Urlop bezpłatny na dorobienie za granicą
Pracodawca może, ale nie musi udzielić urlopu bezpłatnego. Może go odmówić nawet nie podając uzasadnienia. Ale i pracownik nie ma obowiązku wyjaśniać przyczyn, dla których chce skorzystać z takiego urlopu.
Warto jednak poinformować szefa, że przyczyną jest np. trudna sytuacja finansowa rodziny spowodowana np. chorobą, dodatkowym kształceniem dziecka, trudnością w spłacie kredytu itp. Daje to większą szansę, że pracodawca przychylił się do Pani prośby. Zawsze lepiej się porozumieć.
Jeżeli jednak ma Pani jeszcze urlop wypoczynkowy, to pracodawca najpierw każe wykorzystać ten urlop, a dopiero potem może udzielić urlop bezpłatny.
Maksymalna długość urlopu bezpłatnego nie jest określona przez prawo, ale gdy trwa on dłużej niż 3 miesiące, pracodawca może odwołać z niego pracownika z przyczyn istotnych dla firmy, np. gdy będzie miał więcej zamówień, albo zachoruje inny pracownik, który Panią zastępował. Do 3 miesięcy, nie ma takiego zagrożenia.
Warto też pamiętać, że pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym nie tylko nie otrzymuje wynagrodzenia, ale nie ma też np. prawa do zasiłku chorobowego. Gdyby zdarzyło się Pani wówczas zachorować, zwolnienie lekarskie też byłoby niepłatne.
Anna Grabowska
(Podst. Prawna: Ustawa Kodeks pracy z z 26 czerwca 1974 r., Dz.U. nr 21 z 1998 r., poz. 94 ze zm.)