczywistości 200 – 300 złotych więcej.

Oferta to nie kwota
Pożyczka dostępna w ramach aplikacji mobilnej, jest – sama w sobie – narzędziem marketingowym. Potencjalny kredytobiorca jest od samego początku bombardowany informacjami dotyczącymi możliwości zaciągnięcia horrendalnie wysokich kwot pieniędzy. Tymczasem w praktyce, ich wartość jest uzależniona od wielu prostych czynników, w tym:

  • od okresu, na jaki jesteśmy zainteresowani kredytem gotówkowym; im będzie on dłuższy, tym większa szansa na uzyskanie zdolności ze strony banku,
  • od wykupionych ubezpieczeń i innych „produktów dodatkowych”, które – przy niskiej zdolności – mogłyby decydować o możliwości udzielenia i uruchomienia kredytu,
  • od kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, przy czym warto pamiętać, że chodzi tu o wydatki ponoszone na mieszkanie, dom, ale też żywność i leki; do tych kosztów nie wlicza się wydatków ponoszonych na rozrywkę itd.,
  • od rodzaju umowy o pracę, a także od miesięcznie uzyskiwanych dochodów: kwestia wysokości uzyskiwanych środków jest wiadoma wszystkim, z kolei umowa o pracę (zwłaszcza na czas nieokreślony) gwarantuje, że pieniądze będą pozyskiwane w sposób terminowy,
  • liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego, w którą wlicza się najczęściej tylko te osoby, które są utrzymywane przez wnioskodawcę; zgodnie z tym, do tej liczby nie należy wliczać wnioskodawcy, co zresztą jest częstym błędem popełnianym przez naprędce wypełniających wniosek klientów.

Poza tym zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że – mimo przesłania wniosku – bank i tak odrzuci go w trakcie oceny zdolności finansowej. Jeśli tak się stanie, zostaniemy o tym poinformowani poprzez aplikację (np. drogą powiadomień). Jeśli odpowiedź przesłana przez bank będzie negatywna, zostanie nam również przesłany kontakt do infolinii, która pomoże nam w uzyskaniu zdolności kredytowej (dla wybranego produktu finansowego). Dlatego wnioskowanie o kredyt poprzez aplikację, jest w rzeczywistości trudnym zadaniem i – z pewnością – dość ryzykownym przedsięwzięciem. Nie zapominajmy, że szansę mamy tylko jedną. Jeśli popełnimy błąd i nie otrzymamy decyzji pozytywnej, to nie będzie można skorzystać z oferty po raz drugi. Jedynym rozwiązaniem pozostanie wspomniany wcześniej kontakt z infolinią lub też wizyta w stacjonarnym oddziale banku.

Kilka słów podsumowania
Wnioskowanie o pożyczkę (kredyt) za pośrednictwem aplikacji mobilnej, jest rozwiązaniem dosyć prostym, które nie wymaga wizyty w banku. Niestety – za wygodę trzeba płacić! Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wyższa o kilka punktów procentowych (w porównaniu do zwykłego kredytu), jest w tym przypadku istotnym kosztem.


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka tylko u nas
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka

Tragedia kielecka – tak zatytułowaną informację autorstwa Tadeusza Szturm de Sztrema, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość, można znaleźć w aktach powojennego mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim. Antysowiecka grupa Pileckiego dzięki kurierom przekazała ją do sztabu II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech.

Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem Wiadomości
Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem

Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z młotkiem w dalekobieżnym pociągu w Bawarii w Niemczech - poinformowała miejscowa policja. Napastnik został aresztowany.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry

Powrót Adama Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski jeszcze niedawno wydawał się mało realny. Dziś jednak ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Jak ujawnił Roman Kołtoń w swoim programie „Prawda Futbolu”, były trener kadry jest gotów ponownie objąć stanowisko – choćby tymczasowo.

 Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza Wiadomości
Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza

Mieszkańcy pracujący po niemieckiej stronie granicy mogą być spokojni, kontrole na granicy będą wyrywkowe, nie będzie to kontrola 100 procent osób – powiedział PAP por. Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mam problem. Artur Barciś zwrócił się do fanów Wiadomości
"Mam problem". Artur Barciś zwrócił się do fanów

Znany polski aktor Artur Barciś, niespodziewanie zwrócił się do fanów za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. W krótkim, ale szczerym wpisie wyjaśnił, dlaczego nie jest w stanie odpowiedzieć każdemu, kto zaprasza go do znajomych.

REKLAMA

Kredyt gotówkowy przez aplikację mobilną – czy to w ogóle możliwe?

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jest dość poważnym wyzwaniem i to nawet w sytuacji, gdy wszystkie formalności chcemy zrealizować w banku. Dlatego wielu Wierzycieli wpadło na pomysł, by umożliwić swym klientom możliwość zaciągnięcia takiego zobowiązania przez aplikację mobilną. Niestety – jak to zawsze była – zamysł ten nie może obejść się bez problemów. Na co zatem warto uważać, zanim zaciągniemy kredyt przez aplikację mobilną?
 Kredyt gotówkowy przez aplikację mobilną – czy to w ogóle możliwe?
/ grafika: 17bankow.com

Artykuł Sponsorowany

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jest dość poważnym wyzwaniem i to nawet w sytuacji, gdy wszystkie formalności chcemy zrealizować w banku. Dlatego wielu Wierzycieli wpadło na pomysł, by umożliwić swym klientom możliwość zaciągnięcia takiego zobowiązania przez aplikację mobilną. Niestety – jak to zawsze była – zamysł ten nie może obejść się bez problemów. Na co zatem warto uważać, zanim zaciągniemy kredyt przez aplikację mobilną?

Kredyt, czy pożyczka?
Zasadniczą kwestią, o której niestety zapominają nas (klientów) poinformować wierzyciele, jest to, że większość „kredytów” udzielanych drogą mobilną, to po prostu pożyczki, a więc zobowiązania o znacznie wyższej wartości. Dla przypomnienia,
pożyczka gotówkowa jest produktem finansowym, w przypadku którego wysokość kosztów nie jest na tym samym poziomie, co w przypadku kredytu. Dla porównania, RRSO zwykłego kredytu, może oscylować w granicach 10 – 12 procent. W przypadku pożyczki, wartość ta może wzrosnąć nawet do 18 procent. Przedkłada się to na wzrost raty nawet o kilkaset złotych, co – dla wielu domowych budżetów – może być katastrofalne w skutkach. Na szczęście informacje dotyczące wysokości ewentualnych rat i wskaźnik RRSO to dane, które można łatwo przeanalizować z poziomu aplikacji mobilnej (i nie tylko).

Automatyczne obliczanie zdolności
Niektóre banki w swoich aplikacjach mobilnych, wprowadzają funkcję
automatycznego obliczania zdolności kredytowej. Jest to funkcja skądinąd bardzo przydatna, ale też wiąże się z pewnymi nieścisłościami. Największą z nich są parametry pożyczki (lub kredytu), które automatycznie wpływają na wysokość miesięcznego zobowiązania. Należą do nich:

Możliwość przelewania wszystkich środków na konto w wybranym banku. Dzięki temu, możemy zaoszczędzić nawet 2 – 3 punktów procentowych całej wartości kredytu. Taka obniżka będzie miała istotny wpływ na wysokość miesięcznej raty i z pewnością pomoże w uzyskaniu płynności finansowej gospodarstwa domowego. Przy zaciąganiu pożyczki (kredytu) przez aplikację mobilną, warto na to zwrócić istotną uwagę.

Ubezpieczenie – to prawdziwy temat – rzeka. W większości aplikacji informuje się, że wykupienie ubezpieczenia kredytu, w znacznym stopniu zmniejsza wysokość zaciąganej prowizji. Tak też jest w rzeczywistości, ale jego wysokość jest na tyle duża, że skutecznie kompensuje ona oszczędności wynikające z redukcji prowizji. Tym samym, zamiast płacić np. kilkadziesiąt złotych mniej, płacimy w rzeczywistości 200 – 300 złotych więcej.

Oferta to nie kwota
Pożyczka dostępna w ramach aplikacji mobilnej, jest – sama w sobie – narzędziem marketingowym. Potencjalny kredytobiorca jest od samego początku bombardowany informacjami dotyczącymi możliwości zaciągnięcia horrendalnie wysokich kwot pieniędzy. Tymczasem w praktyce, ich wartość jest uzależniona od wielu prostych czynników, w tym:

  • od okresu, na jaki jesteśmy zainteresowani kredytem gotówkowym; im będzie on dłuższy, tym większa szansa na uzyskanie zdolności ze strony banku,
  • od wykupionych ubezpieczeń i innych „produktów dodatkowych”, które – przy niskiej zdolności – mogłyby decydować o możliwości udzielenia i uruchomienia kredytu,
  • od kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, przy czym warto pamiętać, że chodzi tu o wydatki ponoszone na mieszkanie, dom, ale też żywność i leki; do tych kosztów nie wlicza się wydatków ponoszonych na rozrywkę itd.,
  • od rodzaju umowy o pracę, a także od miesięcznie uzyskiwanych dochodów: kwestia wysokości uzyskiwanych środków jest wiadoma wszystkim, z kolei umowa o pracę (zwłaszcza na czas nieokreślony) gwarantuje, że pieniądze będą pozyskiwane w sposób terminowy,
  • liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego, w którą wlicza się najczęściej tylko te osoby, które są utrzymywane przez wnioskodawcę; zgodnie z tym, do tej liczby nie należy wliczać wnioskodawcy, co zresztą jest częstym błędem popełnianym przez naprędce wypełniających wniosek klientów.

Poza tym zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że – mimo przesłania wniosku – bank i tak odrzuci go w trakcie oceny zdolności finansowej. Jeśli tak się stanie, zostaniemy o tym poinformowani poprzez aplikację (np. drogą powiadomień). Jeśli odpowiedź przesłana przez bank będzie negatywna, zostanie nam również przesłany kontakt do infolinii, która pomoże nam w uzyskaniu zdolności kredytowej (dla wybranego produktu finansowego). Dlatego wnioskowanie o kredyt poprzez aplikację, jest w rzeczywistości trudnym zadaniem i – z pewnością – dość ryzykownym przedsięwzięciem. Nie zapominajmy, że szansę mamy tylko jedną. Jeśli popełnimy błąd i nie otrzymamy decyzji pozytywnej, to nie będzie można skorzystać z oferty po raz drugi. Jedynym rozwiązaniem pozostanie wspomniany wcześniej kontakt z infolinią lub też wizyta w stacjonarnym oddziale banku.

Kilka słów podsumowania
Wnioskowanie o pożyczkę (kredyt) za pośrednictwem aplikacji mobilnej, jest rozwiązaniem dosyć prostym, które nie wymaga wizyty w banku. Niestety – za wygodę trzeba płacić! Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wyższa o kilka punktów procentowych (w porównaniu do zwykłego kredytu), jest w tym przypadku istotnym kosztem.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe