Wyjątkowy symbol pamięci w Chorzowie Batorym

„Jeśli cel przyświeca, sposób musi się znaleźć”. W taki sposób Andrzej Sapkowski w swoim tomie „Pani Jeziora” zawarł sentencję, zgodnie z którą, z dzisiejszego punktu widzenia, szczególnie było mi dane się przez ostatnie lata poruszać w społecznej działalności na rzecz upamiętniania historii naszego miasta.
pomnik
pomnik "Dłoń" / Screen YouTube ChorzowianinTV

Cytat ten również przekonuje mnie coraz bardziej i utwierdza w przekonaniu, że wyznaczenie odpowiedniej perspektywy nierzadko może być pomocne w realizacji ważnych dla siebie i lokalnej społeczności życiowych projektów. Takim tematem stał się dla mnie projekt upamiętnienia faktu istnienia, historii i losów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, którego filia znajdowała się na terenie Chorzowa Batorego. Wielokrotnie już na łamach „Hajduczanina” prezentowaliśmy Państwo ów projekt, niestety z powodu panującej wszechobecnie pandemii, musieliśmy już dwukrotnie zrezygnować z doprowadzenia go do szczęśliwego finału. A był nim 25 maja moment odsłonięcia monumentalnego dzieła tyskiego rzeźbiarza Tomasza Wenklara, który poprzez swoją wrażliwość, zdolność artystyczną a przede wszystkim niespotykane wyczucie estetyczne zaprojektował i wykonał rzeźbę „Dłoń”, którą odsłoniliśmy w tym dniu przy zbiegu ulic Batorego i Jubileuszowej o godzinie 12:00. Tym samym w Chorzowie Batorym pojawi się po raz pierwszy za naszych czasów wyjątkowy i wzniosły symbol pamięci, z jakże głębokim przesłaniem, ale i ostrzeżeniem dla przyszłych pokoleń. Wierzę, że będzie on łączył w nas troskę o naszą dzielnicę, o jej tożsamość historyczną. Ale na osnowie wartości najcenniejszych – pamięci głęboko poszanowanej tolerancji. Bez zrozumienia i akceptacji tego ostatniego, gdy mówimy i myślimy o wszystkich, bez wyjątków, ofiarach II wojny światowej, i bez ciągłego podkreślania, jaka to wartość nadrzędna - poległa by w gruzach, niemal tak szybko jak powstała, ta wyjątkowa dla naszej dzielnicy idea.

Nieocenionym i wartościowym elementem tego wydarzenia jest prezentacja wystawy  „Widma Pamięci” wybitnego polskiego fotografa młodego pokolenia – Macieja Niesłonego. Stanowi ją kolekcja 28 fotografii portretowych byłych więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów komunistycznych działających po 1945 roku. Prace te, w swoim realistycznym przekazie, jako osobliwe świadectwo cierpienia, prawdziwej martyrologii i pamięci, wpiszą się tego dnia również w teren skweru. Wystawa towarzyszyć będzie nowo odsłoniętemu dziełu Tomasza Wenklara już od godzin przedpołudniowych. Te wyjątkowe w swojej formie i charakterze prace Macieja Niesłonego pożegnamy tego dnia późnym wieczorem. 

Przed 20 maja natomiast, został uruchomiony specjalny portal internetowy poświęcony projektowi upamiętnienia obozu Bismarckhutte. Można go będzie znaleźć pod adresem KL-Bismarckhutte.info. Powstała strona w swoim edukacyjnym wymiarze przybliżać będzie historię, losy jak również etapy powstawania niniejszego projektu, który niebawem będziemy finalizować
Bez wielu ludzi, których na tej drodze spotkałem, nie byłoby nas w tym miejscu i czasie. To zaskakujące, jak z geodezyjną precyzją, w ślad za pięknym, i ciągle przecież aktualnym, stwierdzeniem dra Jacka Kurka, w jego książce „Widok z okna”, natrafiają na siebie i w efekcie końcowym krzyżują się drogi ludzi. I to oni, niby przypadkowi sobie, niemal w zaplanowany sposób trafiają na siebie i współpracują nierzadko w realizacji wzniosłych idei. Tak też stało się tym razem. 

Dzisiaj mogę napisać jedno: jestem szczęśliwy, że po 3 latach przygotowań, po niespodziewanych różnych wydarzeniach i okolicznościach, które nieczęsto nie były pomocne w dążeniu celu, staniemy już 25 maja o godzinie 12:00 w miejscu, gdzie w latach 1944 – 1945 funkcjonowało miejsce będące symbolem pracy przymusowej i kaźni kilku narodów europejskich.  Jeśli tylko pozwolą na to warunki związane z aktualnym stanem epidemicznym, już dziś zapraszam Państwa do udziału w tym dniu w tym ważnym dla Chorzowa i Polski wydarzeniu, kiedy oddamy hołd, honor i najgłębszy wyraz należnej pamięci wszystkim Ofiarom niemieckiego systemu ludobójstwa z czasów II wojny światowej. 
 


 

POLECANE
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO] z ostatniej chwili
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO]

Ponad dwadzieścia zastępów straży pożarnej bierze udział w gaszeniu pożaru suchych trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień wybuchł na styku powiatów augustowskiego i monieckiego, w okolicach wsi Kopytkowo. W akcji biorą też udział śmigłowce i samolot gaśniczy.

TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski z ostatniej chwili
TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski

Tysiące ton starych paneli fotowoltaicznych wjeżdża do Polski z Niemiec. Nadają się do utylizacji, ale Polacy je biorą za darmo. Są sprzedawane na rynku wtórnym jako tanie zamienniki, ale szybko trafiają na śmietnik – donoszą dziennikarze „Superwizjera” TVN24.

Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla z ostatniej chwili
Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla

Prezydent Rosji Władimir Putin nie wydał rozkazu przedłużenia wielkanocnego zawieszenia broni w Ukrainie – podał w niedzielę Reuters, powołując się na oświadczenie rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Rozejm ma obowiązywać do północy (godz. 23 w Polsce) z niedzieli na poniedziałek.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

W minionym tygodniu odkryto próbę przemytu dwóch osób w południowej Brandenburgii. Kierowca pojazdu wylegitymował się polskim dokumentem pobytowym – informuje w komunikacie niemiecka policja.

Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa Wiadomości
Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa

Wg doniesień zagranicznych mediów, izraelska policja w Wielką Sobotę blokowała wiernym dostęp do Bazyli Grobu Pańskiego. Z nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych wynika jednak, że ostatecznie chrześcijanie licznie przedostali się pod grób Jezusa Chrystusa.

Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza Wiadomości
Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza

W niedzielę i poniedziałek temperatura wyniesie do 24 st. C. W Śmigus-dyngus na północy kraju wystąpią opady deszczu, a na zachodzie burze. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 60 km/h - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia polityka
Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia

Jak donosi w niedzielę Onet.pl, w sztabie Rafała Trzaskowskiego panuje wściekłość na Szymona Hołownię. Marszałek Sejmu zjawiając się na debacie w Telewizji Republika rzucił piach w tryby kampanii kandydata KO i odmienił dynamikę kampanii. 

Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w niedzielę, że dwa brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej sojuszu NATO. Do dwóch odrębnych zdarzeń doszło we wtorek i czwartek.

Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony z ostatniej chwili
Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony

Barcelona w niedzielnym komunikacie przekazała, że Robert Lewandowski doznał kontuzji mięśnia uda. Klub nie podał, jak długo polski piłkarz nie będzie zdolny do gry, ale hiszpańskie media szacują, że leczenie potrwa około trzech tygodni. Oznacza to, że Lewandowski przegapi finał Pucharu Króla z Realem Madryt i przynajmniej jeden z półfinałowych meczów Ligi Mistrzów z Interem Mediolan.

Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią Wiadomości
Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią

- Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, składając wraz z małżonką życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

REKLAMA

Wyjątkowy symbol pamięci w Chorzowie Batorym

„Jeśli cel przyświeca, sposób musi się znaleźć”. W taki sposób Andrzej Sapkowski w swoim tomie „Pani Jeziora” zawarł sentencję, zgodnie z którą, z dzisiejszego punktu widzenia, szczególnie było mi dane się przez ostatnie lata poruszać w społecznej działalności na rzecz upamiętniania historii naszego miasta.
pomnik
pomnik "Dłoń" / Screen YouTube ChorzowianinTV

Cytat ten również przekonuje mnie coraz bardziej i utwierdza w przekonaniu, że wyznaczenie odpowiedniej perspektywy nierzadko może być pomocne w realizacji ważnych dla siebie i lokalnej społeczności życiowych projektów. Takim tematem stał się dla mnie projekt upamiętnienia faktu istnienia, historii i losów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, którego filia znajdowała się na terenie Chorzowa Batorego. Wielokrotnie już na łamach „Hajduczanina” prezentowaliśmy Państwo ów projekt, niestety z powodu panującej wszechobecnie pandemii, musieliśmy już dwukrotnie zrezygnować z doprowadzenia go do szczęśliwego finału. A był nim 25 maja moment odsłonięcia monumentalnego dzieła tyskiego rzeźbiarza Tomasza Wenklara, który poprzez swoją wrażliwość, zdolność artystyczną a przede wszystkim niespotykane wyczucie estetyczne zaprojektował i wykonał rzeźbę „Dłoń”, którą odsłoniliśmy w tym dniu przy zbiegu ulic Batorego i Jubileuszowej o godzinie 12:00. Tym samym w Chorzowie Batorym pojawi się po raz pierwszy za naszych czasów wyjątkowy i wzniosły symbol pamięci, z jakże głębokim przesłaniem, ale i ostrzeżeniem dla przyszłych pokoleń. Wierzę, że będzie on łączył w nas troskę o naszą dzielnicę, o jej tożsamość historyczną. Ale na osnowie wartości najcenniejszych – pamięci głęboko poszanowanej tolerancji. Bez zrozumienia i akceptacji tego ostatniego, gdy mówimy i myślimy o wszystkich, bez wyjątków, ofiarach II wojny światowej, i bez ciągłego podkreślania, jaka to wartość nadrzędna - poległa by w gruzach, niemal tak szybko jak powstała, ta wyjątkowa dla naszej dzielnicy idea.

Nieocenionym i wartościowym elementem tego wydarzenia jest prezentacja wystawy  „Widma Pamięci” wybitnego polskiego fotografa młodego pokolenia – Macieja Niesłonego. Stanowi ją kolekcja 28 fotografii portretowych byłych więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów komunistycznych działających po 1945 roku. Prace te, w swoim realistycznym przekazie, jako osobliwe świadectwo cierpienia, prawdziwej martyrologii i pamięci, wpiszą się tego dnia również w teren skweru. Wystawa towarzyszyć będzie nowo odsłoniętemu dziełu Tomasza Wenklara już od godzin przedpołudniowych. Te wyjątkowe w swojej formie i charakterze prace Macieja Niesłonego pożegnamy tego dnia późnym wieczorem. 

Przed 20 maja natomiast, został uruchomiony specjalny portal internetowy poświęcony projektowi upamiętnienia obozu Bismarckhutte. Można go będzie znaleźć pod adresem KL-Bismarckhutte.info. Powstała strona w swoim edukacyjnym wymiarze przybliżać będzie historię, losy jak również etapy powstawania niniejszego projektu, który niebawem będziemy finalizować
Bez wielu ludzi, których na tej drodze spotkałem, nie byłoby nas w tym miejscu i czasie. To zaskakujące, jak z geodezyjną precyzją, w ślad za pięknym, i ciągle przecież aktualnym, stwierdzeniem dra Jacka Kurka, w jego książce „Widok z okna”, natrafiają na siebie i w efekcie końcowym krzyżują się drogi ludzi. I to oni, niby przypadkowi sobie, niemal w zaplanowany sposób trafiają na siebie i współpracują nierzadko w realizacji wzniosłych idei. Tak też stało się tym razem. 

Dzisiaj mogę napisać jedno: jestem szczęśliwy, że po 3 latach przygotowań, po niespodziewanych różnych wydarzeniach i okolicznościach, które nieczęsto nie były pomocne w dążeniu celu, staniemy już 25 maja o godzinie 12:00 w miejscu, gdzie w latach 1944 – 1945 funkcjonowało miejsce będące symbolem pracy przymusowej i kaźni kilku narodów europejskich.  Jeśli tylko pozwolą na to warunki związane z aktualnym stanem epidemicznym, już dziś zapraszam Państwa do udziału w tym dniu w tym ważnym dla Chorzowa i Polski wydarzeniu, kiedy oddamy hołd, honor i najgłębszy wyraz należnej pamięci wszystkim Ofiarom niemieckiego systemu ludobójstwa z czasów II wojny światowej. 
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe