Warzywa uprawiane z nasion i ich siew – cenne porady

Zdrowe i dorodne warzywa cieszą zarówno oko, jak i podniebienie, szczególne jeśli wyhodowane są samodzielnie we własnym ogródku. Aby jednak uzyskać satysfakcjonujące efekty z ich uprawy i zbierać okazałe plony, powinniśmy najpierw poświęcić chwilę, aby poznać kilka podstawowych zasad. Wiedza dotycząca sposobów wysiewu i sadzenia warzyw na pewno pomoże nam w tym, aby nasze uprawy okazały się sukcesem.
warzywa Warzywa uprawiane z nasion i ich siew – cenne porady
warzywa / materiały sponsora

[Artykuł sponsorowany]

Przygotowanie stanowiska

Zanim przejdziemy do konkretnych zasad wysiewu warzyw, powinniśmy najpierw zacząć od starannego przygotowania podłoża. Jeśli teren, na którym będziemy uprawiać warzywa jest użytkowany po raz pierwszy, to bardzo ważne jest, aby pobrać próbkę gleby i zbadać ją pod kątem jej zasobności. To pozwoli nam na zastosowanie odpowiednio dobranego nawożenia mineralnego bądź organicznego, które ma na celu poprawę przydatności i jakości gleby. Dzięki temu warzywa będą miały dobry start. Oprócz tego powinniśmy także odpowiednio przygotować zagony. Wymaga to spulchnienia gleby, możemy ją przekopać albo użyć motyki. Przy okazji trzeba też usunąć chwasty. Po spulchnieniu podłoże powinno również zostać wyrównane za pomocą grabi, aby powierzchnia gleby stała się drobnoziarnista.

Jak kupować nasiona warzyw?

Kluczem do sukcesu jest także wybór i zakup odpowiednich nasion. Zazwyczaj sezon na zakupy zaczyna się już pod koniec zimy. Warto wybierać sprawdzone centra ogrodnicze czy sklepy internetowe, tak aby mieć pewność, że nasiona będą dobrej jakości. Zdecydowanie najrozsądniejszym wyborem będzie zakup nasion warzyw w sklepie Świat Kwiatów. W obrębie każdego gatunku mamy do wyboru wiele odmian, dlatego warto zwracać uwagę przede wszystkim na ich odporność na choroby, tak aby uniknąć konieczności stosowania dodatkowej ochrony chemicznej. Warto wybierać nasiona krajowych firm, z reguły są tańsze, a polskie odmiany lepiej dostosowane do naszych warunków klimatycznych. Zwracajmy również uwagę na specjalne oznaczenia na opakowaniach. Na przykład symbol F1 oznacza mieszańcowe odmiany o specjalnych cechach, których plony są wyjątkowo dorodne.

Wysiew nasion do gruntu

Pierwszym, najprostszym i najtańszym, sposobem uprawy warzyw jest wysiewanie nasion bezpośrednio do gruntu. Stosujemy go już od drugiego lub trzeciego tygodnia marca. Najczęściej przeprowadzamy siew ręczny, rzędami, w wyznaczonych wcześniej rowkach. Do wyznaczania rzędów możemy wykorzystać sznurek i kołki.

Inna metodą jest siew rzutowy. Nasiona wysiewamy prosto z torebki, równomiernie na całej powierzchni. Przysypujemy je warstwą torfu i przyklepujemy. Dla nieco mniej wprawnych ogrodników dobrym rozwiązaniem będzie zakup nasion na specjalnej taśmie nasiennej, która ułatwia sianie ręczne i eliminuje konieczność pracochłonnego przerywania. W przypadku większych nasion możemy też zastosować siew punktowy, polegający na umieszczaniu nasion pojedynczo w rzędzie co kilka cm. Niektóre warzywa można też wysiewać gniazdowo, czyli w jednym dołku umieszczając 2-3 nasiona.

Drobne nasiona warto najpierw wymieszać z piaskiem, aby siew był bardziej równomierny. Nasiona długo wschodzących warzyw można wymieszać np. z nasionami szybko kiełkującej rzodkiewki, aby wyraźnie zaznaczyć rzędy. Głębokość siewu zależy od ich wielkości. Powinna wynosić mniej więcej 3-4 średnice nasienia. W celu przykrycia nasion, na deseczkę lub grabie nabieramy ziemi z międzyrzędzi i lekko przyklepujemy. Na ciężkich glebach można je przykryć piaskiem wymieszanym z dojrzałym kompostem.

Produkcja rozsady

W przypadku niektórych warzyw lepiej opłacalna lub nawet konieczna jest ich uprawa z rozsady. Rozsadę możemy przygotować w inspekcie, na rozsadniku lub w specjalnych wielodoniczkach. Gleba do wytwarzania rozsad musi być zasobna w składniki pokarmowe, wilgotna i przewiewna, wolna od szkodników i patogenów, o pH bliskim obojętnemu. Podłoże może być mieszanką kompostu, piasku, ziemi ogrodowej i torfu wysokiego. Będziemy potrzebować około 10-20 cm takiej mieszanki.

Po wysiewie nasion bardzo ważne jest ich nawodnienie. Warzywa kiełkują w różnych temperaturach, dlatego ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków pod kątem wymagań konkretnego gatunku. Po wykiełkowaniu roślin często zachodzi konieczność ich przepikowania, ponieważ rosną zbyt gęsto. Przesadzamy je więc tam, gdzie ich bryły korzeniowe będą miały więcej miejsca do rozwoju, np. do skrzynek, inspektu czy oddzielnych doniczek. Nasiona bardzo różnych roślin znajdziesz tutaj. 
 


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka tylko u nas
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka

Tragedia kielecka – tak zatytułowaną informację autorstwa Tadeusza Szturm de Sztrema, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość, można znaleźć w aktach powojennego mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim. Antysowiecka grupa Pileckiego dzięki kurierom przekazała ją do sztabu II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech.

Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem Wiadomości
Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem

Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z młotkiem w dalekobieżnym pociągu w Bawarii w Niemczech - poinformowała miejscowa policja. Napastnik został aresztowany.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry

Powrót Adama Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski jeszcze niedawno wydawał się mało realny. Dziś jednak ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Jak ujawnił Roman Kołtoń w swoim programie „Prawda Futbolu”, były trener kadry jest gotów ponownie objąć stanowisko – choćby tymczasowo.

 Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza Wiadomości
Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza

Mieszkańcy pracujący po niemieckiej stronie granicy mogą być spokojni, kontrole na granicy będą wyrywkowe, nie będzie to kontrola 100 procent osób – powiedział PAP por. Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mam problem. Artur Barciś zwrócił się do fanów Wiadomości
"Mam problem". Artur Barciś zwrócił się do fanów

Znany polski aktor Artur Barciś, niespodziewanie zwrócił się do fanów za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. W krótkim, ale szczerym wpisie wyjaśnił, dlaczego nie jest w stanie odpowiedzieć każdemu, kto zaprasza go do znajomych.

REKLAMA

Warzywa uprawiane z nasion i ich siew – cenne porady

Zdrowe i dorodne warzywa cieszą zarówno oko, jak i podniebienie, szczególne jeśli wyhodowane są samodzielnie we własnym ogródku. Aby jednak uzyskać satysfakcjonujące efekty z ich uprawy i zbierać okazałe plony, powinniśmy najpierw poświęcić chwilę, aby poznać kilka podstawowych zasad. Wiedza dotycząca sposobów wysiewu i sadzenia warzyw na pewno pomoże nam w tym, aby nasze uprawy okazały się sukcesem.
warzywa Warzywa uprawiane z nasion i ich siew – cenne porady
warzywa / materiały sponsora

[Artykuł sponsorowany]

Przygotowanie stanowiska

Zanim przejdziemy do konkretnych zasad wysiewu warzyw, powinniśmy najpierw zacząć od starannego przygotowania podłoża. Jeśli teren, na którym będziemy uprawiać warzywa jest użytkowany po raz pierwszy, to bardzo ważne jest, aby pobrać próbkę gleby i zbadać ją pod kątem jej zasobności. To pozwoli nam na zastosowanie odpowiednio dobranego nawożenia mineralnego bądź organicznego, które ma na celu poprawę przydatności i jakości gleby. Dzięki temu warzywa będą miały dobry start. Oprócz tego powinniśmy także odpowiednio przygotować zagony. Wymaga to spulchnienia gleby, możemy ją przekopać albo użyć motyki. Przy okazji trzeba też usunąć chwasty. Po spulchnieniu podłoże powinno również zostać wyrównane za pomocą grabi, aby powierzchnia gleby stała się drobnoziarnista.

Jak kupować nasiona warzyw?

Kluczem do sukcesu jest także wybór i zakup odpowiednich nasion. Zazwyczaj sezon na zakupy zaczyna się już pod koniec zimy. Warto wybierać sprawdzone centra ogrodnicze czy sklepy internetowe, tak aby mieć pewność, że nasiona będą dobrej jakości. Zdecydowanie najrozsądniejszym wyborem będzie zakup nasion warzyw w sklepie Świat Kwiatów. W obrębie każdego gatunku mamy do wyboru wiele odmian, dlatego warto zwracać uwagę przede wszystkim na ich odporność na choroby, tak aby uniknąć konieczności stosowania dodatkowej ochrony chemicznej. Warto wybierać nasiona krajowych firm, z reguły są tańsze, a polskie odmiany lepiej dostosowane do naszych warunków klimatycznych. Zwracajmy również uwagę na specjalne oznaczenia na opakowaniach. Na przykład symbol F1 oznacza mieszańcowe odmiany o specjalnych cechach, których plony są wyjątkowo dorodne.

Wysiew nasion do gruntu

Pierwszym, najprostszym i najtańszym, sposobem uprawy warzyw jest wysiewanie nasion bezpośrednio do gruntu. Stosujemy go już od drugiego lub trzeciego tygodnia marca. Najczęściej przeprowadzamy siew ręczny, rzędami, w wyznaczonych wcześniej rowkach. Do wyznaczania rzędów możemy wykorzystać sznurek i kołki.

Inna metodą jest siew rzutowy. Nasiona wysiewamy prosto z torebki, równomiernie na całej powierzchni. Przysypujemy je warstwą torfu i przyklepujemy. Dla nieco mniej wprawnych ogrodników dobrym rozwiązaniem będzie zakup nasion na specjalnej taśmie nasiennej, która ułatwia sianie ręczne i eliminuje konieczność pracochłonnego przerywania. W przypadku większych nasion możemy też zastosować siew punktowy, polegający na umieszczaniu nasion pojedynczo w rzędzie co kilka cm. Niektóre warzywa można też wysiewać gniazdowo, czyli w jednym dołku umieszczając 2-3 nasiona.

Drobne nasiona warto najpierw wymieszać z piaskiem, aby siew był bardziej równomierny. Nasiona długo wschodzących warzyw można wymieszać np. z nasionami szybko kiełkującej rzodkiewki, aby wyraźnie zaznaczyć rzędy. Głębokość siewu zależy od ich wielkości. Powinna wynosić mniej więcej 3-4 średnice nasienia. W celu przykrycia nasion, na deseczkę lub grabie nabieramy ziemi z międzyrzędzi i lekko przyklepujemy. Na ciężkich glebach można je przykryć piaskiem wymieszanym z dojrzałym kompostem.

Produkcja rozsady

W przypadku niektórych warzyw lepiej opłacalna lub nawet konieczna jest ich uprawa z rozsady. Rozsadę możemy przygotować w inspekcie, na rozsadniku lub w specjalnych wielodoniczkach. Gleba do wytwarzania rozsad musi być zasobna w składniki pokarmowe, wilgotna i przewiewna, wolna od szkodników i patogenów, o pH bliskim obojętnemu. Podłoże może być mieszanką kompostu, piasku, ziemi ogrodowej i torfu wysokiego. Będziemy potrzebować około 10-20 cm takiej mieszanki.

Po wysiewie nasion bardzo ważne jest ich nawodnienie. Warzywa kiełkują w różnych temperaturach, dlatego ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków pod kątem wymagań konkretnego gatunku. Po wykiełkowaniu roślin często zachodzi konieczność ich przepikowania, ponieważ rosną zbyt gęsto. Przesadzamy je więc tam, gdzie ich bryły korzeniowe będą miały więcej miejsca do rozwoju, np. do skrzynek, inspektu czy oddzielnych doniczek. Nasiona bardzo różnych roślin znajdziesz tutaj. 
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe