Warzywa uprawiane z nasion i ich siew – cenne porady
[Artykuł sponsorowany]
Przygotowanie stanowiska
Zanim przejdziemy do konkretnych zasad wysiewu warzyw, powinniśmy najpierw zacząć od starannego przygotowania podłoża. Jeśli teren, na którym będziemy uprawiać warzywa jest użytkowany po raz pierwszy, to bardzo ważne jest, aby pobrać próbkę gleby i zbadać ją pod kątem jej zasobności. To pozwoli nam na zastosowanie odpowiednio dobranego nawożenia mineralnego bądź organicznego, które ma na celu poprawę przydatności i jakości gleby. Dzięki temu warzywa będą miały dobry start. Oprócz tego powinniśmy także odpowiednio przygotować zagony. Wymaga to spulchnienia gleby, możemy ją przekopać albo użyć motyki. Przy okazji trzeba też usunąć chwasty. Po spulchnieniu podłoże powinno również zostać wyrównane za pomocą grabi, aby powierzchnia gleby stała się drobnoziarnista.
Jak kupować nasiona warzyw?
Kluczem do sukcesu jest także wybór i zakup odpowiednich nasion. Zazwyczaj sezon na zakupy zaczyna się już pod koniec zimy. Warto wybierać sprawdzone centra ogrodnicze czy sklepy internetowe, tak aby mieć pewność, że nasiona będą dobrej jakości. Zdecydowanie najrozsądniejszym wyborem będzie zakup nasion warzyw w sklepie Świat Kwiatów. W obrębie każdego gatunku mamy do wyboru wiele odmian, dlatego warto zwracać uwagę przede wszystkim na ich odporność na choroby, tak aby uniknąć konieczności stosowania dodatkowej ochrony chemicznej. Warto wybierać nasiona krajowych firm, z reguły są tańsze, a polskie odmiany lepiej dostosowane do naszych warunków klimatycznych. Zwracajmy również uwagę na specjalne oznaczenia na opakowaniach. Na przykład symbol F1 oznacza mieszańcowe odmiany o specjalnych cechach, których plony są wyjątkowo dorodne.
Wysiew nasion do gruntu
Pierwszym, najprostszym i najtańszym, sposobem uprawy warzyw jest wysiewanie nasion bezpośrednio do gruntu. Stosujemy go już od drugiego lub trzeciego tygodnia marca. Najczęściej przeprowadzamy siew ręczny, rzędami, w wyznaczonych wcześniej rowkach. Do wyznaczania rzędów możemy wykorzystać sznurek i kołki.
Inna metodą jest siew rzutowy. Nasiona wysiewamy prosto z torebki, równomiernie na całej powierzchni. Przysypujemy je warstwą torfu i przyklepujemy. Dla nieco mniej wprawnych ogrodników dobrym rozwiązaniem będzie zakup nasion na specjalnej taśmie nasiennej, która ułatwia sianie ręczne i eliminuje konieczność pracochłonnego przerywania. W przypadku większych nasion możemy też zastosować siew punktowy, polegający na umieszczaniu nasion pojedynczo w rzędzie co kilka cm. Niektóre warzywa można też wysiewać gniazdowo, czyli w jednym dołku umieszczając 2-3 nasiona.
Drobne nasiona warto najpierw wymieszać z piaskiem, aby siew był bardziej równomierny. Nasiona długo wschodzących warzyw można wymieszać np. z nasionami szybko kiełkującej rzodkiewki, aby wyraźnie zaznaczyć rzędy. Głębokość siewu zależy od ich wielkości. Powinna wynosić mniej więcej 3-4 średnice nasienia. W celu przykrycia nasion, na deseczkę lub grabie nabieramy ziemi z międzyrzędzi i lekko przyklepujemy. Na ciężkich glebach można je przykryć piaskiem wymieszanym z dojrzałym kompostem.
Produkcja rozsady
W przypadku niektórych warzyw lepiej opłacalna lub nawet konieczna jest ich uprawa z rozsady. Rozsadę możemy przygotować w inspekcie, na rozsadniku lub w specjalnych wielodoniczkach. Gleba do wytwarzania rozsad musi być zasobna w składniki pokarmowe, wilgotna i przewiewna, wolna od szkodników i patogenów, o pH bliskim obojętnemu. Podłoże może być mieszanką kompostu, piasku, ziemi ogrodowej i torfu wysokiego. Będziemy potrzebować około 10-20 cm takiej mieszanki.
Po wysiewie nasion bardzo ważne jest ich nawodnienie. Warzywa kiełkują w różnych temperaturach, dlatego ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków pod kątem wymagań konkretnego gatunku. Po wykiełkowaniu roślin często zachodzi konieczność ich przepikowania, ponieważ rosną zbyt gęsto. Przesadzamy je więc tam, gdzie ich bryły korzeniowe będą miały więcej miejsca do rozwoju, np. do skrzynek, inspektu czy oddzielnych doniczek. Nasiona bardzo różnych roślin znajdziesz tutaj.