Wyjątkowy symbol pamięci w Chorzowie Batorym
Cytat ten również przekonuje mnie coraz bardziej i utwierdza w przekonaniu, że wyznaczenie odpowiedniej perspektywy nierzadko może być pomocne w realizacji ważnych dla siebie i lokalnej społeczności życiowych projektów. Takim tematem stał się dla mnie projekt upamiętnienia faktu istnienia, historii i losów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, którego filia znajdowała się na terenie Chorzowa Batorego. Wielokrotnie już na łamach „Hajduczanina” prezentowaliśmy Państwo ów projekt, niestety z powodu panującej wszechobecnie pandemii, musieliśmy już dwukrotnie zrezygnować z doprowadzenia go do szczęśliwego finału. A był nim 25 maja moment odsłonięcia monumentalnego dzieła tyskiego rzeźbiarza Tomasza Wenklara, który poprzez swoją wrażliwość, zdolność artystyczną a przede wszystkim niespotykane wyczucie estetyczne zaprojektował i wykonał rzeźbę „Dłoń”, którą odsłoniliśmy w tym dniu przy zbiegu ulic Batorego i Jubileuszowej o godzinie 12:00. Tym samym w Chorzowie Batorym pojawi się po raz pierwszy za naszych czasów wyjątkowy i wzniosły symbol pamięci, z jakże głębokim przesłaniem, ale i ostrzeżeniem dla przyszłych pokoleń. Wierzę, że będzie on łączył w nas troskę o naszą dzielnicę, o jej tożsamość historyczną. Ale na osnowie wartości najcenniejszych – pamięci głęboko poszanowanej tolerancji. Bez zrozumienia i akceptacji tego ostatniego, gdy mówimy i myślimy o wszystkich, bez wyjątków, ofiarach II wojny światowej, i bez ciągłego podkreślania, jaka to wartość nadrzędna - poległa by w gruzach, niemal tak szybko jak powstała, ta wyjątkowa dla naszej dzielnicy idea.
Nieocenionym i wartościowym elementem tego wydarzenia jest prezentacja wystawy „Widma Pamięci” wybitnego polskiego fotografa młodego pokolenia – Macieja Niesłonego. Stanowi ją kolekcja 28 fotografii portretowych byłych więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów komunistycznych działających po 1945 roku. Prace te, w swoim realistycznym przekazie, jako osobliwe świadectwo cierpienia, prawdziwej martyrologii i pamięci, wpiszą się tego dnia również w teren skweru. Wystawa towarzyszyć będzie nowo odsłoniętemu dziełu Tomasza Wenklara już od godzin przedpołudniowych. Te wyjątkowe w swojej formie i charakterze prace Macieja Niesłonego pożegnamy tego dnia późnym wieczorem.
Przed 20 maja natomiast, został uruchomiony specjalny portal internetowy poświęcony projektowi upamiętnienia obozu Bismarckhutte. Można go będzie znaleźć pod adresem KL-Bismarckhutte.info. Powstała strona w swoim edukacyjnym wymiarze przybliżać będzie historię, losy jak również etapy powstawania niniejszego projektu, który niebawem będziemy finalizować
Bez wielu ludzi, których na tej drodze spotkałem, nie byłoby nas w tym miejscu i czasie. To zaskakujące, jak z geodezyjną precyzją, w ślad za pięknym, i ciągle przecież aktualnym, stwierdzeniem dra Jacka Kurka, w jego książce „Widok z okna”, natrafiają na siebie i w efekcie końcowym krzyżują się drogi ludzi. I to oni, niby przypadkowi sobie, niemal w zaplanowany sposób trafiają na siebie i współpracują nierzadko w realizacji wzniosłych idei. Tak też stało się tym razem.
Dzisiaj mogę napisać jedno: jestem szczęśliwy, że po 3 latach przygotowań, po niespodziewanych różnych wydarzeniach i okolicznościach, które nieczęsto nie były pomocne w dążeniu celu, staniemy już 25 maja o godzinie 12:00 w miejscu, gdzie w latach 1944 – 1945 funkcjonowało miejsce będące symbolem pracy przymusowej i kaźni kilku narodów europejskich. Jeśli tylko pozwolą na to warunki związane z aktualnym stanem epidemicznym, już dziś zapraszam Państwa do udziału w tym dniu w tym ważnym dla Chorzowa i Polski wydarzeniu, kiedy oddamy hołd, honor i najgłębszy wyraz należnej pamięci wszystkim Ofiarom niemieckiego systemu ludobójstwa z czasów II wojny światowej.